• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komórka na wagę złota. Coraz więcej dawczyń pomaga przyszłym rodzicom

10 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Honorowe dawstwo komórek jajowych to nie tylko szansa na spełnienie marzeń dla niepłodnych par. Honorowe dawstwo komórek jajowych to nie tylko szansa na spełnienie marzeń dla niepłodnych par.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie niesieniem pomocy niepłodnym parom - tak wynika z danych Banku Gamet i Zarodków Invicta. Do ośrodka zgłasza się coraz więcej młodych kobiet, które chcą podarować swoje komórki rozrodcze pacjentkom starającym się o potomstwo. Są aktywne, zdrowe, zaangażowane społecznie... i mają ogromną motywację, by pomóc komuś spełnić marzenie o rodzinie.



Invicta prowadzi Program honorowego dawstwa komórek jajowych od blisko 15 lat. W jego ramach młode kobiety, po przejściu kilkuetapowego procesu kwalifikacji medycznej i psychologicznej, mogą anonimowo przekazać swoje jajeczka pacjentce, która nie posiada własnych. Dla wielu niepłodnych par zabieg in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni jest jedyną szansą na spełnienie marzenia o dziecku.

Niezwykła pomoc w niezwykłej potrzebie



- Niepłodność dotyka ponad milion par w Polsce, a u około 30 proc. jedynym rozwiązaniem jest zapłodnienie pozaustrojowe. W trakcie zabiegu, by uzyskać zarodki, od kobiety pobierane są komórki jajowe, które następnie zostają zapłodnione plemnikami jej partnera. U niektórych kobiet nie ma możliwości pobrania jajeczek lub są one nieprawidłowe - mówi dr Włodzimierz Sieg, ginekolog i położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku.
Taki problem dotyczy m.in. pacjentek, których jajniki zostały uszkodzone podczas zabiegów operacyjnych lub terapii przeciwnowotworowej. Może też wystąpić u kobiet, które przedwcześnie wchodzą w menopauzę lub starają się o dziecko w dojrzałym wieku (ok. 38-40 r.ż.), a także u osób z obciążeniem genetycznym. W tej sytuacji jedyną szansą na ciążę zostaje wykorzystanie komórki od anonimowej dawczyni.

Kto może zostać dawczynią komórek jajowych?



- Do Programu dawstwa komórek jajowych może zgłosić się każda zdrowa kobieta w wieku od 18 do 32 lat. Ważne, by chciała bezinteresownie pomóc i była gotowa poświęcić swój czas, zaangażować się w proces. Warunkiem jest pozytywne przejście złożonego procesu kwalifikacji - badań, konsultacji medycznych i psychologicznych - podkreśla dr Włodzimierz Sieg.
Większe szanse na zostanie dawczynią mają kobiety dbające o higieniczny tryb życia i odpowiednią dietę, unikające używek i przewlekłego stresu, regularnie miesiączkujące, w których rodzinach nie występowały dziedziczne choroby. Ostateczną decyzję o włączeniu do programu podejmuje zespół lekarski, który ocenia, na ile będzie to bezpieczny i efektywny proces. Dawczynie podkreślają, że udział w inicjatywie to ogromna satysfakcja płynąca z tego, że można dać komuś szczęście. I przyczynić się do powstania nowego życia. Kobiety, które oddadzą swoje komórki jajowe, otrzymują też wiele informacji na temat swojego zdrowia.

Udział w procesie wymaga zaangażowania czasu i energii, dojazdów do kliniki, czasem urlopu w pracy lub zabezpieczenia opieki dla własnego dziecka. W związku z tym kobiety, które oddadzą komórki, mogą liczyć na zryczałtowany zwrot kosztów w kwocie od ok. 4 tys. zł do 8,5 tys. zł.

Na co możesz liczyć, zostając dawczynią?



Honorowe dawstwo komórek jajowych to nie tylko szansa na spełnienie marzeń dla niepłodnych par. Kobiety, które zdecydowały się na podarowanie swoich jajeczek, tak mówią o tym, co było dla nich ważne:

"Poczułam spełnienie i radość. Dzięki mnie ktoś będzie mógł doczekać się rodziny. Sama jestem mamą i wiem, jakie to szczęście".

"Oddając komórki, wiele myślałam o tym, że "mam farta". Jestem płodna. W mojej rodzinie obserwowałam bliskich, którzy borykali się z niepłodnością. To prawdziwa emocjonalna burza. Ja mogę komuś pomóc przez nią przejść".

"Wiem, że dziecko będzie miało mój materiał genetyczny. Przemyślałam to, nie mam z tym problemu. Ważne jest to, że jego rodzice dadzą mu miłość i dom".

"W trakcie procesu dowiedziałam się bardzo dużo o swoim zdrowiu. Sprawdziłam płodność, zrobiłam badania infekcyjne i genetyczne, spotkałam się z lekarzami. Całkowicie bezpłatnie. To wszystko będzie procentować, kiedy sama będę chciała zajść w ciążę".

Jak wygląda proces oddawania komórek jajowych? Jak wygląda proces oddawania komórek jajowych?

Jak i gdzie się zgłosić?



Pierwszym krokiem jest wysłanie formularza aplikacyjnego na stronie Europejskiego Banku Komórek Jajowych. Po otrzymaniu wstępnej kwalifikacji (e-mail) należy zalogować się do ankiety medycznej i odpowiedzieć na pytania z wywiadu medycznego. Po pozytywnej weryfikacji wszystkich danych dawczyni zostaje zaproszona do kliniki. Tam pobierana jest krew, wykonywane badania USG oraz odbywają się wizyty u ginekologa i psychologa. Po zakwalifikowaniu rozpoczyna się przygotowanie do zabiegu pobrania komórek jajowych. Cały proces wraz z kwalifikacją trwa około sześciu-ośmiu tygodni.

Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności dawczyni pozostanie w pełni anonimowa zarówno dla pary, której pomogła, jak i dla przyszłych dzieci. Pacjenci otrzymają tylko ogólne informacje o cechach fizycznych (takie jak kolor oczu i włosów) oraz grupie krwi. Wszystkie dane osobowe i medyczne są przetwarzane i przechowywane ze szczególną ostrożnością, zgodnie z restrykcyjnymi procedurami i w oparciu o odpowiednio zabezpieczone systemy informatyczne.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką-Zboś

spotkanie, konsultacje

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Najczęściej czytane