• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy walka z nadwagą nigdy się nie kończy

Katarzyna Dziadul
19 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Nadwaga to problem zamożnych społeczeństw. W Polsce cierpią na nią przede wszystkim ludzie starsi, ale nie tylko. Nadwaga to problem zamożnych społeczeństw. W Polsce cierpią na nią przede wszystkim ludzie starsi, ale nie tylko.

Walka ze zbędnymi kilogramami to nieustanne wyrzeczenia, ciągłe kontrole wagi i krytyczne przeglądanie się w lustrze. Kto nigdy nie był na diecie często nie zdaje sobie sprawy, że chudnięcie to skomplikowany i żmudny proces.



Czy kiedy chcesz schudnąć, ciężko jest ci zrzucić zbędne kilogramy?

Walka ze zbędnymi kilogramami to niekończąca się praca. O ile jest to np. próba wysmuklenia sylwetki po zimie i pozbycie się kilku kilogramów, problem nie jest tak męczący. Jeśli jednak rozpoczęcie diety ma na celu walkę z poważną nadwagą, sprawa może wcale nie być prosta.

Jak się okazuje, skuteczność diet odchudzających nie zależy jedynie od ich rodzaju, stopnia ograniczeń żywieniowych czy intensywności towarzyszącego im wysiłku fizycznego. Problem zrzucenia zbędnych kilogramów jest często bardziej złożony, niż może się wydawać i tkwi głęboko w naszej psychice. Dotyczy to szczególnie osób, które walczą z nadwagą latami, a i tak nie potrafią się z nią uporać.

- Trud walki z nadwagą, która jest skutkiem złych nawyków żywieniowych można często porównać na przykład do prób rzucenia palenia - wyjaśnia Kamila Baszkowska, psycholog i psychoterapeutka z Nadmorskiego Centrum Medycznego, wiceprezes Fundacji Rozwoju Rodziny rodzicdziecko.pl. - W wielu przypadkach trzeba zacząć od uporządkowania spraw tkwiących głęboko w naszej psychice i zrozumienia mechanizmów, jakie rządzą nią w danym momencie. Musimy zastanowić się, czym jest dla nas sam proces jedzenia, a jak rzeczywiście powinniśmy go traktować, w jakich sytuacjach i dlaczego objadamy się na umór, do czego tak naprawdę to prowadzi.

Podłoża nadmiernego objadania się mogą być różne, ale przeważnie przyczyny i skutki tego problemu tworzą błędne koło. Najprostszym przykładem są zaburzenia poczucia własnej wartości. W momencie, kiedy walczymy z nadmierną wagą, towarzyszy nam niska samoocena. Czujemy się źle we własnej skórze, nie akceptujmy swojego ciała i wydaje nam się, że jesteśmy mniej atrakcyjni od innych. Takie odczucia mogą nasilić się, kiedy przechodzimy na dietę, ograniczamy ilość spożywanych posiłków i dostarczamy do organizmu mniej energii. Nasze samopoczucie jeszcze bardziej się pogarsza, a jeśli mamy słabość do jedzenia, często zaczynamy ponownie się objadać, żeby zrekompensować sobie trudne emocje.

- Przyczyną nieskutecznego procesu odchudzania może być także nieumiejętność radzenia sobie ze stresem i tłumienia emocji właśnie przez jedzenie - wyjaśnia psycholog. - Wiele osób nie potrafi wytrwać w swoich postanowieniach, ponieważ każda sytuacja stresowa sprawia, że wracają do swoich złych nawyków.

Istotnym problemem, nad którym również warto zastanowić się przed kolejnym podjęciem próby odchudzania, jest brak świadomości tego, czym tak naprawdę jest dla nas jedzenie. Trzeba zdać sobie sprawę, że zjedzenie kolejnej czekolady nie rozwiąże naszych problemów, poprawi nastrój jedynie na chwilę, dodatkowo na pewno nie wpłynie korzystnie na stan naszego zdrowia. Dopóki głośno nie powiemy sobie, że przejadanie się nie jest nam do niczego potrzebne, walka z nadwagą na pewno nie będzie prosta.

