Wiadomości

stat

Komórka na wagę złota. Coraz więcej dawczyń pomaga przyszłym rodzicom

Honorowe dawstwo komórek jajowych to nie tylko szansa na spełnienie marzeń dla niepłodnych par.
Honorowe dawstwo komórek jajowych to nie tylko szansa na spełnienie marzeń dla niepłodnych par. mat. prasowe

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie niesieniem pomocy niepłodnym parom - tak wynika z danych Banku Gamet i Zarodków Invicta. Do ośrodka zgłasza się coraz więcej młodych kobiet, które chcą podarować swoje komórki rozrodcze pacjentkom starającym się o potomstwo. Są aktywne, zdrowe, zaangażowane społecznie... i mają ogromną motywację, by pomóc komuś spełnić marzenie o rodzinie.Invicta prowadzi Program honorowego dawstwa komórek jajowych od blisko 15 lat. W jego ramach młode kobiety, po przejściu kilkuetapowego procesu kwalifikacji medycznej i psychologicznej, mogą anonimowo przekazać swoje jajeczka pacjentce, która nie posiada własnych. Dla wielu niepłodnych par zabieg in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni jest jedyną szansą na spełnienie marzenia o dziecku.

Niezwykła pomoc w niezwykłej potrzebie- Niepłodność dotyka ponad milion par w Polsce, a u około 30 proc. jedynym rozwiązaniem jest zapłodnienie pozaustrojowe. W trakcie zabiegu, by uzyskać zarodki, od kobiety pobierane są komórki jajowe, które następnie zostają zapłodnione plemnikami jej partnera. U niektórych kobiet nie ma możliwości pobrania jajeczek lub są one nieprawidłowe - mówi dr Włodzimierz Sieg, ginekolog i położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku.
Taki problem dotyczy m.in. pacjentek, których jajniki zostały uszkodzone podczas zabiegów operacyjnych lub terapii przeciwnowotworowej. Może też wystąpić u kobiet, które przedwcześnie wchodzą w menopauzę lub starają się o dziecko w dojrzałym wieku (ok. 38-40 r.ż.), a także u osób z obciążeniem genetycznym. W tej sytuacji jedyną szansą na ciążę zostaje wykorzystanie komórki od anonimowej dawczyni.

Kto może zostać dawczynią komórek jajowych?- Do Programu dawstwa komórek jajowych może zgłosić się każda zdrowa kobieta w wieku od 18 do 32 lat. Ważne, by chciała bezinteresownie pomóc i była gotowa poświęcić swój czas, zaangażować się w proces. Warunkiem jest pozytywne przejście złożonego procesu kwalifikacji - badań, konsultacji medycznych i psychologicznych - podkreśla dr Włodzimierz Sieg.
Większe szanse na zostanie dawczynią mają kobiety dbające o higieniczny tryb życia i odpowiednią dietę, unikające używek i przewlekłego stresu, regularnie miesiączkujące, w których rodzinach nie występowały dziedziczne choroby. Ostateczną decyzję o włączeniu do programu podejmuje zespół lekarski, który ocenia, na ile będzie to bezpieczny i efektywny proces. Dawczynie podkreślają, że udział w inicjatywie to ogromna satysfakcja płynąca z tego, że można dać komuś szczęście. I przyczynić się do powstania nowego życia. Kobiety, które oddadzą swoje komórki jajowe, otrzymują też wiele informacji na temat swojego zdrowia.

Udział w procesie wymaga zaangażowania czasu i energii, dojazdów do kliniki, czasem urlopu w pracy lub zabezpieczenia opieki dla własnego dziecka. W związku z tym kobiety, które oddadzą komórki, mogą liczyć na zryczałtowany zwrot kosztów w kwocie od ok. 4 tys. zł do 8,5 tys. zł.

Na co możesz liczyć, zostając dawczynią?Honorowe dawstwo komórek jajowych to nie tylko szansa na spełnienie marzeń dla niepłodnych par. Kobiety, które zdecydowały się na podarowanie swoich jajeczek, tak mówią o tym, co było dla nich ważne:

"Poczułam spełnienie i radość. Dzięki mnie ktoś będzie mógł doczekać się rodziny. Sama jestem mamą i wiem, jakie to szczęście".

"Oddając komórki, wiele myślałam o tym, że "mam farta". Jestem płodna. W mojej rodzinie obserwowałam bliskich, którzy borykali się z niepłodnością. To prawdziwa emocjonalna burza. Ja mogę komuś pomóc przez nią przejść".

"Wiem, że dziecko będzie miało mój materiał genetyczny. Przemyślałam to, nie mam z tym problemu. Ważne jest to, że jego rodzice dadzą mu miłość i dom".

"W trakcie procesu dowiedziałam się bardzo dużo o swoim zdrowiu. Sprawdziłam płodność, zrobiłam badania infekcyjne i genetyczne, spotkałam się z lekarzami. Całkowicie bezpłatnie. To wszystko będzie procentować, kiedy sama będę chciała zajść w ciążę".

Jak wygląda proces oddawania komórek jajowych?
Jak wygląda proces oddawania komórek jajowych? mat. prasowe

Jak i gdzie się zgłosić?Pierwszym krokiem jest wysłanie formularza aplikacyjnego na stronie Europejskiego Banku Komórek Jajowych. Po otrzymaniu wstępnej kwalifikacji (e-mail) należy zalogować się do ankiety medycznej i odpowiedzieć na pytania z wywiadu medycznego. Po pozytywnej weryfikacji wszystkich danych dawczyni zostaje zaproszona do kliniki. Tam pobierana jest krew, wykonywane badania USG oraz odbywają się wizyty u ginekologa i psychologa. Po zakwalifikowaniu rozpoczyna się przygotowanie do zabiegu pobrania komórek jajowych. Cały proces wraz z kwalifikacją trwa około sześciu-ośmiu tygodni.

Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności dawczyni pozostanie w pełni anonimowa zarówno dla pary, której pomogła, jak i dla przyszłych dzieci. Pacjenci otrzymają tylko ogólne informacje o cechach fizycznych (takie jak kolor oczu i włosów) oraz grupie krwi. Wszystkie dane osobowe i medyczne są przetwarzane i przechowywane ze szczególną ostrożnością, zgodnie z restrykcyjnymi procedurami i w oparciu o odpowiednio zabezpieczone systemy informatyczne.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Badania, konsultacje