• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o apteczce

Ewa Palińska
1 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Jadąc na wakacje pamiętaj o apteczce. Jadąc na wakacje pamiętaj o apteczce.

Apteczka na wyjazd zwiększa komfort podróżowania. Wybierając się na wakacje myślimy głównie o zabawie i wypoczynku, jednak nawet najbardziej udany wyjazd może zmienić się w udrękę, jeśli dopadnie nas biegunka, złapiemy infekcję czy zostaniemy dotkliwie pokąsani przez owady. Warto ubezpieczyć się zawczasu i pakując walizkę pamiętać o włożeniu do niej apteczki. Podpowiadamy, jak mądrze ją wyposażyć.




Wybór leków do apteczki na wyjazd należy dostosować do wielu czynników - miejsca podróży, zagrożeń, jakich można się spodziewać, możliwości korzystania z lokalnych usług medycznych, dostępności aptek, a także tego, jak dobrze znamy osoby, z którymi podróżujemy. Co powinno być w apteczce na wyjazd?

Apteczka na wyjazd z dzieckiem i nie tylko: choroba lokomocyjna na karuzeli



Czy wybierając się na wakacje pamiętasz o kompletnym wyposażeniu apteczki?

Jeszcze zanim wybierzemy się w podróż warto zaopatrzyć się w lek przeciwko chorobie lokomocyjnej. Szczególnie jeśli podczas wycieczki będziemy korzystali z nowych dla nas środków transportu. Tym bardziej, że choroba lokomocyjna może nas dopaść nie tylko na statku, ale i w samochodzie, samolocie, windzie czy na karuzeli.

- Nigdy nie miałam problemu z jazdą samochodem, lataniem samolotami, więc środków na złagodzenie dolegliwości związanych z chorobą lokomocyjną nie przyjmowałam. Sytuacja zmieniła się podczas pierwszego rejsu promem - całą drogę spędziłam w toalecie - opowiada Katarzyna, pilot wycieczek. - Od tego czasu takie lekarstwa mam zawsze przy sobie, bo nie chciałabym, aby z powodu braków w apteczce omijały mnie podczas wakacji jakieś atrakcyjne aktywności.

Apteczka na wyjazd: z bliskimi wystarczy "zestaw podstawowy"



Kompletując apteczkę na wyjazd należy bezwzględnie pamiętać o zabraniu leków przyjmowanych regularnie, przepisanych przez lekarza. Najlepiej już kilka dni przed wyjazdem upewnić się, czy mamy wystarczającą ilość leków na całą podróż i na kilka dni po powrocie.

- Jeżeli wycieczka dotyczy nas i naszych bliskich, poza podstawowymi materiałami opatrunkowymi warto pomyśleć o lekach przeciwbólowych, przeciw biegunce (wg uznania) oraz o dodatkowym blistrze leków zalecanych przez lekarza - radzi Łukasz Wrycz-Rekowski, ratownik medyczny, współtwórca projektu AID Copernicus. - W skład apteczki powinny wchodzić również: maść łagodząca podrażnienia skóry i ukąszenia, ochrona przed słońcem czy lasso na kleszcze. Podróżując z dzieckiem warto wyposażyć się w termometr czy leki dedykowane jego grupie wiekowej.

Pierwsza pomoc dla początkujących. Szybki kurs ze stroną Aid Copernicus


Apteczka na wakacje: co powinien zawierać zestaw optymalny?



Jeżeli pod naszym nadzorem będą znajdowały się osoby nam mało znane, warto zaopatrzyć apteczkę na wakacje w leki, które uchronią przed mogącymi wystąpić skutkami ubocznymi podawanych leków lub innych niepożądanych reakcji, ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie.

- Przed wyjazdem warto zapytać lekarza, czy istnieje możliwość przepisania nam adrenaliny w penie, bo może się ona okazać lekiem ratującym życie w przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych (osy i pszczoły). Jeśli nigdy wcześniej nie zostaliśmy ukąszeni, to przecież nie wiemy, czy jesteśmy uczuleni i czy po użądleniu nasz organizm zareaguje wstrząsem anafilaktycznym, który może doprowadzić do śmierci - mówi Alicja, magister farmacji. - Jeśli np. w czasie jedzenia pszczoła ugryzie nas w język, w rezultacie czego dojdzie do zagrażającego życiu obrzęku gardła, podanie adrenaliny może uratować nam życie - przekonuje.
W apteczce na wyjazd powinny znaleźć się też:

  • plaster
  • opaska elastyczna
  • bandaż
  • chusta opatrunkowa trójkątna
  • gazy i kompresy
  • nożyce
  • rękawice lateksowe
  • koc ratunkowy
  • worek foliowy (2 szt.)
  • opaska siatkowa
  • sól fizjologiczna do przemywania ran, oczu
  • pęseta


- Dokładnie taki zestaw zawiera większość apteczek samochodowych, jakie regularnie i w promocyjnej cenie znajdują się w asortymencie wielu hipermarketów. Jeśli planujemy podróż, zakup takiego gotowego zestawu będzie dodatkowym ułatwieniem - radzi Katarzyna.

Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj, żeby wyrobić kartę EKUZ


Apteczka na wakacje na odludzie



Jeszcze przed wyjazdem zapoznajmy się z instrukcją udzielania pierwszej pomocy oraz przygotujmy spis ważnych numerów telefonów oraz indeks lokalnych placówek medycznych.

- Jeżeli udajemy się na odpoczynek w miejsca, w których trudno o pomoc lekarską - odludzia, góry, żagle - należy rozważyć rozszerzenie zestawu aptecznego o materiały do unieruchomienia urażonych kończyn, alternatywne systemy komunikacji czy dostępne już na naszym rynku opatrunki hemostatyczne, które mogą czasowo zatrzymać nawet silne krwawienie - radzi Łukasz Wrycz-Rekowski, ratownik medyczny.
- Należy też pamiętać o tym, aby wszystkie zabrane ze sobą leki przechowywać we właściwej temperaturze - dodaje Alicja, farmaceutka. - Leki należy chronić przed upałem, dlatego warto przechowywać je w torbie termoizolacyjnej. Miejmy też na uwadze, tyczy się to zazwyczaj antybiotyków w zawiesinie, że niektóre leki trzeba przechowywać w lodówce.
Łukasz Wrycz-Rekowski podpowiada też, czego bezwzględnie nie może w apteczce na wyjazd zabraknąć.

- Pamiętaj, żeby spakować do apteczki zdrowy rozsądek - podkreśla.

Opinie (5)

  • Dla ułatwienia: (2)

    Apteczka samochodowa zgodna z normą DIN 13164, koszt ~20 zł. Jeżeli nie ma tego oznaczenia, to w środku znajdą się losowe, najtańsze rzeczy. Dodatki wymienione przez ratownika to oczywiście dobry pomysł.

    Sprawdźcie co rzeczywiście macie w samochodzie, bo zaskoczenie może być tragiczne w skutkach.

    • 6 0

    • za 20 złotych masz właśnie najtańsze (1)

      • 0 1

      • Za 20 zł mamy apteczkę, której zawartość jest określona według wymienionej normy.

        1 szt. Opatrunek indywidualny G
        2 szt. Opatrunek indywidualny M
        1 szt. Opatrunek indywidualny K
        1 kpl. Zestaw plastrów (14szt.)
        1 szt. Przylepiec 5m x 2,5cm
        2 szt. Opaska elastyczna 4m x 6cm
        3 szt. Opaska elastyczna 4m x 8cm
        1 szt. Chusta opatrunkowa 40 x 60cm
        1 szt. Chusta opatrunkowa 60 x 80cm
        3 szt. Kompres 10x10cm (pak po 2szt.)
        2 szt. Chusta trójkątna
        1 szt. Nożyczki 14,5cm
        4 szt. Rękawice winylowe
        1 szt. Koc ratunkowy 160 x 210cm
        2 szt. Chusteczka nasączona
        1 szt. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy z wykazem telefonów alarmowych.

        Zwracam uwagę co powinno być napisane na opakowaniu, żebyśmy się nie musieli zastanawiać czy w środku będzie wszystko co może być niezbędne.

        Sam się o tym przekonałem otwierając apteczkę, która była dodana do samochodu przez producenta/dealera i sygnowana logo firmy motoryzacyjnej. W środku opaska elastyczna, zestaw do szycia ran i parę plastrów wrzuconych luzem.

        Polecam zgłębić temat i życzę, żeby nigdy nie było potrzeby skorzystania z apteczki ;)

        • 8 0

  • a jak

    ja biere papiertojlotowy bo sie przydaje jak sie zechce fajdoć

    • 1 0

  • Proponuję zabrać jeszcze rozum i nie wyłączać myślenia.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Zostań dawcą szpiku

imprezy i akcje charytatywne

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane