• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Koronawirus - fakty i mity

Ewa Palińska
16 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Kontrolne badanie temperatury wykonuje się nie tylko ludziom przekraczającym granicę Polski, ale też np. w szpitalach, urzędach, a nawet na ulicach. Kontrolne badanie temperatury wykonuje się nie tylko ludziom przekraczającym granicę Polski, ale też np. w szpitalach, urzędach, a nawet na ulicach.

Łańcuszki z poradami, "fake newsy", porady "życzliwych" - internet zalewa fala informacji na temat koronawirusa, niemających jednak zbyt wiele zgodnego z prawdą. Postaramy się część z nich zdementować i wyjaśnić to, co wzbudza największą niepewność - konsultuje dr n. med. Anna Kuna, specjalista chorób wewnętrznych, medycyny morskiej i tropikalnej.Testy na koronawirusaIstnieją dwa rodzaje testów, za pomocą których można wykryć koronawirusa. Pierwszy, tańszy i dający szybki wynik, to badanie serologiczne, a więc wykrywające przeciwciała we krwi. Takie badanie może być mylące, ponieważ w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w chwili badania organizm chorego mógł jeszcze takich przeciwciał nie wytworzyć. Wynik może wyjść zatem początkowo ujemny nawet u pacjenta, który jest zarażony wirusem.

Drugi typ badania, droższy, na którego wynik trzeba poczekać nawet kilka-kilkadziesiąt godzin, to badanie wykonywane techniką RT-PCR (czyli wykrywanie materiału genetycznego wirusa). Te właśnie badania wykonuje pomorski sanepid! W dużym uproszczeniu badanie polega na pobraniu wymazu z nosogardła, a później porównaniu "obrazu" z obrazem wirusa. Jeśli są takie same, wynik jest pozytywny. Pobrania wymazu dokonuje się w konkretnych, wskazanych przez sanepid placówkach.

Zobacz, jak dokładnie przeprowadza się testy RT-PCR w gdańskim laboratoriumObecnie czas oczekiwania, od momentu przyjęcia próbki do laboratorium w WSSE do wydania wyniku, wynosi około pięciu-sześciu godzin. Schemat badania, wskazany przez Państwowy Zakład Higieny - Narodowy Instytut Zdrowia jest taki, że w przypadku wyniku niejednoznacznego badana jest nowa próbka, pobrana od pacjenta po 48 h.

Psy i zwierzęta domowe nie mogą zakazić się koronawirusemAlgorytm kwalifikacji osób do postępowania epidemiologicznego oraz medycznego (nie obejmuje ustawowej kwarantanny stosowanej na podstawie art. 35 Ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Algorytm kwalifikacji osób do postępowania epidemiologicznego oraz medycznego (nie obejmuje ustawowej kwarantanny stosowanej na podstawie art. 35 Ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Nie można wykonać badania na życzenie i na własną rękęWiele osób chętnie poddałoby się badaniom, nawet płacąc za nie z własnej kieszeni. Na chwilę obecną takiej możliwości na Pomorzu nie mamy - nie przeprowadza się badań komercyjnie. Nawet jeśli zgłosimy się do szpitala zakaźnego, nie znaczy to, że takie badanie zostanie nam zlecone.

Skierowanie wystawia bowiem wojewódzki inspektor sanitarny osobom wskazanym przez lekarza. Lekarze podczas podejmowania takiej decyzji kierują się zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Te jednak sukcesywnie się zmieniają, ponieważ liczba zarażonych rośnie z minuty na minutę: obecnie takie testy wykonuje się u szerszego grona niż początkowo.

KORONAWIRUS GDAŃSK-GDYNIA. Sprawdź aktualny RAPORT SANEPIDU

Kwarantanna i izolacjaOstatnio koleżanka powiedziała mi, że wyśle męża na kwarantannę, bo był w sklepie budowlanym, gdzie jakaś kobieta głośno mówiła, że może być zarażona. Mógł się więc od niej zarazić. Kiedy zapytałam, gdzie zamierza tego męża na kwarantannę wysłać, nie zrozumiała pytania. Myślała, że szeroko rozumiane "służby" zabiorą go w jakieś specjalne miejsce i tam będą trzymały pod nadzorem.

Otóż nic z tych rzeczy! Kwarantannę z reguły odbywa się w warunkach domowych, są jej poddani wszyscy domownicy, którzy mają kontakt z osobą potencjalnie zarażoną. Są nią objęte osoby, co do których zachodzi ryzyko, że mogą zachorować, ale choroba nie została jeszcze potwierdzona. Nie powinno dochodzić do takich sytuacji, kiedy np. mąż powrócił z dalekiej podróży i odbywa kwarantannę w domu, a członkowie rodziny, mieszkający pod jednym dachem, dzielący wspólną przestrzeń, chodzą do pracy czy po zakupy.

Na czym polega 14-dniowa kwarantanna?


W tym miejscu warto zaznaczyć różnicę między kwarantanną a izolacją - są to bowiem powszechnie mylone terminy. Kwarantannie poddaje się bowiem osoby potencjalnie zdrowe, które np. miały kontakt z osobą chorą albo przebywały w miejscu ogniska choroby. Z kolei izolacja stosowana jest wobec osób chorych lub prawdopodobnie chorych na chorobę zakaźną.

Izolację z reguły przeprowadza się w szpitalu, najczęściej w izolatkach - miejscach, w których niemożliwe jest zarażenie innych osób. Z takimi pacjentami kontaktuje się ściśle wytypowany personel, wyposażony w odpowiednie ubranie ochronne.

Szukasz informacji? Korzystaj z wiarygodnych źródełInspektoraty sanitarne nieustannie pracują nad usprawnieniem procedur, które modyfikują stosowanie do sytuacji. Jeśli coś budzi nasz niepokój czy potrzebujemy informacji np. na temat tego, jak się zachować w przypadku podejrzenia zarażenia, należy skontaktować się telefonicznie z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną (listę trójmiejskich placówek zamieszczamy na dole tego artykułu). Sporą garść aktualnych i wiarygodnych informacji znajdziemy też na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Nie dawajmy wiary łańcuszkom krążącym w internecie, jak chociażby ten, w którym złotych rad udzielał tajemniczy lekarz z Wuhan. Oto jego fragment:

"Przekazuję informacje od czeskich przyjaciół, pochodzą one od lekarza, który pracuje w szpitalu w Shenzhen. Brał udział w badaniu wirusowego zapalenia płuc w Wuhan.

Zapalenie płuc koronawirusowe objawia się suchym kaszlem bez przeziębienia! To najłatwiej zidentyfikować. Wirus Wuhan nie jest odporny na ciepło, ginie przy temperaturze 26-27 stopni C.

Dlatego pij więcej ciepłej wody. Jeśli to nie pomoże, to chociaż nie boli. Chodźcie częściej na słońce, pijcie ciepłą wodę. Nie jest to lekarstwem, ale jest przydatne, nie obciąża organizmu. Picie ciepłej wody jest skuteczne wobec wielu wirusów. Unikaj picia zimnych napojów, lodu, nie jedz lodów (...)".


Dr Tadeusz Jędrzejczyk z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed opowiada o tym, jakie środki bezpieczeństwa powinniśmy zachować, aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem

Jak rozprzestrzenia się nowy koronawirus?Wiele mówi się na temat tego, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Pamiętajmy jednak, że możemy zakazić się nie tylko wówczas, jeśli ktoś na nas kichnie czy w pobliżu zakaszle, ale również dotykając miejsc, które są skażone wydzieliną z dróg oddechowych osoby chorej (poprzez kaszel, katar). Dotyczy to nie tylko poręczy schodów, klamek, pieniędzy, papierowych gazet, ale także długopisów czy wyświetlaczy na ekranach dotykowych. Należy zatem często myć/dezynfekować ręce i unikać zatłoczonych miejsc.

Z badań naukowców z Uniwersytu Princeton, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia wynika, że na powierzchni miedzianej koronawirus utrzymuje się przez cztery godziny, kartonowej - przez dobę, a na plastikowej i stali nierdzewnej - od dwóch do trzech dni. W powietrzu może unosić się do trzech godzin.

Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów, w tym koronawirusa COVID-19. Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów, w tym koronawirusa COVID-19.

Czy ktoś, kto nie ma objawów, może zarażać?Oczywiście, że tak. U wielu osób choroba może przebiegać bezobjawowo bądź etap jest tak wczesny, że nie daje jeszcze objawów. Starajmy się zatem, w miarę możliwości, odseparować w czasie pandemii np. wnuki od dziadków, będących w podeszłym wieku. Może się bowiem okazać, że nastolatki przejdą zarażenie koronawirusem bezobjawowo, ale jako nosiciele będą zarażali osoby w swoim otoczeniu, stanowiąc szczególne zagrożenie dla słabszych jednostek (seniorów, osób z osłabioną odpornością, chorych).

Nie oznacza to oczywiście, żeby młodzi ludzie nie pomagali starszym, bo taka pomoc jest jak najbardziej wskazana i potrzebna. Muszą jednak zachować wszelkie środki ostrożności, a najlepiej unikać bezpośredniego kontaktu (zakupy można zostawić np. pod drzwiami).

Czy można iść na spacer?Wszelkie aktywności na świeżym powietrzu są wręcz wskazane. Pod warunkiem jednak, że zachowamy zasady bezpieczeństwa - będziemy unikali zatłoczonych miejsc i zachowamy bezpieczny dystans (różne źródła zalecają zachowanie od 1 do 2 m odległości) w stosunku do osób, które podczas spaceru bądź biegu będziemy mijać.

Czy nosić maseczki?Nie zaszkodzi! Wprawdzie mówi się, że maseczki nie uchronią nas przed wirusem i że zasadne jest noszenie ich wyłącznie przez osoby chore (aby nie zarażały innych). Mając jednak na uwadze fakt, że zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo, każdy z nas jest potencjalnym "zarażającym".

Jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie koronawirusem?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590


Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

WSSE w Gdańsku

ul. Dębinki 4, tel. 605 602 195

PSSE Gdańsk

ul. Wałowa 27, tel. 698 941 776

PSSE Gdynia

ul. Starowiejska 50, tel. 605 462 480

PSSE Sopot

ul. Kościuszki 23, tel. 663 399 599

Graniczna SSE w Gdyni

ul. Kontenerowa 69, tel. 608 358 721

Miejsca

Opinie (206) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (9)

  Niestety w dobie wszechobecnego internetu fake newsy to prawdziwa zmora,jeszcze 20 lat temu fałszywe informacje nie miały takiego wpływu na masy.Dbajmy o higienę,spacerujmy choć godzinę dziennie.Kto może niechay zostanie w domu z dziećmi.Chrońmy dzieci.Dzwońmy do babć i dziadków czy czegoś im potrzeba.Z zakupami nie szalejmy,bo to napedza jakąś dzika panikę.Trzymajmy kciuki za dzielnie walczących bezpośrednio z zarożeniem,lekarzy,służby,wojsko.Czuway!

  • 74 9

  • Najwiekszym fejkiem tutaj, jestes ty. (4)

   • 12 14

   • Prawda jest taka, że to wszystko to działania pozorowane. (3)

    Dziesiątki tysięcy ludzi ściąganych z rejonów zagrożonych

    • 5 8

    • płyn do dezynfekcji na orlenie po 95 pln (2)

     a na allegro 90% już po 60 zł

     • 4 0

     • Napiszcie mi kto wierzy? (1)

      Natura wytwarza wirus ktory zabija tylko staruszków i chorych -generalnie emerytów i rencistów... Jest praktycznie nieszkodliwy dla ludzi młodych, silnych i zdrowych -generalnie składkowych. Młodzi silni zdrowi przechodzą bezobjawowo, żeby pozakażać nieświadomie tych słabszych... Jak to się ma do całej wiedzy historycznej dotyczącej różnych epidemii?

      • 0 0

      • Możliwe

       Np. Hiszpanka powodowała największą śmiertelność wśród osób w wieko od 20 do 30 lat czyli teoretycznie najzdrowszych

       • 2 1

  • Co Ty taki miły jesteś trollu (3)

   Zawsze jak były pozytywne informacje to wylewales swoją frustracje w komentarzach. Parkometry darmowe to głupoty pisałeś ze więcej samochodów będzie, zatrute powietrze, kierowcy będą źle parkować. Krzyczałeś również ze koronawirus w autobusie się nie przenosi i to wszystko odnośnie wirusa jest propaganda ze strony polityków i lekarzy.
   Była mowa o knajpie muszla która wspiera lekarzy to oczywiście przelewales swój jad. Pisałeś jak właściciel wykaże VAT i zastanawiałeś się czy lekarze ujawnia posiłek jako darowiznę.

   • 3 3

   • (2)

    To nie ja,podszywają się podemnie.

    • 2 1

    • Podszywają się czy nie (1)

     To musisz miec rozdwojenie jaźni.
     Przykro mi.

     • 3 0

     • Też nie lubię

      • 0 0

 • Wirus spowoduje największy kryzys finansowy od czasu tego w latach 1929-1932 (20)

  Na giełdach większe spadki niż po upadku Lehman Brothers (od tego zaczął się kryzys w 2008), nawet złoto spada. Coś niesamowitego.

  Zwykli ludzie będą odczuwać skutki tego przez lata, kiedy o samym wirusie już wszyscy dawno zapomną.

  • 68 17

  • Nieprawda. (3)

   • 13 9

   • prawda, ale jednocześnie manipulacja. Otóż Lehman padł jako objaw kryzysu i braku zaufania (2)

    który potem pozostał długi czas. W przypadku tego wirusa jest tak, że jak minie to natychmiast wróci zaufanie i zakupy. Dlatego tak ważne by nie rozprzestrzeniać wirusa.

    • 16 1

    • Spokój nas uratuje. Giełdy wrócą do normy. (1)

     Ja łapię spadające noże. Bez ryzyka nie ma zysku.

     • 5 0

     • Nie sposób przewidzieć gdzie będzie dno i kiedy

      Gdyby ktoś miesiąc temu powiedział jakie będą dziś ceny każdy by go wyśmiał. A szczyty zachorowań w Europie i USA jeszcze przed nami.

      Życzę powodzenia w łapaniu noży. :)

      • 4 1

  • komu zalezy zeby oslabic gospodarke chin? (2)

   -jakie panstwo ma najwiekszy dlug u chin?
   -komu zalezy na spowolnieniu ekspansji w afryce przez chiny?
   tylko niestety "stolec" sie w europie rozlalo ,bo nie przewidzieli ,ze najwiecej chinczykow jest w itali ...

   • 9 13

   • hahahahha (1)

    jak nie przewidzieli :) ?

    Komorka z danymi osobowymi jest ciagle w kieszeni :) O czym Ty gadasz :) ?
    Ludzie we Wloszech nie widzieli ,ze tam jest tylu azjatow ? To jak oni tam zyja ?
    Bez meldunku ? - powiesz turystycznie ,zatem musieli wyleciec samolotem ,czyli byli juz w ewidencji. Zreszta zyjemy w takich czasach ,ze ludzie z tego zrobili nowa nauke i dane praktycznie mozna analizowac w czasie rzeczywistym . Mozesz tego nie wiedziec Ty czy ja ale sluzby ktore sugerowales wyzej ?

    • 3 1

    • Co ty mi o komórce. Jedną z pierwszych rzeczy jakie robię po przylocie, to wymiana karty na lokalną

     • 0 0

  • Nie siej paniki łaskawy Panie, (7)

   Chyba słaby z Ciebie inwestor skoro masz tak wąską perspektywę :) Kryzysy nastają w sytuacjach gdy nie jesteśmy zdolni do wywiązania się z zobowiązań kredytowych, rynek jest przesycony dobrami, do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych nie napływa nowy kapitał i tak dalej i tak dalej. Innymi słowy : "maszyneria pracuje ale nie jest już oliwiona". Gospodarka światowa i owszem od dłuższego czasu wykazywała symptomy przegrzania (w końcu ile można śrubować rekordy), ale stymulowana napływem taniego kapitału i małymi kryzysami geopolitycznymi (Chiny, Iran, Rosja, Korea N, USA) odwlekała w czasie kryzys i teraz zrobiła to po raz kolejny lecz na dużo większą skalę. Wskaźniki ceny akcji do wartości księgowej powróciły po obecnej "korekcie" do poziomu bliższego prawdzie. Obniżka spora? Spora, bo zakredytowane leszcze tanio się sprzedały w popłochu (wolumen obrotu wskazuje jasno że to podaż zbiła rynek) a profesjonalni traderzy już kupili za bezcen spółki do niedawna przeszacowane. Martwi jedynie FED który się wyprztykał do cna ze stymulantów polityki pieniężnej w obliczu płatnej opieki zdrowotnej, ale Amerykanie jak chcą to potrafią.

   • 7 4

   • To nie panika, to fakty. (6)

    Już dziś widać jakie branże ucierpią na tej sytuacji:
    - transport: tir, taxi, bus, kolejowy, lotniczy,
    - zaplecze transportu: paliwa, serwisy, dostawcy części,
    - fabryki motoryzacyjne i poddostawcy,
    - cała branża rozrywkowa,
    - cała branża turystyczna,
    - importerzy i dystrybucja towarów z Chin,
    - zbrojeniówka - cięcia budżetowe,
    - energetyka - zużycie prądu...
    itede.
    Takiej sytuacji za naszego życia jeszcze nie było.

    A najlepsze, że nikt nie jest w stanie przewidzieć co będzie dalej.

    • 8 8

    • Kryzys będzie dużo większy niż w 2008.

     • 4 5

    • A teraz wymień branże, (3)

     Które na tej sytuacji się wzbogacą

     • 3 0

     • Pogrzebowa

      • 5 0

     • Wytwórnie papierów wartościowych, szczególnie rumiankowego i nagietkowego (1)

      • 10 0

      • Hahahaha poprawiłeś mi humor :D

       • 1 0

    • Jedni tracą, inni się bogacą -nawet na i w kryzysie można zarobić, tylko że nie każdemu to dane

     • 2 0

  • przeca o to w tym zamieszaniu chodzi !!!

   ale trzeba wyłączyć emocje i ocenić fakty nie ulegając propagandzie.

   • 1 0

  • jakoś mnie to dyla

   moje oszczędności to ze 3 tysiące. A od zeszłego wieku mamy ciągły kryzys. Jak nie komuna to złodziejstwo balcerka i inne afery.

   • 2 1

  • Kryzys jest bo ludzie wycofują kapitał. Gospodarki hamują z powodu ograniczeń. Jednak to dzięki tym ograniczeniom nie będzie zapaści, bo zdecydowanie mniej osób umrze. A po tym kryzysie gospodarka bujnie się niczym wahadło i będzie długo na plusie. Po prostu trzeba przeczekać, ai może kupić co nie co korzystając z niskich cen. Są firmy, które nie padną, na przykład telekomunikacyjne.

   • 3 1

  • Jezeli to potrwa do przyszlego roku lub dluzej bedzie to najwiekszy ktyzys w historii ludzkosci (1)

   Może nas czekać ogromną depopulacja

   • 2 1

   • No chyba nie bardzo :)

    Nowy wirus ma wysoką zaraźliwość i niską śmiertelność. Głównie zagrożone są osoby starsze i z chorobami współistniejącymi, przytłaczająca większość przechodzi zakażenie bez komplikacji.
    Obecna sytuacja to walka o to, żeby nie zaraziło się jednocześnie zbyt wielu ludzi, bo wtedy służba zdrowia nie wydoli i chorzy zostaną bez opieki i stąd te wszystkie środki zapobiegawcze w postaci kwarantanny itp. Przy czym chodzi tu o ten niewielki odsetek, którym np. trzeba podać tlen, wspomagać oddychanie itp, bo to oni potrzebują pomocy medycznej. Powtórzę, większość zarażonych przechodzi to jak zwykłą grypę.
    Światu nie grozi żadna większa depopulacja, to bzdura i szerzenie paniki. W najgorszym przypadku zagrożeni są głównie ludzie starsi, z innymi chorobami przewlekłymi, i to oni będą umierać, jeśli wirus będzie występował masowo, jak np. we Włoszech.
    Dlatego też nikt nie machnie ręką na wirusa, bo to znaczyłoby, że mamy naszych seniorów w d...., a tak przecież nie jest. I mamy te wszystkie kwarantanny, mycie rąk, maseczki... I słusznie, lepiej zapobiegać niż narażać ludzi.
    To nie jest epidemia zombi, jak zapewne chcieliby miłośnicy różnych głupot znajdowanych w internecie ;) Ludzkość sobie spokojnie z tym poradzi, nie ma żadnych kłopotów z, przykładowo, dystrybucją żywności, puste półki biorą się stąd, że ludzie masowo kupują i personel nie nadąża z uzupełnianiem towaru na półkach, to tyle. Jak ktoś zobaczy puste półki, niech pójdzie następnego dnia, towar już będzie :)
    Życzę spokojnego dnia!

    • 0 0

 • Po co robi się test na koronawirus? (4)

  Nie mam fioletowego pojęcia!
  Może aby się dowiedzieć czy człowiek ma komórki mózgowe? Albo jakie witaminy są w organizmie?
  Litości z tym nagłówkiem

  • 25 11

  • po

   jajco

   • 2 3

  • O czyms musza pisac.

   Najwazniejsze aby nie siac paniki. Czekam na artykul: Jak wyglada wirus?

   • 3 1

  • moze nie po co tylko o

   ze w polszy robi sie malo testow...
   wiekszosc mysli ,ze jak zrobi test na "koronke" to jest ok,ale problem jest taki ,ze 48h po negatywnym tescie mozemy sie zarazic w lidlu na zakupach

   • 8 0

  • Po to np. żeby odróżnić tę infekcję (COVID19)

   od innych chorób, które leczy się inaczej.

   • 0 0

 • Ten wirus jest sprawdzianem całego społeczeństwa. (3)

  Część ludzi swoim zachowaniem zmierza prosto ku samounicestwieniu. Nie myją się, nie unikają tłumów, pakują łapy do ust bez umycia.

  Jedni uciekają z izolatek, drudzy dopiero pare dni temu wyjechali na wczasy do Włoch i teraz nie mają jak wrócić.

  Masakra. Mam nadzieję, że z tego kryzysu wyjdziemy jako zdrowsze i rozsądniejsze społeczeństwo.

  • 70 16

  • Ty tu gadasz, a ja musze isc do apteki, swoje odstac. Inaczej nie da rady. (1)

   • 11 0

   • Mycie jest przereklamowane i ma na celu tylko nabijanie kabzy producebtom chemii i innego mydła

    Od tego mycia tylko alergie

    • 1 1

  • akurat mycie lepiej pomaga wirusom wnikac do organizmu

   gruba wartswa własnych bakterii na skórze (nawet po kilkudniowym) nie myciu lepiej cie zabepziecza niz antybiotyki, ale co ty tam wiesz, jak przyjdzie wojna to zdechniesz od braku ciepłej wody

   • 3 1

 • (1)

  Generalnie to oni sami nie wiedzą po co.

  • 14 2

  • Ja bym wolal wiedziec...

   Czemu tak malo tych testow? Czemu to wszystko kuleje?

   • 2 0

 • Panika zupelnie niepotrzebana. (18)

  Spoleczenstwo musi przyjac wirusa i sie na niego uodpornic. Słabe jednostki zgina, naturalna selekcja. Więc nie ma co robić zamieszania. Spojrzcie na Anglie. Stadiony pełne ludzi, puby dzialaja normalnie.

  Zbyszek z Zaspy

  • 38 115

  • Opinia szkodliwa i wręcz groźna. Do usunięcia. (1)

   Borisa Johnsona skrytykowali wszyscy lekarze i naukowcy. Niestety takie czasy, że każdy gamoń może pleść co chce i na dodatek to upubliczniać (przykład powyżej)

   • 41 14

   • wręcz uważam, że to albo jakiś Rusek albo pożyteczny i....ta takie brednie pisze o uodparnianiu

    na pewno Rosja by chciała, żeby jak najwięcej Polaków się rozchorowało i żeby była maksymalna panika i dlatego rozsiewają takie brednie.

    • 6 8

  • To jedź do Anglii))

   • 31 4

  • (2)

   Bo Anglik to Anglik, wydaje mu sie, ze jest panem swiata a tak naprawde to jeden z najglupszych narodow

   • 43 5

   • Obecna Anglia ma się nijak do dawnej potęgi. (1)

    Anglię załatwiła II wojna światowa, od tego czasu to równia pochyła.

    • 10 4

    • Wcale wojna ich nie załatwiła.

     • 7 2

  • a jak twoje dzieci zginą? (1)

   • 8 3

   • Myślę, że on nie ma dzieci.

    Jest egoistą lub jeszcze gorzej.

    • 5 2

  • A Ty Zbyszek jesteś za selekcją?

   Powodzenia dla całej Twojej rodziny.

   • 6 2

  • Historię piszą zwycięzcy. (3)

   Więc popatrzmy na tę Anglię, ale nie dzisiaj, tylko na przykład za pół roku.
   Jak się okaże, że u nas zmarło 300 osób, a u nich 100 - Wygrali.
   A jak u nas 300, a u Nich 2 miliony - to sami sobie odpowiedzą chyba na pytanie:
   "Czy to była słuszna decyzja?"

   • 9 2

   • U nich już 100

    • 2 0

   • z punktu widzenia Johnsona słuszna (1)

    mniejsze straty w gospodarce, bo wszystko pracowało. Mnijesze obciązenie budzetu zdrowia i emerytalnego bo beneficjenci 2m pod ziemią.
    Trochę ludzi wprawdzie umarło, ale oni nigdy nie byli rodzinni. Mogą wiele przetrzymac, ale nie zamkniętych pubów w weekend.
    Przy okazji inne od europejskiego podejście jest argumentem probrexitowym.

    A typowo ludzkie podejscie? To nie u tego pana, on kiedyś sobie w innym swiecie pogada z panem adolfem na temat odmładzania społeczeństw i naturalnej selekcji.

    • 7 3

    • Przecież Johnson to totalny d**il. Nawet własny brat go opuścił

     Rezygnując że stanowiska, bo stwierdził, że już nie może z nim pracować. To pajac, nic więcej. A Anglicy rzeczywiście mają się za nie wiadomo co, a to tłuki straszne. Dostaną lekcję pokory po brexicie. Co jest nawet zabawne. A jak Władimir Wladimirowicz musi się śmiać...

     • 5 4

  • Alicja

   to jedź do Anglii

   • 3 2

  • zbyszku z zaspy

   a co na to jurek z olszynki i janina z banina?

   • 2 3

  • a jak na ciebie padnie?

   • 0 0

  • (1)

   Angole mają nadzieję że w ten sposób pozbędą się chociaż części napływowych wyzyskiwaczy a że umrze troche swoich cóż deal to deal.

   • 0 0

   • Deal

    Kazik

    • 0 0

 • siedzę w domu i nie wychodzę a widzę z okna lidla na chełmie (16)

  gdzie od rana co chwilę wchodzą i wychodzą ludzie sami seniorzy im nie zależy oni są nieśmiertelni trzeba kupić przecież paczkę mięsa mielonego w promocji.

  • 58 16

  • siedź dalej
   i nie patrz bedziesz zdrowszy de...

   • 8 5

  • Fakt (7)

   Na mieście same dziadki! W Gdyni jadą na hale po 2 pomidory specjalnie. Nienormalni ludzie. I co się jakiegoś dziadka spytasz to on najmądrzejszy bo on tyle w życiu widział, ze jakiś tam wirus to pikus. Młodzi i zdrowi ludzie siedzą w domu a tych na mieście i w autobusach pełno. Wstyd seniorzy!

   • 25 7

   • To pokolenie uparciuchów. (2)

    Ja jestem bardzo zmartwiona, bo niektórych seniorów nie da się przekonać i ustrzec. I tak zrobią swoje.

    • 11 5

    • Myślę że (1)

     ZUS się z tego cieszy...

     • 9 1

     • max70

      za młody jesteś na Heroda

      • 1 2

   • Sopot to miasto ludzi 60+.
    Wiec trudno by nie wychodzili.
    Cjyba tylko areszt by ich zmusił ;)
    Z drugiej strony musza wychodzic na troche. Spacer jest ok.
    Siedzenie w domu przy problemach z krazeniem itd to smierc.

    • 8 0

   • Bo "te" dziadki w odróżnieniu od "tych" młodych, zdrowych i uczonych w internecie, mają coś takiego czego gimbaza jeszcze nie ma. Mają mianowicie doświadczenie przeżytych lat co nie oznacza automatyczną mądrość ale to że poprzez kilkadziesiąt lat swojego życia widzieli i zdołali przyswoić wiele sytuacji i faktów które nie wywołują u nich paniki. Niektórzy z nich pamiętają lata wojny, powojenne i lata komuny. Gdyby wtedy tak panicznie reagowali to prawdopodobnie nie byłoby mnie i Ciebie bo nigdy podczas izolacji dwie komórki by się nie spotkały. Wg mnie trzeba rozwagi i zdroworozsądkowego myślenia i zachowania, unikania ścisku w pomieszczeniach i higieny, wychodzenia na świeże powietrze i ruszania się. Bo będąc tak odizolowanym jak mówisz to niedługo niektórzy poduszą się z braku powietrza w szczelnie pozamykanych mieszkaniach . Ogólnie zacznijmy logicznie i samodzielnie myśleć a nie słuchać "ruskich" trolli o wyższości teorii Miczurina nad Haecklem. Po prostu włączyć szare komórki- nie telefony- i żyć.

    • 4 0

   • Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka .

    Tak jak w śród seniorów znajdą się osoby odporne na wiedzę tak i wśród młodszego pokolenia ich nie brakuje . Nie generalizuj . W ostateczności to seniorzy nie podporządkowując się zaleceniom służb sanitarnych mogą zapłacić najwyższą cenę - wolny wybór .

    • 1 0

   • Hmm

    To się nazywa selekcja naturalna

    • 1 0

  • lidl to pikus ... (3)

   zapraszam na ryneczek na chelmie ,albo na rynek na elblaskiej

   • 5 2

   • Gdzie na Chełmie jest rynek? (2)

    • 1 0

    • Na Chełmie ;]

     • 7 0

    • sloiki nie wiedza...

     • 5 1

  • W moim lidlu dzis pusto.
   Ludzie trzymaja od siebie dystans.
   Jest ok.
   Towaru tez full.
   Juz nie przesadzajmy.
   Zachowujmy spokój ale tez nie robmy zakupow gdy nie musimy.

   • 5 0

  • Dłubanie w nosie

   Naczelny gazety nie tylko dłubał ale zjadła takie mielone,to trzeba upublicznic jak Gadowski

   • 0 1

  • Też mi się to rzuciło w oczy

   • 0 0

 • Opinia wyróżniona

  (9)

  Ja się pytam po co ludzie wykupili wszystkie maseczki i rękawiczki skoro nikt w tym nie chodzi? Taka moda bo wszyscy kupują? To pokazuje jak nie odpowiedzialny jest naród.

  • 115 7

  • Ja ciagle mam jedna... (1)

   Sprzed ponad 20 lat. Szkoda, ze zadne grochy sie nie ostaly z tamtego techno okresu:)

   • 12 1

   • Rave to the grave ;)

    • 8 0

  • Ja chodzę w maseczce i gumowych rękawiczkach po sklepach oraz innych zatłoczonych miejscach. Niestety wzbudzam ciągle sensację i głupie uśmieszki na twarzach młodzieży i nie tylko...

   • 6 0

  • a były ?

   • 2 0

  • Widocznie wiedzieli ze na rzad nie ma co liczyc

   • 3 2

  • zrobię starej kwarantannę od sklepów i zakupów

   jestem pewien, ze te 14 dni kwarantanny ją zabiją szybciej niz koronawirus

   • 8 0

  • Test serologiczny, tanszy i szybszy (1)

   Test serologiczny na wykrycie przeciwciał po przechorowaniu, powinni robić wszystkim, którzy przeszli obecnie jakąś infekcję "lekko", w domu, a nie chciał ich przebadać Sanepid testem RCP (bo drogi i mało go jest).
   Takich osób jest coraz więcej i nie wiadomo czy nie roznoszą wirusa COVID

   • 1 0

   • Nigdy nie było

    Niewielka ilość została wykupiona przed epidemią.Reszta wstrzymywana jest przez Chiny

    • 1 1

  • TAK!

   Ja chodzę w maseczce.

   • 0 0

 • Pytanie czysto teoretyczne. (18)

  Czy ktoś kto czuje się osłabiony, jest mu zimno i ma dreszcze, ale nie ma temperatury, kaszlu, kataru, oddycha pełną piersią i brakuje mu innych objawów świadczących o wirusie powinien się zgłosić do szpitala czy nie?

  Czy wystarczy ze będzie brał jakieś Theraflu, Gripexy i tak dalej.

  Bo przecież teraz jest taka pogoda, że o przeziębienie nie trudno.

  Pytam poważnie.

  • 30 2

  • (1)

   A kto Ci ma przez neta powiedzieć na co jesteś chory? Jasnowidz czy wróżka?

   • 5 22

   • No tak

    Jak lekarze wystawiają recepty na podstawie telefonicznej rozmowy, to mam nadzieję że sa jasnowidzami...

    • 3 0

  • Jeśli trafiłbyś do szpitala z takimi objawiami i miałbyś stwierdzonego wirusa to byłbyś leczony objawowo. (1)

   Póki miałbyś lekki przebieg terapia opierałaby się na pochodnych paracetamolu i izolacji.

   Pomimo lekkich objawów personel musiałby poswięcić Ci swój cenny czas. Więc póki nie jest źle nie zawracaj im głowy. Niech zachowają siły i środki na ciężkie przypadki.

   Póki oddychasz normalnie i nie masz ciężkich objawów zostań w domu. Na 95% to nie koronawirus z Chin.

   Jeśli jednak miałeś kontakt z osobami z zagranicy lub chorymi zgłoś się telefonicznie do Sanepidu pomimo tego, że objawy są lekkie. Dostaniesz dalsze instrukcje.

   Siedź w domu i unikaj wychodzenia.

   • 37 0

   • Niech w końcu

    Podadzą do informacji skąd pochodzą osoby zakażone, skąd mamy wiedzieć czy mieliśmy z nimi kontakt....zarażeni też nie wskazali każdej osoby, która ich mijała na klatce schodowej lub ulicy...

    • 0 0

  • (1)

   a czy normalnie też byś szedł do szpitala?

   • 8 1

   • Pewnie szedlby do lekarza rodzinnego ale...

    Masz objawy? Nie idz. Kolejny absurd.

    • 5 1

  • Teraz

   Jak nie masz objawów koronawirusa to postępuj tak jak zawsze w przypadkach przeziębienia (ja przeważnie biorę ogólnodostępne leki i jest ok). Ludzie nie przestaną chorować na inne choroby bo pojawił się nowy wirus.

   • 13 0

  • Raczej pij ciepłą herbatę z cytryną i miodem plus imbir. (3)

   Zrób sobie ciepły termofor. Po prostu grzej się. Wietrz pomieszczenia. Pij soki 100%. Jedz czosnek. Raczej nie masz covid 19. Wiele osób ma zwykłą infekcję.

   • 14 0

   • Dajesz rady obciążone ryzykiem hejtu (2)

    trolle wyśmiewają i atakują korzystanie z ziół, witamin, naturalnych antybiotyków itd.
    Tylko chemia, bo inaczej jesteś płaskoziemcem :-)

    • 3 3

    • nic nie działa, poprawisz tylko sobie humor, że robisz dobrze (1)

     • 0 1

     • serio? powiedzieli o tym w tefałenie?

      jest bardzo wiele ludzi na tym swiecie, ktorzy za zdradzanie tajemnic lekarskich i pewnej wiedzy medycznej sa gotowi zabic.
      Są leki, które działaja prewencyjnie przeciw wirusom lipofilnym, a takimi są koronawirusy. Stosuje się je od lat 60-tych XX wieku, ale jakoś dziwnie nikt teraz nie porusza ich nazw. Należałoby sie zastanowic dlaczego.
      Codziennie smaruję rączki i buźkę Miramistininem, 2 razy dziennie płuczę mordkę Corsodylem i na wszelki wypadek posysam sobie słodziutkie Sebidin Plus. Miałem kontakt z zakażonym, który zrobił test i wyszedł pozytywny. charchał i i kaszlał przy mnie i wiecie co? Jestescie zakreceni jak baranie rogi, a ja nie choruję.

      • 1 4

  • Z drugiej strony można przechodzić to ustrojstwo z lekkimi objawami i lepiej w takiej sytuacji nie wychodzić z domu i tego nie roznosić... a od kogo i jak dostać L4 na katar?

   • 3 0

  • Porada telegoniczna (2)

   Lekarz poz w Pani/Pana przychodni powinien udzielać porady przez telefon wraz z wystawieniem recepty na leki.Po godzinie 18.00 obowiązuje nocna opieka medyczna, na stronie nfz jest wykaz placówek z numerami telefonów
   W gdańsku to np. dom medyczny świètokrzyska.

   • 3 1

   • Na Świętokrzyską próbuję się 3 dni dodzwonić, bo skończył mi się euthyrox. Mimo wielu prób muszę tam pojechać a niby recepty miały być do załatwienia przez telefon.

    • 0 0

   • Dzwonię kilka dni (bez odbioru) żeby odwołać wizytę u alergologa. Chyba już sobie odpuszczę.

    • 0 0

  • Zostać w domu (2)

   Bezwzględnie zostać w domu i Gripex, tylko gdy bardzo złe samopoczucie, wysoka gorączka-wtedy telefon na infolinię Nfz-co robić

   • 5 2

   • Gripex to ostatnia rzecz naprawdę. To świństwo powinno być zabronione, bo służy tylko funkcjonowaniu zainfekowanym zombie w społeczeństwie.

    • 7 0

   • Gripex jest dla osób, którzy mają gorączkę+ katar, łagodzi objawy

    Ale nie leczy
    poczytajcie trochę ludzie!

    • 2 0

 • Za parę dni (4)

  Anglicy zapłaczą gorzej niż Włosi

  • 70 13

  • Bo Polacy wcześniej zakwaczą!

   • 5 19

  • Angielski eksperyment

   pozbywanie się starszej generacji obywateli

   • 26 1

  • A jak nie zapłaczą? My za to na pewno.

   • 0 1

  • Oni się śmiejo - ile wykryto? Zero! Ile osób przebadano? Zero! Taki angielski humor, nie zrozumiecie.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Uroda

targi

Bankiet Beauty dla pacjentów onkologicznych

badania, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane