• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sauna po treningu czy w dniu relaksu?

Joanna Puchala
26 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Wizyta w saunie to świetny zabieg zarówno dla osób, które mają za sobą trening, jak i tych, które korzystają z dnia regeneracji. Wizyta w saunie to świetny zabieg zarówno dla osób, które mają za sobą trening, jak i tych, które korzystają z dnia regeneracji.

Korzystanie z sauny redukuje stres i zmęczenie, a także pozytywnie wpływa na organizm. Bardzo często korzystamy z niej po pływaniu, a więc po wysiłku żeby zregenerować ciało, dla niektórych jednak jest to zabieg przede wszystkim dla zdrowia i urody. Czy warto odwiedzać saunę po treningu czy lepiej w dniu regeneracji? Zapytaliśmy ekspertów.



Czy korzystasz z sauny?

O tym jak powinna wyglądać wizyta w saunie pisaliśmy na początku czerwca.

Według ekspertów wizyta w saunie to świetny zabieg zarówno dla osób, które mają za sobą trening, jak i tych, które korzystają z dnia regeneracji między ćwiczeniami na siłowni.

- Jeśli jest możliwość samodzielnego ustawienia ram czasowych to najlepszą porą jest koniec dnia, w którym odpoczywamy. Organizm całkowicie się resetuje, oczyszcza i po dobrze przespanej nocy jest gotowy do dalszego intensywnego działania. Idealny jest układ, w którym po saunie nie jesteśmy zobowiązani do wykonywania żadnych skomplikowanych zadań i możemy po prostu odpocząć - mówi trener personalny Igor Janik.
Jak dodaje, skorzystanie z sauny po treningu jest dobrym pomysłem jedynie w sytuacji, kiedy nie planujemy później intensywnego wysiłku lub po prostu kolejnego treningu. Jeśli chcemy skorzystać z sauny po wysiłku powinniśmy odczekać chwilę. Warto zrobić 10 lub 15 minut przerwy pomiędzy treningiem a wejściem do sauny.

- Co prawda organizm jest sam w sobie już rozgrzany i po części obciążony treningową pracą, co jednak nie stanowi przeciwwskazań do korzystania z sauny. Osobiście bym jeszcze zwrócił uwagę na pory roku, w których korzystamy z sauny. Późna jesień, zima i wczesna wiosna jak najbardziej sprzyjają saunie, latem proces można ograniczyć do minimum, o ile pogoda sprzyja - przekonuje.

Przeciwwskazania



Przed skorzystaniem z sauny należy upewnić się, czy nie mamy ku temu przeciwwskazań lub skonsultować się z lekarzem, który określi czy ta forma relaksu jest dla nas wskazana.

- Zanim skorzystamy z sauny powinniśmy upewnić się czy nie mamy do tego przeciwwskazań. Wśród nich znajduje się między innymi cera naczynkowa - mówi trener personalny Karolina Pawlak.
Osoby, które mają zdiagnozowane choroby i niewydolność serca, niewydolność układu krążenia i niewydolność wieńcową, niekontrolowane nadciśnienie, ostre stany zapalne, reumatyzm, wrzody i guzy czy choroby weneryczne nie mogą korzystać z sauny. Z sauny nie powinny korzystać również kobiety w ciąży i w trakcie menstruacji. Nie powinniśmy wybierać się do sauny, jeśli jesteśmy przeziębieni i mamy podwyższoną temperaturę.
 
Sauna to najczęściej jedno z podstawowych pomieszczeń, które znajdziemy na basenie czy siłowni. Sauna to najczęściej jedno z podstawowych pomieszczeń, które znajdziemy na basenie czy siłowni.

Jaką saunę wybrać?



Sauna sucha charakteryzuje się wyższymi temperaturami oraz mniejszą wilgotnością, natomiast w saunie parowej temperatura jest odczuwalnie zdecydowanie niższa kosztem znacząco większej wilgotności.

- W saunie parowej korzystanie z olejków aromaterapeutycznych jest dużo efektywniejsze. Osoby, które nie za dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami powinny wybrać drugą opcję. Poziom oczyszczenia i zregenerowania organizmu w obu przypadkach będzie na zbliżonym poziomie. Krążenie i praca serca stanie się jeszcze bardziej stabilna, skoki ciśnienia zostaną uregulowane - mówi Igor Janik.

Miejsca

Opinie (50) 3 zablokowane

  • Sauna najlepsza nie po treningu ani przed nim tylko najlepsza zamiast treningu. ;)

    • 1 2

  • Sauna nigdy po treningu siłowym

    • 5 2

  • Ręce opadają Panie Janik lepiej Panu wychodzi trenowanie psich zaprzegów (2)

    Nigdy nie należy wchodzić do sauny od razu po wysiłku to zasada nr.1
    W pomieszczeniu tym panuje bardzo wysoka temperatura i wilgotność – w takich warunkach ciało poci się, traci wodę i elektrolity, serce pracuje z szybkością dochodzącą do 140-160 uderzeń na minutę, a oddech spłyca się i przyspiesza. Wszystko to sprawia, że organizm się męczy. Dlatego wejście do sauny po wyczerpującym treningu, zwłaszcza aerobowym, zamiast dawać odpoczynek jeszcze bardziej nas osłabia. Po ćwiczeniach serce musi się uspokoić, a ciało odzyskać normalną temperaturę – w saunie jest to niemożliwe, bo jego temperatura podnosi się nawet do 40 stopni Celsjusza, a puls znacznie przyspiesza. Taki stan jest nie tylko szkodliwy, ale i niebezpieczny dla zdrowia – grozi przegrzaniem organizmu, omdleniem, a skrajnych wypadkach nawet zawałem. Lepiej jest się schłodzić.
    Trening siłowy jest mniej męczący niż aerobowy, ale czujemy po nim większe napięcie mięśni. Może się więc wydawać, że sauna będzie dobrym sposobem na rozluźnienie spiętego ciała. Wbrew pozorom to również jest błędne myślenie.

    Podczas ćwiczeń siłowych mięśnie zapamiętują określone bodźce, dzięki czemu w późniejszym czasie są w stanie efektywniej pracować i szybciej przyzwyczajają się do większych obciążeń. Jest to zjawisko tzw. pamięci mięśniowej. Kolejnym ważnym procesem, który zachodzi tuż po treningu jest pompa mięśniowa – stan napięcia mięśni, w którym są one lepiej ukrwione i zaopatrzone w tlen, co sprzyja budowie masy mięśniowej. Udanie się do sauny zaraz po skończonym wysiłku znosi oba te zjawiska i tym samym zaprzepaszcza efekty treningu. Należy tez pamiętać, że ćwiczenia siłowe, choć mniej wyczerpujące, także powodują podwyższenie temperatury ciała i utratę wody, więc korzystanie z sauny po ich zakończeniu jest tak samo szkodliwe jak w przypadku ćwiczeń aerobowych.
    Pani Karolina jest trenerka i z sensem kobieta się wypowiada. Tyle moja opinia.

    • 6 1

    • (1)

      prawie zawsze po treningu idę na saunę, najwyższe tętno jakie tam uzyskałem to 120... temperatura ciała 40 stopni? chyba kolega popłynął, przy 40 to już byś powoli majaki miał... tak gadacie o tych zawałach itd - przytoczcie przypadki kiedy ostatnio karetka kogoś z zawałem zabrała z sauny...

      • 0 3

      • Zawału to można dostać tam gdzie Ci Państwo treningi prowadza, albo wylewu ze stresu i nerwów taki tam brak kultury i chamstwo.

        • 0 0

  • Panie i Panowie trenerzy sauna w dzień odpoczynku/regeneracji ! Nie obciążamy sauną naszego mięśnia sercowego po treningu!

    • 6 0

  • "Do sauny mokrej wchodzimy nago. Polewamy zimną wodą miejsce, na którym siadamy".

    Bakterie i wirusy się cieszą, rzadka to okazja na beztroskie rozmnażanie. Zapytajcie dermatologów, ilu mają pacjentów właśnie po takich saunach. Wiem, ze dużo. Pytałem. A można by tylko mały ręcznik pod dooo.sko.

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane