Wiadomości

stat

Kobieta prywatnie, czyli współczesna pin-up girl

Trend pin-up, pomimo upływu lat, jest nadal bardzo popularny w modzie
Trend pin-up, pomimo upływu lat, jest nadal bardzo popularny w modzie fot. i stylizacja D. Lipińska

Marynarskie paski, długie i gęste rzęsy oraz czerwone usta - to tylko niektóre z elementów cechujących pin - up girl. Chociaż trend narodził się w latach 40., dzisiaj ponownie robi furorę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Ściśle łączy się z nim kobiecość i pogoda ducha.Czy obowiązująca moda ma odzwierciedlenie w twoim codziennym wyglądzie?

tak, zawsze zwracam uwagę na to, co aktualnie jest na topie

6%

zdarza się, ale tylko wtedy, gdy moda dopasuje się do mnie

44%

nie, ponieważ mam swój styl, który nie zależy od mody

33%

nie mam stylu i nie dbam o modę

17%
Pin-up oznacza to samo, co "przypiąć" lub "powiesić". Dokładnie od tej czynności wzięła się nazwa trendu. Uśmiechnięte dziewczyny pin - up były piękne, radosne i tryskające energią, a pojawiały się głównie na plakatach. Charakteryzowały się zalotnym makijażem - obowiązkowo były to sztuczne rzęsy, czarne kreski na górnej powiece, czerwone usta i czerwonawe rumieńce na policzkach. Na głowie królowały luźne lub delikatnie upięte loki.

Dziewczyny pin-up miały na sobie przeważnie kobiece rozkloszowane sukienki w kwiaty ściągnięte w talii paskiem i obowiązkowo buty z odkrytymi palcami. Można było je zobaczyć także w stylizacji marynarskiej czy stroju kąpielowym. Królowały też groszki, prążki, kokardki i wisienki. Wszystko oczywiście słodkie i urocze. Z charakterystycznym wyglądem szła w parze nie tylko pogoda ducha, ale także zmysłowość i zalotność rozumiana jak najbardziej pozytywnie, jako wspaniała cecha płci żeńskiej.

Dzisiaj pin-up ponownie wraca do łask. Kobiety coraz częściej wykorzystują elementy stylizacji z tamtych lat, które przejawiają się głównie w makijażu i ubiorze. Wykorzystują trend jako inspirację do zabawy, czerpią z pin-up to, co akurat dla nich wydaje się najważniejsze. I chociaż pin-up posiada ściśle wskazane elementy, które charakteryzują trend, współcześnie niekoniecznie chodzi o to, żeby czerpać z nich wszystkich na co dzień. Jest to jednak doskonały pretekst do tego, aby pobawić się swoim wyglądem prywatnie.

- Powrót pin-up jest świetnym dowodem na to, że kobiety chcą być w pełni kobiece - wyjaśnia stylistka Dorota Lipińska - Zalotne spojrzenie, zmysłowo podkreślone usta czy zarumienione policzki to właśnie kobiecość pokazana w pełni, nie mówiąc już o wspaniale podkreślonej talii czy butach z odkrytymi palcami.

Pin-up to nie tylko powrót pewnych elementów stroju czy makijażu. To także wspaniała wskazówka dla kobiet, jak traktować i postrzegać swoją kobiecość, jak podkreślić swoje atuty.

- W pin-up każdy znajdzie coś dla siebie - dodaje stylistka. - Z jednej strony jest to sygnał dla młodych kobiet, aby kochały swoje ciało, były radosne i zadowolone z siebie. Dla kobiet dojrzałych powrót pin - up to doskonały dowód na to, że kobiece kształty to coś pięknego i można podkreślić je właśnie poprzez elementy ubioru czy makijażu.

I chociaż dla pin-up w pełnej okazałości nie ma niestety miejsca na co dzień - mocny makijaż czy pantofelki z odkrytymi palcami niekoniecznie są w dobrym tonie w miejscu pracy, a bujne loki powinny być zdecydowanie ujarzmione, kiedy idziemy na spotkanie biznesowe, prywatnie mamy ogromne pole do manewru.

- Chociaż na co dzień nasz wygląd ograniczany jest przez normy i zasady ubioru dostosowane chociażby do miejsca pracy, prywatnie mamy szansę od tego odpocząć, a pin-up jest do tego świetną okazją. Pin-up to przecież nic innego, jak "kobieta prywatnie", która cieszy się z życia i swojej kobiecości. - dodaje stylistka.

Co rusz w modzie powtarzają się pewne trendy i rozwiązania. Wynika to nie tylko z pomysłów znanych projektantów, ale także z nastawienia ich odbiorców, w grupie których przeważają przecież kobiety. To one właśnie sygnalizują, co jest im w damy momencie potrzebne. Nie da się ukryć, że jak na razie króluje "moda na kobiecość".

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (80)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje