Wiadomości

Jakie rany odniósł Paweł Adamowicz

Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Obrażenia, jakich doznał Paweł Adamowicz.
Obrażenia, jakich doznał Paweł Adamowicz. graf. Trojmiasto.pl

Trzy ciosy długim nożem spowodowały uszkodzenie aorty brzusznej, przepony i ogromny upływ krwi u prezydenta Pawła Adamowicza. Prezydent przeżył pięciogodzinną operację, ale jego stan jest bardzo ciężki.Aktualizacja, godz. 14:40 Paweł Adamowicz nie żyje

- Chciałbym powiedzieć, że jego stan jest stabilny, ale na to jest jeszcze zbyt wcześnie - mówi dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Podczas ataku nożownika prezydent Gdańska otrzymał trzy ciosy - jeden w okolice serca i dwa w brzuch.

- Każdy z tych ciosów bezpośrednio zagrażał życiu. Prezydent doznał urazów serca, przepony i narządów wewnętrznych jamy brzusznej - mówi dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Pacjent przeżył, ale jest niestabilnyInformacje, które publikujemy poniżej są nieoficjalne, ale pochodzą z wiarygodnych źródeł.

Po tym, jak prezydent Paweł Adamowicz otrzymał trzy ciosy, nastąpił wstrząs, z którego ratownicy medyczni wyprowadzili prezydenta jeszcze na scenie. Reanimacja prezydenta trwała ok. 30 minut.

W tym czasie w Centrum Medycyny Inwazyjnej trwały prace nad przygotowaniem sali zabiegowej oraz wzmocnieniem obsady zespołu - liderem był prof. dr hab. n. med. Radosław Owczuk, Konsultant Krajowy w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W skład zespołu weszli też m.in. prof. dr hab. n. med. Zbigniew Śledziński, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, kardioanestezjolog prof. dr. hab. Romuald Lango oraz dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak - specjalizujący się w chirurgii przewodu pokarmowego, dyrektor ds. lecznictwa UCK.

Podczas operacji serce prezydenta stanęło, ale jego pracę przywróciła resuscytacja. W związku z ogromną utratą krwi drastycznie spadło ciśnienie.

- Walka o życie polegała na tamowaniu zaciskami, a nawet palcami, dłońmi czy chustami chirurgicznymi do chwili zespolenia uszkodzeń - czytamy w relacji z operacji na jednym z portali społecznościowych.
Cios nożem w brzuch uszkodził aortę brzuszną i łuk aorty. Były to urazy tak poważne, że zdecydowano się włączyć pozaustrojowe utlenowanie krwi.

Podczas zabiegu rannemu prezydentowi podano 41 jednostek krwi, czyli ok. 18 litrów.

Operacja trwała pięć godzin. Prezydent Paweł Adamowicz operację przeżył, ale jego stan nadal nie jest stabilny.

- Na razie stabilności stwierdzić nie możemy i oceniamy stan zdrowia pana prezydenta jako bardzo poważny - mówi dr Jerzy Karpiński. - Chirurdzy zrobili wszystko, co można. Zaopatrzyli pana prezydenta w każdym wymiarze. Teraz potrzeba czasu, aby organizm sam zaczął funkcjonować, bez potrzeby wspomagania go np. w sposób farmakologiczny czy urządzeniami, które wykorzystywane są na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Konferencja prasowa przed CMI po zakończeniu operacji

Gdańszczanie ruszyli do punktów krwiodawstwaUtrata krwi i związane z tym niedotlenienie organizmu było ogromne.

- Proszę mieć na uwadze, że prezydentowi przetoczono 41 jednostek, a więc 20 litrów krwi. W ciele dorosłego człowieka jest tej krwi z reguły ok. 5 litrów - mówi dr. Karpiński.
Gdańszczanie okazali prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi symboliczne wsparcie, tłumnie zgłaszając się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w celu oddania krwi.

Zobacz też: Potrzebna krew. Punkty w Gdyni i Gdańsku

Atak na prezydenta Pawła Adamowicza miał miejsce podczas tradycyjnego "Światełka do nieba", a więc finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Opinie (181) ponad 20 zablokowanych

 • Jak można kogoś nożem dziabać, nie czując przy tym w ogóle odpowiedzialności

  za uszkodzenie czyjegoś ciała, odebrania życia. Co sie dzieje w takiej głowie. Kto popełnił błedy, rodzice, czy towarzystwo w jakim sie obracał ? To jest przerażające. Jak reagować w takich sytuacjach ?

  • 283 11

 • ciekawe czy gdyby zwykły obywatel padł ofiarą nożownika to czy tez by tak walczyli?

  życzę powrotu do zdrowia dla Pana Prezydenta.

  • 159 380

 • Zdrowia, Panie Prezydencie!

  Jw.

  • 116 22

 • Przed nożem to chyba zawsze lepiej uciekać ale jeżeli to nie jest możliwe no to pozostaje tylko sprowadzić takiego zwierzaka na glebę i walić jego łbem o glebę tak długo aż przestanie wierzgać.

  • 40 5

 • Normalni ludzie nie są w stanie tego zrozumieć i to ich odróżnia od psychopatow. Dlatego też psychopatow należy odseparowac od normalnych ludzi.

  • 70 1

 • rzeczowy tekst, jesteście wzorem dla ogólnokrajowych mediów które dzielą Polaków.

  od rana w tvn i tok fm mówią, że to wina pewnej partii.

  • 225 55

 • Walczyliby

  W zależności od stanu pacjenta, jeżeli jest szansa na przeżycie to lekarze walczą do końca.

  • 120 22

 • oczywiscie - od tego sa lekarze

  • 65 15

 • nożownik wiedział gdzie uderzyc.

  • 51 1

 • maja racje

  bo to jest wina pewnej partii, ktora podczas swojej calej kadencji szerzy mowe nienawisci. nie wierzysz? poczytaj posty pawlowicz

  • 66 76

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje