• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec papierowych recept. Od dziś tylko elektroniczne

Ewa Palińska
8 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
E-recepty będziemy mogli realizować we wszystkich aptekach na terenie Polski. E-recepty będziemy mogli realizować we wszystkich aptekach na terenie Polski.

Kończy się era papierowych recept - od 8 stycznia lekarze będą je wystawiali wyłącznie w formie elektronicznej. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że taka zmiana podniesie poziom bezpieczeństwa i w praktyce okaże się wygodniejsza zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.



Korzystanie z elektronicznej recepty to jeden z celów strategicznych Unii Europejskiej, służący poprawie opieki zdrowotnej w Europie.

- Postępująca informatyzacja systemu zdrowia jest równoznaczna nie tylko ze zwiększeniem wygody pacjenta i oszczędnością jego czasu, ale przede wszystkim z poprawą bezpieczeństwa obywateli i ich lepszej ochrony - zapewnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

E-receptę zrealizujesz w każdej polskiej aptece



Jak oceniasz wprowadzenie e-recept?

E-recepta to elektroniczny odpowiednik dotychczasowej papierowej recepty. Po wystawieniu przez lekarza trafi do systemu - na Internetowe Konto Pacjenta. Nie będzie więc ryzyka, że pacjent ją zniszczy czy zgubi - cały czas będzie miał do niej zdalny dostęp.

Z racji tego, że recepta będzie znajdowała się w systemie, będzie "widoczna" dla farmaceutów w całej Polsce. Oznacza to, że będziemy mogli ją zrealizować w dowolnej aptece. Jeśli, dla przykładu, w jednej aptece zabraknie któregoś z przepisanych leków, będzie można dokupić go w innej, choć wszystkie medykamenty zapisane są na jednej recepcie.

Poprawi się również czytelność recept - nie będzie ryzyka, że przez niewyraźne pismo lekarza farmaceuta pomyli lek bądź dawkę.

Na Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie po wystawieniu znajdzie się recepta, będziemy mogli też sprawdzić dawki przepisanych leków. Również tych, które zostały przepisane naszym niepełnoletnim dzieciom.

Jak to działa?



Wystawioną przez lekarza e-receptę pacjent może otrzymać na trzy sposoby:

  • SMS-em na telefon komórkowy - w wiadomości podany zostanie czterocyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL należy podać w aptece;
  • plik PDF wysłany na wskazany przez pacjenta adres e-mail, zawierający kod kreskowy - kiedy farmaceuta go zeskanuje, przekierowany zostanie w systemie do właściwej e-recepty;
  • w wersji papierowej, jako potwierdzenie wystawienia e-recepty - na takim wydruku, oprócz danych, które do tej pory znajdowały się na recepcie, znajdzie się również specjalny kod, który umożliwi odnalezienie recepty w systemie i wydanie leku (taka informacja sama w sobie nie jest receptą i dlatego nie potrzebuje żadnej pieczątki czy podpisu osoby, która ją wystawiła).


To ostatnie rozwiązanie zostało stworzone głównie z myślą o osobach w podeszłym wieku bądź takich, które nie korzystają z telefonów komórkowych.

Ministerstwo Zdrowia pozostawia też opcję wystawienia tradycyjnych, papierowych recept, jednak wyłącznie w sytuacjach szczególnych:

  • w ramach tzw. importu docelowego, dla osób o nieustalonej tożsamości, transgranicznych (do końca 2020 r.),
  • pro auctore i pro familiae (dla siebie i rodziny) - decyzja o wyborze postaci recepty - papierowej lub elektronicznej - będzie należała do osoby wystawiającej,
  • przy braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.


Tak działa e-recepta. Tak działa e-recepta.

E-recepta bez wychodzenia z domu



Jeśli ktoś choruje przewlekle i regularnie przyjmuje leki, nie będzie już musiał osobiście stawiać się w gabinecie po kolejną receptę, bo może otrzymać ją e-mailem bądź SMS-em - wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z lekarzem.

Warunkiem otrzymania e-recepty e-mailem bądź bądź SMS-em jest zalogowanie się - za pomocą profilu zaufanego - na Internetowym Koncie Pacjenta i zaznaczenie tam odpowiednich opcji.

