Wiadomości

stat

Kilka tysięcy osób otrzyma wsparcie w walce z cukrzycą

Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.
Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. fot. 123rf.com/Pittawut Junmee

Ponad 3,3 mln zł w ciągu czterech lat Gdańsk przeznaczy na Program Profilaktyki Cukrzycy. Wczesna identyfikacja osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę, działania profilaktyczne oraz konsultacje lekarskie to główne cele. Wsparcie otrzyma ok. 7 tys. osób między 35 a 64 rokiem życia.Czy miałeś kiedyś stan przedcukrzycowy?

tak, przerodził się w cukrzycę 30%
tak, ale dzięki odpowiednim czynnościom udaje się zapobiec cukrzycy 27%
nie wiem, nigdy tego nie sprawdzałem 29%
nie, regularnie się badam, zdrowo odżywiam i ćwiczę 6%
nie, nie jestem w grupie ryzyka 8%
zakończona Łącznie głosów: 493
Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. W Polsce liczba chorych rośnie o około 2,5 proc. rocznie. W tym tempie w 2020 roku około 4 mln Polaków, czyli co dziesiąta osoba, będzie cierpiało z powodu cukrzycy.

Czytaj też: Naukowcy z Gdańska wynaleźli lek na cukrzycę

Nowy program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Chodzi głównie o wzrost wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 poprzez badania przesiewowe. Wsparcie otrzyma ponad 7000 osób - aktywnych zawodowo mieszkańców Gdańska z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, czyli w wieku 35-64 lat.

- Cukrzyca typu 2 jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka aktywne zawodowo osoby. Podpisywana umowa jest już kolejnym programem profilaktycznym, w którym bierze udział Gdańsk. Chodzi w nim głównie o podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie troski o własne zdrowie, promocję zdrowego stylu życia, a także wsparcie osób znajdujących się w grupie ryzyka. Gdańsk realizuje projekty zdrowotne w sumie za prawie 50 mln zł - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W projekcie przewidziano m.in. przeprowadzenie ponad 65 tysięcy ankiet kwalifikujących osoby obciążone ryzykiem zachorowania na cukrzycę do działań edukacyjnych. Planowane są akcje profilaktyczne podnoszące świadomość zdrowotną, dotyczące m.in. stylu życia czy nawyków żywieniowych.

Czytaj też: Cukrzyca coraz większym problemem. Jak się przed nią ochronić?

Dodatkowo uczestnicy skorzystają z konsultacji m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Wczesna identyfikacja osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę, działania profilaktyczne oraz konsultacje lekarskie to główne założenia.
Wczesna identyfikacja osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę, działania profilaktyczne oraz konsultacje lekarskie to główne założenia. fot. 123rf.com/Robert Przybysz

30 tys. badań w całym województwieProgram profilaktyki cukrzycy typu 2 będzie realizowany w całym województwie pomorskim, a łączna wartość wszystkich projektów wyniesie ponad 13 mln zł. Po wyłonieniu w konkursie wykonawcy kolejne samorządy podpiszą odpowiednie umowy.

U 270 tys. Pomorzan zostaną przeprowadzone ankiety Findrisk, z tej populacji badaniom przesiewowym będzie poddanych 30 tys. osób. Natomiast z kompleksowego programu edukacyjnego (m.in. konsultacje lekarskie i porady dietetyczne, zajęcia sportowe) dotyczącego osób z wykrytym stanem przedcukrzycowym skorzysta 5 tys. mieszkańców regionu.

- Zdrowie jest priorytetem. Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która wraz z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nowotworowymi, odtytoniowymi i otyłością stanowi główny problem zdrowotny współczesnych społeczeństw. Dotyczy to też mieszkańców naszego regionu. Niestety w skali kraju plasujemy się w czołówce, jeśli chodzi o nowe zachorowania na cukrzycę - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Realizując opracowany przez Departament Zdrowia UMWP program chcemy uświadomić pacjentom, jak podstępna jest to choroba, a także to, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie a mądre odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej mogą zminimalizować ryzyko tej choroby - dodał marszałek Struk.
Czytaj też: Szczepienia przeciw pneumokokom dla starszych? Samorząd opracowuje program

Województwo pomorskie przeznacza też środki na takie programy profilaktyczne jak wczesne wykrywanie nowotworów (rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynniki ryzyka w miejscu pracy, szczepionki przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia oraz rehabilitacja kardiologiczna.

Opinie (45) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje