Wiadomości

stat

Kolejni pacjenci ze "świńską grypą". Sanepid: nie ma powodów do obaw

Wirus AH1N1 może być groźny głównie dla starszych pacjentów z innymi chorobami. W porę rozpoczęte leczenie nie wiąże się z zagrożeniem.
Wirus AH1N1 może być groźny głównie dla starszych pacjentów z innymi chorobami. W porę rozpoczęte leczenie nie wiąże się z zagrożeniem. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Już kilka przypadków pacjentów z rozpoznaniem wirusa grypy A H1N1 czyli tzw. "świńskiej grypy" pojawiło się w trójmiejskich szpitalach - alarmują czytelnicy. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna jednak uspakaja, że nie ma powodów do obaw. - Pandemia grypy została oficjalnie zakończona. Przebieg grypy spowodowany podtypem wirusa grypy AH1N1 nie różni się od zachorowań wywołanych wirusami grypy A - przekonują eksperci.Szczepisz się przeciwko grypie?

tak, co roku 14%
raz na kilka lat, przeważnie jednak o tym nie pamiętam 11%
nie, nigdy się nie szczepiłe(a)m 75%
zakończona Łącznie głosów: 198
- W gdańskim szpitalu są już cztery przypadki "świńskiej grypy" - poinformowali zaniepokojeni czytelnicy.
Lekarze jednak uspokajają - objawy świńskiej grypy praktycznie nie różnią się od objawów zwykłej grypy. Chorzy uskarżają się na gorączkę, bóle mięśni, ogólne zmęczenie, ból głowy, osłabienie, a także kaszel. Czasami chorobie towarzyszą też takie dolegliwości jak nudności czy biegunka.

Kiedy stwierdzimy u siebie te objawy, warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Warto też - szczególnie teraz, w szczycie sezonu grypowego - pamiętać o profilaktyce.

Wirus AH1N1 w Polsce występuje sezonowo od niemal 10 latSpecjaliści podkreślają, że wirus AH1N1 w Polsce występuje sezonowo od niemal 10 lat. Zaznaczają też, że wirus może być niebezpieczny przede wszystkim dla osób, których organizm jest osłabiony z powodu innych chorób.

- Wirus grypy A H1N1 potocznie nazywany "wirusem świńskiej grypy" należy do grupy wirusów wywołujących zachorowania sezonowe - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.
Wirus grypy A H1N1 powstał z połączenia materiału genetycznego wirusa grypy świń, ptaków i ludzi. Ten typ wirusa pojawił się w 2009 r., powodował zachorowania ludzi niemalże na całym świecie, dlatego WHO ogłosiła wówczas pandemię. Pandemia grypy została oficjalnie zakończona w sierpniu 2010 r.; wirus okazał się mniej groźny, niż na początku zakładano.

Sezon na grypęObecnie w województwie pomorskim, tak jak w całej Polsce, większość przypadków grypy jest spowodowana wirusem A H1N1.

- Obecnie wirus grypy A H1N1, jak inne wirusy grypy sezonowej, powoduje zachorowania na grypę. Przebieg grypy spowodowany podtypem wirusa grypy AH1N1 nie różni się od zachorowań wywołanych wirusami grypy A nie -H1, nie - N1. Obraz kliniczny jest związany z wiekiem chorego, stanem immunologicznym, chorobami przewlekłymi. Postępowanie wobec pacjentów zakażonych wirusem grypy A H1N1 i A nie - H1N1 nie różni się w zakresie profilaktyki, objawów, leczenia, rejestracji czy działań przeciwepidemicznych - przekonują eksperci z sanepidu.
Jak informuje WSSE, w okresie od 1 do 7 marca 2019 r. zarejestrowano 17 871 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń i/lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych, w tym samym tygodniu sprawozdawczym w 2018 r. zarejestrowano 35 452 przypadki, 2017 r. - 26 311 przypadków, 2016 r. - 22 574 przypadki.

Średnia dzienna zapadalność na ww. choroby w województwie pomorskim w ostatnim tygodniu wyniosła 110 przypadków na 100 000 ludności, co stanowi spadek w stosunku do poprzedzającego okresu sprawozdawczego (23 - 28 lutego 2019 r.) o 15.

Opinie (11) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje