• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kobieta w ciąży bez kolejki? "Usłyszałam: w ciąży? A nie widać przecież"

Piotr Kallalas
23 marca 2023, godz. 08:00 
Opinie (217)
Kobiety w ciąży w kolejkach często nie chcą zgłaszać się do wejść z pierwszeństwem. Kobiety w ciąży w kolejkach często nie chcą zgłaszać się do wejść z pierwszeństwem.

Kobiety w ciąży nie muszą stać w kolejkach w placówkach systemu ochrony zdrowia, ale również w aptekach. Problem w tym, że ciężarne nie zawsze korzystają ze swoich praw, nie chcąc narażać się na niewybredne komentarze.Czy będąc w ciąży, korzystałaś z wejść bez kolejki?

W aptece, w szpitalu, w rejestracji czy pod gabinetem - wszędzie kobiety w ciąży nie muszą stać w kolejkach do świadczeń opieki zdrowotnej.

Taka regulacja obowiązuje w Polsce od 2017 r., jednak w praktyce cały czas dochodzi do krępujących sytuacji, w których ciężarne spotykają się z uwagami ze strony innych osób oczekujących na przyjęcie.

Endometrioza a ciąża. To jest możliwe! Endometrioza a ciąża. To jest możliwe!

"Co Pani się wpycha bez kolejki, jeszcze przed starymi ludźmi"- Przestałam już podchodzić do okienka bez kolejki, bo dwa razy spotkały mnie przykre komentarze ze strony starszych ludzi. Raz usłyszałam "w ciąży? A nie widać przecież", a za drugim razem wprost "co Pani się wpycha bez kolejki, jeszcze przed starymi ludźmi" - pisze do nas Monika, która jest w trzeciej ciąży.
Wejście bez kolejki obowiązuje wszystkie kobiety w ciąży, a nie w momencie, kiedy stan ten jest już zauważalny. Wystarczy posiadać dokument zaświadczający o ciąży wystawiony przez lekarza.

- Inna sprawa, że miło by było, gdyby personel również zachęcał do takich ruchów i samodzielnie zapraszał do okienka poza kolejką - dodaje Monika.
Dlaczego rodzice Dlaczego rodzice "przeładowują" dzieci dodatkowymi zajęciami?

"Bałam się korzystać z tego prawa"Tymczasem ciężarne muszą regularnie stawiać się na wizyty, chodzić na konsultacje czy wykonywać comiesięczną diagnostykę krwi. Sytuacja więc powtarza się co kilka tygodni i pozostawia ten sam dylemat - czy korzystać ze swoich praw, czy odpuścić, by nie zwracać na siebie uwagi. Kobiety niekiedy nie chcą zwracać na siebie uwagi, wiedząc, że i tak atmosfera w kolejce zwykle jest napięta.

- Bałam się korzystać z tego prawa, bo ogólnie bałam się kontaktu ze zdenerwowanymi ludźmi, którzy stali w kolejce. Korzystałam tylko wtedy, gdy ktoś się rzeczywiście zorientował albo była możliwość wzięcia uprzywilejowanego numerku - wspomina Ewelina.
Kobiety, z którymi rozmawiamy, sugerują, że takie prawa powinny być bardziej eksponowane w przychodniach. Słyszymy, że rośnie pewność siebie, jeśli na drzwiach czy na korytarzu są wywieszone piktogramy wskazujące na pierwszeństwo kobiet w ciąży.


Poza kolejnością i w dniu zgłoszeniaTymczasem płatnik bardzo precyzyjnie opisuje sytuacje, w których świadczeniobiorcy mogą korzystać z opieki poza kolejnością:

  • świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących
  • świadczeniodawca udziela tych świadczeń w dniu zgłoszenia
  • w przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
  • świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej**** nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia
  • Osoby uprawnione korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej po okazaniu właściwego dokumentu potwierdzającego uprawnienia.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (217)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nabór do sesji fotograficznej #zobaczwięcej

w plenerze, casting

Grupa wsparcia dla osób z niepłodnością

spotkanie, spotkanie

Boisz się porodu? Okiełznaj emocje w ciąży z psychologiem

wykład, warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane