• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Karmienie piersią - co warto wiedzieć?

Piotr Kallalas
4 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
"W pierwszych dobach po porodzie, czyli jeszcze w szpitalu, patrzymy na technikę przystawiania do piersi, częstość karmień, efektywność zassań, kontrolujemy wagę dziecka. Jeśli spadek masy ciała przekracza 10 proc., to wtedy najpierw sprawdzamy, jak mama radzi sobie z karmieniem, czy dziecko ssie efektywnie". "W pierwszych dobach po porodzie, czyli jeszcze w szpitalu, patrzymy na technikę przystawiania do piersi, częstość karmień, efektywność zassań, kontrolujemy wagę dziecka. Jeśli spadek masy ciała przekracza 10 proc., to wtedy najpierw sprawdzamy, jak mama radzi sobie z karmieniem, czy dziecko ssie efektywnie".

Karmienie piersią - jakie są problemy i co warto warto wiedzieć o laktacji? - Edukując mamy, zawsze powtarzam o efekcie śnieżnej kuli, nieefektywne ssanie nie rozbudzi dobrze laktacji, złe przystawienie powoduje dyskomfort u mamy, a w rezultacie ból, zniechęcenie itd. Dziecko nienajedzone jest marudne, źle śpi, nie przybiera na wadze. Mnożą się kolejne problemy - mówi Edyta Waks, doradca laktacyjna z Centrum Matki i Dziecka Centrum Medyczne Morska. Rozmawialiśmy o problemach z karmieniem piersią i wsparciu dla kobiet po porodzie.



Jak karmić piersią?



Do jakiego wieku karmiłaś dziecko piersią?

Mam wrażenie, że przebyliśmy długą drogę - niegdyś świadomość rodzin o karmieniu piersią była stosunkowo niska. Dziś wszyscy wiemy, że chodzi nie tylko o bliskość i kontakt z dzieckiem, ale o przekazywanie bezcennych przeciwciał i zapobieganie wielu chorobom. Czy cały czas jest jednak pole do działania, czy cały czas jest potrzeba edukacji w tym temacie?

Edyta Waks: Obecne mamy mają ogromną wiedzę na temat laktacji oraz korzyści płynących z karmienia piersią zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Młode mamy korzystają ze szkół rodzenia, które edukują, ale też instruują kobiety w karmieniu piersią i pielęgnacji dziecka. Jest też dużo pożytecznej wiedzy na rzetelnych i sprawdzonych portalach społecznościowych. Kobiety są przeszkolone, natomiast w praktyce, kiedy już pojawia się dziecko, dobrze przepracować, poukładać tę wiedzę na oddziale położniczym.

Świeżo upieczona mama potrzebuje dużo wsparcia i empatii na swojej nowej drodze życiowej. Większość mam radzi sobie świetnie, ale kiedy występują problemy, warto skorzystać ze wsparcia doradztwa laktacyjnego. Podczas wizyt patronażowych położna środowiskowa również wspiera i edukuje mamy, sprawdza rozwój dziecka, rozwój laktacji i podpowiada rozwiązania. Myślę, że edukacji nigdy mało i jeśli coś niepokoi mamę, wtedy dobrze udać się po poradę do specjalisty.

"Nie mam problemu, aby odstawić pokarm do banku mleka"

Karmienie piersią - z czego wynikają problemy?



Z czego najczęściej wynikają problemy związane z karmieniem?

Najczęściej problemy są związane ze złą techniką karmienia piersią - podstawy są najważniejsze. Jeśli są spełnione wszystkie kryteria związane z prawidłowym przystawieniem do piersi zarówno ze strony mamy, jak i dziecka, unikamy wielu problemów. Edukując mamy, zawsze powtarzam o efekcie śnieżnej kuli, nieefektywne ssanie, nie rozbudzi dobrze laktacji, złe przystawienie powoduje dyskomfort u mamy a w rezultacie ból, zniechęcenie itd.

Dziecko nienajedzone jest marudne, źle śpi, nie przybiera na wadze. Mnożą się kolejne problemy. Oczywiście jest jeszcze szereg innych istotnych czynników, które wpływają na rozwój laktacji, np. związanych z gruczołem sutkowym, jamą ustną dziecka, słynnym krótkim wędzidełkiem, chorobami ze strony mamy i dziecka. Dlatego ważna jest ocena wielopłaszczyznowa sytuacji, żeby móc rozwiązać problem.

