Koronawirus paraliżuje onkologię?

Brak możliwości kontaktu z lekarzem utrudnia wczesną diagnostykę.
Brak możliwości kontaktu z lekarzem utrudnia wczesną diagnostykę. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

"Zachorowało 500 osób, z przykrością informujemy, że zmarło 270" - podobnie brzmiące informacje słyszymy każdego dnia. Jednak to nie dane dotyczące COVID-19, tylko nowotworów. To dane uśrednione na podstawie ubiegłych lat, bo w przeciwieństwie do koronawirusa brakuje najnowszych tak szczegółowych informacji o zachorowaniach na nowotwory. Eksperci przyznają, że w czasie pandemii notują opóźniania w rozpoznaniu nowotworów i bardziej zaawansowane stadia choroby zgłaszających się pacjentów. Czy koronawirus paraliżuje onkologię?Czy leczysz bądź leczyłe(a)ś się onkologicznie?

Zobacz wyniki (562)
Strach przed zakażeniem koronawirusem okazuje się często silniejszy niż głos rozsądku. W dobie pandemii koronawirusa zapomnieliśmy o innej - groźniejszej z punktu widzenia zdrowia i życia pacjentów epidemii XXI wieku - epidemii raka.

Nowotwory to jedna z głównych przyczyn śmierci w Polsce. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, przyczyniając się do 27,3 proc. zgonów wśród mężczyzn i 24,1 proc. zgonów w grupie kobiet. Razem z chorobami układu krążenia stanowią około 70 proc. wszystkich zgonów. Są największym zagrożeniem wśród Polaków w wieku 45-69 lat.

Czytaj też: Umieralność na nowotwory na Pomorzu. Nierówna walka z rakiem

Czego powinniśmy bać się bardziej - koronawirusa czy nowotworów?- Bać się należy każdej choroby, która jest zagrożeniem życia, ale z rozsądkiem. Jeżeli niepokoi nas jakaś nowa zmiana w zdrowiu, należy zgłosić się do lekarza niezależnie, czy jest to czas pandemii, czy nie, zachowując odpowiednie środki ostrożności - przekonuje dr n. med Monika Nowaczyk, dyrektor medyczny Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.
Z powodu COVID-19 zmarło dotychczas w Polsce ok. 14 tys. osób, co odpowiada liczbie zgonów z powodu nowotworów w ciągu kilkunastu tygodni. Podczas lockdownu znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów.

Czytaj też: Usunęli przerzuty z płuc dzięki światłu fluorescencyjnemu

Ze statystyk NFZ wynika, że w okresie od 1 stycznia do 11 września 2020 r. zostało wydanych o 16 300 kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) mniej niż w analogicznym okresie roku 2019 (spadek o około 25 proc.). Potwierdza to, że pacjenci mają utrudniony dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub sami rezygnują z diagnostyki.

Skutki takiej postawy mogą okazać się fatalne. Już teraz według lekarzy zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Według ekspertów zaniedbanie leczenia nowotworów spowoduje od 5 do 10 tys. więcej zgonów w ciągu roku.

- Niestety brak możliwości kontaktu z lekarzem utrudnia wczesną diagnostykę. Notujemy opóźniania w rozpoznaniu nowotworów i bardziej zaawansowane stadia choroby pacjentów zgłaszających się do nas niż przed pandemią. Dlatego wszędzie ogłaszamy, że Poradnie i Centra Onkologiczne przyjmują chorych cały czas - przyznaje dyrektor WCO.

Onkolodzy w Trójmieście


Jak podkreśla, więcej osób niż na koronawirusa umiera na nowotwory złośliwe, choć te schorzenia powodują śmierć przeważnie po dłuższym czasie. Choroba trwa nieraz kilka lat i choć śmierć nie jest wówczas takim zaskoczeniem, to wciąż pozostaje ogromną tragedią dla otoczenia.

- Część pacjentów boi się zgłosić do lekarza z obawy o ryzyko zarażenia się koronawirusem, ale też część pacjentów przychodzi, ponieważ chce sprawdzić swoje zdrowie poprzez kontrole i badania profilaktyczne. Trzeba się kontrolować niezależnie od pandemii, zachowując wszelkie środki ostrożności. Polskie społeczeństwo wciąż się uczy udziału w programach profilaktycznych, chociaż powoli wzrasta liczba osób zgłaszających się. Najprawdopodobniej wynika to ze strachu i braku świadomości, że każdy z nas może zachorować - przypomina Monika Nowaczyk.
Badania profilaktyczne mają duże znaczenie w onkologii. Ratują życie tysiącom ludzi. W Polsce niestety zgłasza się na nie mniej ludzi niż w innych krajach. Np. w przypadku cytologii na Pomorzu w 2019 r. tylko 27 proc. pań wykonało badanie, a nowotwory szyjki macicy i jelita grubego są w czołówce, jeśli chodzi o zachorowania na raka na Pomorzu.

Czytaj też: Warsztaty dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin w tym roku online

Walka z pandemią na pierwszym miejscuNiemal cała ochrona zdrowia przestawiła się na walkę z pandemią koronawirusa. Wiele szpitali czy oddziałów, które wykonywały świadczenia onkologiczne, na początku roku ograniczyły je, bo musiały przyjąć zakażonych pacjentów. Co trzecie badanie lub terapia zostały odwołane z powodu epidemii.

Niestety lekarze często podkreślają też, że możliwości polskiej służby zdrowia już przed pandemią były ograniczone.

- Służba zdrowia od wielu lat boryka się z problemami niedofinansowania i braku sprzętu, z utrudnioną dostępnością do specjalistów, brakiem personelu, nadmierną biurokracją i brakiem pomocy ze strony władz. Dodatkowo musi się bronić przed niesprawiedliwie stawianymi zarzutami o braku dostatecznego poświęcenia dla pacjentów i pracy. Co powoduje duże zniechęcenie - dodaje Monika Nowaczyk.

Opinie (98)

Wszystkie opinie

 • Tyle pieniędzy idzie z naszych składek na NFZ.

  A cały czas słyszy sie że jest to niedofinansowane, że brak sprzętu czy personelu. Dlaczego niepracujący pijok przywieźniony na SOR jest w pierwszej kolejnosci obsługiwany niż ludzie któzy czekają w poczekalni ? Nie do końca powinno tak być.

  • 79 7

 • Opinia wyróżniona

  Problem nowotworów w Polsce to na pierwszym miejscu brak wykonywania darmowych badań profilaktycznych.

  Mammografia - co 2 lata dla wieku 50+, cytologia - co 3 lata dla kobiet 25+, choroby układy krążenia - pełen pakiet dla wszystkich od 35 roku. Badania prostaty u mężczyzn 50+. To absolutne minimum refundowane przez NFZ, w razie potrzeby (obciążenia czy podejrzeń) badania winny być wykonywane wcześniej i częściej. Lekarz POZ właściwie pokieruje.

  Ten program ma jasne wytyczne, które w idealnym świecie (pacjenci pilnują terminów badań) ratowałby tysiące Polaków rocznie.

  Teraz druga strona medalu. Teleporady dla osób, które mają podejrzenie nowotworu nikomu nie pomogą. Pacjent nie jest w stanie opisać objawów, a lekarz po drugiej stronie telefonu połączyć tego z rakiem. Efektem opisanym w artykule jest brak skierowań na szczegółowe badania do onkologów. Ilość osób z nieoperacyjnymi stanami nowotworowymi znacznie wzrosła.

  Przesunięcie personelu i zabranie sprzętu z oddziałów onkologicznych to dla niektórych wyrok. Nie mam kulturalnych słów, aby to skomentować.

  • 55 2

 • na tomokomputer można się dostać z dnia na dzień

  przed pandemią czekało się przynajmniej 4 miechy.
  o czymś to świadczy

  • 9 17

 • Wirusowa histeria wprowadzona przez rząd i podsycana przez media skutecznie sparaliżowała służbę zdrowia i odebrała na prawdę chorym ludziom prawo do leczenia, ktore gwarantuje im konstytucja RP i które to leczenie płacą podatki. Rząd okradł tych ludzi a obecnie ci ludzie umierają i pełną odpowiedzialność za ich śmierć ponosi rząd Morawieckiego, który powinien stanąć przed prokuratorem i odpowiadać za zbrodnie przeciwko ludzkości. To jest po prostu ludobójstwo.

  • 52 12

 • Oj tam, oj tam!

  Koronawirus jest najważniejszy. Reszta chorób może poczekać.

  • 29 10

 • Żyję z nowotworem ponad 2 lata. I wiem, że w czasie pandemii wszystko działa normalnie. Wizyty z onkologami są, badania czy usg też się odbywają. Chodzę regularnie i widzę. Nie rozumiem tylko czemu ludzie nie boją się chodzić po galerii czy robić zakupów w biedronce, a boją się wejść do przychodni i zrobić badania.

  • 58 23

 • Nie do końca tak jest

  Jestem po nowotworze i muszę regularnie przechodzić kontrole. Tym razem zamiast kontroli skierowano mnie na teleporadę. Gdy próbowałem wyjaśnić to z pielęgniarką, usłyszałem: "No ale o co chodzi, coś się dzieje?". Tak jakbym ja miał sam stwierdzić i sam wiedzieć, czy coś się dzieje. Są różne sytuacje, ale ewidentnie system nie funkcjonuje idealnie. Priorytet położono na diagnozowanie i leczenie koronawirusa.

  • 26 2

 • tyle to znaczy ile? składka wynosi grosze. emeryci i renciści płacą grosze i maja lepszy dostep od osób pracujacych. maja po prostu czas na stanie w kolejkach

  • 6 14

 • Badania

  Badania profilaktyczne są wykonywane, można bezpłatnie zgłosić się do lekarza, bądź skożystać z programów profilaktycznych. Trzeba tylko się zgłosić, przyjść. Bo jak ktoś siedzi, bagatelizuje objawy lub czeka na specjalne zaproszenie, to potem pretensje powinien mieć tylko i wyłącznie do siebie.

  • 0 6

 • Od lekarzy jak najdalej

  Nie mam zaufania. A jak widzę pajaców od wirusologii w tv, to ręce opadają. I te stadiony narodowe, forsa za przyklepanie covida w karcie zgonu. Depopulacja.

  • 31 18

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
Targi kosmetyczne i fryzjerskie Uroda
targi
mar 22-23
wtorek - środa
Gdańsk, Amberexpo
Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
warsztaty, spotkanie
wrz 1-31.12
Gdańsk, Przyjazna dłoń
Dobry poród i połóg
Dobry poród i połóg
warsztaty
paź 27-29.12
g. 17:00
Gdańsk, POZMEDIK Szkoła Rodzenia

Ogłoszenia polecane