Aby uświadomić sobie, kiedy i jakie ilości niepotrzebnego jedzenia pochłaniamy każdego dnia, warto zacząć prowadzić dzienniczek żywieniowy. Metoda jest bardzo prosta i nie zajmuje wiele czasu. Każdego dnia zapisujemy dokładne co i o której godzinie jemy. Jeśli skrupulatnie będziemy notować wszystkie posiłki i produkty, które zjedliśmy w przeciągu tygodnia czy dwóch, w końcu zdamy sobie sprawę z ilości niepotrzebnego jedzenia, które pochłaniamy. Jest to nie tylko świetną terapią w walce z nadmierną wagą, ale także istotną informacją dla dietetyka. Jeśli zgłosimy się po profesjonalną pomoc do specjalisty, wykaz naszych posiłków na pewno ułatwi działanie.

Skorzystaj z kalkulatora kalorii. Sprawdź ile kalorii zawierają Twoje posiłki.

A jak jeszcze motywować się i walczyć z pokusami, skoro sprawia nam to tak wiele problemów?

- W przypadku osób podejmujących próby zrzucenia wagi mamy do czynienia z dwoma rodzajami motywacji - dodaje Kamila Baszkowska.- Mowa tu o motywacji zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwsza z nich może ułatwić walkę z nadwagą. Mowa o niej w przypadku, kiedy odchudzamy się w określonym celu, np. jest to warunkiem lepszej pracy, powodzenia w miłości czy rozwiązaniu poważnych problemów zdrowotnych.

Inaczej jest, kiedy motywacja ma wymiar wewnętrzny i wiąże się z nieustanną walką z samym sobą, ze swoimi emocjami, potrzebami i stresem, jest wyrazem wewnętrznych ukrytych konfliktów. Gdy problem tkwi w aspekcie wewnętrznym wówczas warto zastanowić się nad podjęciem psychoterapii. Zdarza się, że trudności w pozbyciu się nadwagi mają związek ze schorzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia czy depresja, z zaburzeniami osobowości, charakteru, a czasem z chorobą somatyczną, jaką może być np. niedoczynność tarczycy.

Doskonałym lekiem na problem walki z nadwagą mogą być też spotkania z ludźmi, którzy mają podobny problem, jednak być może dużo lepiej sobie z nim radzą.

Mieszkańcy Gdańska mogą m. in. skorzystać z pomocy Wspólnoty Anonimowych Żarłoków, którzy spotykają się w każdy czwartek o godz. 18.15 przy ul. Traugutta 9 w Gdyni i każdy piątek o godz. 16.45, przy ul. Kartuskiej 57 w Gdańsku.

Mieszkańcy Sopotu mogą korzystać z programu "Zdrowi i Aktywni". Na bezpłatne zajęcia ruchowe, takie jak fitness, joga czy taniec brzucha można wybrać się w każdą sobotę o godz. 11.00 do III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kolberga 15. Wykwalifikowani trenerzy nie tylko prowadzą zajęcia ruchowe, ale udzielają także wskazówek, które mogą przydać się w walce z nadwagą. Dodatkowo, od 25 kwietnia, zajęcia będą odbywać się w Parku Północnym, dzięki czemu będą mogli brać w nich udział mieszkańcy całego Trójmiasta.

Brakuje ci motywacji w walce ze zbędnymi kilogramami? Skorzystaj z porady dietetyka.

Miejsca

Opinie (92) 4 zablokowane

  • Kochanego ciałka nigdy za wiele!!

    Ech te ciacha ze zdjęcia, MNIAM! A ten pampers pod kąpielówkami, po prostu poezja!

    • 7 5

  • Ten kto ma choc ułamek rozumu niema najmniejszego problemu z chudnieciem!! (2)

    Jak mozna sie doprowadzic do takiego stanu jak na zdjeciu albo gorzej!!Jedynie usprawiedliwione są osoby chore!Reszta to zwykłe obzartuchu i lenie smierdzace.Ludzki organizm własnie został stworzony by pokazywac ze ztoba cos nie tak daje ci mnustwo sygnałów ale skoro jestes bezmózgowcem to nic do ciebie niedociera!Wiekszosc cymbałów mówi ze była na diecie ale niepomaga tylko ze cos takiego jak dieta nieistnieje !Albo odzywiasz sie cały casz tak samo albo wcale i żresz jak świnia bez obrazy dla swinek:) Diete to moze miec sportoweic co spala 5 tys kalori dziennie .a nie zwykły spaślak.Zaden dietetyk niepomoze bo nik niejest w stanie wytrzymac idiotycznych diet które zniechecaja do jedzenia.wczesniej czy pózniej chcesz jesc normalnie apotem coraz bardziej jak świnia!Człowiek musi jeść to co mu smakuje a nie to co sobie dietetyk wymyslił!!Od zawsze grubasy miały tylko 2 problemy żrą jak świnie i drugi lenistwo czyli brak ruchu całkowity!Są tez śmierdzace lenie co sie obzeraja i sa chodzi ale to poprostu skrzywienie genetyczne!

    • 8 8

    • i tu wracamy do nawyku żywieniowego z dzieciństwa

      • 1 0

    • Radziłabym zapoznać się z zasadami gramatyki polskiej;-)

      • 0 0

  • Kitty (1)

    Schudłam 37 kilogramów w niecały rok.. zrobiłam to dwa razy. Za pierwszym razem był efekt jojo.. rzetelny efekt :) początki były makabrycznie trudne.. ale jak się chce.. efekt końcowy to największa nagroda :) MŻ i więcej ruchu grubaski :)

    • 10 4

    • Gratulacje, Kitty, zuch dziewczyna.

      • 0 1

  • widzialam kiedys regulamin jakis anonimowych zarlokow. Costam bylo napisane o wierze w boga...co ma piernik do wiatraka? jak to ma byc chrzescijanska pogadanka o grzechu to ja dziekuje

    • 4 3

  • zdrowa dieta

    Jak ktoś szuka pomysłu na odpowiedni program do utworzenia diety, polecam ten który ja stosuję. Dzięki niemu schudłam i czuję się rewelacyjnie.

    • 0 6

  • a co zrobić (1)

    jeśli przybieranie na wadze wiąże się z koniecznością brania leków?....np po operacji /całkowite usunięcie/ tarczycy plus depresja endogenna? i kto mi co "łebskiego" doradzi...mądrale?
    Do "Izy" co to za program?

    • 4 1

    • mamy wywalane na osobniki z uszkodzonymi genami

      nie będziecie nam zatruwać społeczeństwa

      • 0 0

  • Wg Eurostatu, (1)

    najgrubszym społeczeństwem w Europie są Rumuni, najszczuplejszym Włosi. Zadziwiające tym bardziej, że większości z nas Włosi kojarzą się z pizzowymi obżartuchami :)

    • 4 1

    • odwrotnie. Rumuni są najszczuplejszym :)

      • 0 1

  • hmm (1)

    ale ciacha na zdjęciu ;))) czytałem wasze opinie, niektórzy twierdzą że to bezmyślne obżarstwo i lenistwo wynikające z niewiedzy i biedoty. mnie w sumie też na nic nie stać, ale o zdrowie dbam zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. jak na 30latka wyglądam dobrze - zero brzucha, wysoka wydolność i wytrzymałość na wysiłek. Nie mam kasy - ale mam wiedzę i pasję na temat fizyczności człowieka. pozdro

    • 1 3

    • Pewnie siedzisz na bezrobociu to masz czas biegać

      • 3 1

  • NIE ŻREĆ

    w... obozach...(skrajny przykład - oczywiście) nie bylo grubasów bo wszyscy byli na ścisłej diecie
    TO WSZYSTKO W TYM TEMACIE
    zadne treningi, diety-cud, leki,tabletki nie pomogą - tylko wydoją kieszeń nie żreć - to cała tajemnica

    • 5 10

  • :D

    Proponuje każdej kobiecie chcącej zrzucić zbędny balast, wyrzucić wszystkie gazetki dla "Pań domu", a kupić porządne czasopismo dla kulturystów. Obawiam się, że programy dietetyczne większości klinik leczenia otyłości czy profesorów dietetyków prowadzą do anoreksji lub skutkują jeszcze większym wzrostem masy ciała co prowadzi do pogłębienia problemu. Jest skandalem, że pojęcia "utrata tkanki tłuszczowej", a "utrata masy ciała" wśród dietetyków i specjalistów opieki medycznej nie są rozróżniane i funkcjonują jako jedno pojęcie. Tylko program dietetyczny wliczający trening masowy, odpowiednie spożycie protein i zbilansowany poziom hormonów powoduje skuteczną i trwałą utratę tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej.

    • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Certyfikowany kurs pierwszej pomocy

warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane