• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sztuczna inteligencja wykryje nowotwór? Aplikacja doktorantki z PG

Piotr Kallalas
16 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
"Metody objaśnialnej sztucznej inteligencji mają za zadanie między innymi wskazać "proces rozumowania", który krył się za daną diagnozą. Jest to szeroko badany temat przez naukowców na całym świecie". "Metody objaśnialnej sztucznej inteligencji mają za zadanie między innymi wskazać "proces rozumowania", który krył się za daną diagnozą. Jest to szeroko badany temat przez naukowców na całym świecie".

Podczas studiów stworzyła aplikację do diagnozowania znamion skórnych, teraz pracuje z głębokimi sieciami neuronowymi. Czy sztuczną inteligencję można wykorzystać w diagnostyce i profilaktyce? O przyszłości współczesnej medycyny rozmawialiśmy z Agnieszką Mikołajczyk, doktorantką z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.



Czy sztuczna inteligencja powinna być wykorzystywana w diagnostyce i leczeniu?

Czy sztuczna inteligencja może usprawnić pracę dermatologów pod kątem wykrywalności nowotworów skóry?

Agnieszka Mikołajczyk: Tematyką wykorzystania AI (ang. artificial intelligence) w kontekście rozpoznawania znamion skórnych zaczęłam zajmować się jeszcze na etapie pracy inżynierskiej. Koncepcja była stosunkowo prosta i opierała się na metodach diagnozowania przez dermatologów. Lekarze, analizując znamię, bazują na kilku wytycznych - sprawdzają między innymi kształt, barwę, strukturę czy obwód. Co ciekawe, "zdrowe" zmiany są zazwyczaj symetryczne i w związku z tym już asymetria może dawać pewne wątpliwości. Wprowadzenie tych zmiennych do odpowiednich narzędzi AI może pozwolić na skuteczne wsparcie procesu diagnostycznego.

Czytaj też: Aplikacja podpowie, jak dbać o zdrowie, by żyć dłużej

Wsparcie, ale nie zastąpienie medyków?

Końcowa diagnoza zawsze jest oparta o wiedzę lekarza i wyniki badania histopatologicznego. Mówimy o narzędziach wspierających, które pomogą wychwycić zmiany patologiczne.

"Sztuczna inteligencja z pewnością wspomoże niejeden obszar medycyny: analiza znamion skórnych, wykrywanie retinopatii cukrzycowej, analiza zdjęć radiologicznych i inne". "Sztuczna inteligencja z pewnością wspomoże niejeden obszar medycyny: analiza znamion skórnych, wykrywanie retinopatii cukrzycowej, analiza zdjęć radiologicznych i inne".
Czy realizowany przez panią projekt miał stanowić bardziej wsparcie dla lekarzy czy również umożliwić diagnostykę z poziomu pacjenta?

Zdecydowanie lekarzy, ponieważ program komputerowy zlicza wszystkie parametry na podstawie zdjęć, które z kolei są wykonywane przy pomocy specjalnego dermatoskopu. Parametry zostają przekazane na sieć neuronową, która uczy się odróżniać zmiany patologiczne od tych naturalnych. Kiedyś moim marzeniem było, aby w każdej szkole był taki dermatoskop.

Praca inżynierska była jednak początkiem przygody z AI?

Zgadza się, poprzednio opracowany system ekspercki był dopiero początkiem. Tym razem kryteria opracowane przez lekarzy zastąpiła całkowicie sztuczna inteligencja, która bazowała na tak zwanym głębokim uczeniu. Głębokie uczenie (ang. deep learning) jest podkategorią uczenia maszynowego, które polega na odpowiednim tworzeniu i trenowaniu sieci neuronowych, w taki sposób, by samodzielnie na podstawie dostępnych danych generowały żądane predykcje.

Wykorzystałam konwolucyjne sieci neuronowe - takie sieci składają się z wielu hierarchicznie następujących po sobie warstw filtrów konwolucyjnych/cyfrowych, których parametry są dobierane podczas procesu uczenia. Głębokie sieci neuronowe świetnie spisują się w zadaniach ekstrakcji cech (ang. features), czyli istotnych z punktu widzenia diagnostycznego elementów zdjęcia - a tym samym daje po prostu większe możliwości. Głębokie sieci neuronowe cały czas są zaliczane do najnowocześniejszych technik w tym zagadnieniu i właśnie na takich sieciach pracuję w ramach mojego doktoratu.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja będzie rozpoznawać guzy nerek

Czy trudno jest uczyć sztuczną inteligencję?

Na pewno jest to bardzo rozwojowe zadanie. W ostatnim czasie zwróciłam uwagę, że w moim badaniu AI bardzo często klasyfikuje zdjęcia z czarną ramką jako nowotworowe zmiany. Czarne ramki wokół zdjęć - prostokątne lub okrągłe - są typowym artefaktem, wynikającym z rodzaju wykorzystanego dermatoskopu. Oczywiście to, czy zdjęcie jest otoczone ramką, czy nie, dla lekarza nie jest istotne. W związku z tym przeprowadziłam eksperyment - dodałam te ramki do wszystkich zdjęć i sprawdziłam, czy predykcja się zmieni. Okazało się, że w ten sposób około 40 proc. znamion klasyfikowanych jako łagodne stało się zmianami nowotworowymi.

Po głębszej analizie problemu wyszło na jaw, że w analizowanej bazie danych było zdecydowanie więcej znamion łagodnych niż złośliwych, a większość zdjęć znamion łagodnych pochodziła z jednego ośrodka pediatrycznego - tutaj ramek prawie nigdy nie było. Charakterystyczne ramki z kolei pojawiały się często w innych ośrodkach na znamionach nowotworowych ze względu na inne aparaty wykorzystywane w danych szpitalach. Sieć neuronowa łatwo skojarzyła zmienne i zaliczyła drobny artefakt jako wytyczną decydującą o łagodności.

Pani Agnieszka wzięła udział w stażu w Korei Południowej z laboratorium Explainable AI w Ulsanie. Pani Agnieszka wzięła udział w stażu w Korei Południowej z laboratorium Explainable AI w Ulsanie.
Czy AI i głębokie sieci neuronowe to przyszłość współczesnej medycyny? Czy są jakieś zagrożenia w tym obszarze, czy same korzyści?

Sztuczna inteligencja z pewnością wspomoże niejeden obszar medycyny: analiza znamion skórnych, wykrywanie retinopatii cukrzycowej, analiza zdjęć radiologicznych i inne. Ponadto na całym świecie trwają prace nie tylko nad diagnostyką medyczną, ale także w dziedzinie farmaceutyki (projektowanie lekarstw), wspomaganie lekarzy np. w obliczeniu masy kości na podstawie zdjęcia radiologicznego, monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, a nawet usprawnienie pracy lekarzy z dokumentacją.

Oczywiście wiążą się z tym pewne zagrożenia, i właśnie dlatego tak ważna jest dziedzina Objaśnialnej AI (ang. Explainable AI). Metody objaśnianej sztucznej inteligencji mają za zadanie między innymi wskazać "proces rozumowania", który krył się za daną diagnozą. Jest to szeroko badany temat przez naukowców na całym świecie.

Miejsca

Opinie (46) 1 zablokowana

  • Brawo! Będę śledził postępy tak jak śledziłem epokowe odkrycie grafenu!

    • 20 3

  • Powodzenia!

    • 13 4

  • Brawo! Oby po zrobieniu doktoratu znalazł się etat dla tej pani. (4)

    • 21 2

    • znajomy by powiedział : czytałem już o tym kiedyś, po angielsku, w jakimś czasopiśmie (3)

      (znajomy spod Kartuz)

      • 3 1

      • To jak on to przeczytał (2)

        Było tłumaczone na kaszubski ?

        • 1 1

        • (1)

          Ktoś kto siedzi w temacie wie, że większość takich prac jest praktycznie odtwórcza i rzadko realnie wykorzystywana w Polsce. Na zachwytach się kończy.

          • 2 1

          • nie jest odtwórcza

            to że ktoś coś podobnego gdzieś robił, nie znaczy że dziewczyna nie zanotowała postępów na innym polu. Poza tym pisze z tego doktorat, sama się uczy.

            • 0 1

  • A czy ta pani ma jakiegoś absztyfikanta? (1)

    bo ja chętnie. może mi nawet o tej sztucznej inteligencji gadać

    • 9 14

    • Taka karierowiczka jak ci da popalić to znajdziesz

      Się na samym dnie piekiel

      • 2 2

  • NIestety ale od takich aplikacji sie az roi na swiecie a w szczegulnosci gdy chodzi o czerniaka (1)

    .Ale i tak one zupełnie nic nie dają bo lepiej się zgłosić do lekarza bo to co robi aplikacja można samemu zdiagnozować, a dopiero wycinek badany w laboratorium daje odpowiedz. Sukces to będzie jak z aplikacji będą korzystać szpitale i przychodnie na całym swiecie albo przynajmniej w kraju.A ta to mamy kolejną akcje która trafi do szuflady zapomnienia.

    • 17 2

    • Przecież właśnie to napisali w artykule. Czytałeś?

      Nie lubię ludziom zwracać uwagi na ortografię, ale akurat tutaj byłby to argument merytoryczny. Może sam skorzystaj z takiej apki jak słownik ortograficzny. Te apki na prawdę pomagają, a ta którą chce stworzyć ta miła pani, ma być narzędziem wspomagającym. I o tym traktuje ten artykuł.

      • 0 1

  • Ok, a co nowego w tych badaniach?

    Że tzw. si do klasyfikacji obrazów to nie bardzo? Że dane treningowe mogą być skrzywione to też chyba standard.

    • 6 3

  • Giganci biotechnologiczni głowią się nad tym problemem a tu aplikacja cudo za przysłowiowe (2)

    5zł. Trochę jak nasz polski grafen, który jak się okazało był wymyślony i opatentowany już gdzie indziej. Aplikacja może być niebezpieczna bo może dawać niewiarygodne informacje zostawiać duże pole do niewłaściwej interpretacji i jak to sztuczna aplikacja nie ponosi żadnej prawnej odpowiedzialności. Tyle krytyki bo ogólnie brawa za inwencję
    '

    • 11 8

    • korpo

      Ja też z dystansu... pracowałeś kiedyś w korpo? Giganci są obarczeni polityką, walką o stołki, często biurokracją itd. Nie zawsze są to środowiska innowacyjne, a z pewnością nie szukające prostych rozwiązań, żeby było taniej.
      Apka to tylko ostatni element, a często prostota to sukces. Ciesz się, że mamy takich zdolnych ludzi.

      • 2 0

    • przecież napisali że aplikacja ma ułatwić robotę lekarzom

      to lekarz ocenia, a to ma być tylko pomocne narzędzie. Pójdziesz sobie na dermatoskop raz w roku, pielęgniarka zrobi zdjęcia, komputer porówna i jak będzie coś niepokojącego to ci powie. A jak będziesz chciał to i bez tego nikt ci nie zabroni widzenia z lekarzem. Z czasem wyjdą błędy programu, ten zostanie zmodyfikowany itd. aż osiągnie wysoki poziom wykrywalności. Przecież lekarz też ocenia wzrokowo. Teraz zrobi to nawet komputer.

      • 0 0

  • temat strasznie wtorny i oklepany (2)

    pamietam, ze 25 lat temu na zajeciach ze sztucznej inteligencji ten temat funkcjonowal....

    • 15 5

    • W tym czasie raczej nie było... (1)

      ... Głębokich ani splotowych sieci neuronowych. Mam rację?

      • 2 0

      • Nie do końca

        • 4 0

  • A może sztuczna inteligencja to ufarbowana blondynka? (żart) (4)

    Najpierw zdefiniujcie, co rozumiecie pod pojęciem sztuczna inteligencja, a nie szermujcie tym wyświechtanym już pojęciem na lewo i prawo. Dla mnie tzw. sztuczna inteligencja będzie wtedy, kiedy, stworzona nie przez naturę, uzyska własną jaźń. Ale wtedy będzie to początek końca ludzkości, nad czym zresztą nie boleję. Ale wydaje mi się, że sztuczne twory raczej jaźni nie uzyskają, chociaż mogą ją symulować.

    • 6 12

    • najpierw niech zostanie zdefiniowane pojęcie

      inteligencji.
      Bez przymiotników.

      • 2 0

    • (2)

      Jest to bardzo ciekawy wątek, ponieważ definicja AI z czasem się zmienia. Granica tym, czym jest sztuczna inteligencja jest ciągle przesuwana. Jeszcze 30 lat temu nasze kryteria, co możemy uznać za sztuczną inteligencję były zgoła inne. Mówiliśmy: Jeżeli komputer wygra w szachy z człowiekiem... wygrał; jeżeli komputer będzie potrafił rozmawiać z człowiekiem... potrafi (Alexy, Asystenty googla itp)

      Idąc dalej... komputery nigdy nie będą inteligentne, bo nasze kryteria oceny z czasem będą bardzo wyśrubowane.

      • 1 1

      • komputery nie będą "inteligentne" (1)

        Bo nie wiemy, czym jest i jaki jest mechanizm "inteligencji".

        Więc nie potrafimy jej symulować w maszynie.

        • 0 0

        • no to się dowiemy

          i wtedy będą inteligentne

          • 0 0

  • CNN (4)

    Niedawno temu była konferencja Nvidii i takie rzeczy to jedzą tam na deser. Dziewczyna uskrzydlona, bo wydaje jej się, że zrobiła coś nowatorskiego, ale niestety tak chyba nie będzie.. obym się mylił. Sam nauczyłem się robić CNNy w 3 miesiące, doktorat zrobiłem 5 lat temu i patrząc na rynek okiem managera produktu it niestety stwierdzam, że to ciężki rynek, poważnie obstawiony (sama Nvidia ma setki tysięcy zarejestrowanych developerów i firm) a szanse na sukces w Polsce minimalne. Niemniej jednak oby zrobiła coś wybitnego i przebiła się z sukcesem.

    • 11 2

    • to co ona robi to łączenie dwóch światów (1)

      Oczywiście temat AI jest na topie wielu branż, ale głównie tych z dziedziny IT.
      Przetwarzanie grafiki, rozpoznawanie obrazów to są domeny w których się pracuje.

      Jeśli chodzi o medycynę i np. doagnostykę czy to w pełni automatyczną czy też wspomaganą, to najczęściej natrafia się na profesorski beton który takie pomysły wyśmieje i stwierdzi że nigdy żadne "kąkutery" nie zastąpią doktora co nauczył się na pamięć w czasie studiów 400 grubych książek, w większości z lat 80-tych.

      Robienie takich badań, a zwłaszcza wdrożeń ma główne zadanie w otwarciu co niektórych oczu, a nawet nie koniecznie w rozwoju samej technologii AI.

      • 1 1

      • A mnie to bardzo interesuje

        Jako lekarz, wykorzystywałabym AI. W sumie nie wiem czy doczekam, marzy mi się asystent AI, przecież to by było genialne ułatwienie. Śledzenie refundacji, interakcji lekowych, wystawianie recept, skierowan, skanowanie kolejek, zapisywanie danych z wizyty, powiadomienia o wynikach badań. A póki co to wszystko trzeba klikac, wpisywać ręcznie, mylić się bo system się zawiesza, bo znów coś zmieniono... Mogłabym testować lub wdrażać coś takiego, dajcie znać jeśli słyszeliście o takich projektach w 3city

        • 1 1

    • No bo polska innowacja to w 95% immitacja przecież :)

      • 0 0

    • CNN?

      Mam nadzieję że to głównie polska zazdrość a nie poziom intelektualny pana doktora jest źródłem tego komentarza.. to by źle świadczyło o polskim systemie edukacji.
      1. Porównywanie możliwości invidii, Googla i innych podobnych firm do możliwości jednej osoby na pg jest mniej więcej tak samo mądre jak stwierdzenie ,,nauczyłem się CNN w trzy miesiące". Ja się nauczyłem w 3 minuty razem z czasem włączenia kompa, ściągnięciem biblioteki i skopiowaniem polecenia z dokumentacji.
      2. Takie ,,coś,, naukowcy robili już w latach 90, a może nawet wcześniej. Różnica jest w jakości działania oraz dostępności do technologii.
      3. Skoro to jest nic, to czemu nie ma jeszcze takich apek?

      • 0 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Najczęściej czytane