Profil zaufany umożliwia nam załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet, bez wychodzenia z domu. Można go założyć na dwa sposoby:

  • w punkcie potwierdzającym - punkty potwierdzające to przede wszystkim różne urzędy i niektóre banki. Wniosek o założenie profilu zaufanego automatycznie wysyłamy przez internet, kiedy rejestrujemy konto. Swoje dane należy natomiast potwierdzić osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Pracownik punktu potwierdzającego poprosi o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony przez nas wniosek i poprosi o jego podpisanie.
  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej - wystarczy zalogować się na swoje konto i wypełnić stosowny formularz (w chwili obecnej możliwość taką oferują: PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, envelo, Millennium oraz Alior Bank). Dane posiadane przez bank są już zweryfikowane, więc nie ma potrzeby dodatkowej weryfikacji.


E-recepta ważna nawet 365 dni



Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 7 września (ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia) e-recepta jest ważna 365 dni od daty jej wystawienia lub wpisanej daty realizacji. Ponadto, dla określonych leków przewidziane są wyjątki, jeśli chodzi o czas ważności e-recepty. I tak dla antybiotyku termin realizacji to siedem dni, dla produktów immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta - 120 dni. Z kolei dla środków odurzających, substancji psychotropowych oraz preparatów zawierających te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1-30 dni.

Nie oznacza to jednak, że pacjent będzie mógł wykupić wszystkie pozostałe leki przez kolejne 365 dni. Ten długi termin będzie dotyczył wyłącznie tych e-recept, na których zostaną wpisane medykamenty na maksymalny czas terapii, a więc 360 dni. Jeśli na recepcie wpisany zostanie krótszy czas terapii, pacjent będzie mógł ją zrealizować tylko w tym określonym czasie.

Opinie (88)

  • Aby założyć konto e-recepta

    na profilu gov.pl trzeba mieć podpis elektroniczny epuap. Aby go uzyskać trzeba zrobić to osobiście np.w urzędzie.
    A co z osobami niepełnosprawnymi, sparaliżowanymi, po udarach? Te osoby nie mogą założyć tego konta, bo nie mają podpisu elektronicznego.
    A chyba najczęściej korzystają z recept na przewlekłe choroby.

    • 2 0

  • Jak dla mnie efekt woow. Taki hejt na PiS a zobaczcie jakie rozwój.

    Pokazcie mi inny kraj w Europie ktory tak sie rozwija.

    Janina z Banina

    • 0 4

  • Pewnie jak kazdy system za grube miliony i ten nie bedzie dzialal

    • 0 0

  • Nie popieram

    Nie popieram niestety ani opcji podawania słownie na głos peselu w aptece, ani zmuszania do zakładania profilu zaufanego, co się dzieje z tymi danymi kto jest ich administratorem? Dlaczego zmuszacie ludzi do instalowania aplikacji na telefon? Nie chce żeby moja dane dotyczące chorób były gromadzone w jednym miejscu.

    • 1 0

  • Koniec papierowych recept. Od dziś tylko elektroniczne???? Ja dostałam wczoraj papierową receptę

    • 0 0

  • Problem w tym, że już teraz wiele starszych osób 70+ odchodzi z kwitkiem z aptek, bo nie umieją obsłużyć wiadomości SMS w swoich telefonach (o ile mają) i nie wiedzą co to PESEL i PIN.

    • 0 0

  • ułatwienie?

    receptę papierową na 6 leków realizowałem w 5 minut. E-receptę na tę samą ilość już ponad 15 minut. Farmaceuta musi wydrukować kwit na każdy lek osobno, dotychczas drukował tylko ... paragon. Gdzie tu usprawnienie, ułatwienie, oszczędność?

    • 0 0

  • A odpis na inne leki w innym terminie to jak dostane?

    • 0 0

  • Marnowanie czasu pacjenta i pieniędzy podatników

    Na trzy otrzymane e-recepty dwie były błędnie wypisane - raz ilość leku, drugi raz procent refundacji. Dawniej papierową receptę można było od razu zweryfikować, obecnie dzieje się to przy okienku w aptece. Traci się czas, nerwy i pieniądze.Czy NFZ mógłby nie wydawać pieniędzy na inwestycje, które utrudniają pacjentom i tak ciężkie życie?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Najczęściej czytane