• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jaki szampon, maska, odżywka? Zobacz jak prawidłowo dbać o włosy

Monika Bielkiewicz
9 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Od sposobów pielęgnacji i naszej determinacji oraz systematyczności zależy piękny wygląd naszych włosów. Od sposobów pielęgnacji i naszej determinacji oraz systematyczności zależy piękny wygląd naszych włosów.

Zdrowe, lśniące i gęste włosy to marzenie każdej kobiety. Niestety, większość z nas narzeka na ich kondycję. Są łamliwe, pozbawione blasku, nierzadko wypadają. Kluczem do sukcesu są odpowiednie nawyki pielęgnacyjne - i te uniwersalne, i te dopasowane do indywidualnych potrzeb włosów.



Nie trzeba wydawać fortuny, by cieszyć się zdrowymi i ładnie wyglądającymi włosami. W dużej mierze to od sposobów pielęgnacji i naszej determinacji oraz systematyczności zależy ich piękny wygląd. Po pomoc fachowca (trychologa) warto sięgnąć wówczas, gdy pomimo prawidłowej pielęgnacji, dobrych wyników badań i odpowiedniej diety, z włosami dzieje się coś niedobrego.

Czysta sprawa



Większość z kobiet nie przykłada większej wagi nie tylko do sposobu mycia włosów, ale również do drobnych zabiegów poprzedzających mycie. A są bardzo proste. Aby włosy po umyciu nie plątały się, a samo mycie było dokładniejsze i bardziej skuteczne, warto włosy przed umyciem dokładnie rozczesać. Dzięki temu prostemu zabiegowi woda, szampon i odżywka łatwiej wnikną w ich głąb. Aby dodatkowo zintensyfikować działanie szamponu, odżywki i maski, warto mycie włosów poprzedzić peelingiem skóry głowy, ale wykonanym nie częściej niż raz w tygodniu. Peeling zdecydowanie poprawia kondycję skóry głowy, pobudza krążenie i stymuluje cebulki.

- Taki peeling ma za zadanie przede wszystkim oczyścić skórę głowy z obumarłego naskórka, a dzięki temu regulujemy pracę gruczołów łojowych - wyjaśnia Ewa Cognac, trycholog. - Pamiętajmy, że zanieczyszczony skalp tworzy barierę, która blokuje przedostawanie się składników odżywczych w głąb skóry. Efekt? Każdy z wykonywanych przez nas zabiegów można uznać po prostu za bezskuteczny - dodaje ekspertka.
  • Peeling do skóry głowy, Alterna
  • Tricho-peeling oczyszczający do skóry głowy, BANDI Professional
  • Trychologiczny peeling do włosów i skóry głowy Biovax/L'Biotica
  • Trychologiczny Peeling enzymatyczny do skóry głowy K05, Karaal/skleptrychologiczne.pl
  • Oczyszczający peeling trychologiczny do skóry głowy H-Stimupeel/Pharmaceris
  • Peeling trychologiczny stymulujący wzrost włosów Radical/Farmona
  • Oczyszczający peeling do skóry głowy Stara Mydlarnia
W jaki sposób myjesz włosy? Szybko, chaotycznie i bardzo energicznie? Źle. Wykręcanie, szarpanie i ciągnięcie włosów w trakcie mycia wyrządza im krzywdę - stają się łamliwe i kruche. Najlepiej delikatnie masować skórę głowy opuszkami palców, pamiętając, że myjemy tylko skórę głowy - włosom wystarczy spływająca po nich piana. Ważne też, by przed nałożeniem szamponu na głowę rozcieńczyć go odrobiną wody, a nakładając na włosy wykonywać delikatne koliste ruchy. Podczas mycia niezwykle istotna jest również temperatura wody. Gorąca woda rozszerza łodygę włosa, co sprzyja otwieraniu się jego łusek. To z kolei pozbawia włosy blasku i powoduje ich matowienie. Ponadto zbyt ciepła woda wzmaga wydzielanie sebum - wysoka temperatura pobudza gruczoły łojowe, co powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów i skóry głowy. Z kolei zbyt zimna sprawia, że łuski w ogóle się nie rozchylają i wartościowe składniki szamponu czy odżywki nie są w stanie wniknąć w strukturę włosa. Najlepiej myć włosy wodą o temperaturze ciała, ale spłukiwać najlepiej letnią - chłodniejsza (ale nie zimna!) woda zamknie łuskę włosa sprawiając, że staną się lśniące.

Zanim naniesiemy szampon na włosy, należy go rozcieńczyć wodą. Masujemy skórę głowy opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy. Zanim naniesiemy szampon na włosy, należy go rozcieńczyć wodą. Masujemy skórę głowy opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy.

Za często, zbyt rzadko...



Chociaż nie istnieje żadna sztywna reguła dotycząca częstotliwości mycia włosów, warto pamiętać, że włosy raczej nie potrzebują tego zabiegu codziennie. Myjąc głowę każdego dnia, pozbawiamy ją tłuszczu, który jest niejako jej naturalnym płaszczem ochronnym. Aby dać włosom czas na odnowienie ich naturalnej struktury, powinny być myte np. co drugi dzień. Oczywiście, zabieg ten zależy głównie od indywidualnych potrzeb, a także rodzaju włosów, fryzury i trybu życia. Jeżeli więc czujemy potrzebę codziennego oczyszczania włosów, należy wybierać delikatne preparaty: szampon nie powinien zawierać mocnych detergentów typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate), ponieważ te składniki zwłaszcza stosowane codziennie, mogą spowodować przesuszenie włosów. Zbyt rzadkie mycie włosów również im nie służy. Zgromadzony na nich kurz, łój oraz pozostałości kosmetyków do stylizacji wpływają negatywnie nie tylko na wygląd włosów, ale również na ich łodygi: są obciążone, matowe, osłabione oraz maja nieprzyjemny zapach. Ponadto gromadzące się w nadmiarze sebum wpływa na rozwój flory bakteryjnej, stając się pożywką dla bakterii, drożdży oraz grzybów.

- Kiedyś popularne były produkty typu 2w1, czyli szampon z odżywką. Ja jestem zdania, że nie można jednocześnie myć włosów i odżywiać - mówi Piotr Wasiński, fryzjer, ekspert marki NIVEA. - Szampon służy przede wszystkim do tego, by oczyścić włosy, dlatego warto myć głowę dwa razy: za pierwszym razem zmywamy z nich zanieczyszczenia i resztki produktów do stylizacji, a za drugim - pielęgnujemy je.

Diabeł tkwi w... szamponie



Reklama w TV, "ekspertyza" koleżanki albo zachęta blogerki wcale nie gwarantują, że wybierzemy dla siebie idealny szampon. Dlatego wybierając ten produkt, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze na jego skład: powinien być jak najbardziej naturalny, bogaty w ekstrakty roślinne, witaminy, minerały oraz drogocenne olejki o wysokich właściwościach odżywczych i pielęgnujących. Wspomniane wcześniej detergenty SLS i SLES oraz ciężkie silikony posiadają co prawda świetne właściwości myjące, ale są zbyt inwazyjne - wysuszają łodygi włosów, a także mogą powodować podrażnienia skóry głowy. Ważne, by zawsze dobierać szampon do typu włosów: odpowiedni do cienkich, właściwy do kręconych, jeszcze inny do koloryzowanych.

- To nieprawda, że wszystkie szampony są jednakowe - obala mit fryzjer Vachagan Grigoryan. - Włosy przetłuszczające się wymagają szamponów z substancjami hamującymi intensywną pracę gruczołów łojowych. Z kolei włosy suche i łamliwe, które najbardziej potrzebują odżywienia oraz natłuszczenia, docenią produkty bogate w lipidy oraz proteiny. Dla włosów farbowanych stworzono szampony bogate w substancje nawilżające, utrwalające kolor oraz wygładzające. Z kolei do pielęgnacji włosów osłabionych i z tendencją do wypadania, zalecam przede wszystkim łagodne produkty, które są bogate w witaminy oraz ekstrakty roślinne.
  • Szampon oczyszczający Biovax Botanic/L'Biotica
  • Szampon wzmacniający włosy osłabione i łamliwe, z olejkiem rycynowym i migdałem, Garnier/L'Oreal
  • Szampon wzmacniający z systemem Omega Plex i keratyną Gliss Kur/Schwarzkopf
  • Szampon do włosów farbowanych z kompleksem keratynowym, Gliss Kur/Schwarzkopf
  • Nawilżający szampon micelarny Nivea

Odżywka



Jednym z najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów jest unikanie odżywek i masek lub ich niewłaściwe stosowanie. Nakładanie odżywki na włosy po każdym myciu ułatwia ich rozczesywanie - pasma są gładsze, przez co łatwiej wyczesuje się z nich splątane i połamane końcówki bądź włosy, które wypadły podczas masowania skóry głowy. Ponadto odżywka chroni włosy w trakcie suszenia, a także przed łamaniem i rozdwajaniem się końcówek.

- Odżywka ma w sobie składniki, które delikatnie oklejają włos dookoła, wygładzają go i przymykają jego łuskę - mówi Piotr Wasiński. - Co jest bardzo istotne, nawet jeśli nakładamy ją tylko na chwilę, warto najpierw odsączyć włosy z nadmiaru wody, żeby odżywka z nich nie spłynęła, a przed spłukaniem jej ciepłą lub letnią wodą, warto przeczesać włosy grzebieniem. Nigdy nie nakładamy odżywki na skórę głowy! To najszybsza droga do zwiększenia produkcji sebum a nawet do łupieżu. Odżywkę nakładamy wyłącznie na włosy, zaczynając od kosmyków na wysokości uszu, aż po same końcówki. Delikatnie wgniatamy ją w pasma i pozostawiamy na parę minut. Ważne jest również, aby bardzo dokładnie ją spłukać z włosów.
  • Nawilżająca odżywka do włosów farbowanych Saaremaa/Wild Siberica
  • Odżywka z kompleksem keratynowym i marokańskim olejkiem, TRESemme/Rossmann
  • Odżywka z proteinami mleka do włosów cienkich Hair Milk/Nivea
  • Odżywczy oleo-krem z olejami indyjskimi moringa i tamanu Biovax Caviar/L'Biotica

Maska



A co z maskami do włosów? Są ważne w procesie odpowiedniej pielęgnacji pod warunkiem, że stosujemy je umiejętnie.

- Po pierwsze czas. Nałożenie takiego produktu odżywczego zaledwie na kilka minut praktycznie mija się z celem - zaznacza Leszek Holcer. - Taki zabieg jedynie delikatnie wygładzi włosy i ułatwi ich rozczesywanie. Zalecam klientkom, by maski nakładały na włosy na ok.15-30 minut, potem należy nałożyć na nie czepek i dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem. Wysoka temperatura zintensyfikuje wnikanie we włosy wartościowych składników, a czas pozwoli im odpowiednio zadziałać - dodaje ekspert.
  • Maska wzmacniająca do włosów bardzo zniszczonych Garnier Fructis/L'Oreal
  • Lipidowa odżywka-maska Absolut Repair/L'Oreal Professionnel
  • Głęboko odżywiająca maska z algami Oh! my sexy hair
  • Odżywcza maska do włosów Vianek

Sztuka suszenia



Poprawne suszenie włosów jest tak istotne jak odpowiednie mycie i dobrze dobrane produkty pielęgnacyjne. Fryzjerzy do osuszania włosów i odsączania z wody używają papierowych ręczników (to tzw. blotting). Najpopularniejszą metodą jest jednak stosowanie zwykłego bawełnianego ręcznika. I chociaż brzmi to zaskakująco, nie każdy wie, jak nim prawidłowo suszyć włosy.

- Nigdy nie trzemy włosów ręcznikiem, dotyczy to zwłaszcza włosów delikatnych. Najlepiej dzielić je na niewielkie sekcje, a każdą z nich otulać częścią ręcznika przez kilka sekund - doradza Leszek Holcer z Atelier Fryzur M&L. - Istotne, aby za każdym razem była to inna część ręcznika - sucha - tylko wtedy zyskamy pewność, że nie nakładamy dodatkowej wody na włosy. Ważne również, aby ręcznik miał dobrą wchłanialność.
Ważne, by przed zastosowaniem suszarki dobrze wytrzeć włosy - im staranniej będą wytarte, tym lepiej będą chronione przed ciepłem. Do suszenia należy używać zawsze chłodnego nawiewu - zbyt ciepły strumień powietrza rozchyla łuskę włosa zamiast ją domknąć. Ważne jest również, w jaki sposób suszymy włosy. Należy pamiętać, aby robić to zawsze zgodnie z kierunkiem ich wzrostu - suszenie pod włos może skutkować otwieraniem łusek włosa, a przez to ich zmatowieniem i pozbawieniem blasku.

Należy pamiętać, aby włosy zawsze suszyć zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Należy pamiętać, aby włosy zawsze suszyć zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.

Moc olejków



Bardzo popularną metodą pielęgnacyjną stało się tzw. olejowanie, czyli prosty, domowy sposób na odżywienie oraz zregenerowanie włosów. Ten zabieg sprawia, że poprawia się ich kondycja, odzyskują blask i piękny wygląd. Do naszej dyspozycji jest mnóstwo olejów, zarówno tych spożywczych (rycynowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek czy olej z pestek winogron), jak i te bardziej egzotyczne, ale nadal osiągalne: arganowy, kokosowy, migdałowy czy macadamian i awokado. Ważne, by dobrać olej do typu włosa, kierując się ich porowatością oraz typem. Włosy suche i bardzo zniszczone docenią zwłaszcza olej migdałowy, jojoba, kokosowy, sezamowy czy arganowy. Dla włosów ze skłonnością do przetłuszczania najlepsze będą olej jojoba, sezamowy, oliwa z oliwek, a także olej z winogron. Z kolei włosy cierpiące z powodu łupieżu poratuje delikatny olejek z drzewa herbacianego. Aby osiągnąć widoczne efekty, warto przestrzegać podstawowych zasad olejowania: należy zawsze rozczesywać włosy przed i po olejowaniu, w trakcie zabiegu szczelnie owijać głowę czepkiem lub ręcznikiem i zawsze po olejowaniu dokładnie umyć włosy szamponem.

Aby osiągnąć widoczne efekty, warto przestrzegać podstawowych zasad olejowania, m.in. zawsze rozczesywać włosy przed i po olejowaniu. Aby osiągnąć widoczne efekty, warto przestrzegać podstawowych zasad olejowania, m.in. zawsze rozczesywać włosy przed i po olejowaniu.

Włos również je!



Dermatolodzy podkreślają, że stan włosów informuje przede wszystkim o naszych błędach dietetycznych. Ich wypadanie, łamliwość, brak połysku mogą być efektem złego odżywiania. Komponując dietę warto zwrócić uwagę na składniki. Być może zmieniając dietę na zdrowszą, nie będziemy musiały sięgać po wspomagające włosy suplementy. Cynk, który wzmacnia strukturę włosa i przyspiesza jego wzrost zawierają zwłaszcza jajka, owoce morza, warzywa strączkowe, orzechy włoskie, siemię lniane i mięso. Natomiast żelazo, które jest odpowiedzialne za ukrwienie cebulki włosa (jego niedobór jest ściśle związany z wypadaniem włosów) kryje czerwone mięso, warzywa strączkowe, nasiona, orzechy makadamia, włoskie, a także ciemnozielone warzywa liściaste. Chroniący mieszki włosowe selen, który wspiera pracę tarczycy i hamuje wypadanie włosów jest z kolei obecny w orzechach oraz rybach. Witaminę E, silny przeciwutleniacz, który chroni komórki włosa przed wolnymi rodnikami, odnajdziesz z kolei w owocach tropikalnych czy ciemnozielonych warzywach liściastych. Metioninę i cysteinę, czyli aminokwasy siarkowe wspierające wzrost i siłę włosów, a także, uwaga, zapobiegające ich siwieniu znajdziesz w warzywach strączkowych, rybach, jajkach, orzechach, produktach mlecznych oraz dobrej jakości mięsie.

- Zły stan włosów występuje bardzo często u pacjentów, którzy stali się ofiarami epidemii niejedzenia mięsa - zwraca uwagę dermatolog dr Tomasz Wasyłyszyn. - Źródłem białka potrzebnego skórze i włosom nie są soja, soczewica czy blanszowane warzywa, ale właśnie mięso. Zatem jeśli chcemy mieć zdrowe włosy, musimy je jeść - dodaje.
Warto regularnie podcinać końcówki włosów. Warto regularnie podcinać końcówki włosów.

Czas na odpoczynek



Nie jest tajemnicą, że wszystkie zabiegi mechaniczne i chemiczne przyczyniają się do pogorszenia kondycji naszych włosów, zwłaszcza te stosowane w nadmiarze. Regularnie stosowana lokówka, prostownica i suszarka wysuszają i osłabiają włosy, z kolei częste zabiegi koloryzacji sprawiają, że włos traci cząsteczki keratynowe, a to właśnie keratyna odpowiada za dobrą kondycję i piękny, zdrowy wygląd włosa. Dlatego warto skorzystać z jeszcze jednej metody by poprawić stan włosów: warto co jakiś czas zrezygnować z intensywnych zabiegów fryzjerskich i dać im czas do regeneracji. Lepiej regularnie odwiedzać fryzjera, by włosy fachowo podciąć i poddać profesjonalnym zabiegom odżywczym i regenerującym. Na pewno się odwdzięczą.

Opinie (35) 5 zablokowanych

  • Kurde a mi włosy ledwo dają radę dwa dni wytrzymać bez mycia. Myje co drugi dzień ale drugiego już widać ze nie są świeże.

    • 8 0

  • Mam prawie czterdzieści lat i piękne długie i gęste włosy. Fabuję raz na 3 miesiące, myję codziennie wieczorem i nie suszę. Dopiero rano suszarka i tzw blast. Do mycia szampon i odżywka, polecam serię expert znanej zachodniej marki. Raz w tygodniu maska - to prawda ręcznik i folia i minimum 30 minut.
    Na kosmetyki do włosów wydaje majątek, ale nie żałuję. Mam cicha nadzieję, że moje włosy będą jeszcze wiele lat w tak dobrej kondycji.

    • 0 2

  • Jaki szampon? To proste.

    Wśród dziesiątki buteleczek na wannie szukam takiej z napisem szampon - zwykle zawiera to co trzeba. Podobnie jest w sklepie. Ważne, że szampon i że do włosów.

    • 3 0

  • (1)

    Osobiście używam szamponu z kaminomoto. On łupież zwalcza i pomaga odrastać włosom. To ważne dla mnie jak po ciąży włosy garściami zaczęły mi lecieć. I chce je wzmocnić. a o tym szamponie koleżanki w pracy rozmawiały. one już po 2 dzieci mają to więcej wiedzą jakie metody są najlepsze na włosy i nie tylko. Trzeba słuchac bardziej doświadczonych

    • 0 1

    • Ilość dzieci nie jest wyznacznikiem znajomości trychologii czy dermatologii. Będąc przedstawicielem zakładów Kruppa też mogę powiedzieć, że jestem blondynką o gęstych, lśniących, grubych włosach dzięki radzie koleżanki, używającej szamponu xxx. W internecie zareklamować można wszystko. Abstrahując prawda jest taka, że dzięki otaczającej nas chemii wchłanianej przez skórę i jelita nasz organizm różnie reaguje na kosmetyki nawet naturalne, jednym służą, innym mniej. Stara prawda, im mniej chemii, im rzadziej, tym lepiej. Kiedyś południowcy rzadko myli włosy i nacierali je oliwą /w Biblii też o tym mowa/.

      • 0 0

  • Do włosów to tylko pomada

    • 0 0

  • Każdy używa szamponu czy odżywki jaka mu najbardziej odpowiada ja mam szampon z kaminomoto.. używam o ze względu że wzmacnia włosy i zaprzestaje ich wypadanie. w czasie zimy moje włosy bardzo słabną i muszę się posiłkować naturalnymi kosmetykami. Odżywki rzadziej używam, mam specjalną w sprayu i używam jej jak mam mocno poplątane włosy na przykład

    • 0 0

  • A co maja robic siwi (1)

    Siwr, suche i sztywne :(

    • 0 0

    • Re: A co maja robic siwi

      Moje wypadajce i nie do ułożenia włosy ratuje vitapil w tabletkach. Zażywam od prawie dwóch miesięcy i jestem zadowolona. Ukladaja sie fajnie nie mam peoblemow po wstaniu. No i przestaly prawie wypadac. Kuracjevstosuje nadal postepy sa widoczne

      • 0 0

  • metoda OMO

    Od kiedy poznałam i zaczęłam stosować tę metodę jestem posiadaczką wspaniałych włosów przy niewielkim nakładzie pracy i kasy. Metoda ta polega na nakładaniu najpierw odżywki i myciu włosów, potem myciu niewielka ilością szamponu a potem znowu odżywką. Stosuję do tego serię joanny z jedwabiem i efekty genialne

    • 0 0

  • Polecam szampon z czarną rzepą i skrzypem od Bielendy z serii Botanic Spa Rituals, do tego mam maskę tez od nich i moje włosy wyraźnie poprawiły si,ę. Już nie są tak przesuszone, łamliwe, końcówki już się tak nie rozdwajają. Super linia

    • 0 0

  • Jak dbam o włosy

    Fajny artykuł, z pewnością się do niego zastosuje. Ostatnio czytałam także inny artykuł https://monkly.pl/pielegnacja-wlosow-w-prostych-krokach/ - bardzo mi pomógł
    Miłego dnia :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane