• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jakub Kraszewski: Chcemy być numerem jeden w Polsce i Europie. Nowy dyrektor UCK o wyzwaniach

Ewa Palińska
20 lipca 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Jakub Kraszewski od listopada 2016 r. pełnił obowiązki dyrektora naczelnego UCK. 23 czerwca, po wygranej w konkursie na to stanowisko i akceptacji jego kandydatury przez rektora GUMedu, prof. Marcina Gruchałę, podpisał umowę zostając dyrektorem naczelnym placówki. Jakub Kraszewski od listopada 2016 r. pełnił obowiązki dyrektora naczelnego UCK. 23 czerwca, po wygranej w konkursie na to stanowisko i akceptacji jego kandydatury przez rektora GUMedu, prof. Marcina Gruchałę, podpisał umowę zostając dyrektorem naczelnym placówki.

- Naszym największym marzeniem jest to, aby być ośrodkiem numer jeden, nie tylko w regionie czy w skali kraju. Chcemy być wiodącym ośrodkiem także w Europie - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Z szefem największej placówki medycznej na Pomorzu rozmawiamy m.in. o rozbudowie szpitala, zmianach związanych z wdrożeniem ustawy o sieci szpitali oraz planach dotyczących poprawy jakości obsługi pacjenta.Ewa Palińska: Niedawno otrzymał pan nominację na stanowisko dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, ale funkcję p. o. dyrektora sprawował pan od listopada ubiegłego roku. Co, poza zmianami systemowymi, okazało się dla pana największym wyzwaniem?

Jakub Kraszewski: Z pewnością największym wyzwaniem jest budowa i przeprowadzka jednostek do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Siedziba Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego nie znajduje się w centrum Gdańska, ale w dolinie otoczonej parkami i terenami zielonymi. Dlatego mieszkańcy Trójmiasta nie widzą na co dzień, jak ogromna jest to inwestycja i jak rośnie każdego dnia. Chciałbym jednak podkreślić, że budowa obu szpitali, czyli Centrum Medycyny Nieinwazyjnej i Centrum Medycyny Inwazyjnej, kosztowała prawie miliard złotych, a więc więcej niż budowa Stadionu Energa w Gdańsku.

Czy wszystkie kliniki zostaną przeniesione do CMN?

Nie wszystkie. W przypadku klinik dziecięcych nie ma takiej potrzeby. Budynki przeszły właśnie kompleksową modernizację, oddziały spełniają wszystkie standardy i są nowocześnie wyposażone. Wymagają jedynie liftingu zewnętrznego i termomodernizacji. Zmodernizowaliśmy budynek 2, częściowo również budynek nr 3. W najgorszym stanie jest obecnie budynek 4, który docelowo również znajdzie się w kompleksie pediatrycznym. Wymaga on generalnego remontu wewnątrz i z zewnątrz. Jeśli uda nam się zebrać środki i wykonać wszystkie niezbędne remonty, będziemy mieli dwa połączone centra - inwazyjne i nieinwazyjne dla pacjentów dorosłych oraz połączone z nimi najnowocześniejsze, wysokospecjalistyczne Centrum Medycyny Pediatrycznej.

Zobacz też: Diagnozują i uczą, jak żyć z chorobą. Odwiedziliśmy Ośrodek Chorób Rzadkich

Władzom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego marzy się najnowocześniejsze, wysokospecjalistyczne Centrum Medycyny Pediatrycznej. Jeśli uda się pozyskać środki, przystąpią do realizacji tego marzenia. Władzom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego marzy się najnowocześniejsze, wysokospecjalistyczne Centrum Medycyny Pediatrycznej. Jeśli uda się pozyskać środki, przystąpią do realizacji tego marzenia.
Zebranie wszystkich klinik w jednym miejscu jest korzystniejszym rozwiązaniem, niż utrzymywane placówek rozrzuconych po okolicy?

Rozproszone kliniki generują koszty i stwarzają problemy logistyczne. Obiekt zupełnie inaczej funkcjonuje, kiedy wszystko pochodzi z tego samego czasu i wykorzystuje podobną technologię. Poza tym utrzymanie takiej placówki, scentralizowanej i nowej, jest tańsze. Być może okaże się to dla kogoś zaskoczeniem, ale budowa nowego obiektu często generuje mniejsze koszty niż remont starego. Ta fizyczna bliskość ułatwia również budowanie relacji między zespołami. Dzięki temu, że pracują obok siebie, mają ułatwioną wymianę informacji, przeprowadzanie konsultacji czy migrację pacjentów. Obecnie mamy struktury pawilonowe i czasem, aby wykonać badanie czy konsultację, należy pacjenta przetransportować karetką. To nie powinno mieć miejsca.

Są takie dziedziny, na które płatnik publiczny może przeznaczyć niewielkie środki, przez co mamy związane ręce. Klasycznym przykładem jest chirurgia plastyczna, na którą zapotrzebowanie jest ogromne. Nie mam na myśli medycyny estetycznej, ale zabiegi rekonstrukcyjne po wypadkach czy leczenie wad wrodzonych, których finansowanie przez płatnika jest niewystarczające.
Jakie jest pana zdanie na temat ustawy dotyczącej tzw. sieci szpitali? Sytuacja pacjentów poprawi się, czy pogorszy?

System, jak każda zmiana, ma dobre i złe strony. Na pewno zaletą jest stabilizacja finansowania, a więc ryczałt. Będziemy wiedzieli ile pieniędzy mamy do rozdysponowania i na tej podstawie będziemy mogli racjonalnie gospodarować środkami.

Takie rozwiązanie będzie wygodniejsze dla szpitala?

Tak, pod warunkiem, że nie okaże się, że tych środków jest za mało w stosunku do zadań, które zostaną powierzone szpitalowi na najwyższym, ogólnopolskim poziomie. Nowe rozwiązanie daje nam możliwość racjonalnego gospodarowania określoną pulą pieniędzy, ale systemowo przenosi problem na nas. To my musimy decydować, na którą dziedzinę przeznaczyć ile środków. Komu zabrać, żeby komuś innemu móc dać.

Komu zatem dacie więcej, a komu zabierzecie?

Tu pojawia się problem, ponieważ nie mamy dziedzin, którym moglibyśmy cokolwiek zabrać. Przeciwnie, do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego trafia coraz więcej pacjentów. Innowacyjność oraz najwyższa jakość świadczonych usług powoduje, że stajemy się zakładnikami swojej wysokiej marki. W ubiegłym roku przyjęliśmy na oddziały ok. 105 tysięcy pacjentów, a przez poradnie specjalistyczne przewinęło się ich aż 250 tysięcy. Stosowane przez nas rozwiązania są nowatorskie, a postęp niestety kosztuje. Do tej pory system traktował nas jak każdy inny szpital, co było skrajnie niesprawiedliwe. Inne podmioty mogły realizować również usługi komercyjne, a my nie. Szpitale, które są spółkami, muszą jak każdy inny przedsiębiorca skupiać się na generowaniu zysku i unikać procedur z niską marżą lub nieopłacalnych. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne nie może sobie na to pozwolić, bo nie jest przedsiębiorcą. To Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, wpisany do rejestru sądowego w tym samym miejscu, co inne organizacje skupiające swój wysiłek ekonomiczny na realizacji statutowego celu (fundacje, stowarzyszenia). Naszą misją jest efektywnie leczyć, dobrze uczyć i służyć nauce. Na przykład neurolodzy i radiolodzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wykonują trombektomię mechaniczną - obecnie najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodę leczenia udarów, niestety nierentowną z powodu braku mechanizmów finansowania.

Zobacz budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej z lotu ptaka

Umożliwienie szpitalowi świadczenia usług komercyjnych byłoby dobrym rozwiązaniem?

Z pewnością wyrównałoby szanse. Są takie dziedziny, na które płatnik publiczny może przeznaczyć niewielkie środki, przez co mamy związane ręce. Klasycznym przykładem jest chirurgia plastyczna, na którą zapotrzebowanie jest ogromne. Nie mam na myśli medycyny estetycznej, ale zabiegi rekonstrukcyjne po wypadkach czy leczenie wad wrodzonych, których finansowanie przez płatnika jest niewystarczające. Warto wspomnieć również o kardiologii i kardiochirurgii. Dziś wiele zabiegów zastawkowych wykonuje się metodami małoinwazyjnymi. Nie potrzeba zatem długiej hospitalizacji czy rehabilitacji, bo po kilku dniach pacjent może zostać wypisany do domu. Dla systemu tego typu zabiegi są z pozoru droższe. W rzeczywistości pacjent, który przez wiele tygodni leży w szpitalu, a później wymaga długiej rehabilitacji, generuje znacznie większe koszty w systemie ochrony zdrowia. Warto też podkreślić, że w trakcie długotrwałego leczenia pacjent nie pracuje, a więc nie odprowadza składki zdrowotnej.

Zobacz też: Nowatorskie operacje zastawki serca w Gdańsku ratują pacjentów

Wysoki poziom leczenia i innowacyjność to znaki rozpoznawcze UCK. Zespół kardiochirurgów, dla przykładu, przeprowadził niedawno pierwsze w Polsce operacje serca polegające na pozostawieniu i rekonstrukcji własnej zastawki pacjenta. Obecnie powszechnie stosowaną metodą jest wymiana wadliwej zastawki i zastąpienie jej sztucznym odpowiednikiem.

Skoro już jesteśmy przy kardiochirurgii...Pod znakiem zapytania stoi dalsza działalność Gdańskiego Centrum Sercowo Naczyniowego, dla którego zabrakło miejsca w sieci szpitali. UCK jest w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów kardiochirurgicznych w regionie?

Przez wiele lat kardiochirurgia na Pomorzu była jedna i przy większej populacji niż obecnie nie stanowiło to żadnego problemu. Rzecz nie w tym, czy jesteśmy w stanie pomóc wszystkim pacjentom, czy nie, ale czy my chcemy być jedyną kliniką kardiochirurgiczną w regionie.

Stworzenie kardiochirurgii w Wejherowie, bo takie są plany, uważa pan za dobre rozwiązanie?

Naszym największym marzeniem jest to, aby być ośrodkiem numerem jeden, nie tylko w regionie czy w skali kraju. Chcemy być wiodącym ośrodkiem także w Europie. Najlepszym zarówno pod względem efektywności leczenia, jak również stosowanych innowacji i rozwoju.
Takie rozwiązanie z pewnością nie byłoby złe dla pacjentów. Dziś obie kliniki kardiochirurgiczne znajdują się w bliskim sąsiedztwie, a w tej dziedzinie zdarzają się przypadki nagłe, wymagające natychmiastowej interwencji. Liczy się każda minuta, dlatego dla pacjentów ze Słupska czy z Lęborka stworzenie kardiochirurgii w Wejherowie byłoby znacznie korzystniejsze, również ze względów logistycznych. W sytuacjach nagłych nie każdego można przetransportować helikopterem.

Słabą stroną UCK, co przyznał zresztą rektor GUMedu - prof. Marcin Gruchała, jest obsługa pacjentów na poziomie rejestracji.

Stale poprawiamy i usprawniamy system obsługi naszych pacjentów. Proces zmian ma jednak charakter ewolucyjny, więc wymaga czasu.

Czy to znaczy, że szpital zatrudni więcej osób do obsługi pacjentów?

Ilość psuje jakość, jak powiedział klasyk. Nam zależy przede wszystkim na poprawie jakości obsługi. Jeśli zwiększymy liczbę zatrudnionych osób, ale ich nie wyszkolimy, to będziemy mieli więcej pracowników, tyle że niekompetentnych. W żaden sposób nie poprawi to jakości obsługi. Obecnie prowadzimy stosowne szkolenia, jak również budujemy strukturę call center. Zamierzamy wdrożyć szereg rozwiązań informatycznych, które znacznie ułatwią życie pacjentów. Już teraz można sprawdzić i pobrać wyniki badań przez internet, a niebawem nasi pacjenci będą mogli otrzymać tą drogą także kompletną dokumentację dotyczącą hospitalizacji.

Jakie jest pana największe marzenie dotyczące rozwoju Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego?

Naszym największym marzeniem jest to, aby być ośrodkiem numerem jeden, nie tylko w regionie czy w skali kraju. Chcemy być wiodącym ośrodkiem także w Europie. Najlepszym zarówno pod względem efektywności leczenia, jak również stosowanych innowacji i rozwoju w oparciu o osiągnięcia naukowe Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Opinie (90) ponad 10 zablokowanych

 • (6)

  no no a gdzie parking cudotworco!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 50 12

  • (1)

   Parkingi nie wchodzą w infrastrukturę szpitala, debilu, szpital jest od leczenia nie od postoju twojego samochodu

   • 10 18

   • Pacjenci i personel też wyobraź sobie jezdżą samochodami

    • 2 1

  • (2)

   jest komunikacja miejska

   • 4 11

   • (1)

    i Ola w autobusie

    • 5 0

    • Ta....

     cicho siedzi teraz

     • 1 0

  • Wlasnie

   Złotousty powtarza banały a dojechać nie ma jak do tego cudu - kliniki....
   Jakiś lobbing u władz miasta by się przydał o nowy tramwaj itp.

   • 6 2

 • UKC (1)

  Trzeba zmienić albo przeszkolić personel Nowe budynki-stare zwyczaje lekarzy i całego personelu królują tzw." znajomości" zwykły niepolecony pacjent tragedia ewa

  • 42 9

  • "nowy sprzet ?... a tak mamy ale nikt go nie umie obsługiwać więc nie używamy".

   Może by wyeliminować tę patologię , mamy XXI wiek a dziecku kruszy się tabletkę przeciwbólową zamiast podać syrop - oczywiście syrop mogę sobie kupić sam i wtedy będą go dawać ale tak to nie ma opcji

   • 12 4

 • (1)

  była jedna kardiochirurgia i problemy kardiologiczne były główną przyczyna zgonów. Teraz jest ich więcej i na wysokim poziomie i zgony związane z układem krążenia nie są już na "pierwszym" miejscu. Nie wiem dla kogo powrót do starego jest dobry.

  • 17 2

  • i dobrze, Jak jest kołchoz i wielki oddział to jest zawsze gorzej niż przy małych oddziałach.

   • 4 0

 • Nr 1 to jesteście juz od dawna ! (6)

  W oczekiwaniu na przyjęcie !!!

  • 47 3

  • (4)

   masz tyle szpitali, możesz wybrać inny, jak ten nie dopowiada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • 2 17

   • (2)

    a w którym szpitalu przeszczep protezy biodra jest cszybciej niż na 2022 rok ? podpowiedz mi bo nie mogę znaleźć innego szpitala ?

    • 5 0

    • są lepsi (1)

     Tam gdzie mają duży kontrakt w UCK jest mały

     • 0 2

     • Myślę że wiecej sie nie da tam i tak blok pracuje 24

      • 0 0

   • O jej ile jadu.Zapewne tam pracujesz!

    • 3 5

  • a ja chce jeść to co jak Szydło była w szpitalu albo Wałęsa jadł a nie resztki z więziennych obiadów - co oni jacyś lepsi - mają dwa rozumy ? osiem rąk ? czy co , że się ich lepiej traktuje ... sami zapewniają , że wszyscy jesteśmy równi , w dodatku oni nie przynoszą dochgodu do budżetu tylko go na potęgę DOJĄ !

   • 12 1

 • (4)

  Ważne żeby byli tam fachowcy na etatach, i tacy którym się chce pracować. Gonić li unikać ekarzy dnia jednego, przyjmujących za kasę w szpitalach, przychodniach. Wyrugować to z obecnie panującego patologicznego systemu. Chce leczyć niech buduje sobie przychodnię. Lekarz pracuje tylko w jedenym ośrodku , bo w innym wypadku to patologia. Idę do lekarza prywatnie bo wiem że pracuje w szpitalu i może szybciej zoperować lub położyć na oddział. Patrzeć na ręce lekarzy teraz jest najwyższy czas wytępić patologie.

  • 31 13

  • to może jeszcze lekarz wydrukuje diagnozę i da pacjenotowi , a nie poburczy pod nosem i nic nie da by nie ponosić w żadnym przypadku konsekwencji swojego warholstwa

   • 4 3

  • a ja nie chcę pracować na etacie (2)

   ani w jednym miejscu i nie widzę w tym patologii. i tak uważa większość:) no chyba, że będzie to etat z pensją odpowiadającą kontraktowi + tyle, co zarabiam w przychodniach popołudniami, nie mam nic przeciwko, mogę nawet dłużej wtedy popracować. ale tyle to tylko bardzo rzadko w małych mieścinach daleko od wszystkiego, gdzie nikt nie chce pracować:)
   no i problem: jak zróżnicować zarobki na etacie, gdy jeden pracuje, a drugi się obija? kontrakt zadaniowy właśnie to załatwia- dostaje się tyle, ile się pracuje.
   lekarze przyjmujący 'za kasę' w szpitalu i w przychodni robią to w 99% oficjalnie i zwykle dostają tylko połowę z tych pieniędzy, które zapłacisz- resztę dostaje szpital/przychodnia.
   a najprościej tępić patologię łapówkarską karając również dających łapówki- zresztą nie oszukujmy się problem dotyczy w zasadzie tylko ludzi wychowanych w prl- i to po obu stronach :D

   • 6 3

   • (1)

    nie lekarze to warcholstwo. Mieli być elitą a doprowadzili do tego stanu że zrównali się w nic nie robieniu jak nauczyciele i książa. PRL się skończył pojawiła się łapczywośc na kasę lekarzy którzy czesto sa zwykjłymi felczerami. Jeżli ktoś w szpitalu jest raz lub 2 razy w miesiacu co to za lekarz. Gonic takich jak najszybciej z systemu i wycinać.

    • 2 5

    • Etatow nie ma,sa kontrakty

     To szpitale powywalaly lekarzy na kontrakty, nie lekarze sami. A jesli etat lekarza 5 tys brutto ze specjalizacja to f...off, leczcie sie sami albo sciagajcie ukraincow /ktorych do polskich szpitali lagodnie mowiac nie ciagnie/. Zwrot za studia? Po pierwsze trzeba by zarzadac zwrotu od wszystkich zawodow co wyjechaly a po drugie, firmy rekrutujace pokryja z usmiechem na twarzy. I tak co 3 student studiuje w systemie platnym. Albo zacznie sie lekarzom placic albo nie bedzie mial kto leczyc. Zasady wolnego rynku. Juz i tak najmniej pkb w europie na leczenie i najmniej lekarzy na obywatela. Oby tak dalej. Fachowcy kosztuja , nie tylko elektrycy i hydraulicy. Komuna sie skonczyla. Mam lekarza w bliskiej rodzinie- marzy o tym zeby zakazali pracy w wielu miejscach- wtedy lekarz bylby w Polsce na wage zlota. Ale zadrn rzad oczywiscie nie podetnie ostatniej galazki na ktorej ten system wisi czyli na nadludzkiej eksploatacji pracownikow pracujacych w 3-4 miejscach. Wiekszosc lekarzy chcialaby moc pracowac na 1 etacie od 8 do 16 i zarabiac powiedzmy tyle, ile informatyk. W Trojmiescie to niemozliwe.

     • 4 0

 • (9)

  Taaaaa... nr jeden w kolejkach chyba. Byłem dzisiaj, 120 min oczekiwania do rejestracji.

  • 43 1

  • Czy to wina UCK ? (3)

   • 2 18

   • (1)

    No nie, moja.

    • 20 2

    • nie, tzw.systemu

     • 1 4

   • Minister Radziwił nie widzi problemu , on i jego rodzina nigdy nie stoją w kolejkach a to , że plebs stoi to go nie obchodzi.

    • 13 0

  • (3)

   trzeba było iść do innego szpitala, jak ten nie dopowiada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • 4 18

   • Cóż za podejście... Przyjdzie i czas taki kiedy to Pan/i będzie potrzebować pomocy, ciekawy jestem czy wówczas Pan/i taka mądra będzie.

    • 12 3

   • (1)

    się znalazł kierunkowskaz co mówi gdzie chodzić ludzie mają!!! z PiSu jesteś czy co????

    • 15 1

    • partyjniak z PZPR-pisu oni wszędzie na krzywy ryj i bez kolejki a na odchodne dobrze widziany upominek dla dygnitarza partyjnego

     • 4 2

  • Marysia rządzi

   • 0 0

 • Taaak (2)

  Wszystko pięknie ładnie, nowoczesny budynek na bogato tylko co z tego, skoro jesteś chory, potrzebujesz choćby zwykłej wizyty u lekarza na już (wywalało mi pokrzywkę na całym ciele bez przyczyny) idziesz żeby się zapisać a tu zonk, rejestracja do alergologa za rok (!). Chory system.

  • 43 3

  • (1)

   a co jedna poradnia dermatologiczna lub alergologiczna jest w Gdańsku, to nie wina szpitala, a pacjentów bo się zapisują w kilkunastu poradniach i czekają gdzie jest szybciej, a później zostają niewykorzystane miejsca. Zawsze możesz zadzwonić do NFZ i zapytać gdzie są najkrótsze kolejki, prowadzą w NFZ rejestry to ci pwoiedzą

   • 5 11

   • Co za bzdury wypisujesz, kłamczuchu. Żeby się zarejestrować musisz w ciągu 2 tygodni dostarczyć skierowanie.

    Inaczej wylatujesz z kolejki. To o czym piszesz nie ma racji bytu od kilku lat. No chyba, że twój lekarz rodzinny wystawi ci kilka skierowań do jednego specjalisty, ale takich kretynów to chyba nie ma. PIS miał uzdrowić służbę zdrowia, jak zwykle klapał tylko jadaczką, a efekty widać w praktyce. Żadne albo jeszcze gorzej niż było.

    • 8 5

 • (1)

  Proszę zapytać o dalsze redukowanie ilości obleganych łóżek internistycznych!!!

  • 33 0

  • Hmmm

   Jeśli wprowadza się przepisy nieadekwatne do warunków na rynku to chyba kwestia odrealnienia ustawodawcy i dziury systemu, którą nikt ustawami nie chce się zająć. Co ma szpital do tego?

   • 0 0

 • (4)

  Rozumiem, że brak pieniędzy, są limity przyjęć, ale nie rozumiem czemu w 2017 roku nie można umawiać pacjentów na (orientacyjne) godziny? Ludzie, często chorzy onkologicznie, muszą czekać w kolejkach po kilka godzin, to jest po prostu nieludzkie a tu pan dyrektor snuje opowieści o liderowaniu w Europie...

  • 52 2

  • Fantasta, to snuje. Co innego można tak łatwo, bezkosztowo i bezstresowo robić. Tylko snuć fantazmaty.

   • 12 0

  • (2)

   co ty odpowiadasz - przecież za grube miliony wprowadzono pakiet onkologiczny - chyba jeszcze za czasów PO by to wszystko tyle nie trwało

   • 3 7

   • Znajoma od zdiagnozowania guzka, że jest to nowotwór do wycięcia, po 3 tygodniach była już po operacji, (1)

    wraca do zdrowia, jest 2-gi miesiąc na zwolnieniu, hist.-pat. wyszedł negatywnie, czyli ulga :-)

    • 6 0

    • To się trzeba cieszyć

     • 5 0

 • Najlepszy ośrodek stworzą najlepsi specjaliści a takim trzeba dobrze (najlepiej) płacić (10)

  Tymczasem UCK płaci żenująco niskie pensje tłumaczenie zawsze jest to samo. Możecie dorobić na dyżurach.

  Dla przykładu z podwórka mi znanego. mgr farmacji ze specjalizacją z farmacji klinicznej zarabia podobnie do pracownika dyskontu na kasie. Technik przygotowujący roztwory leków onkologicznych 20 lat stażu dostaje pensję w granicach minimalnej krajowej.

  Pensje lekarzy niewiele lepsze. Młodzi lekarze zaorani na dyżurach, które muszą wykonywać w ramach zleceń poza umową o pracę - bezprawnie, co potwierdzają wyroki sądów.

  Jednocześnie apteka i oddziały ciągle walczące z dyrekcją i wydziałem finansowym o możliwość wydatkowania środków na leczenie pacjentów.

  Słowem: Dużo pracy przed Panem Dyrektorem.

  • 70 2

  • (7)

   Z pensjami to nie przesadzaj. Niektórzy podobno zarabiają kilkaset tysięcy miesięcznie.

   • 7 22

   • Interesujące... ale (4)

    1. nigdy o nikim takim nie słyszałem.
    2. a to o czym wspominasz to są insynuacje i nawet takim językiem napisane "niektórzy", "podobno". Byle zasiać ziarno niepewności i niechęci do tych ludzi, choć nie wskazać nikogo i niczego konkretnie.
    3. pensje i sytuacja pracowników, o których piszę jest mi znana osobiście i jest to zdecydowana większość pracowników UCK.
    4. Jeżeli któryś z tych pracowników opracuje lek na raka lub szczepionkę na HIV, to setki tysięcy złotych jak dla mnie są w porządku zarobkiem dla takiego człowieka. No i wtedy faktycznie mamy do czynienia z czołową jednostką na skalę Europy

    • 15 0

    • (1)

     Niektórzy i podobno...Nic nie wiesz na pewno, ale śmiejesz ferment. Cóż- trzeba było zostać lekarzem, to byś te kilkanaście tyś. zarabiał. A tak zostaje ci narzelanie.

     • 2 2

     • narzekanie

      • 0 0

    • (1)

     Neurochirurgia.

     • 2 1

     • nadal 1 rząd wielkości niżej.

      • 4 0

   • najwięcej zarabiają kardiochirurdzy i neurochirurdzy

    to jest grupa kilku- kilkunastu osób, a rząd wielkości mniejszy o 1- to jest kilkadziesiat k miesięcznie.
    pozostali ponownie o jeden rząd wielkości mniej:) niektórzy bliżej 10k, czasem nawet nieco więcej, większość bliżej 3-4k. z dyżurami:)

    • 8 0

   • Może równiejsi. Nie dotyczy tych równych.

    • 1 0

  • Da radę co najwyżej wyleci

   • 0 0

  • ewa?

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty z neurologopedą

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Konferencja o celiakii

konferencja

Profilaktyka i leczenie nadciśnienina tętniczego

konsultacje

Najczęściej czytane