• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ws
27 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.

Koronawirus 2019-nCoV z chińskiego Wuhanu dociera do kolejnych krajów i terytoriów. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń Światowa Organizacja Zdrowia przypomina o zaleceniach, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zakażenia się.



Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

- Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Według ekspertów najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Czytaj też: Pomiar temperatury ciała na lotnisku w Gdańsku

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu:

  • Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu - płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
  • Zachowaj co najmniej 1 m odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
  • Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.


  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Zasady postępowania w ochronie przed koronawirusem.
  • Jak skutecznie myć ręce?
- Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub o dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu - informuje GIS.
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jak infromuje GIS, noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego, jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Czytaj też: Eksperci o koronawirusie: bez histerii, jesteśmy bezpieczni

Co zrobić, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem?



- Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie, gdzie potwierdzono przypadki zarażenia koronawirusem i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Dodatkowo Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia ogólne zasady postępowania medycznego w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem - "pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego".

O procedurach mówił również Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

- Jeżeli byliśmy w tych regionach włoskich, które są czerwonym obszarem, i mamy objawy, to zgłaszamy się telefonicznie do sanepidu lub przez Narodowy Fundusz Zdrowia, przez infolinię, oraz kierujemy się bezpośrednio na oddział zakaźny - wyjaśniał.
Przestrzegał, żeby pacjent nie zgłaszał się do izby przyjęć, lekarza POZ czy SOR, bo może spowodować to tylko zarażenie kolejnych osób.

- Jeśli wróciliśmy z tego regionu i nie mamy żadnych objawów, wtedy obserwujemy się i nawet nie jest zalecane przez WHO pozostawanie w kwarantannie domowej. Wystarczy się obserwować i w przypadku jakichkolwiek objawów zgłaszać się. Z kolei, jeśli byliśmy w takim kraju i mieliśmy kontakt z osobą chorą, wtedy właśnie wymagana jest kwarantanna domowa - mówił minister.
Podkreślał również, że koronawirus nie stwarza znacząco większego zagrożenia niż wirus grypy. Poinformował też o uruchomieniu infolinii, pod numerem której można uzyskać informacje dotyczące koronawirusa - infolinia jest dostępna przez całą dobę pod numerem 800 190 590.
Gdzie informacje o podejrzeniu koronawirusa należy zgłaszać w Trójmieście:
  1. bezzwłocznie, telefonicznie należy powiadomić Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - telefon w godzinach urzędowania 58 32 00 815, 58 32 00 816, po godzinach urzędowania w nagłych przypadkach 698 941 776 - informacja co do dalszego postępowania.
  2. w przypadku wystąpienia objawów należy bezpośrednio zgłosić się do oddziału zakaźnego lub Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego - Szpital Zakaźny, ul. Smoluchowskiego 18 w Gdańsku zarządzany przez Szpitale Pomorskie (dorośli i dzieci), Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej ul. Powstania styczniowego 9a w Gdyni.

Ponad 80 tys. przypadków koronawirusa



Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. odnotowano ponad 82 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad 2,7 tys. zgonów. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99 proc.), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby przeniosły wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego główny inspektor sanitarny nie zaleca podróżowania: do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Geograficzne rozmieszczenie przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 lutego 2020 r. Geograficzne rozmieszczenie przypadków COVID-19 w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 25 lutego 2020 r.
ws

Miejsca

Opinie (133) 9 zablokowanych

  • (2)

    Dane nie są zawyżone tylko zanizone. Zacznijcie myslec, dlaczego ten wirus rozprzestrzenia się "szybciej" w Europie, na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata niż w Chinach. Dane przez Chiny są fałszowane, napisał o tym wczoraj the epoch times w artykule "Leaked Documents Reveal Coronavirus Infections up to 52 Times Higher Than Reported Figures in Chinas Shandong Province".
    Dziś 5 wyższych urzędników w mieście Jingmen w Hubei zostało ukaranych przez władze prowincji po tym, jak miasto doniosło o -107 nowych diagnozach covid19.
    Wg wycieków wyniki zachorowan i umieralnosci byly zanizane nawet 53 razy...

    • 21 3

    • No ale....twórzcie memy, wysmiewajcie i buntujcie się, że siana jest panika. Wyparcie to tez jakas metoda obrony.

      • 4 2

    • Możecie sobie miusować bando kretynów. Za tydzien dwa będziecie się tratować w kolejce po chleb zarażajac jedni drugich. Właśnie przez takich i**otów wirus rozprzestrzenia się w zastraszajacym tempie.Sfałszowane wyniki, piszą o tym zagraniczne media, w polskich tego nie znajdziecie; świadczą o rozmiarze epidemii i jak jest groźna.W Korei właśnie zbadano psa jednego z zakażonych Koreanczyków. Pies ma oznaki nosicielstwa wirusa. Czy zwierzęta domowe również mogą byc nosicielami? Co dalej? Wybijanie wszystkich zwierząt na swiecie? Lekarze w Iranie uważają, że pandemia jest bardziej poważna niż to oficjalnie jest podawane, a sytuacja się pogarsza.
      W Iranie zmarł młody pielęgniarz zajmujący się chorymi na kwarantannie.Arabia Saudyjska po raz pierwszy w historii ogranicza dostęp do Mekki i Medyny.
      Korea Południowa, 1766 przypadków i 13 zgonów w ekspresowym tempie. Urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w związku z pandemia wyszedł z biura i wskoczył do rzeki Han odbierając sobie życie.Co wiedział że to zrobił?

      Obudzcie się!

      • 6 2

  • Prawda jest taka (2)

    że nie ma jakiejkolwiek możliwości, żeby ten wirus do Polski nie dotarł. Będzie i będą zarażeni i będą ofiary śmiertelne. i tak już zostanie na zawsze. Za rok będzie szczepionka to się będziemy wszyscy szczepić. Do tego czasu będziemy żyli inaczej i umierali częściej i młodziej. Może Ty, może ja, może ktoś z naszych bliskich nie doczekamy szczepionki i umrzemy. Z braku pomocy, bo polska służba zdrowia nie podoła. Nie oszukujmy się.

    • 31 5

    • jak nie podoła jak minister w TV powiedział że temat ogarnięty i jesteśmy przygotowani (1)

      • 9 0

      • Tvpis tak powiedziało ?

        • 6 1

  • Jak politycy mówią, że bez paniki

    to znaczy, że jest już bardzo źle

    • 22 2

  • d**ile wykupują płyny antybakteryjne po 20 sztuk w drogeriach i marketach. (2)

    W koncu społeczeństwo polskie się wyedukuje, że należy dbać o higene i myć ręce.

    • 19 1

    • ten się śmieje.........

      • 1 0

    • Tyle że

      Płyny antybakteryjne nie zadziałają na wirusa.. To tak jak z chorobą jest bakteria i jest wirus.. Stosuje się inne leki.

      • 4 0

  • Monitoruja

    • 2 1

  • jeszcze jedno musisz koniecznie wiedzieć, "drogi" Pacjencie (3)

    nawet jeśli byś wrócił z Wuhan, albo z Wenecji
    i miał gorączkę 40oC i kaszel
    ale nie chciał być zamykany w szpitalu,
    bo taki masz kaprys, bo nie lubisz,
    to obecnie nikt nie ma prawa poddać Cię kwarantannie wbrew Twojej woli!!!

    a jeśli ktoś Cię do tego zmusi, albo choćby wyłudzi Twoją zgodę,
    to masz pełne prawo (zapewne później, o ile przeżyjesz, a dlaczego
    masz nie przeżyć, chyba że masz powyżej 80 lat życia)) iść do sądu
    i na pewno, na 100% uzyskasz faktastyczne, bajońskie odszkodowanie,
    bo bezprawne ograniczenie wolności ze wgl. medycznych legalne jest tylko
    w przypadku tzw. chorób kwarantannowych (wygooglaj)

    a pisy nie mają czasu dodać Covid19 do listy chorób kwarantannowych

    • 12 7

    • (2)

      jest już wpisany do chorób kwarantannowych od wczoraj ;)

      • 2 0

      • (1)

        dalej warto iść do sądu
        bo jest tam na poziomie rozporządzenia
        a nie ustawy, jak gorączki krwotoczne lub prosówka

        • 0 0

        • dokładniej:
          A.
          Obowiązkowej hospitalizacji podlegają:
          1)
          osoby chore na gruźlicę w okresie prątkowania oraz osoby z uzasadnionym podejrzeniem o prątkowanie;
          2)
          osoby chore i podejrzane o zachorowanie na:
          a) błonicę,
          b) cholerę,
          c) dur brzuszny,
          d) dury rzekome A, B, C,
          e) dur wysypkowy (w tym choroba Brill-Zinssera),
          f) dżumę,
          g) grypę H7 i H5,
          h) ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis) oraz inne ostre porażenia wiotkie, w tym zespół Guillaina-Barrégo,
          i) ospę prawdziwą,
          j) zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS),
          k) tularemię,
          l) wąglik,
          m) wściekliznę,
          n) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu,
          o) wirusowe gorączki krwotoczne, w tym żółtą gorączkę.

          B.
          Osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z chorymi na cholerę, dżumę płucną, ospę prawdziwą, wirusowe gorączki krwotoczne oraz zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS), podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu, przez okres nie dłuższy niż:
          1)
          5 dni - w przypadku cholery,
          2)
          6 dni - w przypadku dżumy płucnej,
          3)
          21 dni - w przypadku ospy prawdziwej,
          4)
          21 dni - w przypadku wirusowych gorączek krwotocznych,
          5)
          10 dni - w przypadku zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS)
          - licząc od ostatniego dnia styczności.

          zapudłowanie kogos na podstawie prawa powielaczowego z wieloma wyjdzie, ale wystarczy ze trafi na jednego cudzoziemca, albo naszego prawnika, by wyszło Szydło z d*py

          • 0 0

  • Nowe zachorowania (1)

    Od wczoraj w Norwegii 4 zachorowania w tym 3 dziś , Dania 1 .
    Wprowadzić kontrolę na granicach i monitoring osób przybywających z zakażonych regionów.
    Pozdrawiam

    • 11 0

    • Norwegia jest zarażonym krajem

      tylko Polska pozostanie czysta - strefa wolna od obcych zarazków

      • 0 3

  • Ksiega Prawdy

    Polecam wszystko co jest tam napisane teraz się dzieje

    • 2 4

  • "Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego

    Kicham w rękaw w przestrzeni publicznej i wszystkie zarazki pozostają na rękawie aby po chwili ulecieć w poszukiwaniu nowych ofiar.
    Kicham w chusteczkę i natychmiast mam wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza. W komunikacji miejskiej są takie kosze? Na ulicy są? W sklepach i centrach handlowych są?

    • 8 1

  • doktor NO (1)

    wieczorem szklanka wódki na prawa noge i na lewa druga i wirus nie ma szans
    abstynentów odsyłam do proboszczów po porade

    • 11 4

    • haha, janusz, przestań, bo się zaśmieję na amen.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane