• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ozdabiamy to, co szpeci. O tatuowaniu blizn

Nie ma znaczenia, czy mamy je od urodzenia, czy powstały w wyniku wypadku lub operacji. Jeśli uważamy, że blizny nas szpecą, co niekorzystnie wpływa na standard naszego życia, a na pozbycie się ich nie ma szans, można je przykryć np. tatuażami. Specjaliści zapewniają, że to rozwiązanie bezpieczne, a ci, którzy takim zabiegom estetycznym się poddali, nie tylko nie żałują swojej decyzji, ale już planują kolejne tatuaże.Definicja zdrowia wg WHO kończy się stwierdzeniem o komforcie i jakości życia. Zdrowie to zatem nie tylko pozbycie się choroby, ale też komfort, jaki daje zadowolenie z własnego wyglądu.

Zobacz też: Chirurgia plastyczna to nie tylko "fanaberie". "Każdy ma prawo czuć się piękny"

"Wolę uchodzić za ekscentryczkę niż potwora"Kiedy ciało pokrywają szpecące blizny, trudno o satysfakcję z własnego wyglądu.

- W dzieciństwie wylałam na siebie garnek z wrzątkiem, doznając paskudnych poparzeń. Przez lata starałam się zakrywać swoje blizny, jak tylko mogłam - opowiada Martyna, przedstawicielka handlowa w branży farmaceutycznej. - Kiedy szłam przez miasto w 30-stopniowym upale, ubrana w długie spodnie i golf, ludzie odbierali mnie jako wariatkę, ale wolałam uchodzić za ekscentryczkę niż za straszydło.
Kompleksy potrafią nie tylko niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie w społeczeństwie, ale i zniechęcić do realizowania marzeń.

- Zawsze chciałam nauczyć się pływać, ale gdybym się pokazała w kostiumie kąpielowym na basenie, to wzbudziłabym popłoch. Tak było do czasu, kiedy jeden z moich klientów - chirurg, poradził mi zakrycie blizn tatuażami. Dziś całą lewą stronę ciała, od ucha aż po kostkę, zdobi wijący się krzew róży, a ja nie tylko go nie ukrywam, ale wręcz się nim chwalę, bo to prawdziwe dzieło sztuki - dodaje Martyna.
Zobacz działające w Trójmieście studia tatuażu

- Blizna ma swój kształt, dlatego aby efekt był zadowalający trzeba dobrze zastanowić się nad wzorem tatuażu - mówi Agatka ze Stonehead Tattoo Gdańsk (na zdj.). - W takich sytuacjach odradzam tatuaże delikatne, które blizna może odkształcić i stawiam na mocne wzory, które odwrócą uwagę od ewentualnych defektów.
- Blizna ma swój kształt, dlatego aby efekt był zadowalający trzeba dobrze zastanowić się nad wzorem tatuażu - mówi Agatka ze Stonehead Tattoo Gdańsk (na zdj.). - W takich sytuacjach odradzam tatuaże delikatne, które blizna może odkształcić i stawiam na mocne wzory, które odwrócą uwagę od ewentualnych defektów. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Nie umiesz zaakceptować rzeczywistości, postaraj się ją zmienić- Często zgłaszają się do mnie klienci, którzy chcą zakryć jakieś konkretne blizny. Zdarzają się i tacy, którzy po wypadkach czy przebytych w dzieciństwie operacjach są totalnie pocięci - opowiada Agatka Kędra, tatuażystka ze Stoneheads Tattoo Gdańsk. - Pamiętam klientkę, która do 14. roku życia, z powodu blizn na ręce, nie nosiła krótkich rękawów, bo nie radziła sobie z tym, że wszyscy się na nią gapią i że wzbudza sensację. Od kiedy zakryłam jej te blizny tatuażem jest tak szczęśliwa, że nie tylko nie zakrywa rąk, ale się nim chwali. Już zresztą zapowiedziała, że na jednym tatuażu się nie skończy.
Chirurdzy nie tylko swoich pacjentów od takich pomysłów nie odwodzą, ale wręcz zachęcają do wykonywania tego rodzaju zabiegów, jeśli miałyby podnieść komfort życia.

- Mąż mojej siostry miał bardzo poważny wypadek samochodowy i prawie stracił nogę. Teraz ta noga, po wielu przeszczepach skóry, jest cała w bliznach - opowiada Agatka Kędra. - Kiedy lekarze go badali, to powiedzieli: "te blizny panu oczywiście zostaną, ale zakryje je sobie pan tatuażami i nie będzie źle".
- Tatuaż czy makijaż permanentny, którym również tuszuje się pewnego rodzaju defekty pooperacyjne czy dokonuje rekonstrukcji np. brodawki sutkowej, są zabiegami kosmetycznymi. Z reguły - gdy leczenie jest już zakończone - nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie zabiegi wykonać - sam informuję pacjentki o takich możliwościach, pokazuję folder czy, jeśli wyrażą taką chęć, kontaktuję je z osobami, które takie zabiegi wykonują. Ważne jest jednak, żeby odczekać przynajmniej 6-9 miesięcy, aż blizny całkowicie się zagoją i będą miały nieco jaśniejszy odcień niż skóra, bez jakichkolwiek zaróżowień - tłumaczy dr Michał Kąkol, chirurg onkolog z Wojewódzkiego Centrum Onkologii.
Tatuaże na piersiach pomagają przykryć blizny po operacjach onkologicznych.
Tatuaże na piersiach pomagają przykryć blizny po operacjach onkologicznych. fot. https://www.pinterest.ca/pin/514254851195778589/

Tatuaż zakryje błędy młodości...Tatuażem możemy zakryć nie tylko blizny powstałe w wyniku choroby czy operacji, ale też i wcześniejsze tatuaże, które przestały się podobać bądź przypominają o błędach młodości. A codzienne oglądanie takich "pamiątek", jak możemy się domyślać, również potrafi wzbudzać dyskomfort.

- Najczęściej moi klienci proszą o to, aby zatuszować imię byłego chłopaka bądź dziewczyny. Czasem bywa naprawdę zabawnie - opowiada Agatka Kędra ze Stoneheads Tattoo Gdańsk. - Kiedyś pytam chłopaka "co, już ci się ta dziewczyna przestała podobać?" a on na to z rozbrajającą szczerością, że absolutnie nie, sam tatuaż nie dość, że mu nie przeszkadza, to jeszcze bardzo go lubi, ale obecna dziewczyna reaguje na niego zdecydowanie mniej entuzjastycznie. Zdarza się też naprawianie błędów po nie do końca udanych tatuażach. Dziś np. zakrywamy tatuaż, który miał być widoczny na skórze przez 2 lata, a trzyma się klientce już lat 11.
Nawet najbardziej szpetne blizny tatuażyści są w stanie przerobić w prawdziwe dzieła sztuki.
Nawet najbardziej szpetne blizny tatuażyści są w stanie przerobić w prawdziwe dzieła sztuki. fot. https://www.pinterest.ca/pin/572590540115547235/

...i odtworzy to, co zostało usunięteTatuaż czy makijaż permanentny mogą służyć nie tylko do zakrywania tego, co chcemy ukryć, ale i do odtworzenia tego, co zostało wcześniej usunięte, np. brodawki sutkowej.

- Medycyna na szczęście prężnie się rozwija i na przestrzeni ostatnich kilku lat przeprowadza się coraz więcej operacji raka piersi z zaoszczędzeniem brodawki - mówi dr Michał Kąkol. - Na ok. 300 operacji, jakie wykonuję rocznie, blisko 200 to operacje oszczędzające. Wśród pozostałych 100 wykonywana jest amputacja z jednoczesną rekonstrukcją. Brodawki nie jesteśmy w stanie zachować tylko u ok. 10 proc. pacjentek.
Jeszcze kilka lat temu furorę robiły tatuaże zakrywające blizny po mastektomii, pokrywające całe piersi. Dziś nie jest to zjawisko powszechne, bo i nie ma potrzeby tak wiele zakrywać - chirurgia onkologiczna prężnie się rozwija, więc i piersi po operacjach usunięcia raka nie są wizualnie w tak złym stanie, jak jeszcze kilka lat temu.

- Kobiet z wytatuowanymi piersiami po mastektomii nie spotykam często - przez mój gabinet przewija się ich raptem kilka w ciągu roku. Kilkanaście na 300, które operuję rocznie, stosuje natomiast makijaż permanentny brodawki bądź protezy - gumowe czy silikonowe atrapy brodawek sutkowych, przylegające do ciała na zasadzie adhezji - mówi dr Kąkol. - Z reguły po zakończeniu procesu rekonstrukcyjnego i odtworzeniu piersi moje pacjentki nie "drążą" jednak tematu dalej, zadowalając się tym, co udało się nam, chirurgom, wypracować.
Nawet niewielkie blizny, jeśli znajdują się w widocznym miejscu, mogą stać się przyczyną kompleksu. Jeśli dyskomfort jest tak duży, że utrudnia normalne funkcjonowanie, warto zastanowić się nad zakryciem ich np. tatuażem.
Nawet niewielkie blizny, jeśli znajdują się w widocznym miejscu, mogą stać się przyczyną kompleksu. Jeśli dyskomfort jest tak duży, że utrudnia normalne funkcjonowanie, warto zastanowić się nad zakryciem ich np. tatuażem. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Czy tatuaż nie pogrzebie szansy na dobrą pracę?Jeszcze kilka lat temu społeczne postrzeganie osób posiadających tatuaże było skrajnie inne niż teraz.

- Czasy się zmieniły - mówi Agatka Kędra. - Kiedy 8 lat temu powiedziałam mamie, że zamierzam zawodowo zajmować się robieniem tatuaży, to przeraziła się - "Chcesz mieć kontakt z tą patologią?". Teraz, szczególnie latem, możemy zauważyć, jak wiele osób ozdabia ciała tatuażami, a nad zrobieniem swojego pierwszego zastanawia się nawet mój tata.
- Kiedy zaczynałam pracę jako przedstawiciel handlowy, mniejszym szokiem dla klientów były blizny na moich dłoniach niż ewentualny tatuaż, dlatego z jego wykonaniem zwlekałam 3 lata - wspomina Martyna. - Dziś ludzie odbierają mnie bardzo pozytywnie i choć mój tatuaż jest spory, bo i blizny, które zakrywa, sięgały od ucha do kostki, częściej wzbudza podziw niż niezdrową sensację.
W niedalekiej przeszłości zdarzało się, że w ogłoszeniach o pracę pojawiały się informacje, że oferta jest adresowana do osób nieposiadających tatuaży w widocznym miejscu. Dziś z takim zapisem się raczej nie spotkamy.

- Żaden HR-owiec nie powinien powiedzieć, że tatuaż dyskwalifikuje osobę ubiegającą się o pracę, bo zahacza to o dyskryminację. Faktycznie, na wysokich stanowiskach czy w pracy biurowej lub w sprzedaży B2B, gdzie handlowiec ma kontakt z klientem biznesowym, nie widuje się osób z widocznym tatuażem. Ten trend raczej się utrzymuje i obserwując kandydatów, z jakimi na co dzień się spotykam (a rekrutuję właśnie na takie stanowiska), nie widzę sygnałów na zmianę. Podkreślam natomiast, że jest to kwestia indywidualna - mówi Dominika Horbacz, konsultant Randstad Professionals. W pracy kelnerów, barmanów, czy w sprzedaży detalicznej, szczególnie w mieście, gdzie na tych stanowiskach dominują studenci, czyli osoby z pokolenia Y i Z, spotykamy tatuaże coraz częściej i nie jest to negatywnie odbierane. Dla mnie osobiście, jako konsumenta, ale i rekrutera, posiadanie przez kogoś tatuażu nie stanowi najmniejszego problemu.

Opinie (140) ponad 10 zablokowanych

 • Mam pełno tatuaży, pochodzę z kochającej rodziny, mam pracę na kierowniczym stanowisku, nie mam nałogów. No, a teraz Wy, (23)

  • 55 47

  • Nie mam żadnego tatuażu, pochodzę z patologicznej rodziny, nie mam pracy, piję i palę.

   • 31 6

  • No i gucio, tak trzymaj. Wszystkiego możliwie najlepszego, pozdrawiam.

   • 6 5

  • a ja mam pracę i pełno nałogów (2)

   i zastanawiam się co rzucić ....

   • 17 2

   • dobre

    • 5 0

   • ...rzuć pierwszy(a) kamieniem...

    • 0 0

  • Jak możemy Ci pomóc? (1)

   • 9 4

   • Chyba rzucę pracę

    nałogi są przyjemniejsze

    • 8 1

  • dla mnie jestes smieszny moze masz tatuze ale trabke pewnie masz mala jak piszesz taka bzdure (3)

   • 10 9

   • czyli ty uzależniasz swoje wybory życiowe od wielkości trąbki?

    skoro o tym wspomniałeś

    • 6 4

   • a co to jest "trabka" w Twojej wypowiedzi?

    • 0 0

   • A skąd wiesz, że nie pisała tego kobieta? - "jesteś śmieszny"

    • 1 0

  • też mam to wszystko ale tatuaży nie mam

   mam za to BMW więc też już się zdążyłem dowiedzieć jakim złym człowiekiem jestem ;)

   • 10 2

  • i masz niskie poczucie własnej wartości (2)

   inaczej nie wstawiałbyś tu tak dziecinnego komentarza

   • 10 9

   • bzdura, przeczytaj jeszcze raz

    gość pisze że jest tak samo wartościowym człowiekiem jak ci bez tatuaży. Natomiast zakompleksieńcy widzą w nim tego który napisał że jest szczęśliwy i ma kierownicze stanowisko

    • 10 6

   • skąd wiecie, że to gość a nie gościówa?

    • 1 0

  • ciało sie zmieni (4)

   jak pani czy pan kierownik pójdzie na emeryturke z kwiatków kotków i innych tatuaży zrobi sie smutna bużka ciałko załatwi twoje piekne rysuneczki na cacy

   • 12 9

   • samo siebie też załatwi (2)

    starość nie wybiera jedynie ludzi z tatuażami, wszyscy będziemy brzydcy

    • 10 7

    • nie koniecznie (1)

     ci bez tatuaży bedą ładniejsi i mniej śmieszni No ale na kimś kase trzeba trzepać jak interes idzie trza tatuować

     • 10 7

     • nie będą ładniejsi

      stary jest brzydki, z tatuażem czy bez, natomiast wyjatków i tatuaż nie oszpeci

      • 2 10

   • tak tak, bo jak emerytka nie ma tatuaży, to pewnie aż się ślinisz

    • 7 4

  • Do jednego nałogu właśnie się przyznałeś.

   • 3 2

  • Phew (1)

   A kogo to obchodzi. Ja nie mam kierowniczego stanowiska i czuję się dobrze ze sobą. Nie mam też tatuaży bo ich nie lubię.

   • 0 0

   • A i jeszcze lubię czasem drinka :)

    A i jeszcze lubię czasem drinka :)

    • 0 0

 • A ja? (11)

  A ja uważam, że tatuaże robią sobie osoby niezrównoważone emocjonalnie. Pamiętaj, nie zawsze będziesz młody.

  • 53 81

  • No i co ? A bez tatuaży będziesz piękniejszy na starość ? (3)

   • 30 12

   • (2)

    Tak!!!

    • 13 6

    • najważniejszy jest optymizm

     • 7 1

    • no mi wszystko staje jak widzę

     60-70-latkę o alabastrowej cerze bez tatuaży... bajka

     • 2 1

  • A ja uważam, że każdy ma prawo robić ze swoim ciałem, na co ma ochotę. W końcu to on/ona z tym żyje.

   Chciał/-a? Ma. Tyle.

   • 21 6

  • Rozumiem, że jesteś psychologiem/psychiatrą i badałeś te osoby z tatuażami?

   A nie tak po prostu piszesz co ci się wydaje?

   • 9 10

  • taaa, akurat na starość, to tatuaż będzie problemem estetycznym :D

   • 10 3

  • cos w tym jest (3)

   bo dlaczego nie przyjmowali ludzi wytatuowanych np.do legi cudzoziemskiej ?pewnie uważali wytatuowanych za niezróważonych psychicznie ?

   • 4 7

   • wiesz, kiedyś to było też niewolnictwo i ius primae noctis - zapewne coś w tym było

    • 6 4

   • Ja np.jak syn przyprowadzil (1)

    Dziewuche wytatuowana do domu to pogonilam wasze ciala w waszym domu a nie w moim Mam wstręt do tatuaży

    • 5 9

    • Ja głównie wytatuowane przyprowadzam do domu...

     A staży mama i tata oglądają jak się parzymy i jeszcze kasę nam za to płacą bo są w takim wieku, że już tylko na młodych popatrzeć mogą. Ty chyba też...

     • 1 1

 • Dlaczego atrakcyjne kobiety nie mają tatuaży? (12)

  Zazwyczaj jest to kobieta z nadwagą przed trzydziestka, paląca, przeklina, lubiaca energetyki i fast food.

  • 64 69

  • (2)

   P. Agata (tatuatorka z artykułu) jest gruba i nieatrakcyjna?

   • 27 11

   • po zrobieniu tatoo (1)

    przestała być

    • 7 7

    • bo ma większe tatuaże od Twoich, których nie masz...

     i reszty też...

     • 0 2

  • mają, wiele modelek je ma (4)

   m.in. Naomi Campbell

   • 7 10

   • (1)

    Tak jakbyś napisał, że Dorota Wellman to atrakcyjna kobieta

    • 8 6

    • nie to nie jest tak samo

     Wellman nie jest atrakcyjna z innych przyczyn

     • 1 1

   • Przeciez to psycholka (Naomi ) (1)

    • 3 1

    • no i co z tego? Może sobie być nawet nazistką

     nie zmienia to przecież faktu że jest atrakcyjną d..ą

     • 0 3

  • Mają, tylko ty nie dochodzisz do tego etapu, w którym mógłbyś je zobaczyć :)

   • 13 2

  • Z tego samego powodu

   z którego pociągi nie jeżdżą na południe.

   • 2 0

  • Doda ma duzo

   • 2 4

  • Walnij się w łeb !

   Martyna Wojciechowska , Anja Rubik, Emma Stone, Angelina Jolie itd... Najpierw pomyśl , zanim coś napiszesz!

   • 4 5

 • Tatuaże (10)

  Wywodzą się od osób w więzieniach. Kiedyś było wiadomo kto siedział a kto nie. Teraz te g*wniarze się tatuuja z mody i myślą że są groźni. Tylko geje to robią teraz.

  • 50 58

  • (7)

   Chłopak Ci to powiedział?

   • 11 6

   • Mi to samo powiedziała mama

    • 8 2

   • Też tak uważam (1)

    Chłopcy zapuszczają brody i robią tatuaże , a w głebi są nadal lamusami

    • 11 10

    • ja brode mam z lenistwa, fajnie się złożyło że taka moda

     czekam jeszcze aż będzie szał na kość słoniową

     • 3 2

   • to prawda. Im dłużej siedział w pace tym więcej miał (3)

    tatuaży. Powiem więcej. Niektóre miały ścisłe znaczenie. Inaczej tatuowali się złodzieje, a inaczej mordercy.

    • 13 6

    • no i gdzie tu niby ta prawda (2)

     to że w więzieniach się tatuują nie wynika z tego że tatuaże się stamtąd wywodzą. Adolf Hitler był wegeterianinem, czy to oznacza że wszyscy wegetarianie są jak Hitler? Widzę że u niektórych ludzi rozumienie przyczyny i skutku jest na poziomie szympansa. On też nie myśli tak abstrakcyjnie.

     • 3 3

     • Hitler nie był wegetarianinem. (1)

      Gdy doszedł do władzy, to zdelegalizował wszystkie towarzystwa wegetariańskie w Niemczech

      • 3 2

      • bzdura, nic nie zdelegalizował bo żadne towarzystwo nie musialo się wtedy legalizować

       :D:D:D a dla niego ustanawianie tego co ludzie mają jeść było ostatnią rzeczą o jakiej mógł pomyśleć

       • 0 1

  • Tatuaże wywodzą się ze starożytności, są niemal tak stare jak nasz gatunek i niegdyś były zastrzeżone tylko dla

   uprzywilejowanych (wojownicy, wodzowie, kapłani, wróże, itp.) To kiedy i w jaki sposób ewoluowały, to już zupełnie inna bajka; polecam, nawiasem mówiąc - fascynująca historia.

   • 19 2

  • Do tego stopnia spłaciłeś temat ze powinni cię dożywotnio wywalac z tego forum.

   • 3 2

 • Tatuaże szpecą (7)

  panie nie mają wyobrażni i kierują się modą a nie zdrowym rozsądkiem. Ciekawe co powiedzą za parę lat, kiedy skóra naturalnie przywiędnie, a tatuaż na niej będzie wyglądał jak brudna ścierka.

  • 48 37

  • (1)

   Ale chyba nie szpecą bardziej niż te blizny, które zakrywają...

   • 11 2

   • wtedy dopiero będzie mix

    • 1 3

  • (2)

   taa bo stara baba z pomarszczona skora bez tatuazy jest ladniejsza od tej z tatuazem. odpowiedz - nie jest. to nadal stara i pomarszczona baba

   • 15 4

   • Stara baba (1)

    A wytatuowana to różnica Wytatuowana wyglada jak stara wiezniarka a stara baba jak.stary człowiek i szacun dla niej a nie dla.dziary

    • 7 3

    • no i w czym ta więźniarka ma być brzydsza?

     jest tak samo brzydka jak zwykła stara baba

     • 0 2

  • bardzo szpecą (1)

   Jak widzę kobiety wytatuowane to mnie odpycha- nie widać tej kobiecości,delikatnosci- taki babo- chłop

   • 8 6

   • a mnie nie odpycha, de gustibus ...

    • 0 1

 • przyznam, że nie jestem ekspertem (1)

  lecz w pracy często muszę zajmować się tworzeniem grafiki, więc siłą rzeczy jakiś gust muszę posiadać w tym zakresie. I przyznam szczerze, że te pokazane w artykule tatuaże naprawdę nie są jakieś urodziwe...Abstrahując zupełnie od kwestii czy to tatuaż i czy warto go robić - serio podobają się Wam te przedstawione tu gryzmoły? Widziałem już w życiu naprawdę piękne tatuaże, lecz to powyżej to chyba jakiś żart :-)

  • 31 13

  • przestań się ośmieszać, robisz grafikę, którą ktoś zamawia, więc znasz się na tym jak na tatuażach, czyli się nie znasz

   • 2 1

 • Szczerzez mówiąc, to większość obecnych tatuaży zasługuje na to, by zakryć je blizną (14)

  • 52 8

  • Blizną po usunięciu xD (13)

   Mam wiele blizn ale nawet by mi do głowy nie przyszło, by je "zakryć" dziarą, dość kiepski pomysł by zwiększyć obroty w salonach dziergania się.
   Może jeszcze "wydziergaj sobie grupę krwi"? Tak na wszelki wypadek, na czole :D

   • 15 2

   • (11)

    Są tacy co tatuują sobie grupę krwi, co prawda nie na czole ale robią to w widocznym miejscu.

    • 5 4

    • i bez sensu to robią (1)

     bo nikt na to w chwili ratowania zycia nie patrzy.

     dlaczego? bo medycy nie podejma ryzyka i nie zaufaja temu, co ktos sobie wymalowal. dopoki nie przeprowadza testow to podaje sie neutralna mieszankę.
     jedynym wiarygodnym zrodlem informacji o grupie krwi nieprzytomnej osoby jest legitymacja krwiodawcy - tatuaze, niesmiertelniki u cywili czy inne niepotwierdzone informacje nie sa wiazace dla sluzb ratujacych zycie.

     • 17 3

     • minus od ignorantów?

      bardzo przekonanych o swojej racji ;)

      • 2 3

    • Owszem, np. część wojskowych + dane osob. - taki swoisty nieśmiertelnik. (8)

     Z ciekawostek - kiedyś podobno częste w formacji SS.

     • 5 5

     • wow, faktycznie (4)

      wiesz co też było powszechne w formacjach SS?
      picie herbaty

      • 2 6

      • Prawie tak jak w naszych czasach nieznajomość historii, nieprawdaż? (3)

       • 4 2

       • hahaha (2)

        jeśli chcesz dorobić ideologię do nieśmiertelników to próbuj dalej.
        możesz też odwołać się do zepsutego rzymu, zbrodniczych sowietów, przedwojennej polski, finlandii i wieeeeelu innych krajów.

        jeśli zaś chcesz dorabiać ideologie do tatuaży, to... też baw się dobrze

        • 1 5

       • Na razie bawię się dobrze tym, że dorabiasz ideologię... do innych. (1)

        Próbuj dalej, wypadasz (prawie) zabawnie ;) Pozdrawiam serdecznie, miłego i bez odbioru. Idę na herbatę ;)

        • 4 1

       • o, już ekspertka skończyła?

        a tak dobrze się zapowiadało

        • 2 4

     • jak człowiek spłonie to spłonie razem z tatuażem (1)

      a niesmiertelnik zawsze pozostawał po takim żołnierzu przykład masz z niedawnej budowy pkm kiedy to na Strzyży znalezli szkielet właśnie z takim nieśmiertelnikiem

      • 3 0

      • Oczywiście, masz rację. Z drugiej strony - nieśmiertelnik można zdjąć;)

       Dużo zależy od stopnia spalenia, głębokości i środków użytych do rysunku, ale to już inna bajka, raczej z zakresu medycyny sądowej;) Jeszcze z innej strony - jeśli człowiek nie spłonie a np. ulegnie mumifikacji, naturalnej bądź celowej, takie tatuaże są potem ciekawym materiałem do badań: słynne badanie podczerwienią mumii egipskich, protoplaści Greków tatuujący niewolników literką 'F' i ich następcy podkreślający w ten sposób szlachetne pochodzenie czy nasz stary znajomy z Południowego Tyrolu.
       Warte odnotowania - tatuowali się także pierwsi chrześcijanie (inicjały Chrystusa), po nich zwyczaj przejęli pewni bardzo bojowi bracia zakonni.
       Historia tatuażu na świecie jest wielobarwna niczym kobierzec z marokańskiego suku - tatuaż dopiero teraz został spauperyzowany i strywializowany, ale wcześniej... szczerze polecam poczytać.
       Kończę już, kończę ten wylew Nilu;)

       • 4 1

     • Waffen SS.

      • 0 0

   • Ty sobie możesz co najwyżej

    słomę nad butami wytatuować.
    (Pod tą, która już tam wystaje)

    • 4 0

 • Każda blizna to prawdziwa historia człowieka (6)

  Przykrywanie jej tatuażem to swego rodzaju ucieczka od prawdy, ale rozumiem ze czasami prawda jest nie do zniesienia. Dla mnie ludzie z blizną są tak samo piękni jak bez blizny, ważne żeby byli prawdziwi, autentyczni, dla mnie osobiście nie musicie się przykrywać grafikami i ukrywać, ale jeżeli ma to Wam pomoc zmierzyć się z rzeczywistością, to do Was należy decyzja ostatecznie.

  • 32 8

  • dorabiasz teorię

   co ci po historii że ktoś sie po pijaku wyp..lił i butelką po specjalu rękę rozciął. Tatuaż może być ładny i ktoś postanowił się nim przyozdobić, nie ma co szukać głębszego sensu ani w bliznach ani w tatuażach

   • 8 2

  • (3)

   taki trochę afektowany jesteś wiesz? blizny nie zawsze wiążą się z tragediami i ciężkimi chorobami. mam na plecach paskudną bliznę po rutynowym wycięciu pieprzyka - z jaką prawdą na jej temat mam się zmierzyć?

   • 3 3

   • Z jaką prawdą się zmierzyć? (2)

    Z taką ze masz paskudna bliznę po wycięciu pieprzyka. I tyle. A co chciałeś sobie u tatuatora zaprojektować w tym miejscu broszkę na tej bazie czy oko saurona? Po co? To tylko blizna po pieprzyku, ot co. Taka jest twoja prawda na temat tej blizny. Zarówno ty jak i dorabiacz teorii powyżej szukacie jakiejś nieobjawionej symbolicznej prawdy we własnych nadinterpretacjach moich słów. Jak byłem małym chłopcem to w czasie gry w piłkę nożną rozciąłem rękę na czyimś rozbitym specjalu ale nigdy nie przyszło mi do głowy żeby z tego robić motyla czy żaglowiec. otwieram dłoń i każdego dnia ta blizna jest na swoim miejscu jako pamiątka po dziecięcym meczu, taka jest zwyczajna prawda o mojej bliźnie. Takich swoich prawd mam kilka, żadnej nigdy nie koloryzowałem i nigdy nie dorabiałem do nich teorii.

    • 2 3

    • (1)

     po pierwsze nie mam potrzeby robienia sobie tatuażu na bliźnie której normalnie i tak nie widzę. po drugie rzucasz dziwne hasła o prawdzie nie do zniesienia i o mierzeniu się z rzeczywistościa a potem się z nich wycofujesz - dla kogoś blizna nie jest żadną prawdą tylko estetycznym defektem (bo wiesz, blizny to nie tylko równe cięcia) który akurat można zakryć tatuażem który i tak chciało się zrobić.

     • 3 0

     • Nie rozpatrywałem takiego przypadku ze chcesz zrobić tatuaż bez względu czy maszblizne czy nie, ale skoro już ja masz to możesz zrobić tatuaż w oparciu o istniejąca bliznę i ja zakamuflować. Raczej ma się blizne i tatuaż jest sposobem na jej estetyczne wytępienie, pozbycie się. Wydaje mi się ze są osoby które nie mogą tego znieść ze maja blizny w widocznych dla innych miejscach i ze inni się im przypatrują, ale pewnie i dla nich samych to jakieś obciążenie wiec podejmują decyzje o ich kamuflowania. Tobie nie przeszkadza owa blizna i nie masz potrzeby kamuflowania, ja mam podobnie. Ale jest tak jak piszesz ze blizna bliźnie nie jest równa i nie da się porównać rozległych blizn poparzeniowych czy innego typu poważnych wypadków do prostych ciec i zaszyć, wiec każdy decyduje sam co zrobić we własnym przypadku. Ja mam kilka takich prostych historii ale wcale nie kwalifikuje ich jako defekty estetyczne, bo czy każda blizna musi być od razu jakimś defektem? Ja tak nie uwazam. Mierzenie się z prawda i rzeczywistością może być z pewnością trudne np dla osoby która została oszpecona trwale bo ktoś oblał jej pół twarzy kwasem, to zupełnie trudna historia która codziennie widzi się w lustrze, ale czy to czyni od razu człowieka zdefektowanego? Może dla niektórych owszem, dla mnie nie. Może i rzucam dziwne hasła ale raczej z niczego jeszcze się nie wycofywałem. Najwyżej zostałem niewłaściwie zrozumiany lub nie najlepiej oddałem to co chciałem przekazać. Pozdrawiam.

      • 1 0

  • "ucieczka od prawdy"

   pewne prawdy są na tyle trywialne, że sporym nadużyciem jest nazywanie tatuowania ich, ucieczką

   • 2 2

 • jestem ciekaw (4)

  Jestem ciekaw , czy za parę lat nie będą powodem raka skóry. Tak raka skóry, to wkońcu ingerencja chemią w ciało człowieka, ale na razie to "super" moda

  • 16 17

  • Wydziaraj

   się, to się po latach dowiesz ;p

   • 0 3

  • pewnie są już badania na ten temat

   to w końcu nie nowość

   • 5 0

  • Kiedyś zwracano głównie uwagę na związki ołowiu i skutki ich oddziaływania (trzustka, wątroba).

   Rak? Na polskich stronach trochę materiałów, ale raczej na zasadzie kopiuj-wklej. Bardziej obiecująco wygląda The lancet oncology 'Tatoo, inks, and cancer' - długa lista z różnym stopniem dostępności ;) ale próbuj. Owocnej lektury.

   • 2 0

  • co za ueb

   to zamiast poczytać i zaspokoić swoją ciekawość to piszesz komentarze, dla pisania chyba

   • 0 0

 • Bingo! (4)

  Artykuł o weganach i artykuł o tatuażach w jednym czasie na trójmiasto.pl!
  Tyle hejtu!
  Gdzie by tu najpierw napisać?
  Kogo zhejtować pierwszego?
  Może uda się napisać jeden post i wkleić w obydwa miejsca?

  Jestem w raju!

  • 19 9

  • powiem tak (1)

   tatuaż to głupota wegeanin może być mnie to nie rusza

   • 5 9

   • każdy byle kmiot potrafi "powiedzieć tak"

    ale kmiot nie potrafi argumentować

    • 2 5

  • moda przeminie (1)

   zamiast Asi bedzie kochał Basie a tato zostaje,,,he he i inne tego typu historyjki

   • 7 1

   • tatuaż jest tak bezmyślny jak ten co go zamawia

    • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja On Duty
konferencja
maj 20-21
piątek - sobota
Gdynia, Akademia Marynarki Wojennej
530 zł
Bezpłatne konsultacje psychiatryczne
badania, konsultacje
maj 25
środa, g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Wstęp wolny
Rehabilitacja kregosłupa jogą
joga
g. 17:30
Gdańsk, Helse Medica Sp. z o.o
60 zł

Ogłoszenia polecane

Najczęściej czytane