Jeśli przekraczamy 10 proc. spadku masy ciała, dziecko płacze i jest wyraźnie rozdrażnione, a do tego mama jest już przemęczona, natomiast nasze korekty i wsparcie nie pomagają, to oczywiście sięgamy po mleko modyfikowane (zawsze ze wskazań lekarskich).
Czy kobiety mają wsparcie już na etapie szpitalnym?

W tej chwili personel medyczny na oddziałach położniczych, i to właściwie na każdym poziomie referencyjności, ma wiedzę na temat laktacji lub zatrudnia osoby zajmujące się doradztwem laktacyjnym. Jest to standard w postępowaniu nad matką i dzieckiem po porodzie.

Karmienie mlekiem modyfikowanym - jak karmić?



Czasem jednak dochodzi do sytuacji, kiedy dziecko nie je efektywnie, a jego masa spada. Kiedy wprowadzić mleko modyfikowane?

To zależy od etapu życia dziecka. W pierwszych dobach po porodzie, czyli jeszcze w szpitalu, patrzymy na technikę przystawiania do piersi, częstość karmień, efektywność zassań, kontrolujemy wagę dziecka. Jeśli spadek masy ciała przekracza 10 proc., to wtedy najpierw sprawdzamy, jak mama radzi sobie z karmieniem, czy dziecko ssie efektywnie.

Jeśli przekraczamy 10 proc. spadku masy ciała, dziecko płacze i jest wyraźnie rozdrażnione, a do tego mama jest już przemęczona, natomiast nasze korekty i wsparcie nie pomagają, to oczywiście sięgamy po mleko modyfikowane (zawsze ze wskazań lekarskich). Kierujemy się dobrem dziecka. Czasem wystarczy jedno dokarmienie, dziecko nabiera sił - potem udaje się już karmić naturalnie. W przypadku, kiedy jesteśmy już w domu, to należy również sprawdzić, czy dziecko ssie efektywnie, czy pieluszki są moczone, podczas wizyt patronażowych sprawdzamy również wagę. Decyzję o zastosowaniu mleka modyfikowanego warto podjąć w oparciu o rozmowę ze specjalistą.

Jak przygotować się do ciąży? 7 rzeczy, o których warto pamiętać Jak przygotować się do ciąży? 7 rzeczy, o których warto pamiętać

Przeziebienie a karmie piersia - mity



W ostatnim czasie znajoma i zarazem świeżo upieczona mama spotkała się z dwiema dziwnymi sytuacjami. Podczas infekcji lekarz w przychodni powiedział jej, że przy temp. 38 stopni nie powinna karmić, a farmaceuta nie chciał jej mężowi sprzedać jej ibuprofenu, kiedy dowiedział się, że jest dla matki karmiącej. Jak rozumiem, są to szkodliwe mity?

Szczerze mówiąc, myślałam, że takie historie zostawiliśmy za sobą już parę lat temu. Jeśli mama boryka się akurat z infekcją, to stosujemy ibuprofen oraz paracetamol w odpowiedniej dawce na dobę. Mama, która jest przeziębiona, może posiłkować się takimi lekami, jak np. syrop z cebulą i miodem, cytryną , stare domowe sposoby. Mając podwyższoną temperaturę, oczywiście można również karmić, a nawet trzeba. Kiedy mama jest chora, produkuje jeszcze więcej przeciwciał, które stanowią obronę dla dziecka. Warto zwrócić uwagę, że wstrzymanie może doprowadzić do zastojów i zapalenia piersi.

Spotkanie z doradcą laktacyjnym - Edytą Waks, to okazja by znaleźć fachowe porady i odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowego karmienia noworodka. Spotkanie z doradcą laktacyjnym - Edytą Waks, to okazja by znaleźć fachowe porady i odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowego karmienia noworodka.

Jak długo karmić piersią?



Jak długo powinno się karmić piersią?

Światowe organizacje zdrowia zalecają wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia, dopiero od 7 miesiąca wprowadzamy posiłki bezmleczne i początkowo bezglutenowe, oczywiście cały czas karmiąc piersią. Karmienie piersią powinno być kontynuowane w drugim roku życia lub dłużej - oczywiście według potrzeb i indywidualnych predyspozycji dziecka i matki.

Centrum Medyczne Morska zaprasza panie na bezpłatne konsultacje z położną i doradcą laktacyjnym Centrum Matki i Dziecka w Gdyni.

Konsultacje są dostępne od 17.10 do 28.10, ale wymagają wcześniejszej rejestracji telefonicznej (586 888 999) lub bezpośrednio w placówce przy ul. Obrońców Wybrzeża 8.

Jeśli planujesz ciąże lub gdy zbliża się termin porodu powstaje wiele pytań, na które chętnie udzieli odpowiedzi doświadczona położna CM MORSKA - Joanna Wojciechowska. Młode mamy mierzą się z nowymi wyzwaniami, które stawia przed nimi pojawienie się dziecka. Spotkanie z doradcą laktacyjnym - Edytą Waks, to okazja by znaleźć fachowe porady i odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowego karmienia noworodka.

Zamiast szukać odpowiedzi w internecie - umów się na wizytę i spytaj fachowca.

Wydarzenia

Bezpłatne konsultacje z położną i doradcą laktacyjnym

konsultacje

Miejsca

Opinie (34) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

  • "W pierwszych dbobach po porodzie, czyli jeszcze w szpitalu" to bardzo ważne.

    • 4 0

  • (6)

    Trzeba wiedzieć żeby nie robić tego publicznie

    • 12 30

    • (5)

      Dlaczego. Poproszę o absolutnie niepodważalną odpowiedź poparta dowodami w taki sposób by nikt nie mógł odpisać gdyż każdy się zgodzi z tą argumentacją. Dasz radę? Nie? W takim razie to tylko opinia na którą nie warto zwracać uwagi

      • 2 7

      • (3)

        Dlatego że to obrzydliwe i nie każdy musi w miejscu publicznym chcieć oglądać obnażone oślinione cyce! Wystarczy taki argument?

        • 3 5

        • (2)

          Nie bo łatwo go podważyć. Na plaży też tak reagujesz na gołe cielska? Poproszę o konkretne argumenty

          • 2 4

          • (1)

            Co chcesz podważać? Wywalanie oślinionych cycków w miejscu publicznym jest dla ciebie normalne? Idz się leczyć!

            • 2 3

            • Pokaż mi jedno zdjęcie gdzie widać oślinionego cycka w miejscu publicznym. Podkreślam oślinionego bo widzę że dla ciebie to kwestia najwyższej rangi

              • 0 0

      • Nie ma potrzeby argumentacji rzeczy oczywistych. Osoby tego wymagające są wariatami.

        • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    Co należy wiedzieć? (1)

    Żeby nie robić tego obscenicznie. Można nakarmić dziecko dyskretnie i z korzyścią dla obojga. I piszę to jako kobieta w ciąży, która jedno dziecko już wykarmiła.

    • 10 12

    • Są nawet takie stroje kamuflujące na zielono i na biało w zależności od pory roku, niedrogo.

      • 1 3

  • Przede wszystkim należy wiedzieć, by nie obnosić się z tym, że jest się młodą mamą (9)

    Wiadomo, że hormony szaleją, ale naprawdę nie ma co być ekstrawertyczką i karmić w miejscach publicznych, z piersią na wierzchu. Nie każdemu ten widok odpowiada. Tak samo jak będąc jeszcze w ciąży, eksponowanie ciążowego brzucha. Lekko obrzydliwe.

    • 11 16

    • (8)

      A jak ma karmić? Włożyć dziecko pod bluzkę żeby pańcia przez sekundę nie poczuła się obrażona przechodząc obok kobiety która karmi?
      I tak za kilka chwil taka osoba wywietrzeje ci z głowy bo masz swoje sprawy do załatwienia więc nie będziesz rozmyślać o kobiecie którą właśnie minęłaś. Ty przez chwilę pomyślisz że to obrzydliwe, ona przez chwilę pomyśli że ma gdzieś twój wzrok i co sobie o niej myślisz i obie wrócicie do swojego życia. Po co w takim razie zaprzątać sobie głowę takimi błahostkami

      • 5 8

      • Mamy XXI w. (4)

        Ciuchów do karmienia, które odsłaniają tylko co niezbędne jest ogrom. Nie trzeba się do rosołu rozbierać.

        • 9 0

        • (3)

          Powiedz to samo latem na plaży

          • 2 4

          • (2)

            Plaża a restauracja, centrum handlowe czy inne publiczne miejsce to chyba zasadnicza różnica!

            • 4 2

            • Nie ma sensu tego tłumaczyć...

              • 0 0

            • Cyc to cyc, czy na plaży, czy w restauracji to nadal ten sam cyc. Jakim cudem przeszkadza on w sklepie, ale na plaży już nie

              • 0 0

      • (2)

        Nakarmić można w domu przed wyjściem, a w razie czego można ściągnąc pokarm do butelki i nakarmić dziecko jeśli jest taka potrzeba!

        • 4 10

        • (1)

          Oj widać kto nie ma dzieciaków, bzdur byś nie pisał/pisała

          • 2 4

          • Ależ mam dzieci które także karmiłam piersią po kilka miesięcy ale nigdy nie robiłam tego w miejscu publicznym na oczach innych ludzi!

            • 4 1

  • ale tego cycka (1)

    To mogliście sobie odpuścić.
    Darmowy kontent dla zboków.

    • 2 7

    • karmienie jest intymne

      I każda normalna kobieta to powie... nikt normalny nie wystawia cycków, bo jest swiadomy, że facetow to podnieca

      • 2 2

  • Opinia wyróżniona

    największy problem to karmić w miejscu publicznym, czy nie? To takie polskie (4)

    A nie ważniejsze jest jak to robić, aby dziecko było zdrowe i najedzone? Czy karmić na życzenie, czy wg harmonogramu? Co robić, gdy dziecko nie chce ssać? Jak robić to prawidłowo i efektywnie?

    • 4 2

    • Jeżeli faceta podnieca karmiąca matka, to powinien iść do psychologa. Szkoda, że nie ma bezpłatnych konsultacji u niego... (1)

      • 0 1

      • A kogo to podnieca? Ludzi to obrzydza a nie podnieca!

        • 0 0

    • (1)

      Dziewczyno twój ssak i problemy związane z jego nakarmieniem nie są i nie powinny być problemem dla innych ludzi! Skoro nie potrafisz sobie w cywilizowany sposób poradzić z tak prostą czynnościa jak nakarmienie włsnego dziecka to może nie dojrzałaś do macierzyństwa i nie powinnaś go mieć?

      • 3 4

      • Ciebie pewnie karmili tylko smoczkiem i to w piwnicy hahaha

        • 2 3

  • Opinia wyróżniona

    Karmić jak najdłużej (3)

    Córka była karmiona do 3 roku życia a syn ma 3 lata i nadal na piersi. Efekt jest taki, że dzieci praktycznie nie chorują.

    • 3 3

    • fuj

      ani to zdrowe, ani estetyczne

      • 2 4

    • Naprawdę nie widzisz w tym nic obrzydliwego? 3 latek przyssany do cycka?

      • 2 2

    • Trzylatek jedzący kotleta i popijający mlekiem z piersi? No nie wiem...

      • 2 1

  • (1)

    "Większość mam radzi sobie świetnie, ale kiedy występują problemy, warto skorzystać ze wsparcia doradztwa laktacyjnego". Patrząc po znajomych, wiele osób na początku ma problemy. Jeśli nikt ich odpowiednio, z wyczuciem nie wesprze, to karmienie przeradza się we frustrację. Moja mama zrezygnowała z karmienia piersią na rzecz butelki, bo w dawnych czasach mogła usłyszeć tylko szorstkie słowo, zamiast zrozumienia. Dziewczyny, nei wstydźcie się, to wcale nie jest takie łatwe i oczywiste.

    • 4 0

    • To prawda, kiedyś pokutowały dobre rady innych kobiet, które sprowadzały się do zdania: "ja nie miałam takiego problemu, ale ty powinnaś...". Młoda matka czuła się gorszą matką, bo jej nie wychodziło.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Galeria Przymorze zachęca do oddawania krwi

imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane