Wiadomości

Kto jeszcze może zaszczepić się w etapie "0"?

W I kwartale do Polski powinno dotrzeć 6 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoli na zaszczepienie w tym okresie około 3 mln osób.
W I kwartale do Polski powinno dotrzeć 6 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoli na zaszczepienie w tym okresie około 3 mln osób. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Do 14 stycznia chęć zaszczepienia mogą zgłaszać osoby, które w ramach grupy "0" mogą przyjąć szczepienie przeciw COVID-19. Według szacunków w tej grupie zaszczepić ma się co najmniej 700 tys. osób w całym kraju. Zarówno medyków, jak i osób niebędących medykami, ale należących do priorytetowej grupy - przypominamy, kto może skorzystać jako pierwszy.- Narodowy Program Szczepień wchodzi w bardzo istotną fazę przygotowania do masowych szczepień. Mamy ponad milion dawek szczepionki dostarczonych do Polski - mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Do szpitali węzłowych trafiło 456 915 szczepionek. Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50 proc. szczepionek, żeby pacjent, który otrzyma pierwszą dawkę, miał gwarancję, że otrzyma też drugą, bo dopiero po niej uzyskuje pełną odporność - wyjaśniał.
Trwają szczepienia grupy "0". 15 stycznia uruchomiona zostanie centralna rejestracja i możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 80 r.ż. Natomiast w dniach 18-22.01 zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. 22 stycznia rozpocznie się możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 70 r.ż.

Z kolei 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 r.ż.

W I kwartale do Polski powinno dotrzeć 6 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoli na zaszczepienie w tym okresie około 3 mln osób.

Zobacz, gdzie zaszczepić się na COVID-19 w Trójmieście. Jest lista punktówmat. KPRM

Kto należy do grupy "0"?Narodowy program szczepień przeciw COVID-19 podzielony został na cztery etapy. Etap 0 trwa od 27 grudnia 2020 r. i obejmuje pracowników ochrony zdrowia, którzy mają zostać zaszczepieni jako pierwsi, ponieważ są najmocniej narażeni na zakażenie koronawirusem.

W etapie "0" szczepieni są przede wszystkim pracownicy sektora ochrony zdrowia (również ci wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy DPS-ów i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie "0" zaszczepić się mogą m.in. diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, centrów diagnostycznych, transportu medycznego, a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych.

Od 3 stycznia do etapu "0" włączeni zostali też rodzice wcześniaków.

Kolejka do szczepień przeciw COVID-19. Zobacz, kiedy się zaszczepiszJaka jest kolejność szczepień w etapie "0" i od czego ona zależy? W każdym ze szpitali powstały ustalone wcześniej listy pracowników. W pierwszej kolejności ze szczepień korzystają m.in. pracownicy oddziałów covidowych, a także Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych czy Izb Przyjęć. Placówki zapewniają, że szczepienia medyków z "pierwszej linii frontu" to dla nich priorytet, jednak ze względu na dyżury czy infekcje nie zawsze taką kolejność można było zachować.

- Nie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich pracowników jednocześnie z paru powodów. Po pierwsze osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym pracują w systemie zmianowym. Po drugie pracownik czasami jest po prostu przeziębiony lub przebywa na kwarantannie. Niektórzy pracownicy byli parę dni po szczepieniu na grypę, więc musieli odczekać dwa tygodnie - wyjaśnia nam Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus.
Jak dodaje, placówki, otrzymując szczepionki, mają świadomość, że bardzo ważne jest wykorzystanie wszystkich dawek. Każda dostarczana szczepionka jest w formie fiolki wielodawkowej, której zawartość należy rozcieńczyć przed użyciem. Po rozcieńczeniu jedna fiolka (0,45 ml) zawiera 6 dawek. Okres ważności nieotwartej fiolki to 6 miesięcy w temperaturze od -90°C do -60°C.

Jednak już po wyjęciu z zamrażarki nieotwartą szczepionkę można przechowywać przed użyciem przez okres do 5 dni w temperaturze od 2°C do 8°C - dlatego tak ważne jest szczepienie kolejnych osób, by kolejnych dawek nie trzeba było neutralizować.

Czytaj też: Szczepienia przeciw COVID-19. "Decyzja każdej osoby wpłynie na to, co będzie się działo"

Pojawiały się informacje o nieprawidłowościach i szczepieniach osób nieznajdujących się w grupie "0", czyli nie-medyków, na co w okresie świąteczno-noworocznym dał zgodę NFZ. Oprócz szczepienia pracowników szpitali dopuszczalne było także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywali w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwalał.

W ramach etapu "0" zaszczepić się mogą również wolontariusze lub osoby na praktykach zawodowych.

Kilka dni temu o swoim szczepieniu jako wolontariusza ochrony zdrowia poinformowała Hanna Zych-Cisoń, obecnie wiceprzewodnicząca pomorskiego sejmiku. Przyznała, że 30 grudnia zaszczepiła się na COVID-19.

- Nasza Spółka podpisuje umowę wolontariacką z osobą, która chce pracować u nas na zasadach wolontariatu. Taka osoba jednak musi przejść szkolenie, zrobić badania, nie jest tak, że wolontariuszem zostaje się w jeden dzień - zapewnia Katarzyna Brożek.

Opinie (151) 7 zablokowanych

 • rodziny? buchacha, nie kompromitujcie się, pisiory (1)

  jestem lekarzem gumedu, dokładniej immitu,
  mam pod opieką stuletnich rodziców z cukrzycą
  odmówiono mi dla nich szczepienia
  choć co dzień mogę francę przynieść do domu

  przez waszą g*wnoburzę prasową

  • 5 4

  • Ty jestes co najwyszej salowym zmieniajacym nocniki ,a liczyłes ze jak POKOwcy wcisnies sie do kolejki

   i swoich znajomych

   • 1 3

 • Łatwiej jest ogłupiać ludzi, niż przekonać, że zostali ogłupieni. - Mark Twain

  Polecam 2 super książki: 1. Bezlitosna immunizacja - Aleksander Kotok 2. Pandemia kłamstw - Judy Mikovits, Kent Heckenlively

  • 4 0

 • Tak naprawdę, to najlepsza powinna być szczepionka chińska . Nie jest eksperymentem i jako jedyna

  Ma pełna wersję nieczynnego wirusa.

  • 4 1

 • poza (2)

  z tego co widziałem to mogą członkowie WOT, ale cichosza, nie mówcie nikomu bo oni przecież mogą poza kolejnością.... i aferki nie ma

  • 3 2

  • WOT sie zaszczepił już

   sie już zaszczepili, młodzi i zdrowi z WOTu. A wyżygują 70letniej schorowanej Jandzie.

   • 2 0

  • Żołnierze WOT mogą się wczepić bo są potrzebni a nie jak Janda czy żona Miszczaka.

   • 2 0

 • a mnie nie stać na własny komputer

  to chociaż c**a od Gejca dam se wszczepić

  • 0 0

 • w tytule pisze kto pierwszy sie zasczepi POlitycy i kierownictwo TVN juz tak zrobiło odbierajac szczepionki medykom

  • 2 3

 • Ludzie pieknie

  Dajecie sobą manipulować.
  Rząd poukładał się z aktorami że ich zaszczepia w formie marketingu społecznego. Towar elitarny, ludzie się biją o szczepionkę. O to im chodzi.
  Niestety większość wpisów tutaj to ludzie złapani w sieć.
  Szczepcie się, szczepcie. Ja będę ostatni

  • 9 1

 • Pięknie

  Wpisy merytoryczne odnośnie szczepienia, badań klinicznych zostają usuwane.
  Szczepcie się o to I chodzi

  • 7 0

 • Wszyscy kodziarze, tęczowi i reszta lewackiej patologii, oni mogą się szczepić w etapie ,,0" bo zwykły obywatel nie.

  • 1 3

 • Pandemia strachu

  Wyłącz telewizor włącz myślenie :) nie bądź królikiem doświadczalnym !

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje