Wiadomości

Kto jeszcze może zaszczepić się w etapie "0"?

W I kwartale do Polski powinno dotrzeć 6 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoli na zaszczepienie w tym okresie około 3 mln osób.
W I kwartale do Polski powinno dotrzeć 6 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoli na zaszczepienie w tym okresie około 3 mln osób. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Do 14 stycznia chęć zaszczepienia mogą zgłaszać osoby, które w ramach grupy "0" mogą przyjąć szczepienie przeciw COVID-19. Według szacunków w tej grupie zaszczepić ma się co najmniej 700 tys. osób w całym kraju. Zarówno medyków, jak i osób niebędących medykami, ale należących do priorytetowej grupy - przypominamy, kto może skorzystać jako pierwszy.- Narodowy Program Szczepień wchodzi w bardzo istotną fazę przygotowania do masowych szczepień. Mamy ponad milion dawek szczepionki dostarczonych do Polski - mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Do szpitali węzłowych trafiło 456 915 szczepionek. Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50 proc. szczepionek, żeby pacjent, który otrzyma pierwszą dawkę, miał gwarancję, że otrzyma też drugą, bo dopiero po niej uzyskuje pełną odporność - wyjaśniał.
Trwają szczepienia grupy "0". 15 stycznia uruchomiona zostanie centralna rejestracja i możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 80 r.ż. Natomiast w dniach 18-22.01 zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. 22 stycznia rozpocznie się możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 70 r.ż.

Z kolei 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 r.ż.

W I kwartale do Polski powinno dotrzeć 6 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoli na zaszczepienie w tym okresie około 3 mln osób.

Zobacz, gdzie zaszczepić się na COVID-19 w Trójmieście. Jest lista punktówmat. KPRM

Kto należy do grupy "0"?Narodowy program szczepień przeciw COVID-19 podzielony został na cztery etapy. Etap 0 trwa od 27 grudnia 2020 r. i obejmuje pracowników ochrony zdrowia, którzy mają zostać zaszczepieni jako pierwsi, ponieważ są najmocniej narażeni na zakażenie koronawirusem.

W etapie "0" szczepieni są przede wszystkim pracownicy sektora ochrony zdrowia (również ci wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy DPS-ów i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie "0" zaszczepić się mogą m.in. diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, centrów diagnostycznych, transportu medycznego, a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych.

Od 3 stycznia do etapu "0" włączeni zostali też rodzice wcześniaków.

Kolejka do szczepień przeciw COVID-19. Zobacz, kiedy się zaszczepiszJaka jest kolejność szczepień w etapie "0" i od czego ona zależy? W każdym ze szpitali powstały ustalone wcześniej listy pracowników. W pierwszej kolejności ze szczepień korzystają m.in. pracownicy oddziałów covidowych, a także Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych czy Izb Przyjęć. Placówki zapewniają, że szczepienia medyków z "pierwszej linii frontu" to dla nich priorytet, jednak ze względu na dyżury czy infekcje nie zawsze taką kolejność można było zachować.

- Nie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich pracowników jednocześnie z paru powodów. Po pierwsze osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym pracują w systemie zmianowym. Po drugie pracownik czasami jest po prostu przeziębiony lub przebywa na kwarantannie. Niektórzy pracownicy byli parę dni po szczepieniu na grypę, więc musieli odczekać dwa tygodnie - wyjaśnia nam Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus.
Jak dodaje, placówki, otrzymując szczepionki, mają świadomość, że bardzo ważne jest wykorzystanie wszystkich dawek. Każda dostarczana szczepionka jest w formie fiolki wielodawkowej, której zawartość należy rozcieńczyć przed użyciem. Po rozcieńczeniu jedna fiolka (0,45 ml) zawiera 6 dawek. Okres ważności nieotwartej fiolki to 6 miesięcy w temperaturze od -90°C do -60°C.

Jednak już po wyjęciu z zamrażarki nieotwartą szczepionkę można przechowywać przed użyciem przez okres do 5 dni w temperaturze od 2°C do 8°C - dlatego tak ważne jest szczepienie kolejnych osób, by kolejnych dawek nie trzeba było neutralizować.

Czytaj też: Szczepienia przeciw COVID-19. "Decyzja każdej osoby wpłynie na to, co będzie się działo"

Pojawiały się informacje o nieprawidłowościach i szczepieniach osób nieznajdujących się w grupie "0", czyli nie-medyków, na co w okresie świąteczno-noworocznym dał zgodę NFZ. Oprócz szczepienia pracowników szpitali dopuszczalne było także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywali w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwalał.

W ramach etapu "0" zaszczepić się mogą również wolontariusze lub osoby na praktykach zawodowych.

Kilka dni temu o swoim szczepieniu jako wolontariusza ochrony zdrowia poinformowała Hanna Zych-Cisoń, obecnie wiceprzewodnicząca pomorskiego sejmiku. Przyznała, że 30 grudnia zaszczepiła się na COVID-19.

- Nasza Spółka podpisuje umowę wolontariacką z osobą, która chce pracować u nas na zasadach wolontariatu. Taka osoba jednak musi przejść szkolenie, zrobić badania, nie jest tak, że wolontariuszem zostaje się w jeden dzień - zapewnia Katarzyna Brożek.

Opinie (151) 7 zablokowanych

 • A ja wierze telewizji i rządzącym bo (2)

  nigdy by nas przecież nie okłamali że: 1. w Polsce nie ma więzień CIA, 2. że w Iraku jest broń biologiczna, 3. świńska grypa H1N1 w 2009 roku zmiecie Polaków z powierzchni ziemi bo Kopaczowa nie zamówiła szczepionek..

  • 20 4

  • Wklejanka. (1)

   • 0 6

   • To, że "wklejanka", nie umniejsza prawdziwości.

    • 9 1

 • Covid istnieje (1)

  sam przechorowałem ale nie zaszczepię się po zwyczajnie przeraża skala nachalnego reklamowania tych nowatorskich szczepionek dosłownie w każdym radiu, prasie i telewizji.. Czuć że komuś bardzoo zależy na wyszczepieniu całej ludzkości a na pewno nie chodzi tu o zdrowie bo jest cała lista prozdrowotnych spraw które media od lat olewają

  • 24 7

  • pewnie iluminaci i reptilianie....

   • 1 2

 • Dobra Angole wycofuja szczepionki Pfaizera pod pozorem nowego szczepu i swoich wlasnych. (3)

  Niemcy-zamowili poza ZAmowieniami zlozonymi przez cala unie europejska-30 milionow szczepionki Moderny...nie wyglada wam to na to ze oba te panstwa kapnely sie ze Pfaizer sprzedaje syf...sami zaszczepia swoich obywateli inymi lepszymi szczepionkami a te Pfaizerowskie podesla do Polski..w ramach kontraktu i dystrybucji przez unie europejska?...Czemu zamowili Pfaizerowski bubel?Czemu Polski rzad dziala przeciwko wlasnym obywatela?Czy minister zdrowia -po ekonomii-zablokuje Pfaizera i sprowadzi Moderne? Watpie w to.Czy celebryci i lekarzei elity sa szczepieni czy raczej byli szczepieni tym samym rodzajem szczepionki co masy ?Pomijaj to cos wogole mozna nazwac szczepionka czyac juz czy zabitym rna wirusa pobieranym z martwych cial?

  • 9 11

  • Człowieku, weź najpierw naucz się pisać. A później próbuj przekazać te złote myśli.

   • 2 0

  • i co nadal wierzysz ze ziemia jest płaska ?

   • 2 2

  • Pfizer jest akurat najlepszy, bo ma najczystszy skład. Dlatego musi mieć tak niska temperaturę.

   • 1 1

 • (1)

  ja się szczepię średnio raz w tygodniu, dawka 40% subs. czynnej.
  subs. pomocnicza: cola/sok

  • 17 3

  • Prawidłowo ale wolę 97% ze spritem i cytryną plus kostka lodu.

   • 1 2

 • W ulotce producenta szczepionki mRNA (2)

  tej dla lekarzy bo są 2 ulotki, jest jasno napisane, że nie badano wpływu produktu na płodność. Niemieccy lekarze, wskazują na fakt, że po zaszczepieniu, białko wirusa, które ma być produkowane przez nasz organizm jest podobne do syncytyny białka, które jest niezbędne w zagnieżdżeniu płodu. Podobieństwo to stwarza ryzyko, że wytworzone przeciwciała mogą również atakować syncytynę i w ten sposób wpływać na płodność. Syncytyna jest wytwarzana w tylko w krótkim okresie czasu podczas zagnieżdżania płodu. Ponieważ nie prowadzono badań w tym kierunku, takiej możliwości nie można ani potwierdzić, ani wykluczyć. Być może dlatego producent nie zaleca podawania szczpionek mRNA kobietom w ciąży, a uczestniczki badań klinicznych instruowano aby przez kolejne dwa miesiące nie zachodziły w ciążę

  • 11 8

  • Codzienna wklejanka gdzie popadnie. (1)

   Wiedz dostępna od miesiąca a anty wstawia farmazona teraz.

   • 1 4

   • Nie zmienia to faktu, że cały czas prawdziwe.

    • 3 0

 • Nie wierzę aby wierchuszka partyjna czekała w kolejce. (1)

  Obłuda panie w telewizorze..

  • 19 1

  • Też mi odkrycie. Dygnitarze piss są już po trzeciej dawce.

   Im się po prostu to należało!

   • 4 1

 • Zgadzam sie tu chodzi o wyszczepienie calej ludzkosci.. (2)

  Globalny reset ?calkowite podporzadkowanie mas?-NWO -Nie sadze po co? Wypuszczenie wirusa moglo miec inny cel...Wirus byl wypuszczony celowo i z labolatorium...a szczepionki maja nas przygotowac na niechybne uderzenie w ziemie meteoru niosacego zaglade calej ludzkosci.Naj wiekszy na swiecie teleskop radiowy po 56 latach zostal zniszczony-oficjalnie liny skorodowaly....Czy technicy i inzynierowie z dzisiejsza wiedza techniczna dopuscili by do zniszczenia najwazniejszego teleskopu tylko dlatego ,ze pracowal juz tak dlugo?Predzej uwierze,ze cos odkryli..cos przerazajacego i pomylki byc nie moze.To ze szczepionki blokuja wirusa to moze byc prawda to ,ze nastepne szczepienia beda zawieraly cos innego niz szczepionke lub nie tylko szczepionke-jest wielce prawdopodobne.Przeciez juz dzis obiecuja nam mutacje wirusa?A nowe mutacje-to nowe szczepionki...

  • 9 4

  • cholera ich tam wie. Jedno jest pewne...sami stworzyli wirusa w swoich laboratoriach, i w tych samych laboratoriach w 6 mscy opracowali antidotum (szczepionkę). To jak z koncernem Bayer.. z tej samej fabryki wyjezdza lek na nowotwór a tylnymi drzwiami wyjeżdzają ciezarówki z rakotwórczym glisofatem (roundap).

   • 3 0

  • Cooo? Nie rozumiem, jak szczepionka może przygotować ludzkość na meteoryt?

   Nie wiem, co ćpiesz ale też chcę xD

   • 0 0

 • Powiem tyle

  Lockdowny, matki nie mogą widzieć swoje noworodki, wojsko wyrzuca odmawiających szczepień a to wszystko z powodu śmiertelnej pandemii...Rozumiem gdyby chociaż 10% z 460 posłów zmarło od tej "pandemii" (bo większość z grupy ryzyka 50+). No dobra chociaż 5%... Nie? OK jestem ugodowy dajcie mi chociaż 2% czyli 9 posłów To może 1%? To jedna wielka farsa. Dziadygi w stylu Terlecki, Kaczynski, Miller śmieją się z zaszczutego narodu niewolników

  • 28 1

 • Billunio

  Szczepioneczki już replikują się, chyba trzeba zaktualizować wirusa do wersji Cov-21

  • 12 1

 • Q (2)

  Pytam,jaki trzeba mieć iloraz inteligencji, aby chcieć się poddać temu eksperymentowi z niewiadomymi skutkami?

  • 23 9

  • Wiki

   100/100

   • 4 0

  • Każdy zabieg lub operacja w szpitalu też jest eksperymentem gdzie lekarz nie daje stu procent pewności

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje