Bólu kręgosłupa nie należy bagatelizować. Jednak leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne w dłuższej perspektywie nie są dobrym rozwiązaniem. W walce z bólem skuteczna może okazać się indywidualna terapia kręgosłupa, łącząca kilka elementów terapeutycznych oraz nowoczesnych metod leczenia.
Leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne w przypadku bólu kręgosłupa nie są dobrym rozwiązaniem. Bez wcześniejszej diagnozy bywają też ryzykowne - pacjent obciąża kręgosłup nie wiedząc, co dzieje się w miejscu urazu. Grozi to powrotem bólu ze wzmożoną siłą, a nawet pogorszeniem stanu zdrowia.
Co w takim razie należy zrobić gdy wystąpił ból kręgosłupa?
W pierwszej kolejności należy dokonać kompleksowej diagnostyki u specjalisty z zakresu leczenia bólów kręgosłupa. Następnie leczenie powinno obejmować przyczyny wystąpienia dolegliwości bólowych, a nie tylko łagodzić efekt w postaci występowania bólu za pomocą środków przeciwbólowych.
Bóle kręgosłupa leczyć można na dwa sposoby: zachowawczo (nieoperacyjne) i operacyjne.
Pacjenci słusznie starają się unikać leczenia operacyjnego, bo niesie ono za sobą wiele zagrożeń i możliwych do wystąpienia komplikacji. Tylko 3-4 proc. przypadków wymaga leczenia operacyjnego. Pozostałe są możliwe do wyleczenia metodą nieoperacyjną.
W leczeniu bólów kręgosłupa metodą zachowawczą specjalizują się Gabinety Pomorski Rehabilitant, które osiągają 95 proc. skuteczności w zmniejszeniu dolegliwości bólowych lub całkowitym wyeliminowaniu przyczyn bólu.
Niestety, często zapomina się, że leczenie fizjoterapią i terapią manualną, daje tu bardzo dobre wyniki (zgodnie z badaniami z 2013 r., opublikowanymi w dzienniku "Spine", blisko 43 proc. pacjentów, którzy zgłosili się z pourazowym bólem pleców do chirurga, zostało od razu skierowanych na operację kręgosłupa. Tylko 1,5 proc. przypadków w pierwszej kolejności skierowano do fizjoterapeuty, terapeuty manualnego, specjalisty z zakresu nieoperacyjnego leczenia bólów kręgosłupa).
Kompleksowe leczenie bólu zaczyna się od postawienia właściwej diagnozy i znalezienia przyczyny dolegliwości. W tym etapie wykonuje się szereg testów i badań, czasami konieczne są też badania obrazowe, takie jak MRI i RTG.
Po ustaleniu przyczyn dolegliwości rozpoczynamy indywidualnie dobrane leczenie. W jego skład wchodzą takie działania jak: farmakoterapia (wspomaga leczenie, przeciwbólowa, przeciwzapalna, rozluźniająca), fizykotarepia (wspomaga leczenie, czasami oddziałuje na przyczyny dolegliwości, przeciwzapalna, przeciwbólowa, stymulująca do szybszej regeneracji; zabiegi laserem, ultradźwiękami, elektroterapią, magnetoterapią, krioterapią, falą uderzeniową), terapia manualna (różnymi metodami specjalnymi, które oddziaływują na obszar i przyczynę dolegliwości, cechują się dużą skutecznością) oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia stabilizacyjne (rozciągające, asymetryczne, wzmacniające itp., które oddziaływują na przyczynę dolegliwości i zapobiegają nawrotom choroby).
Schemat kompleksowej indywidualnej terapii kręgosłupa został opracowany na podstawie wieloletniej praktyki i doświadczenia w leczeniu pacjentów z wymienionymi dolegliwościami przez mgr Marcina Rosadzińskigo, specjalistę w leczeniu bólów kręgosłupa. Połączenie wielu elementów terapeutycznych oraz nowoczesnych metod leczenia daje bardzo dobre wyniki - u 95 proc. pacjentów w postaci zmniejszenia bólu lub całkowitego wyeliminowania dolegliwości bólowych.
Niestety, w leczeniu bólów kręgosłupa nie występuje jedna "magiczna tabletka", która wyleczy zarówno przyczyny jak i skutki dolegliwości. Leczenie jest skomplikowane i wieloetapowe. Niektóre urazy są możliwe do wyleczenia w ciągu 2-3 wizyt, inne bardziej zaawansowane będą wymagały dłuższego leczenia, nawet 2-3 tygodniowej kuracji.
Nie warto lekceważyć tej dolegliwości - długotrwały stan chorobowy może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta, narządów wewnętrznych, bólów stawów oraz mięśni. Nieleczone dolegliwości mają też duży wpływ na nasze samopoczucie oraz aktywność.
Gabinety Fizjoterapii, Rehabilitacji i Terapii Manualnych funkcjonują w trzech lokalizacjach:
1. W Przychodni Jasień, przy ul. Kartuskiej 404
w Gdańsku
2. W Przychodni Borowo, przy ul. Współczesnej 1N w Borkowie
3. W Przychodni Jabłoniowa, przy ul. Jabłoniowej 29
w Gdańsku
Rejetracja pod nr: 515-314-704
e-mail: pomorskirehabilitant@poczta.fm
www: www.pomorskirehabilitant.pl
1. W Przychodni Jasień, przy ul. Kartuskiej 404

2. W Przychodni Borowo, przy ul. Współczesnej 1N w Borkowie
3. W Przychodni Jabłoniowa, przy ul. Jabłoniowej 29

Rejetracja pod nr: 515-314-704
e-mail: pomorskirehabilitant@poczta.fm
www: www.pomorskirehabilitant.pl
* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł