- 1 Co zrobić z nieudanym tatuażem? (36 opinii)
- 2 Pijana pogryzła ratownika medycznego (143 opinie)
- 3 Skierowanie elektroniczne, ale kod trzeba podać w okienku (18 opinii)
- 4 Dlaczego pijemy coraz więcej alkoholu? (255 opinii)
- 5 Gdyńscy chirurdzy operowali nowatorską metodą (21 opinii)
- 6 Ranking optyków w Trójmieście (10 opinii)
Jakich chorób boją się Polacy? "Wydajemy więcej na ubezpieczenia zdrowotne"
Pandemia sprawiła, że jesteśmy w stanie więcej wydać na polisy zdrowotne. Z drugiej strony niezmiennie najbardziej obawiamy się chorób nowotworowych i utraty sprawności fizycznej. Poznaliśmy szczegóły najnowszego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń.
- We wszystkich fazach badania pojawia się obawa przed brakiem pieniędzy na leczenie poważnej choroby. Z piątej pozycji w pierwszej i drugiej edycji badania (lata 2020 i 2021) ta obawa przesunęła się do pierwszej trójki największych ryzyk. Ponad 54% badanych uważa, iż jest to zdecydowanie lub raczej prawdopodobne - czytamy w raporcie.

Lęk przed rakiem, choroby wirusowe coraz mniej straszne
Osoby, które obawiają się o swoje zdrowie, najczęściej myślą o ryzyku związanym z rozwojem chorób nowotworowych, jak również o utracie sprawności i uszkodzeniu mózgu skutkującym stanem wegetatywnym.
Wszystkie trzy zagrożenia były przytaczane przez 80-70 proc. ankietowanych. Co ciekawe, na czwartym miejscu uplasował się strach przed brakiem dostępu do opieki zdrowotnej.
Największy spadek, bowiem o przeszło 10 proc. na przestrzeni ostatnich trzech lat odnotowały choroby wirusowe - coraz mniej osób lęka się infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Nieco mniej obawiamy się cukrzycy i otyłości.
Wzrost wypłat świadczeń
Z raportu dowiadujemy się również, jaki wpływ miała między innymi pandemia na rynek ubezpieczeń poprzez ograniczenie dostępności do opieki zdrowotnej.
- W 2021 roku wartość wypłat świadczeń z tytułu ubezpieczeń na życie wzrosła o 5,9 proc., niemniej jednak bazując na danych wybranych zakładów ubezpieczeń, wzrost wypłat świadczeń z tytułu ochronnych ubezpieczeń na życie w 2021 był na poziomie nawet 40 proc. wyższym niż w roku 2020. W ubezpieczeniach grupowych szkodowość w 2021 r. wzrosła przeciętnie o 11 punktów procentowych w stosunku do średniej z lat 2017-2019, czyli lat poprzedzających pandemię - czytamy w dokumencie.
Ponadto pandemia skutkowała również większą liczbą wykupionych polis zdrowotnych - 80 proc. ankietowanych jest gotowa ponieść dodatkowe, miesięczne opłaty za opiekę medyczną poza składkami na fundusz.
Opinie wybrane
-
2023-03-31 08:49
W ankiecie pośród wymienionych opcji nie ma takiej której nie biorę pod uwagę. (1)
Każda z tych opcji jest dla mnie trudna do zaakceptowania.
Ubezpieczenie wykupuję dla siebie i dla członków rodziny.
Nie korzystałem jeszcze z wypłaty odszkodowań i mam nadzieję że nigdy nie zostanę do tego zmuszony przez los, nie mniej jednak uważam że warto się ubezpieczyć na wszelki wypadek. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego na przód.- 4 0
-
2023-03-31 09:52
to zacznij szczerze i nagrywaj rozmowę niech ci powiedzą uczciwie czego ubezpieczenie nie obejmuje bo tego mało kto może doczytać i znaleźć.
Bo teoria i praktyka to dwie różne rzeczy na tym świecie. Powodzenia- 0 0
-
2023-03-30 17:39
A ten redaktorek covidianin znowu straszy ludzi
Dbać o siebie, odpoczywać, jeść dobrze i zdrowo. Na pozostałe rzeczy nie mamy wpływu, a umrze to i tak każdy
- 22 7
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.