• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak sobie radzić z trądzikiem

opr. mw
3 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń występujących u młodych ludzi, których nękają problemy z cerą. O przyczynach powstawania trądziku oraz o sposobach jego leczenia opowiada dr, Piotr Szlązak specjalista dermatolog i wenerolog

.
Pielęgnacja skóry i regularne przyjmowanie leków pomogą wyleczyć trądzik i cieszyć się piękną cerą przez długie lata. Pielęgnacja skóry i regularne przyjmowanie leków pomogą wyleczyć trądzik i cieszyć się piękną cerą przez długie lata.


Jakie są przyczyny powstawania trądziku?


Trądzik pospolity jest choroba wieloczynnikową. Główną przyczyna pojawiania się choroby jest wzrost wydzielania sebum w wyniku stymulacji gruczołów łojowych. Dodatkowo na skutek złuszczania naskórka w obrębie ujść mieszków włosowych dochodzi do ich "zaczopowania". Tworzy to wewnątrz mieszków włosowych warunki beztlenowe i powoduje gromadzenie się zbitego łoju. W ten sposób powstają warunki sprzyjające rozwojowi Propionibacterium acnes. Bakterie te zasiedlają skórę osób zdrowych, jednak ich nadmierny rozwój wywołuje stan zapalny. Ponadto bakterie wewnątrz gruczołów łojowych, na drodze enzymatycznej, rozkładają łój, uwalniając wolne kwasy tłuszczowe które działają drażniąco i dodatkowo aktywują komórki wywołujące stan zapalny.

Czy trądzik jest tylko problemem nastolatków? Czy może także występować u osób straszych?

Trądzik pospolity często określany jako młodzieńczy - jest rzeczywiście utrapieniem głównie osób młodych (ok. 90 proc. nastolatków). Jego pojawienie się związane jest ze zmianami hormonalnymi do jakich dochodzi w okresie dojrzewania. Hormonami, które najmocniej stymulują gruczoły do produkcji łoju są androgeny (hormony wydzielane przez jądra mężczyzn, nadnercza, w niewielkiej ilości produkowane także przez jajniki kobiet). U kobiet przyczyną trądziku może być brak odpowiednich proporcji między estrogenami (hormonami produkowanymi w większej ilości w pierwszej tzw. folikularnej fazie cyklu miesięcznego), a gestagenami (hormonami drugiej tzw. lutealnej fazy cyklu). Nie oznacza to jednak, że trądzik pospolity jest schorzeniem o podłożu wyłącznie hormonalnym, gdyż u wielu osób nie stwierdza się zaburzeń hormonalnych. Często decydują o tym skłonności genetyczne, polegające na większej wrażliwości gruczołów łojowych na hormony. Na skutek stałego ich pobudzania może dojść do przerostu gruczołów i łojotoku. W naszej praktyce jednak coraz częściej obserwujemy uaktywnianie się trądziku pospolitego także u osób starszych, głównie u kobiet w wieku powyżej 25. roku życia. I tu także nie zawsze udaje się potwierdzić zaburzenia hormonalne.

Czy istnieją czynniki sprzyjające powstawaniu zmian trądzikowych?

Do najważniejszych należą wymienione wcześniej predyspozycje osobniecze (dziedziczne) i zaburzenia hormonalne.

Ale trądzik może zaostrzać się także po kontakcie ze smarami, substancjami oleistymi i pochodnymi smoły, stosowaniu leków (np. steroidy anaboliczne, glikokortykosterydy, preparaty litu) czy wreszcie po niektórych źle dobranych kosmetykach przyspieszające rozwój zaskórników (np. zbyt tłuste kremy, oliwki).

Jak leczymy trądzik?

Wiele osób, w łagodnych postaciach trądziku, uzyskuje zadowalające efekty stosując kosmetyki do cery trądzikowej lub preparaty dostępne w aptekach. Jednak jeśli pojawiają się liczne zmiany zapalne (czerwone grudki i krosty) postępowanie takie może okazać się niewystarczające. Tak więc, jeśli po 1 - 2 miesiącach stosowania kosmetyków nie ma efektu, konieczna jest wizyta u dermatologa. Konsultacja specjalistyczna konieczna jest także, gdy mimo stosowania dobranych kosmetyków, pojawiają się nowe zmiany chorobowe. Terapia dermatologiczna zawsze zlecana jest indywidualnie, w zależności od zaawansowania choroby i reakcji organizmu na stosowane leki. W walce z trądzikiem stosujemy zarówno leki doustne jak i preparaty zewnętrzne. Często lekarz zaleca terapię łączoną.

Kilka zasad prawidłowego leczenia:

1. Trądzik jest przewlekłym schorzeniem, nie należy więc oczekiwać, że po kilkutygodniowej terapii choroba nie nawróci (nawet jeśli ustąpią wszystkie wykwity zapalne).

2. Częste przerwy w leczeniu uodparniają bakterie na stosowane leki, znacznie uszczuplając arsenał skutecznych środków do walki z chorobą.

3. Przed nałożeniem leków miejscowych należy umyć i osuszyć skórę (można do tego celu stosować toniki i odpowiednie żele).

4. Dla zamaskowania nieestetycznych wykwitów, na nałożony lek (nigdy odwrotnie), można delikatnie nałożyć niewielką warstwę sypkiego pudru lub delikatnych podkładów w zawiesinach i fluidach. Nakładanie grubej warstwy makijażu może doprowadzić do blokowania ujść gruczołów łojowych i nasilać trądzik.

5. Leki miejscowe należy stosować na całą powierzchnię chorej skóry a nie na same wykwity chorobowe (jak czyni to wiele osób).

6. Leki należy przyjmować regularnie i nie przerywać ich stosowania bez powiadomienia o tym lekarza prowadzącego.

7. W przypadku konieczności podjęcia leczenia u lekarza innej specjalności, należy powiadomić go o aktualnie stosowanych lekach.

8. W przypadku wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienie, grypa) nie należy przerywać leczenia, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Czy trądzik możemy leczyć w gabinecie kosmetycznym?

Zabiegi oczyszczania skóry, peelingi kosmetyczne i maseczki, zalecane są jedynie w łagodnych postaciach trądziku, gdy nie ma zmian zapalnych. Natomiast zabiegi takie są bardzo korzystne w już po zakończeniu leczenia. Odpowiednio dobrane serie zabiegowe zmniejszają skłonność do nawrotów choroby i przyspieszają regeneracje skóry po leczeniu.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy leczeniu schorzenia?

Nigdy nie wolno mechanicznie wyciskać zawartości zapalnych grudek krost i guzków. Uraz, jakiemu poddane zostają mieszki włosowe, osłabione dodatkowo stanem zapalnym powoduje, że łatwo pękają, a zawarta w nich treść ropna nie tylko wypływa na zewnętrz, ale często wylewa się do głębszych warstw skóry. Powoduje to rozszerzenie infekcji i jest przyczyną powstawania szpecących blizn. Przy zmianach ropnych nie wolno korzystać z naświetlań w solariach, gdyż powoduje to powstawanie trwałych przebarwień. Zmiany skórne po solarium wprawdzie szybciej ustępują, ale przyspieszają też pojawianie się nowych (ultrafiolet powoduje zwiększenie rogowacenia naskórka i ułatwia zamykanie ujść gruczołów łojowych).

Także stosowanie peelingów kosmetycznych zalecane jest dopiero po ustąpieniu zmian zapalnych. Tylko niektóre peelingi lekarskie wspierają leczenie trądziku, ale te zalecane są w uzasadnionych przypadkach. Głębokie peelingi lekarskie i inne zabiegi redukujące blizny potrądzikowe stosuje się dopiero po ustąpieniu aktywnych zmian chorobowych.
opr. mw

Opinie (63) ponad 20 zablokowanych

  • czyli co kupić ? (5)

    prosze powiedzcie co kupić ?

    • 0 0

    • (1)

      Benzacne polecam. Albo po goleniu spirytusem przetrzyj twarz. ;]

      • 0 0

      • najlepiej pół litra dziennie ...czyścioszki w gardło

        • 0 0

    • POLECAM

      Bardzo polecam kosmetyk: ACNE-STOP: Laboratoires Agnieszka Sagan i Partenaires PLC (Public Limited Company) Środek ten kupiłam przyznam się do wypróbowania, myślałam , ze to kolejny kosmetyk który nie daje rezultatów, ale ku mojemu zaskoczeniu okazało się , że jest on po prostu CUDOWNY, zmiany trądzikowe widocznie się zmniejszyły, a skóra stała się widocznie zdrowsza, zauważyłam sporą poprawę z dnia na dzień . GORĄCO POLECAM !!!

      • 1 0

    • uporczywy tradzik

      z braku vit D3 powstaje tradzik

      • 0 0

    • Moja córka dostała od kosmetyczki olejek perilla, mniej więcej coś takiego http://pinqwin.pl/produkt/olej-perilla-do-cery-tlustej-tradzikowej-wrazliwej-50ml/
      Bardzo jej pomógł, miała podrażnioną buzie po innych lekach typu Benzacne, a ten olejek złagodził wszystko i na syfki też pomógł.

      • 0 0

  • pomaga całkowicie wyleczyć trądzik (5)

    zdecydowanie polecam tretinex lub jego polskie odpowiedniki(np izotek), lek nie jest tani ale pozwala na całkowite wyleczenie nawet bardzo powaznego trądziku. Naprawde bardzo polecam zapytać sie swojego dermatologa o ten lek.( kuracja trwa ok 6 miesiecy ale rezultaty sa widoczne juz po ok 1-2 miesiącach) .

    • 0 0

    • isotretinoina

      substancja czynna to istotretinoina i jest kilka polskich produktow, ktore to zawieraja....

      najlepszy oczywiscie oryginal, prosze poszukac w necie... roaccutane

      • 0 0

    • ważne pytanie

      Czy ten lek pomaga również w trądziku różówatym występującym u mężczyzny po 50tce?

      • 0 0

    • ważne pytanie

      czy ten lek pomaga również w trądziku różowatym u mężczyzn po 50tce?

      • 0 0

    • lek trezba brac pod scisła kontrola lekarza

      bo lista skutkow uboczna jest długa i ponad połowa osób takie skutki odczuwa, lek tez rozwala wątrobe w tempie expresowym, powoduje bóle miesni i stawów ( konkretnie upierdliwe) mozna od niego utyc, skóra podatna na mikrouszkodzenia i kiepskie gojenie, generalnie warto rozpatrzyc za i przeciw, poczytac forum dermatologiczne

      • 0 1

    • Izotek

      Ja osobiście nie polecam izoteku. Wbrew pozorom jest to lek nibezpieczny niszczący watrobę. Stosowałam go przez ok. 7 miesięcy pod kontrolą lekarza jednak trądzik po następnych 6 miesiącach wrócił w takim stanie jak był przed leczeniem. Pieniądze wyrzucone w błoto, a zaznaczam, że moje krostki nie były dużymi ropnymi wykwitami, tyllko grudkami.

      • 0 0

  • leczyć się madrze

    To co napisali tutaj to prawda. Leki trzeba stosować zależnie od ciężkości choroby. Bo mnie nie pomagały takie leki bez recepty dopiero po wizycie u dermatologa dostałem takie leki które pomogły.

    • 0 0

  • dobra rada! (4)

    Polecam prof.Placka z Gdyni.Fantastyczny człowiek i cudotwórca-dermatolog.Uporał się z koszmarnym tradzikiem mojego syna.Po 7 miesiacach bużka jest piękna i bez żadnej krosty!Odwiedziłam wielu dermatologów i sytuacja była już naprawdę tragiczna.Bużia wyglądała fatalnie,policzek opuchnięty i ból ucha.Szczęście,że miałam już umowioną wizytę u prof.Wygraliśmy!!! Polecam wszystkim!!!

    • 0 5

    • kłamiesz

      • 1 0

    • (1)

      a ja zdecydowanie odradzam tego lekarza-po wielomiesięcznej i jak się okazało kompletnie bezsensownej kuracji antybiotykami (przepisanymi w ciemno bez wykonania stosownych badań)nie było żadnej poprawy a mój organizm dodatkowo wyjałowił się kompletnie i nabrał odporności na wiele grup antybiotyków przez co teraz mam poważne problemy przy każdej trochę cięższej niż przeziębienie chorobie.
      może jest to dobry lekarz od korekcji/zabiegów operacyjnych ale na pewno nie jako lekarz leczący problemy skórne takie jak trądzik...

      • 0 0

      • ad. poprzedniego wpisu-chodzi o dr.Placka z Gdyni...

        • 0 0

    • A czym leczył tretinexem ? a szodliwośc leczenia?

      • 0 0

  • Medycyna ludowa (1)

    Sprawa jest znana od lat. Najlepiej zastosowac gruntowne wyciskanie gejzera oraz dobre bzykanie-bez wzgledu na wiek. Jak reka odjal:)

    • 2 6

    • hahahah xD

      • 0 0

  • zmienia sie stereotyp 15-latka z trądzikiem

    Wiek sie wydłuża, tłumaczą to rodzajem reakcji skóry na chemię czy jakoś inaczej. Nie jestem lekarzem, ale czytałam lepsze artykuły.

    • 1 0

  • popieram

    • 0 1

  • racja (2)

    SEX dobry nie tylko na trądzik... przy okazji poprawisz sobie samopoczucie..zgubisz pare zbednych cm. przysłuzysz sie partnerowi/partnerce ni masz problem z głowy jak spedzic wieczór:D tyle dobrego i za darmo ... tylko zainwestowac w cos anty-dzieciastego .. dobre ogumienie wystarczy:P

    • 3 4

    • Sprytny plan, ale ma haka. (1)

      Znalezc partnerke, co moze nie byc takie proste.

      • 0 0

      • no jezeli masz rzeczywiscie problem z tradzikiem to moze byc trudne....:-)

        • 2 0

  • (2)

    AKNEMYCIN

    • 1 0

    • stosowałem ! Do tego łykałem antybiotyk (tetracykliny) i wyleczyłem sie (1)

      Ale polecam udac sie do dermatologa, ktory przypisze odpowiedni lek i dawke

      • 1 0

      • dobry dermatolog

        kto poleci dobrego dermatologa w Gdańsku ?

        • 0 0

  • (3)

    nie polecam prof. Placka! też mnie wyleczył... ale po dłuższym czasie trądzik wrócił jeszcze gorszy!! masakra!! a ponadto moja wątroba po tych lekach błagała o pomoc! mnóstwo kasy wyrzuconej w błoto...

    • 1 3

    • sprostowanie (2)

      Owszem!Zostałam uczciwie poinformowana już przy pierwszej wizycie u prof.,że bardzo możliwy jest nawrót po około dwoch latach,więc liczę się z tym!Poza tym moj syn przed kazda wizytą miał robione badania i prof.z wielką uwagą się im przyglądał.Na pewno gdyby były przeciwwskazania,zdecydowałby o innych metodach leczenia.Minął już prawie rok.Moj syn czuje się swietnie,wyniki ok i buzka jak malowana.Po tym co przezył,kiedy chował twarz w kurtke czy bluze,chodził ze spuszczoną głową,zawstydzony....czego chciec więcej?!Pozdrawiam i polecam profesora!

      • 0 0

      • (1)

        tak jak wcześniej pisałam trądzik wrócił po długim czasie w miejscach których go nigdy nie miałam:/ moje policzki wyglądały tak (i tak je odczuwałam) jakby się paliły. Nie mogłam spać, a nawet żuć gumy, bo czułam ból. Dostałam zapalenia węzłów chłonnych. Prof. zaproponował mi wówczas bardzo agresywna kurację, która dla dziewczyn w moim wieku jest bardzo niewskazana (mam w rodzinie lekarzy) i nie zgodziłam się. Musiałam przejść na specjalną dietę, bo ładowane we mnie antybiotyki zrobiły swoje (miałam mdłości, włosy wypadały mi garściami, a paznokcie miałam nie tylko rozdwojone - można było wyliczyć 4 warstwy). proszę mi wierzyć, że na początku również byłam zachwycona, ale czas pokazał co innego. Mam za sobą wiele przepłakanych nocy. Wiem jak trudna jest walka z trądzikiem, więc życzę, aby pani synowi nigdy to świństwo nie wróciło:) pozdrawiam!

        • 0 0

        • wszystko zalezy od organizmu

          PLacek czy Olszański, wszyscy proponują izoteki, rocutany itp, one z załozenia rozwalaja wątrobe i maja mase skutkow ubocznych , co kazdy sobie powinien doczytac na ulotce informacyjnej.
          Co lekarz jest winny ze ktos jest mniej lub bardziej wrazliwy, jak wybór to albo brac te leki,albo ich nei brac.
          Ja Izotek ciezko przeszłam, moje znajome rewelacyjnie, wiec tu wiele zalezy od organizmu a zaden lekarz wróżką nie jest.
          trzeba sie z tym liczyć przy kuracjach sterydowych ze bywają nawroty itp

          • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane