• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Karmienie piersią nie takie proste - najczęstsze problemy matek

Agata Rudnik
4 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Karmienie piersią często bywa bardzo trudne, szczególnie na początku. Jednak w trójmiejskich szpitalach matki mogą liczyć na indywidualne i bezpłatne porady laktacyjne. Karmienie piersią często bywa bardzo trudne, szczególnie na początku. Jednak w trójmiejskich szpitalach matki mogą liczyć na indywidualne i bezpłatne porady laktacyjne.

W pierwszym tygodniu sierpnia obchodzony jest światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji matki w wybranych szpitalach trójmiejskich mogą skorzystać z darmowych porad laktacyjnych. Wiadomo bowiem, że poza olbrzymimi korzyściami, karmienie piersią ma też swoją "ciemną stronę".Jak długo karmiliście swoje dziecko piersią?

Do 30 kwietnia 2016 roku mamy z całego Trójmiasta mogą bezpłatnie korzystać z porad laktacyjnych, których udzielają położne w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku (I piętro, przy oddziale położniczym) oraz w gdańskim Szpitalu im. Mikołaja Kopernika (również przy oddziale położniczym). Porady udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 8-20, a jedna wizyta mamy z dzieckiem trwać może maksymalnie do 60 minut. Więcej informacji w Serwisie Zdrowie.

Dodatkowo mieszkanki Gdyni mogą też odwiedzić Pokój Porad Laktacyjnych, działający w Szpitalu Morskim im. PCK w Redłowie. Położne udzielają tam wsparcia od poniedziałku do piątku w godz. 11-13 (informacja pod nr tel.: 58 726 02 47).

Z jakimi problemami karmiące mamy zgłaszają się najczęściej? Problemy podzielić można na dwie grupy. Pierwsza to te, gdy kobieta rozpoczyna karmienie i wiąże się ono z koniecznością wzajemnego dopasowania się mamy i dziecka. Druga grupa problemów pojawia się po kilku dniach lub po kilku miesiącach karmienia.

Trudne początki

Mamom zwykle najtrudniej jest we wczesnym połogu. Wówczas występują takie problemy laktacyjne jak bolesność brodawek, poranione brodawki oraz zastój pokarmu czy nawał pokarmowy.

- Do tego potrzebny jest czas, ale także znajomość technik karmienia piersią, po to by wypróbować różne sposoby i znaleźć te, które najbardziej odpowiadają maluszkowi - podkreśla Iwona Guć, położna w przychodni "U Źródła Marii" w Gdyni, międzynarodowy konsultant laktacyjny. - Udzielając porad laktacyjnych często spotykam się z sytuacją niecierpliwości u mam, które chciałyby, aby wszystko poszło idealnie już od pierwszego przystawienia. To może się udać, ale nie jest normą. Dlatego nie należy się takimi problemami stresować, tylko cierpliwie próbować, jeśli się to nie udaje, skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego. Na tym etapie bardzo ważne jest również wsparcie psychiczne ze strony partnera i rodziny.
Początkowo jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie występują u kobiet karmiących piersią, jest bolesność brodawek. Może mieć ona różne przyczyny.

- Na początku delikatna skóra brodawki musi przyzwyczaić się do ssania przez noworodka, tym bardziej że ok. 5-7 dni po porodzie pojawia się tzw. nadwrażliwość hormonalna brodawki. Jeśli jednak technika przystawiania dziecka do piersi i pozycja są odpowiednie, nie dochodzi do poranienia, a bolesność fizjologiczna szybko mija - tłumaczy Ewa Lisius, koordynatorka Programu Szpital Przyjazny Dziecku, położna w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
Gdy matka podaje dziecku brodawkę zbyt płytko, wówczas ściska ono skórę dziąsłami i dochodzi do powstania tzw. pręgi pozycyjnej, a potem w tym miejscu brodawka pęka.

- Dobrze jest już od pierwszych chwil po porodzie, kiedy przez 2 godziny noworodek jest z matką w kontakcie "skóra do skóry", zwrócić uwagę na sposób chwytania brodawki. Pomagają w tym położne - podpowiada Ewa Lisius. - Dziecko zapamiętuje prawidłowy sposób przystawienia i później mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia problemów. Dobrze też jest smarować brodawkę pokarmem kobiecym zaraz po karmieniu.
Gdy pokarmu jest za dużo

Drugi wczesny problem w laktacji to zastój pokarmu i najczęściej jest on związany z tzw. nawałem pokarmowym. W 72. godzinie po porodzie piersi zaczynają intensywnie produkować mleko, tymczasem dziecku nie są potrzebne jeszcze takie jego ilości. Jak temu zaradzić?

- Jeśli pierś jest bardzo pełna, to dziecko chwyta brodawkę płytko i nie dość, że ją rani, to jeszcze dobrze nie opróżnia piersi. Wtedy następuje zastój. Pomóc mogą ciepłe okłady przed karmieniem, wcześniejsze odciąganie małej ilości pokarmu, przystawianie dziecka głęboko do brodawki, a po karmieniu przykładanie czegoś zimnego na piersi - mówi Ewa Lisius.
Kłopoty z przybieraniem na wadze i odstawianie od piersi

Gdy matka karmi już dłużej, mogą pojawić się inne problemy laktacyjne, związane np. z małą ilością pokarmu, niedostatecznym przybieraniem na wadze, czy odstawianiem dziecka od piersi.

- Jeśli przybieranie na wadze jest zbyt małe, analizujemy wszystkie aspekty, jakie mogą być tego przyczyną. Często jest to jednak kwestia emocji, niepewności i tego, że dziecko nie może skupić się na karmieniu, bo cały świat dookoła jest bardzo interesujący. Czasem jest to tzw. pozorny niedobór pokarmu, czyli matka podejrzewa, że dziecko przybiera za mało, a okazuje się, że jest wszystko w porządku. Jeśli jest to jednak rzeczywisty niedobór, wówczas dajemy zalecenia, jak pobudzić laktację i umawiamy się na wizyty kontrolne, aby upewnić się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.
Nie lada wyzwaniem jest też odstawienie maluszka od piersi. Nie można robić tego z dnia na dzień. Należy stopniowo wydłużać czas miedzy karmieniami i skracać sam czas karmienia. Porady dotyczące tego, jak wprowadzać kolejne pokarmy do diety dziecka uzyskamy w czasie wizyty u pediatry, a także w poradni laktacyjnej.

Tanio i zdrowo

Pozytywnych aspektów karmienia piersią jest wiele. Dlatego w ostatnich latach tak bardzo zachęca się kobiety, aby podawały dzieciom swój pokarm. Zawiera on przeciwciała na te choroby, na które chorowała matka, mikroelementy, tłuszcze, laktozę, witaminy, hormony wzrostu, komórki macierzyste oraz enzymy, ułatwiające dziecku trawienie.

- Mleko matki jest jedynym naturalnym, kompletnym i unikalnym pokarmem dla noworodków i niemowląt. W pełni pokrywa zapotrzebowanie dziecka na składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju. Ssanie z piersi zapobiega też wielu wadom zgryzu u dzieci - mówi Ewa Lisius. Matka karmiąca o wiele szybciej wraca do formy po porodzie, ponieważ podczas karmienia piersią macica szybciej się obkurcza i krwawienie po porodzie jest mniejsze. Naturalna oksytocyna ma działanie uspokajające i antydepresyjne, obniża lęk u matki, szczególnie młodej. Karmienie piersią jest też tanie i wygodne. Mleko jest zawsze ciepłe, czyste, świeże i "pod ręką".
Ale karmienie piersią to nie tylko korzyści zdrowotne i ekonomiczne.

- Wśród wielu zalet karmienia naturalnego, nie można pominąć kwestii psychologicznych. To wspaniałe doświadczenie bliskości, budowania ważnej relacji, która pozostanie na całe życie - podkreśla Iwona Guć.

Miejsca

Opinie (80) 5 zablokowanych

 • zgadza sie

  dosc dlugo walczylam o karmienie - malo pokarmu i pogryzione brodawki.. wrrr..ale warto bylo i dzieciaka karmilam przez rok. Mozna jako tako sie wyspac no i zawsze jest mleko "pod reka":)
  ale wiem, ze nie wszyscy daja rade, moja kumpela sie poddala po 7 zapaleniu piersi - jakis koszmar - goraczka 40 stopni, piersi z obrzekiem, dajcie spokoj, tez bym przesla na mm

  • 30 6

 • Wszystko zaczyna się od głowy... (3)

  dlaczego w Afryce kobiety nie mają problemu z karmieniem? bo nie mają wyboru

  Moja żona nastawiła się na karmienie już w ciąży, po porodzie od razu przyłożyła córkę do piersi i jakoś poszło. Już w domu miała aż za dużo pokarmu.

  Powodzenia!

  • 25 39

  • a dlaczego mezczyzni w afryce maja dluzsze interesy i czesciej plodza dzieci? Co za glupie pytanie o karmienie. Porownuj dalej Afryke z Polska.

   • 15 9

  • Gófno prawda. Nastawienie się jest najgorszym co może być, bo jak zaczynają sie problemy jak brak mleka, dziecko które nie chce ssać, problemy z piersiami to tylko rodzi stres i blokadę kobiety i koło się zamyka.
   Ja bardzo chciałam karmić córkę piersią, ale mała nie miała sie przystawić, mleko ściągałam póki mogłam. Ale przez wielką nagonkę na karmienie piersią kiedy moje mleko się skończyło i musiałam przejść na mm miałam wielkie poczucie winy.
   Nie warto się tak męczyć i stresować!

   • 6 2

  • Skad ta pewność?

   Przecież już w latach 80-tych jak Nestle wkroczylo do Afryki że swoją kampania marketingowa dot. mleka modyfikowanego to każda tam juz piersi odstawiała.

   • 0 0

 • Jeżeli podstawowa umiejętność znana od wieków stanowi problem... (1)

  ...to znaczy że nadciąga rychły koniec naszej cywilizacji.

  • 35 23

  • ta umiejętność od wieków stanowi problem

   i nadal będzie stanowić, dzięki ignorantom, którzy uważają, że w naturze wszystko jest idealne i bezproblemowe, a wiedza jest niepotrzebna

   • 3 4

 • (2)

  Porady laktacyjne, laktatorki to nie wszystko! Ocena jakości odruchów ustno-twarzowych oraz czynności związanych z przyjmowaniem pokarmów. Coraz częściej mówi się o potrzebie istnienia wczesnej interwencji logopedycznej, nadal bardzo mało osób z niej korzysta, a jeszcze mniej wie, że coś takiego w ogóle istnieje!

  • 11 10

  • odpowiedź na komentarz logopedy (1)

   Dziękuję serdecznie za taką uwagę!
   Jestem mamą rocznego szkraba i właśnie z powodu problemów odruchowych ustno - twarzowych i płytkiego odruchu wymiotnego u malucha nie mogłam jej wykarmić mimo bardzo dużej ilości pokarmu.
   Rozumiem, że każdy przypadek jest inny, aczkolwiek będę wdzięczna jeśli laicy którzy nie mają zielonego pojęcia np Tatusiowie którzy znają tylko swoje autopsyjne przypadki nie będą wypowiadać się w kwestiach które są im kompletnie nieznane pt "WSZYTSKO ZACZYNA SIĘ OD GLOWY". Dla mnie to jest tak samo jakbym tłumaczyła facetowi jak się sika przez penisa mając pochwę!
   A wracając do termatu jedyne czego bardzo żałuje to, że w poradni laktacyjnej nikt nie poinformował że to właśnie logopeda może pomóc, dopiero jak zaczęłam dociekać, bo nie wystarczały mi takie głupie tłumaczenia "jak wszystko jest w głowie"!

   • 4 1

   • przez pochwę się nie sika...

    • 1 2

 • Zdecydowanie karmienie piersią! (4)

  Jeśli tylko kobieta nie ma fizjologicznego problemu braku mleka (zdarzają się takie przypadki, aczkolwiek są bardzo rzadkie, bo prawie każdy problem z produkcją można naprawić), nic nie da takiej bliskości i tak pełnocennego pokarmu, jak karmienie piersią. Co tu dużo gadać - to, co naturalne, jest po prostu najlepsze zawsze, a mleko matki jest nie do podrobienia. No i "opakowanie" zdecydowanie atrakcyjniejsze od mm :)

  • 22 13

  • karmiąca, proszę bardzo (1)

   skoro uważasz, że tylko brak mleka jest przeszkodą, to ciekawe, czy podałabyś swojemu dziecku mleko ze szkodliwymi dla dziecka lekarstwami, które muszą zażywać niektóre matki

   • 3 1

   • Bez komenatrza

    sigh

    Sam/a sobie odpowiedz.

    • 0 0

  • Oprócz "fizjologicznego problemu" matki (1)

   może wystąpić jeszcze problem po stronie dziecka. Tym czasem sekta laktacyjna (w tym lekarze na jej usługach) ładują wtedy skołowanym rodzicom eufemizmy, półprawdy i filozofię, którą można streścić zdaniem: "niech dzieciak nawet kopyta wyciągnie, byle na cycu".

   Kto przeszedł przez piekło kolek, krateterów a potem musiał zbierać inne owoce serwowania dzieciakowi na siłę "po prostu najlepszego zawsze", ten wie o czym piszę.

   Prawda jest taka, że to jest TYLKO jedzenie a nie, kurna, nektar i ambrozja.

   • 4 3

   • Tak jak jest "sekta laktacyjna" w takim razie

    tak jest i "antylaktacyjna", ferująca swoimi "eufemizmami, póprawdami i filozofią", i Ty do niej należysz. Każdy kij ma dwa końce.

    Jeśli karmienie sztuczne jest ratunkiem w trudnej sytuacji, to okej, ale opluwać ludzi propagujących naturalność w cywilizacji zaśmieconej syfem, to naiwność i głupota.

    • 2 2

 • Karmienie piersią jest przereklamowane

  • 19 31

 • (11)

  Teraz wszyscy sa za karmieniem piersia ale jak matka chce w restauracji czy gdzies w parku nakarmić malucha piersia to kurka afery sieją i mowia ze to żenujące..

  • 50 10

  • Oczywiscie ze to nie jest łatwa sprawa wszyscy tak chwała to karmienie piersia, wiadomo ze dla malucha to najcenniejszy pokarm ale jak kobieta meczy sie non stop z zapaleniem, nawałem i zastojem na zmiane i pseudo położna laktacyjna wyciska z piersi mleko.. I siła pokazuje jak to ma wyglądać to ja dziekuje bardzo za takie karmienie! Matka po pierwsze nie moze sie stresowac kurka nie dość ze po ostatnich miesiącach z wielkim brzuchem jak i porodem ktory boli jak cholera musi ogarnac malca to jeszcze jej sie wmawia ze karmienie butla jest zle... Dajcie wybór matce! A nie chora propaganda !!

   • 21 8

  • W tym miejscu chciałbym pogratulować twórcom tęczowej propagandy (5)

   którzy w znacznym stopniu doprowadzili do tego, że marsze różnej maści odmieńców są OK, a karmiąca matka to widok nie do zniesienia.

   • 14 2

   • (4)

    publiczne obnażanie się nie jest ok a jak mamuśki nie umieją inaczej to i owszem- jest to problem.

    • 2 18

    • Czyli ciota z piórkiem w d..ie to nie jest obnażanie?

     • 7 0

    • jest to troche żenujące... kiedyś matka karmiąca dziecko była wręcz muzą dla poetów... teraz jest porównywana z patologią... ludzie jesteście żenujący...

     • 11 0

    • Obyś żył w ciekawych czasach ...

     Lata 80te: matki bezproblemowo karmią swoje pociechy piersią i nikogo to nie mierzi, bo to norma.
     Homoseksualiści są uważani za chorych.

     ..............................

     druga dekada XXI wieku: nie wolno publicznie karmić dziecka piersią
     Homoseksualizm jest promowany na szeroką skale w mas-mediach.

     • 7 0

    • skoro masz z tym problem to nalezy sie udac do lekarza

     Nagosc nacechowana erotyczno-seksulanie jest wszedzie - w reklamach, na billboardach, w tv o kazdej porze dnia i nocy - to jest ok. A karmienie piersia, ktore jest odpowiedzia na glod dziecka, juz jest obsceniczne... Idz do lekarza!

     • 6 0

  • (3)

   Myślę, że wszyscy też są za w miarę szybkim przewinięciem dziecka w razie, gdy zwali ono caco. Co nie oznacza, że trzeba to koniecznie robić na stole, po środku restauracji.

   W parkach jest mnóstwo ustronnych miejsc a w każdej sensownej restauracji kelner wskaże rozwiązanie. Tyle, że nie tu leży problem - chodzi przecież o idiotyczną manifestację. To coś jak bujanie się z otwartym piwskiem po ulicy.

   • 2 3

   • czyli obsr*na pupa (2)

    i kobieca pierś to dla ciebie to samo?

    • 3 0

    • W pewnym sensie tak. (1)

     Jednego i drugiego w naszym kręgu kulturowym nie pokazuje się publicznie.

     • 0 2

     • hmmm...

      w sumie widzialem setki obrazow znanych malarzy, na ktorych byly nagie kobiece piersi. obsr*nych pup tam nie bylo, ale moze sie nie nam?

      • 2 0

 • ~Aa (4)

  Wszystko ok, tylko nie kazcie mi tego ogladac

  • 13 35

  • Masz rację. (2)

   Lepsza do oglądania jest parada równości.

   • 13 4

   • (1)

    z czym komu bardziej po drodze, wrzuć na luz i daj ludziom żyć jak i z kim chcą

    • 1 3

    • taaak...

     w niektorych krajach tak pozwolili i ... sami nie moga juz zyc tak jak chca.

     • 0 1

  • A kto Ci kaze? odwroc wzrok, glowe w druga strone - chyba ze to perwersyjna zadza kaze Ci patrzec...

   • 2 1

 • Nie (2)

  A potem pewnie piersi wiszą:/

  • 7 34

  • wiszą w słusznym celu...

   • 8 0

  • Czy karmisz, czy nie karmisz- i tak wiszą

   • 8 0

 • (4)

  Witam,
  Długo mogłabym pisać o ogromie problemów jakie przechodziłam z karmieniem dziecka. Zaczynając od problemów z przystawieniem, kilkukrotnymi zastojami, nawałami, wyciskaniem mleka przez położne w szpitalu na siłę, podcinanym wędzidełkiem, które było przyczyną braku prawidłowego odruchu ssania a co za tym idzie dławieniem się dziecka które nie umiało pić ani z piersi, ani z butelki, ani przez nakładki. Dla mnie był to koszmar, ale pomogła nam konsultacja u Pani Ewy Lisius - brakuje słów by opisać jak bardzo jestem Jej wdzięczna! To cudowna Osoba, oprócz pomocy laktacyjnej, pomogła mi nabrać sił do macierzyństwa:)Wszystkim polecam Panią Ewę a karmienie piersią to indywidualna kwestia.Wierzę i rozumiem kobiety które z powodu problemów przechodzą na mleko modyfikowane. Aspekt psychiczny jest niezwykle ważny, ale uważam że warto próbować, na ile?zależy to ona nas... Ja karmię już rok i jestem dumna z tego że nie poddałam się na wstępie.

  • 14 6

  • Dziękuję :)

   • 0 0

  • Jakbyś jeszcze nie zaczynała od... (1)

   WITAM...Skąd to się bierze?!

   • 4 0

   • bo użytkownicy tego portalu sa jak jedna wielka rodzina

    • 2 0

  • Rok?

   Czyli podążanie za modą i karmienie do tak późna jak się da?
   Chyba trochę za długo...

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zlot motoCYClovy 2024 & II Deadlift Truck Edition

konsultacje, zlot

Maj w Sercu Mamy 2024 - rozwojowy festiwal łączący pokolenia (1 opinia)

(1 opinia)
festyn, warsztaty, spotkanie, joga

Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane