• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Chirurgia plastyczna to nie tylko "fanaberie". "Każdy ma prawo czuć się piękny"

Ewa Palińska
7 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Dr hab. n. med. Jerzy Jankau, ordynator Kliniki Chirurgii Plastycznej GUMed/UCK. Dr hab. n. med. Jerzy Jankau, ordynator Kliniki Chirurgii Plastycznej GUMed/UCK.

- Definicja zdrowia wg WHO kończy się stwierdzeniem o komforcie i jakości życia. Zdrowie to zatem nie tylko pozbycie się choroby, ale też komfort, jaki daje zadowolenie z własnego wyglądu. Każdy ma prawo czuć się piękny - mówi dr hab. n. med. Jerzy Jankau. Z ordynatorem Kliniki Chirurgii Plastycznej GUMed/UCK rozmawiamy o tym, jak wygląda codzienność w jedynej w północnej Polsce klinice wykonującej zabiegi rekonstrukcyjne finansowane przez NFZ. Kiedy operacje plastyczne to zwykła "fanaberia", a kiedy konieczność ze względu na chorobę i dlaczego niektóre z nich, choć są niezbędne do normalnego funkcjonowania, nie są opłacane przez fundusz?Czy gdybyś miał(a) możliwość, zmienił(a)byś coś chirurgicznie w swoim wyglądzie?

Ewa Palińska: Dla wielu osób chirurgia plastyczna to dziedzina, która zajmuje się wyłącznie szeroko pojętym upiększaniem. Chirurgia plastyczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym nie świadczy jednak usług komercyjnych, a wyłącznie te, które refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie upiększę się zatem u was za własne pieniądze i wedle mojego życzenia.

Jerzy Jankau: To prawda - nie możemy wykonywać żadnych usług komercyjnych, co wynika ze statusu szpitala państwowego. W ramach NFZ wykonujemy natomiast wszelkiego rodzaju zabiegi rekonstrukcyjne powłok ciała np. po ubytkach wynikających z leczenia nowotworów, usuwamy wszelkiego rodzaju nowotwory skóry, zajmujemy się leczeniem odleżyn, leczeniem ran przewlekłych (niegojących), leczeniem dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia, ludzi z deformacjami twarzowo-czaszkowymi i wykonujemy zabiegi, które są na granicy estetyki i rekonstrukcji, czyli np. "naprawiamy" połamane nosy.

Czy pana zdaniem możliwości jakie oferuje chirurgia plastyczna, powinny być ogólnodostępne i refundowane przez NFZ?

Jeżeli jest to fanaberia wynikająca z tego, że coś mi się nie podoba, to nie. Jeśli natomiast mamy do czynienia z ewidentną ułomnością, to sprawa robi się znacznie poważniejsza. Wypośrodkowanie tego, co jest fanaberią, a co rzeczywistą potrzebą, jest zresztą bardzo trudne. Jeśli przychodzi dziewczyna po ciąży bliźniaczej i ma obwisły brzuch to nie jest jej fanaberia, bo ona tego brzucha nigdy nie wyćwiczy - skóra będzie wisiała. Jeśli natomiast przychodzi szczupła, młoda dziewczyna, ze zgrabnymi, choć niewielkimi piersiami i chce je sobie powiększyć, to możemy to uznać za konieczność "innego typu".

No ale przecież może przyjść dziewczyna z mniej obwisłym brzuchem niż w przypadku tej po ciąży bliźniaczej, ale odczuwająca z tego powodu tak wielki dyskomfort, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Wówczas decyzję powinno się podejmować po wyczerpującej rozmowie, może podpartej rozmową z psychologiem. To jest też problem wytycznych NFZ, bądź też dyrekcji szpitali, którzy takowych narzędzi nam nie dają.

Niezadowolenie z własnego wyglądu może być chorobą?

Tak, ale musi to zostać udowodnione przez specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrii. Samo to, że nie podoba się komuś jakaś "fałdka" poniżej pępka nie jest powodem do żadnej histerii czy ingerencji chirurga. To jedynie znak, że powinniśmy się wziąć za siebie. Przypominam jednak, że definicja zdrowia wg WHO kończy się stwierdzeniem o komforcie życia i jakości życia. Zdrowie to zatem nie tylko pozbycie się choroby, ale też komfort jaki daje zadowolenie z własnego wyglądu. Każdy ma prawo czuć się pięknym.

Nie ma procedury, która pokrywa koszty operacji usunięcia wiszącej skóry ramion, ud, podniesienia pośladków czy odtworzenia piersi, a takiej pomocy niejednokrotnie potrzebują pacjenci, którzy zgubili wagę w skutek operacji bariatrycznej. Nie ma procedury, która pokrywa koszty operacji usunięcia wiszącej skóry ramion, ud, podniesienia pośladków czy odtworzenia piersi, a takiej pomocy niejednokrotnie potrzebują pacjenci, którzy zgubili wagę w skutek operacji bariatrycznej.
A czy w związku z tym, że w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało Centrum Leczenia Otyłości pomagacie też ludziom, którzy po odchudzaniu mają problem z nadmiarem wiszącej skóry?

Niestety nie - już takich zabiegów nie wykonujemy. Na razie zostały wstrzymane, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie potrafi określić procedury, według której te zabiegi będą finansowane.

Zobacz też: Pierwsze centrum leczenia otyłości w Polsce powstało w UCK

Jeszcze przed rokiem NFZ informował, że takie zabiegi będą refundowane. Co prawda wyłącznie w przypadku osób, których "obwisła skóra" jest efektem odchudzania pod opieką lekarza, ale to zawsze coś.

Dziś tak nie jest. Zresztą u nas nigdy tak nie było. NFZ finansował i nadal finansuje zabiegi skutkujące utratą wagi ciała, jak np. bypassy żołądka. Nie finansował i nie finansuje natomiast korekcji deformacji ciała, jakie w efekcie takich zabiegów wystąpią. Są ośrodki, które takie zabiegi wykonują, bo klasyfikują je jako np. rekonstrukcję przepuklin ściany jamy brzusznej, a w przypadku pacjentów post bariatrycznych to nie załatwia sprawy, bo u nich dochodzi do deformacji całego ciała - tkanek miękkich całego ciała - od ud, po ramiona i twarz.

Jeden z lekarzy powiedział mi kiedyś, że choć ma lat 60 nie zamieniłby się na ciało ze swoim pacjentem, który w wieku 18 lat zgubił 50 kilogramów wagi. Sytuacja jest aż tak poważna?

Zgadza się. To wygląda parszywie. Tym bardziej przykre jest to, że nie ma procedury, która pokrywa koszty operacji usunięcia wiszącej skóry ramion, ud, podniesienia pośladków czy odtworzenia piersi, a szczególnie w przypadku kobiet, które dużo schudły, wygląd piersi bywa naprawdę straszny. Ja, jako szef tej kliniki, bardzo chciałbym tym ludziom pomóc. Takim ludziom należy się pomoc! Niestety - przypomnę to raz jeszcze - mam związane ręce, bo nie ma odpowiedniej procedury.

Są państwo w stanie tak "nagiąć" procedurę, żeby zabiegi rekonstrukcji wiszącej skóry wykonać "przy okazji" innych zabiegów i w ten sposób uzyskać refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Można by to podpiąć np. pod przepuklinę pępkową czy przepuklinę kresy białej. Tyle, że wspomniane zabiegi wyceniane są na ok. 3,5 tys. zł, a korekcja powłok brzucha (czyli, mówiąc językiem niemedycznym, wisząca skóra i resztki tkanki tłuszczowej po odchudzaniu) kosztuje zdecydowanie więcej. Po pierwsze, taka operacja, aby była dobrze zrobiona, może trwać do 6 godzin i trzeba doliczyć jeszcze co najmniej tygodniowy pobyt w szpitalu. Trzeba doliczyć też ubytek krwi, bo jej utrata podczas zabiegów jest bardzo duża. Musimy brać też pod uwagę koszty, jakie wygenerują ewentualne powikłania.

A często takie powikłania występują?

W chirurgii jest tak, że powikłań nie notuje na swoim koncie tylko ten, kto nie operuje. Jeśli dochodzi do operacji, ewentualne komplikacje zawsze należy brać pod uwagę.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne nie wykonuje komercyjnych zabiegów upiększających, a jedynie te, które refunduje NFZ, np. operacje rekonstrukcyjne piersi po mastektomii będącej skutkiem leczenia raka piersi. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne nie wykonuje komercyjnych zabiegów upiększających, a jedynie te, które refunduje NFZ, np. operacje rekonstrukcyjne piersi po mastektomii będącej skutkiem leczenia raka piersi.
Mówi pan cały czas o kosztach, ale nie powiedział pan, ile dokładnie z własnej kieszeni musiałby wydać pacjent, jeśli chciałby sobie taką operację wykonać prywatnie.

Kiedyś to liczyliśmy i wyszło nam, że realne koszty takiego zabiegu zaczynają się od 20 tys. zł. Dla porównania, estetyczne powiększenie piersi, w zależności od miejsca i specjalisty, to koszt od 10 do 18 tys. zł.

Tyle że powiększenie piersi to zabieg estetyczny, a więc ta "fanaberia", o której mówiliśmy na początku naszej rozmowy. Operacje pacjentów post bariatrycznych to natomiast konieczność. Obwisła skóra nie tylko wpływa na standard życia, ale może utrudniać a nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Pojawiają się odparzenia, uczulenia na skórze, niegojące się rany, bo kogoś np. gumka od majtek za bardzo uciska przez dłuższy czas. Dlatego musi się wreszcie znaleźć w tym kraju ktoś, kto zrozumie, że skoro NFZ jest w stanie płacić za odchudzanie pacjentów, to musi znaleźć też sposób na finansowanie leczenia deformacji po odchudzaniu. W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją absurdalną, bo ludzie cierpią i potrzebują pomocy, my dysponujemy zespołem świetnych specjalistów, którzy tę pomoc są w stanie im udzielić, ale system związuje im ręce. No ale tę piłkę fundusz może łatwo odbić - takie zabiegi nie są przecież finansowane nigdzie na świecie.

Ale tam mamy do czynienia z innym systemem finansowania opieki medycznej.

Dokładnie tak. Są prywatne ubezpieczalnie, które w ramach polisy takie leczenie finansują. W wielu krajach na świecie, inaczej niż w Polsce, ludzie uważają, że lepiej człowieka leczyć, niż skazywać na długotrwałe leczenie i nieobecność w pracy, bo to generuje straty. Bardziej się zatem opłaca, żeby wyłożyć nawet niemałe środki finansowe na leczenie i pomóc takiemu człowiekowi wrócić do pracy, niż zamykać go w domu i jeszcze płacić mu zasiłki, bo przecież musi z czegoś żyć.

Skoro pacjent bariatryczny nie może liczyć na refundację plastyki wiszącej skóry, to może jest w stanie zrobić coś, żeby do takiego stanu się nie doprowadzić?

Nie ma takiej możliwości. Jeśli mamy do czynienia z osobą młodą, która ma do zrzucenia niewielką nadwagę, to skóra faktycznie może się wstąpić. Jeśli jednak osoba powyżej trzydziestego roku życia o BMI 45 zaczyna się odchudzać i z wagi 150 kg schodzi do 70 kg, to problemu wiszącej skóry nie uniknie. Proszę mieć też na uwadze, że problem ten dotyka nie tylko pacjentów po operacjach chirurgicznych, bo jest i wiele takich osób, które odchudzają się same i osiągają spektakularne rezultaty. Niestety, choć prowadzą zdrowy styl życia i intensywnie ćwiczą, problem obwisłej skóry po odchudzaniu ich również dotyka. Pamiętajmy też, że odchudzanie bariatryczne przebiega szybko i ciało niejednokrotnie nie nadąża za tymi zmianami. Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej odchudzać się w wolniejszym tempie, gdzie wagę traci się sukcesywnie i systematycznie, niż gdy tracimy wiele kilogramów w krótkim czasie.

Choć na co dzień operują pacjentów po leczeniu nowotworowym, chirurdzy plastyczni angażują się też w różnego rodzaju akcje profilaktyczne edukując, w jaki sposób zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Na zdj. dr hab. n. med. Dawid Murawa i dr hab. n. med. Jerzy Jankau podczas Różowej Plaży fundacji Omealife w Sopocie. Choć na co dzień operują pacjentów po leczeniu nowotworowym, chirurdzy plastyczni angażują się też w różnego rodzaju akcje profilaktyczne edukując, w jaki sposób zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Na zdj. dr hab. n. med. Dawid Murawa i dr hab. n. med. Jerzy Jankau podczas Różowej Plaży fundacji Omealife w Sopocie.
Jaki jest czas oczekiwania na zabieg?

U nas w klinice ok. półtora roku. Wynika to z tego, że jesteśmy jedyną kliniką chirurgii plastycznej, która zajmuje się rekonstrukcjami, na obszarze od granicy rosyjskiej, przez Bydgoszcz do Szczecina.

Jakie rozwiązania systemowe usprawniłyby waszą pracę?

Odpowiedź jest prosta - pieniądze. Naszym problemem jest ich brak. W tej chwili dostajemy absolutne minimum. Rozumiem, że gdyby chirurgia plastyczna była w każdym mieście zamieszkałym przez więcej niż 100 tys. osób, to NFZ musi racjonalnie podzielić środki pomiędzy wszystkie oddziały. Ale my jesteśmy jedyni na tak potężnym obszarze, a kontrakt mamy minimalny. Gdybyśmy chcieli leczyć wszystkich ludzi, po pół roku worek z pieniędzmi świeciłby pustkami.

Tak duże macie możliwości?

Ależ oczywiście, że tak! W tej chwili w klinice mamy pięciu chirurgów plastyków z drugim stopniem specjalizacji, sześcioro rezydentów, którzy kształcą się w tym kierunku, fenomenalne pielęgniarki, świetne zaplecze łóżkowe. Jedyne, czego nam brakuje, aby w pełni móc korzystać z tych dobrodziejstw, to pieniądze.

Zdarza wam się odsyłać pacjentów?

Codziennie.

Kierujecie ich do prywatnych placówek?

Nie. Informujemy, jaki jest czas oczekiwania. Dziś plastyk, który pracuje w poradni, umawia pacjentów na styczeń 2020 roku.

Pacjenci często decydują się na leczenie prywatne?

W większości przypadków ludzi na to nie stać. W leczeniu prywatnym wszystko jest wyliczone co do złotówki i przez to horrendalnie drogie. Są to jednak koszty realnie wyliczone i zapewniam, że nikt nikogo nie naciąga.

Sytuację poprawiłoby umożliwienie wam wykonywania zabiegów komercyjnych? W tym momencie nie macie możliwości wykonywać nic, za co pacjent musiałby płacić dodatkowo. Nawet kobiety, które chciałyby zrekonstruować piersi lepszymi implantami, niż te, jakie finansuje NFZ (płacąc za nie z własnej kieszeni), w ramach tej samej procedury, takiej możliwości nie mają.

Zmieniłoby to niewiele. Co więcej, szpital akademicki musiałby wybudować kolejny budynek, dedykowany wyłącznie prywatnym pacjentom, bo nie może leżeć pacjent prywatny z pacjentem publicznym. Co miałaby w takiej sytuacji robić pielęgniarka? Którego z pacjentów pielęgnować, jeśli pozostawałaby na tej samej pensji? Jedyne rozwiązanie to zwiększenie finansowania, żebyśmy mogli wykonywać więcej procedur, a także, budzące tak liczne kontrowersje, wprowadzenie ubezpieczeń prywatnych. Sytuację mogłoby też poprawić jasne określenie przez płatnika, co można robić a czego nie w publicznej służbie zdrowia, tak, aby pacjent bądź jego rodzic czy opiekun wiedzieli, co jest w stanie opłacić im państwo, a na co będą musieli uzbierać pieniądze we własnym zakresie.

Miejsca

Opinie (71) 4 zablokowane

 • Jasne że każdy ma prawo czuć się piękny (17)

  Ale nie za państwowe pieniądze. Jeżeli ktoś spasł się jak świnia, potem oprzytomniał, wziął się za siebie i wisi mu skóra-niech sobie zrobi operację jak go stać, nie widzę powodu dla którego miałby to finansować budżet.

  • 70 44

  • (3)

   A ja jestem przeciwnego zdania.
   Jedna operacja plastyki brzucha zmniejsza na długa metę koszty poniesione przez nfz. taka osoba schudła, zmniejszyła ryzyko wielu chorób, które potem musiała by leczyć z NFZ (Choćby cukrzyca, choroby serca, stawów, otłuszczenie serca itp) a dodatkowo usunięcie dodatkowego fałdu skóry pozwoli uniknąć chorób dermatologicznych, choćby grzybic. Więc czemu nie?
   Bardziej bym się czepiał, że na NFZ nie ma zabiegów stomatologicznych poza piaskowaniem raz do roku i wyrywaniem...

   • 29 10

   • (2)

    NFZ nie refunduje piaskowania zebow.

    • 5 8

    • Dziwne, jakoś zrobiłem sobie ostatnio na nfz...

     • 5 1

    • Kasia

     Refunduje

     • 5 0

  • (3)

   to lepiej sponsorować np AA????!!!!!!

   • 7 0

   • A ty co masz do AA?

    • 1 1

   • AA nikt nie sponsoruje utrzymuje sie z własnych datków.

    Pewnie chlejesz i nie wyszlo Ci z AA?Musisz sie przyznać do bezsilnosci wobec alkoholu.Powodzenia!

    • 0 2

   • Jak idę do monopolowego to zawsze się przedstawiam i już nie jestem AA ;)

    • 0 0

  • Jak człowiek schudł i zaczął dbać o siebie to ten zabieg będzie dużo tańszy niż leczenie grubasa, który nie robi nic.

   • 17 2

  • To czemu leczymy... (3)

   To czemu NFZ finansuje leczenie alkoholików, palaczy, ratuje samobójców itp. Wszystko to ludzie robili na własne życzenie nikt ich nie zmuszał.

   • 22 1

   • (1)

    finansuje bo to socjalistyczne panstwo to patologia.

    • 5 6

    • Somalia stoi otworem

     Niskie podatki, państwo nie finansuje niczego. Prawicowy raj.

     • 3 3

   • Jak będziesz jadł za dużo golonki, to ciebie też nie będą leczyć "za darmo". Ok?

    • 0 1

  • Zgadzam się, ale...

   oczywiście uznajemy, że jeśli ktoś pali 40 lat, to leczenia raka płuc też mu NFZ nie refunduje, ok? O leczeniu choroby alkoholika nie wspomnę, bo to przecież dla wszystkich oczywiste, że się nie należy.
   A nie, zaraz. Nie, tylko grubasy są ohydnymi spaślakami, palacze to nękane biedaki spychane na margines, a alkoholicy wiadomo - może i piją, ale chociaż nie biją, no i mili są, dusze towarzystwa, poza tym alkoholizm to choroba, co oni mogą? Nic nie mogą. To grubasy mogą.

   • 8 0

  • Tak samo można powiedzieć o wielu innych chorobach - nie sponsorować chemii przy raku płuc jak ktoś pali itp.

   • 3 1

  • zycze aby ciebie to spotkalo wtedy pogadamy, ja pracuje i place podatki oraz nfz i należy mi się jak psu w morde

   • 0 1

  • Jeżeli myślisz, że osoby otyłe są spasione jak to powiedziałeś jak świnia od żarcia to się grubo mylisz. Weź pod uwagę, że taka otyłość może być spowodowana różnymi chorobami niezeleżnymi od nas... Nawet jak piszesz... że wkońcu człowiek oprzytomniał... mógł mieć depresję, problemy różnego rodzaju. Nie ocenia się ludzi jak się ich nie zna. Niestety pieprzone państwo tzn politycy wolą wspomóc pieprzonego duchownego który często zabiera manipulując ostatni grosz ludziom, którzy już nie są swiadomi tego co robią. to jest dla mnie sk.... syństwo. Tyle w temacie

   • 0 0

 • Piękno jest odniesieniem do brzydoty. Wszyscy nie mogą być piękni.

  • 23 5

 • (12)

  teraz co druga kobieta ma usta zrobione na glonojada. Czy jakiemukolwiek mężczyźnie się podobają takie usta?
  mi osobiście nieee

  • 83 1

  • Co druga? Więc twoja matka czy babka sobie usta zrobiła?

   • 5 22

  • (5)

   no spokojnie, mówię o młodych kobietach, a nie o geriatrycznych

   • 11 6

   • (4)

    moze mowisz o swoim otoczeniu? najlatwiej jest zmienic znajomych i ludzi ktorzy cie otaczaja. ja glonojady widuje tylko od czasu do czasu - przypiete do swoich gachow albo za kierownicami BMW lub w SUVach. Po sopocie sie tez takie walesaja. ale na pewno nie powiedzialbym ze co druga

    • 20 0

    • (3)

     to może niech ci gachowie od BMW się też wypowiedzą, czy lubią te glonojadowe usta u swoich kobiet?

     • 16 0

     • (2)

      Ale po co mają się wypowiadać? Skoro z nimi są tzn. że im się podobają, logiczne co?

      • 15 0

      • (1)

       nie za bardzo. prawdziwy mężczyzna jest w stanie zrobić bardzo wiele żeby tylko pociupciać, nawet to, żeby powiedzieć swojej kobiecie, że te glonojadowe usta, to cud natury. hormony rządzą

       • 11 2

       • No to jak wiesz lepiej co potrafi zrobić prawdziwy mężczyzna to po co pytasz?

        • 1 0

  • (2)

   usta na glonojada to wciaz nie jest operacja plastyczna- wbrew pozorom, gdyby co jakis czas sie nie ostrzykiwaly, to ta substancja by się po czasie wchlonela i glonojada by nie bylo ;-)

   ale skoro lubia siebie z takimi ustami, podobaja sie sobie? to niech robią, a co mi do tego ;-)

   • 12 3

   • (1)

    Jeszcze nie widziałem silikonu co by się wchłonoł.

    • 2 3

    • bo to nie silikon, tylko kwas hialuronowy

     • 5 1

  • One nie chcą ale muszą

   Są utrzymankami i pomimo faktu iż wygląda to szpetnie i wywołuje politowanie w oczach przechodniów, glonojady służą do konkretnych zadań w sypialni. Takie są wymagania właścicieli tych panienek.

   • 13 0

  • Też się zastanawiam nad tym fenomenem. Czy te babki nie zdają sobie sprawy, że to poprostu WIDAĆ! Jeszczę silikon w cyc...h mogę zrozumieć, to tego niestety nie.

   • 5 0

 • Lekarz Super (1)

  Super lekarz, zakwalifikował mnie do zabiegu plastyki brzucha w ramach NFZ po utracie wielu kilogramów, ale niestety kiedy przyszłam w październiku 2017 r na wizytę przedoperacyjną okazało się, ze NFZ wstrzymał zabiegi i do dziś nic nie wiadomo czy będą wznowione. okropne uczucie. powinnam być już 8 miesięcy po plastyce

  • 20 14

  • No i PiS da.

   • 7 5

 • panie ordynatorze

  mam wrażenie, że wy leczycie psychikę tych ludzi, a nie ciało

  • 12 8

 • Później chodzą takie godlewskie, albo siwce i mówią, że są piękne... (2)

  • 54 16

  • No i musiał mi przypomnieć te zaginione ogniwa ewolucji ...

   • 17 0

  • Sam robisz je teraz "sławne". I kto mówi, że są piękne? Nagłówki na onecie?

   • 4 0

 • Klientela to pewnie utrzymanki na powiększenie ust, we wiadomym celu..:-)

  • 19 4

 • chce miec 30 cm donga. Jakie macie propozycje ? (5)

  • 7 16

  • Zmień skalę na 1:10 :)

   • 8 0

  • tylko pamiętaj aby usztywnienie było w pakiecie

   bo może być konsternacja...

   • 4 0

  • jaj mam 15, ale leci jak z kranu

   no i wariat !

   • 0 1

  • Metodę chałupniczą :-)

   • 0 1

  • zacznij od rusztowania

   • 1 0

 • standardowa gadka plastycznych (1)

  Zupełnie czym innym jest chirurgia plastyczna - rekonstrukcja po oparzeniach, raku, wypadkach - to zasługuje na najwyższy szacunek.

  Na kompletnie drugim biegunie jest jednak golenie naiwnych bogaczy operacjami typu podniesienie powiek, implant pośladków czy facelifting - to w mojej ocenie stoi na drabinie moralności gdzieś między grą w trzy kubki a oszustwami na wnuczka.

  No ale co kto lubi, jak chcą się mieć za zbawców to proszę uprzejmie.

  • 27 11

  • pitolisz

   powodzenia w funkcjonowaniu przy opadającej powiece - czytać,pracowac się nie da.NFZ refundje takie operacje ze wskazań medycznych - nie dla urody

   • 5 1

 • NFZ (1)

  Takie miejsca „naprawiają” ludzi po wypadkach, oparzeniach , dokonują cudów dla tych co najbardziej potrzebują by wyjść na ulicę. Dobrze że NFZ pilnuje, by poprawiający wygląd by zakitowali miejsce tym najbardziej potrzebującym. Widziałam chłopaka po wypadku jak wyglądał, był oskalpowany - a po operacjach rekonstrukcji wygląda normalnie. Z kolei w moim otoczeniu była osoba po usunięciu żołądka w leczeniu otyłości i po roku na NFZ miała plastykę brzucha, ud, ramion. Lepszy by był artykuł o cudach jakie dokonują, a nie za co nie płaci NFZ.

  • 23 1

  • Moja narzeczona miała zabieg po oparzeniu

   Mając rok wylała na siebie garnek z kuchenki i miała poparzoną całą twarz. Chwila nieuwagi i stała się tragedia. Na szczęście są takie oddziały. Teraz nie ma po tym śladu.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Kurortu na molo i parada

badania, konsultacje, parada

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Najczęściej czytane