• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kosmetyki mineralne - warto w nie inwestować?

Agnieszka Majewska
19 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Czu warto używać kosmetyków mineralncyh? Jak dokonać wyboru tych właściwych, na co zwracać uwagę w czasie zakupów? Pytamy o to trójmiejskie wizażystki. Czu warto używać kosmetyków mineralncyh? Jak dokonać wyboru tych właściwych, na co zwracać uwagę w czasie zakupów? Pytamy o to trójmiejskie wizażystki.

Kosmetyki mineralne stają się coraz bardziej popularne i łatwiej dostępne. Czym różnią się od tradycyjnych? Co wpływa na ich unikalność i cenę? Jak je aplikować? I w końcu czy warto ich używać? O to, i o wiele więcej, pytamy trójmiejskie wizażystki.



Czy używasz kosmetyków mineralnych?

Kosmetyki mineralne zostały stworzone z myślą o tych, którzy z jakiś powodów nie mogą stosować zwykłych kosmetyków, m.in. po zabiegach tj. botoks czy peeling laserowy, operacjach plastycznych, a także z problemami np. atopii. Szybko jednak zyskały rozgłos i do dziś cieszą się duża popularnością, nie tylko u osób z cerą wrażliwą, alergiczną czy trądzikową ale każdego, kto chce nosić makijaż, którego nie czuć, który nie tylko podkreśla urodę, ale i ją pielęgnuje.

Naturalny skład

- To, co odróżnia kosmetyki mineralne od tradycyjnych, to nie składniki, które zawierają ale te, których w nich brakuje. Na liście odrzuconych składników są środki konserwujące, parabeny, olej mineralny, barwniki chemiczne i substancje zapachowe. Wszystkie z powyższych składników mogą podrażniać skórę. Co więcej, ze względu na brak oleju, mineralne kosmetyki nie wpływają negatywnie na skórę trądzikową. - mówi wizażystka Karolina Mech. - Kosmetyki te są złożone z minimalnej ilości składników, takich jak mika (odpowiada za rozświetlenie cery, pozwala optycznie spłycić drobne zmarszczki), tlenek cynku (ma właściwości ściągające, kojące, antybakteryjne), dwutlenek tytanu (jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym) czy tlenki żelaza (naturalne składniki odpowiadające za kolory kosmetyków, nie podrażniają skóry).
Nie tylko skład jest różny. Nie znajdziemy tu fluidów, musów, kredek, ponieważ kosmetyki mineralne występują w formie sypkiej. Dzięki temu, że zawierają tylko naturalne składniki nie mają daty ważności, nie zepsują się, co jest ich niewątpliwym plusem. Kolorystyka jest podobna w każdym z rodzajów, ale mineralne przewyższają zwykłe pod względem niezmienności koloru, co często się zdarza, gdy nakładamy kosmetyki wzbogacone olejami czy ekstraktami, które po nałożeniu mogą się utlenić (jak bywa to w przypadku podkładów). Na korzyść kosmetyków mineralnych przemawia jeszcze jeden argument - naturalna ochrona przeciwsłoneczna. Dwutlenek tytanu i tlenek cynku (substancje bezpieczne do stosowania nawet u noworodków) chronią przed promieniowaniem niczym preparaty o SPF 15-25, a do tego są wodoodporne i z powodzeniem można w nich pływać!

Trądzikowe, atopowe, wrażliwe, alergiczne

- Kosmetyki mineralne przez wiele lat zapracowały sobie na opinię preparatów idealnych dla cery z problemami - opowiada Karolina Mech. - Dzięki temu, że nie ograniczają skórze dostępu do tlenu, nie wysuszają skóry, nie powodują podrażnień, mogą być stosowane przez osoby ze wszystkimi rodzajami cery - również bardzo tłustą, suchą, czy problematyczną np. z atopowym zapaleniem skóry. Kosmetyki mineralne w sposób bezpieczny dla cery zamaskują niedoskonałości i pozwolą na ich szybsze wyleczenie, przyspieszając odnowę i regenerację skóry.
Wiele osób obawia się podrażnień, jak mówi Anna Kardzis, wizażystka Atelier, zupełnie niepotrzebnie.

- Kosmetyki mineralne są bardzo delikatne, łagodne i mogą być używane przez osoby z alergiami oraz po zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych. Podkład mineralny zawiera wyłącznie naturalne minerały, (np. potas, cynk, wapń, krzem) posiada właściwości przyspieszające gojenie, substancje nawilżające, redukujące wydzielanie sebum a nawet antybakteryjne. Nie powodują podrażnień. Podkłady mineralne mają formę sypką, a sypka konsystencja powoduje, że nie rozwijają się w niej bakterie, a więc na pewno nie zaostrzą np. zmian trądzikowych, wręcz przeciwnie.
Jak nakładać kosmetyki mineralne?

W zależności od preparatu dobieramy różne rodzaje aplikatorów. Do pudru i podkładu używamy niedużego pędzla (najlepiej typu kabuki - do krycia optymalnego lub flat top - do mocniejszego) lub innego, mniejszego o w miarę zwartym włosiu (łatwiej wtedy o precyzyjną aplikację). Pudry i podkłady, podobnie jak bronzery, rozprowadzamy po suchej skórze okrężnymi ruchami. Bez obawy uzyskania "efektu maski" możemy nałożyć kilka warstw, ale pamiętajmy o zasadzie "im mniej tym lepiej". Jeśli jednak zależy nam na większym kryciu, zastosujmy technikę stemplowania. Dzięki takiemu "wpychaniu" w skórę efekt będzie bardziej widoczny i trwalszy. Korektory, róże i cienie nakładamy zwykłymi małymi pędzelkami. Można je nanosić także na mokro - korektor zapewni mocniejsze krycie, a cień i róż będzie bardziej intensywny.

Zarówno dobranie odpowiedniego odcienia (zwłaszcza osobom z ciemną karnacją), jak i dopracowanie techniki nakładania, wymaga czasu oraz metody prób i błędów, jak najbardziej warte poświęconej uwagi - doskonały lekki naturalny makijaż będzie tego dowodem.

Zanim kupisz czytaj skład

Największym problemem jest wybór odpowiedniego kosmetyku. Trójmiejskie wizażystki są zgodne co do tego, że słowo "mineralny" jest coraz częściej nadużywane.

- Warto mieć na uwadze, że niestety nie wszystkie kosmetyki, które nazywane są "mineralnymi" posiadają odpowiedni skład chemiczny. Niestety niektóre marki dodają do swoich produktów zaledwie kilka minerałów i nie zmieniają znacząco składu kosmetyku. Warto zatem upewnić się, że kupowany przez nas produkt ma odpowiednią jakość. - przestrzega Karina Kosowska, wizażystka Make Up.
- Często słowo "mineralny" to niestety tylko zabieg marketingowy  i w skład produktu obok tlenku cynku, dwutlenku tytanu czy miki, pojawiają się emolienty, substancje zapachowe czy niepotrzebne wypełniacze. - zdradza Karolina Mech - Dobry kosmetyk mineralny powinien mieć jak najkrótszy skład: minerały + pigmenty - nic więcej mu nie trzeba.
- Bardzo trudno kupić kosmetyk, składający się z prawdziwych minerałów. Oczywiście, prawie każda firma wprowadziła już do swojego asortymentu kosmetyki mineralne, ale niestety, to tylko nazwa. Producenci dodają do takiego kosmetyku zaledwie kilka prawdziwych minerałów i to w śladowych ilościach. Można to sprawdzić w składzie kosmetyku. Jednym słowem zalała nas  fala kosmetyków udających mineralne, a z naturalnymi minerałami mają niewiele wspólnego. Jak można nazywać np.fluid - mineralnym, jeśli po pierwsze jest płynny, a po drugie ma w swoim składzie substancje natłuszczające, barwniki, zapachy oraz konserwanty? - dodaje Anna Kardzis - Dlatego ja osobiście nie polecam  takich kosmetyków do makijażu, które są tylko z nazwy mineralnymi. Niepotrzebny wydatek, bo jak wiemy kosmetyki "mineralne" do tanich nie należą. Zanim wydamy pieniądze, radzę dobrze czytać etykietki, a przede wszystkim skład kosmetyku.

Miejsca

Opinie (27) 3 zablokowane

  • Tylko naturalne. Poczytajcie sobie książkę Reni Jusis no i ogólnie zalecenia

    Ruchu Zielonych.

    • 9 15

  • (8)

    Kobieta, ktora uzywa kosmetykow "chemicznych" to albo osoba biedna (chemia jest tania!), albo glupia.

    • 4 49

    • (1)

      ''Osoba, ktora uzywa takich uogólnień to albo osoba biedna (!), albo glupia.''

      • 23 0

      • A uzywaj sobie czego chesz. Nie ja bede miec problemy z alergiami, nowotworami czy chocby bolami glowy. Dla mnie kolezanko, mozesz uzywac najciezszej chemii - powodzenia! Na pewno bedziesz od niej piekszniejsza po chemioterapii, jak Ci beda wlosy wypadac.

        • 1 4

    • a może - oszczędna (4)

      bo znam panią b.zamożną, używającą tylko tanich kosmetyków pewnego lokalnego producenta.
      zeskanowałam skład, poszukałam w necie każdy składnik
      i rzeczywiście- chemii sporo: w tym dwa składniki, przy których powinna być podana gramatura ze względu na ich szkodliwość, a nie ma,
      plus full wypełniaczy typu wazelina.
      Są to b.tanie kosmetyki.

      Dodam, że w drogich kosmetykach też jest chemia, z tym, że trzeba dokładnie przeczytać co to jest za składnik bo i chemia chemii nierówna.

      • 4 0

      • podana gramatura?!? (2)

        jesli jest w składzie, to znaczy, że jest zgodne z ustawą o kosmetykach. Żadnej gramatury się nie podaje

        ....ech.... amatorzy znający się na wszystkim..............uwielbiam!

        • 2 1

        • niestety nie, są takie składniki, kórych ilość w kosmetyku należy podać (1)

          w Dyrektywie 1223/2009 WE spotkałam taki nakaz

          • 0 0

          • dyrektywa UE nie jest prawem obowiązującym w Polsce, ani w innych krajach należących do UE.

            • 0 0

      • Nie bedzie oszczedna u onkologa. Gwarantuje, ze leczenie nowotworow jest duzo kosztowniejsze. U kobiet jest gorzej niz u mezczyzn - tkanka tluszczowa, ba - caly metabolizm kobiety magazynuje wszelkie chemiczne swinstwa. Mezczyzni wielu zwizkow po prostu sie pozbywaja. My nie.

        "Dodam, że w drogich kosmetykach też jest chemia" - czytamy ze zrozumieniem. Nie pisze o kosmetykach drogich, pisze o naturalnych. A te sa najczesciej duzo drosze, przyklad: zwykla pasta do zebow - 100% chemia tych koszmarnych, szkodliwych w rodzaju Signal czy Blenda Med - 5-8 zl, pasta 100% naturalna od 13 do 22 zl. I co z tego, ze po tej pierszej mialam non stop probley z zebami, a po uzyciu tej drugiej zapomnialam czym jest dentysta. Wazne dla roznych przemadrzalych panienek, ze ta pierwsza jest tania, a ta druga jest droooggaaa - wiec ta pierwsza jest na pewno lepsza. Och, ilez ja znam takich idiotek! Choc dla rownowagi znam tez osoby autentycznie dbajace o siebie.

        • 3 0

    • a kobieta, która takie teorie głosi...

      jest raczej niekumata....... :-)

      • 0 0

  • Mnie niestety pudry mineralne uczulają. Używałam Anabelle Minerals i kilku innych firm. Jedyny produkt, który służy mojej skórze to krem BB Dr G Hydra intensive. Ten produkt świetnie sprawdza się na mojej buzi.

    • 5 3

  • no i co z tego?

    • 6 2

  • Tylko naturalne

    Bez makijażu, a nie jak lalki umalowane.

    • 1 8

  • Pierwszy raz kupilam puder/podklad w kamieniu mineralny. (2)

    Nigdy nie uzywalam pudru, ani podkladow. Mam problemy ze skora od 20 lat i nie lubie dodatkowo obawiac sie, ze bedzie moja twarz jeszcze gorzej wygladac. Zaryzykowalam i kupilam mineralny produkt. Pierwszy raz musze przyznac, ze kryje ladnie, nie ma efektu maski i nie widac go na twarzy. Nie poglebia juz istniejacych problemow wiec dla mnie super. Jeden minus to cena tego cuda, choc ja teraz wiem, ze byly to dobrze wydane pieniadze.

    • 5 0

    • Jaki to produkt?

      Jestem po trzydziestce, przetłuszcza mi się cera i zdarzają podskórne grudki. Miałam kiedyś podkład mineralny (Astora bodajże) z pędzelkiem jako aplikator ale bardzo wysuszał. To wysuszanie przerosło moje oczekiwania. Jeśli jesteś tak zadowolona z produktu to może wypróbuję.

      • 0 1

    • gdzie kupujecie?

      Kupiłaś w sklepie internetowym czy mamy w Trójmieście gdzieś taki sklep?

      • 0 0

  • Kosmetyki mineralne w Stanach pojawily sie juz na szeroka skale ok. 12 lat temu.Bare Minerals to najlepsza marka. Polecam.

    • 3 0

  • (1)

    Wysoka cena kosmetykow mineralnych jest mitem. Na rynku sa dostepne doskonale marki mineralne, w tym polskie, w przystepnych cenach np. Ecolore.

    • 3 0

    • Od lat używam kosmetyków czysto mineralnych. Są jedynymi, które mnie nie uczulają. Pierwsze sprowadzałam ze Stanów teraz na polskim rynku jest duży wybór minerałów, które są często lepsze jakościowo i tańsze od tych sprowadzanych z zagranicy. Generalnie uwielbiam i polecam! :-)

      • 0 0

  • Polecam firme Pure Color, to właśnie kosmetyki w 100% mineralne w postaci sypkim miałkich proszkow jako baza pod makijaż, puder, róż. Mam AZS i sprawdza sie świetnie. W trojmiescie jest bardzo kompetentny przedstawiciel tej firmy P. Magda

    • 0 0

  • Kosmetyki naturalne

    Ja stosuje również naturalne surowce kosmetyczne marki Calaya z których sama sobie robię kosmetyki. Przepisy wraz z surowcami można znaleźć w sklepie internetowym: http://www.naturalne-piekno.pl

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

konsultacje

Najczęściej czytane