Wiadomości

Jak pracują poradnie POZ w czasie pandemii?

Pacjenci, początkowo dość nieufni, dziś znacznie chętniej wybierają teleporadę niż wizytę tradycyjną.
Pacjenci, początkowo dość nieufni, dziś znacznie chętniej wybierają teleporadę niż wizytę tradycyjną. fot. Aleksandr Davydov/123rf.com

Katar, kaszel, ból mięśni, podwyższona temperatura - to objawy, które w czasie jesieni dokuczają nam zdecydowanie częściej. W normalnych okolicznościach zbadałby nas lekarz, ale z uwagi na panującą pandemię pacjenci muszą zadowolić się teleporadą. Choć jeszcze przed kilkoma tygodniami bardzo krytykowali tę opcję i domagali się osobistego kontaktu z lekarzem, dziś sami coraz chętniej wybierają konsultację zdalną. Przychodnie przyjmują też osoby zdrowe na bilanse i szczepienia, choć z tym pierwszym w okresie wzrostu zakażeń lepiej się wstrzymać.Jesienią jesteśmy szczególnie podatni na różnego rodzaju choroby, w dodatku dające niemal identyczne objawy. Dostęp do lekarza, a nawet do teleporady, może być jednak szczególnie utrudniony.

Przeziębienie, grypa, COVID-19. Kiedy po teleporadę, a kiedy na wizytę do lekarza?W przychodni POZ zasieki, jak na poligonieCzy korzystałe(a)ś z teleporad?

tak i bardzo podoba mi się ta opcja 23%
tak, ale wolę tradycyjne wizyty 49%
nie, ale jeśli będzie taka potrzeba, to chętnie skorzystam 9%
nie i nie planuję z tego korzystać - nic nie zastąpi osobistego kontaktu z lekarzem 19%
zakończona Łącznie głosów: 714
Przychodnie, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu, wdrażają wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa. Nie wszystkie wydają się pacjentom racjonalne.

- Najczęściej jest to pilnowanie, aby pacjent zdezynfekował ręce, częsta dezynfekcja blatów i poręczy, gdzieniegdzie badanie przy wejściu temperatury. I takie działania rozumiem. To jednak, co zobaczyłam podczas wizyty w jednej z przychodni na Siedlcach, wydało mi się przesadą - opowiada Halina, emerytka z Gdańska. - Podczas teleporady lekarka wystawiła mi skierowanie do kardiologa, które i tak musiałam odebrać osobiście. No więc poszłam, a tam się okazuje, że drzwi do pomieszczenia, w którym znajduje się rejestracja, są zamknięte i trzeba komunikować się przez domofon. Dzwonię i mówię, po co przyszłam, ale pani mnie nie rozumie, bo jakość dźwięku słaba, a głos dobiegający spod szczelnie naciągniętej maseczki zniekształcony. W końcu się zdenerwowałam i zdjęłam maseczkę, bo inaczej pani z rejestracji za nic nie zrozumiałaby, jak brzmi moje nazwisko. Tymczasem piętro wyżej, w poradni dziecięcej, do której udała się córka z wnuczką, żadnych nadzwyczajnych zabezpieczeń nie było. Chociaż tam zachowano rozsądek.
Pacjenci żalą się też, że nawet jeśli osobista wizyta się odbędzie, nie mamy gwarancji, że zostaniemy zbadani.

- W mojej przychodni pacjenci są przyjmowani na wizyty osobiste. Ucieszyłam się, że nie muszą korzystać z teleporady, bo miałam tak chore gardło, że ledwo było słychać co mówię. Moja radość trwała jednak krótko, bo okazało się, że stan mojego gardła pani doktor oceniła z odległości dwóch metrów. Nie było też opcji zbadania stetoskopem. Pani stwierdziła - nie podpierając się żadnymi badaniami - że "to tylko chrypka i trzeba nawilżać" - relacjonuje Wioletta.
Przychodnie bardzo poważnie podeszły do kwestii zasad bezpieczeństwa. W jednej z przychodni na gdańskich Siedlcach z rejestratorkami, siedzącymi za zamkniętymi drzwiami, rozmawia się przez domofon.
Przychodnie bardzo poważnie podeszły do kwestii zasad bezpieczeństwa. W jednej z przychodni na gdańskich Siedlcach z rejestratorkami, siedzącymi za zamkniętymi drzwiami, rozmawia się przez domofon. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Teleporady wracają do łaskSą przychodnie, które od początku pandemii koronawirusa stawiają na teleporady.

- Nic pod tym względem nie uległo zmianie i nie zmieni się do czasu odwołania stanu epidemii w naszym kraju - mówi Andrzej Lato, prezes Centrum Zdrowia ETER-MED Sp. z o. o.
Osobista wizyta odbędzie się tam dopiero wówczas, jeśli podczas teleporady lekarz stwierdzi, że istnieje taka konieczność.

- Średnio, teleporady generują około 20-30 proc. wizyt osobistych (u dzieci nawet więcej) - dodaje prezes Centrum Zdrowia ETER-MED. - Przed konsultacją z pacjentem jest przeprowadzana ankieta epidemiologiczna. Przed wpuszczeniem do przychodni jest także mierzona temperatura. Osoby bez maseczki zakrywającej nos i usta nie są wpuszczane.
Inne podejście do sprawy wizyt osobistych ma zarząd Nadmorskiego Centrum Medycznego Sp. z o. o. - tutaj to pacjenci decydują o tym, czy chcą się spotkać z lekarzem, czy nie. Zresztą od wybuchu pandemii starano się pracować tam normalnym trybem.

- Oczywiście zdarza się, że po teleporadzie lekarz prosi pacjenta o przyjście na wizytę do przychodni - mówi Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. lecznictwa i świadczeń w NCM. - Obecnie powoli zmienia się proporcja teleporad do porad osobistych - do niedawna mieliśmy 1/3 teleporad i 2/3 wizyt osobistych, teraz powoli zmierzamy do podziału 50/50 proc. (tak zmieniają się oczekiwania pacjentów) i niewykluczone, że nadal będzie się to zmieniać w kierunku większego udziału teleporad. W poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej już od dłuższego czasu dominują teleporady.

Interniści w TrójmieściePoradnie dla dzieci zdrowych w wielu przychodniach funkcjonują normalnie. Zaleca się jednak, aby umawiać się na wizyty tylko wówczas, kiedy to niezbędne, np. na kwalifikację do szczepień. Zlecone przez szkoły bilanse mogą zaczekać.
Poradnie dla dzieci zdrowych w wielu przychodniach funkcjonują normalnie. Zaleca się jednak, aby umawiać się na wizyty tylko wówczas, kiedy to niezbędne, np. na kwalifikację do szczepień. Zlecone przez szkoły bilanse mogą zaczekać. fot. microgen/123rf.com

Szczepienia i bilanse, czyli badanie ludzi zdrowychNie tylko chorzy potrzebują konsultacji lekarskiej. Nie obejdą się bez niej ci, którzy zamierzają się zaszczepić - lekarz musi osobiście sprawdzić, czy ich stan zdrowia na to pozwala.

- Wizyty kwalifikacyjne do szczepień przeciwko grypie odbywają się bez zmian - pacjent umawia się na teleporadę i tym samym dniu ma konsultację osobistą z lekarzem oraz szczepienie - mówi Andrzej Lato, prezes Centrum Zdrowia ETER-MED Sp. z o. o..
Problemem nadal pozostaje brak szczepionek przeciwko grypie. Wiele placówek zmaga się też z brakami kadrowymi.

- Szczepionek ciągle nie ma. Pojedynczy pacjenci, którym udało się kupić szczepionkę, są obsługiwani na bieżąco - mówi Mikołaj Ruciński. - Mamy natomiast problem z obsadą lekarską w naszej placówce przy ul. Biwakowej. Z braku innych możliwości planujemy zatrudnić do pomocy młodych lekarzy, świeżo po stażu podyplomowym. Póki co nie mogą zacząć pracy, bo przeciąga się procedura wydania pełnych praw wykonywania zawodu. Dlatego na Biwakowej na szczepienie jest trudno się umówić.
Wizyty osobistej nie unikną też dzieci, których szkoły skierowały na bilanse.

- Z jednej strony mówi się, że dzieci to bezobjawowi roznosiciele COVID-19, a teraz zaleca się im szturm na przychodnie, które nie przyjmują chorych w obawie, że ci jeszcze coś przyniosą. Przecież tu brakuje logiki - skarży się Alina, mama siódmoklasistki, która otrzymała skierowanie na bilans.
Przychodnie bilanse wykonują. Zaleca się jednak, aby wstrzymać się z ich wykonywaniem i rodzice się do tego zalecenia stosują. Jeśli sytuacja epidemiologiczna ulegnie pogorszeniu, wykonywanie bilansów może zostać zawieszone.

- Przeprowadzamy tylko pilne bilanse dzieci, ale rozważamy ich wstrzymanie z powodu wzrostu zachorowań w naszym regionie - mówi Andrzej Lato, prezes Centrum Zdrowia ETER-MED.

Opinie (97) 2 zablokowane

 • Odpowiedzialność jest wygodna, spoczywa chętnie na takich, co są nietykalni. Stanisław Jerzy Lec

  To tylko u nas takie przedrazliwienie przychodni lekarskich i lekarzy rodzinnych ktorzy barykaduja sie przed pacjentami. U naszych zachodnich sasiadow od poczatku pandemii lekarze przyjmuja pacjentow oczywiscie scisle przestrzegajac zasad epidemiologicznych. Znajoma leczy sie tam u endykronologa, ortopedy, dentysty, gastrologa i lekarza rodzinnego i nie ma zadnych problemow z dostaniem sie do lekarza. Normalnie badaja, lecza, przepisuja leki. Na termin czeka sie okolo tygodnia, do rodzinnego bez terminu. To tylko u nas taka maniana. Nie tylko przychodnie i lekarze ale i urzednicy pozamykali sie przed ludzmi, tak im wygodniej. Powszechna znieczulica i wrogosc czlowieka do czlowieka. Smutne ale prawdziwe.

  • 19 0

 • dlaczego już w obrazku do artykułu jest kłamstwo? Od kiedy lekarz rozmawia z pacjentem przez kamerke?

  • 26 0

 • Jaka praca, oni są na wakacjach. Wiosną jeszcze to łykałem, teraz juz pewniak, ze sa na wakacjach.

  • 18 6

 • No cóż, z tego wynika, ze teraz każdy może (musi) byc swoim lekarzem

  Taka teleporada warta tyle co zagladniecie do Google i wywnioskowanie samemu co dolega. Taka prawda. Kiedyś to było krytykowane ,lekarze bezustannie powtarzali by nie szukać porad w Internecie, że NIC nie zastąpi wizyty lekarskiej. Teraz ludzie nie mają wyboru,skoro nawet dodzwonić się nie ma jak. Teleporada...Hahaha żenada. Na katar przepisują antybiotyk, żeby z głowy było. Przychodnie powinny mieć zakręcony kurek z kasą z NFZ skoro zamkniete. Tyle w temacie.

  • 21 2

 • Medicover Gdańsk Forum (6)

  Sytuacja z wczoraj:na infolinii dostałam skierowana na wizytę stacjonarną z uwagi na utrzymujące się schorzenie zatok.Trafilam do starszej lekarki,która zanim powiedziałam o co chodzi stwierdziła z odległości 2 metrów,że mam objawy infekcji mam wyjść z jej gabinetu....Lekarze zapominają o tym,że oprócz covid jest kilkaset innych chorób a składając przysięgę zadeklarowali się pomagać ludziom.Pani dr na moje stwierdzenie,że są inne schorzenia i nie rozumiem sensu w takim razie tych wizyt,a Pani stwierdziła, że nie będzie dyskutować i mam wyjść. porażka

  • 40 1

  • No widzisz, Twoja wina,jak śmiesz chora do lekarza (1)

   przylazic. Najpierw się wylecz, wtedy przyjmą...może.

   Przecież to jest jakas abstrakcja, co się dzieje. A wczoraj pisałam,że prywatnie również odsylaja,że nie chcą przyjac bo kaszel to zaraz atak,że to nie prawda. No jednak prawda:(((

   • 10 1

   • Tak

    Tak się właśnie poczułam Absurd goni absurd

    • 5 1

  • rzad dal ciala i powinien zostac rozwiany na 4 strony swiata. lekarze jednak przeginaja.

   to tak jakby zolniez podczas wojny wzial L4, albo strazak zamiast gasic pozar powiedzial ze sie boi ognia.

   szkoda ze lekarze nie daja przykladu w trudnych czasach.

   • 7 0

  • Medicover Grunwaldzka (1)

   Jestem bardzo zdziwiona, bo byłam w czasie epidemii kilka razy w Medicover na Grunwaldzkiej i nigdy mi się coś takiego nie zdażyło. Dzisiaj byłam u ginekologa i wszystko było ok - na wstępie wywiad, dezynfekcja rąk, sprawdzenie gorączki, po każdym pacjencie dezynfekowany ekran do potwierdzenia wizyty, lekarz miał maskę + przyłbicę + rękawiczki. Przecież to przychodnia prywatna, nie mogą umówić. Ja jeśli mnie nie przyjmą w ciągu określonej w umowie ilości dni, to mogę iść prywatnie, a ich obciążyć kosztem. Pewnie obsługa zależy pakietu - czy podstawowy czy specjalistyczny. Zawsze po wizycie jest też ankieta - możesz imiennie wysłać skargę na lekarza. Ja raz wysyłałam, dzwonili potem wyjaśnić.

   • 3 0

   • Skarga

    Tak zrobię:)

    • 4 0

  • Trzeba było na nią założyć skargę - co oni sobie myślą .

   • 6 0

 • Najlepszy jest prezent od nowego ministra dla lekarzy POZ

  w postaci zapłaty za teleporadę covid 40 zł a wizyta u zakażonego 100 zł.

  • 14 1

 • Lekarze w przychodniach udają tylko ze pracują taka teleporade to sobie znajdę w Google i nie będę zmuszona 2 godz próbować się dodzwonić Ciężko pracujących lekarzy jest mało im należy się szacunek .A prywatnie przyjmuje na NFZ nie bo nie ma kasy

  • 17 4

 • (1)

  A na Chelmie, jak dzwonisz mowia, ze masz przyjsc o 7,00 rano osobiscie, jak osobiscie przychodzisz pozniej niz o 7,00 to mowia, zeby zadzwonic. To jest kpina, a te teleporady to naprawde smieszna sprawa a skladki leca. Ciekawe, ze np. w Wojewodzkim Centrum Onkologii w Gdansku lekarze przyjmuja, ludzi mnostwo, wszyscy w maskach, mierzona temperatura przy wejsciu, plyn dezynfekujacy i lekarze przyjmuja pacjentow

  • 16 1

  • Potwierdzam. W centrum onkologii faktycznie tłumy. Byłam na usg piersi, potem na wizycie u onkologa, a na korytarzach pełno ludzi. I wszystko pracuje normalnie. Następna wizyta w grudniu i oby też normalnie wszystko się odbyło.

   • 0 0

 • (3)

  Teleporada działa przy receptach i tyle. I przy omawianiu wyników. Ja ostatnio miałam zapalenie ucha i nie mogłam się dodzwonić do mojej przychodni. Do tego musiałam mieć lek na tarczycę. Napisałam do nich maila. Kod na receptę dostałam szybko, nawet bez rozmowy przez telefon z lekarzem. Bo lekarz wie że od lat mam problem z tarczycą. Ale problem był też zapaleniem ucha. I tu już nie odpisano kiedy wizyta lub skierowanie czy jakiś lek na ucho. Poszłam do apteki bo może coś pomoże Pani w aptece. Wykupiłam krople. Nic nie dały. Ból tak silny że nie mogłam spać. Wkurzyłam się i umówiłam się na prywatną wizytę do laryngologa. Pani prywatnie przypisała mi antybiotyk do ucha i do ustnie, do tego płukanie uszu (przez telefon tego nie da się zrobić). Dostałam zniżkę na antybiotyk bo Pani teżprzymuje na NFZ. Sama powiedziała że dzwoniono do niej by przeszła na teleporady ale ona się nie zgodziła. I podobno też na Nfz przyjmuje. Pani jeszcze zbadała mi słuch specjalnym aparatem. Nie było mowy o 2 metrowej odległości. Do tego chciała zbadać mi gardło i nos, więc bez maseczki by zobaczyć czy ten stan zapalny nie zaczął się od gardła czy nosa...Ucho przestało boleć po lekach po 2 dniach. A tak bym czekała i się nie doczekała teleporady, a tym bardziej wizyty osobistej na nfz. Tym bardziej że skierowanie i tak osobiście trzeba odebrać...

  • 17 0

  • Takich lekarzy ze świecą szukać. (1)

   • 5 0

   • To była jedyna lekarz która zachowała się normalnie. Mam też złe opinie o lekarzach, ale nie chciałam się rozpisywać. Bo przed pandemią też w tym temacie nie było dobrze. lekarzy z powołania jest coraz mniej.

    • 4 0

  • zniżka na antybiotyk

   Tak tylko na przyszłość: posiadanie uprawnień do recept refundowanych oraz wizyta czy to prywatna czy na NFZ to dwie zupełnie różne sprawy.
   Mam prawo wybrać wizytę prywatną oraz na tej wizycie dostać receptę ze zniżką jeżeli jestem ubezpieczony. Narzucanie recept z odpłatnością na 100% przy wizytach prywatnych wiąże się z niewiedzą lekarza

   • 3 1

 • Ciżko

  Dodzwonienie sie do przychdni jest nie mozliwe , ale gdy tam sie pódzie okazuje sie , że nie ma kolejki a panie siedza i nic nie robia

  • 14 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane