Wiadomości

Jak się przygotować do operacji?

Operacja chirurgiczna budzi lęk, poczucie niepewności, wytrąca ze zwykłego trybu życia.
Operacja chirurgiczna budzi lęk, poczucie niepewności, wytrąca ze zwykłego trybu życia. fot. 123rf.com

Perspektywa operacji budzi lęk i wiele wątpliwości. Nawet jeśli zabieg jest dużo wcześniej zaplanowany, dla chorego to bardzo poważne wydarzenie. Operacja nie musi jednak być tak stresującym przeżyciem, jeśli dobrze się do niej przygotuje. Według ekspertów pozytywne podejście poprawia rokowania, ale też powoduje, że po operacji szybciej wraca się do zdrowia.Szpital to raczej nie jest miejsce, do którego człowiek idzie z ochotą, ale to właśnie tam jest cały sztab ludzi, na których pomoc może liczyć. Operacja chirurgiczna budzi jednak zawsze poczucie niepewności i wytrąca ze zwykłego trybu życia.

Postęp w medycynie pomaga, ale wiele zależy od pacjentaPostęp w zakresie technik operacyjnych, doskonalsza kontrola stanu chorego przed i w trakcie operacji, rozwój umiejętności chirurgów oraz możliwości intensywnego leczenia spowodowały, że śmierć podczas typowego zabiegu i bezpośrednio po nim zdarza się niezwykle rzadko.

Jednak pomimo rozwoju medycyny interwencyjnej wielu chorym powrót do zdrowia i sprawności zajmuje wiele dni, a nawet tygodni. Niezadowalający jest także odsetek powikłań po operacjach. Ostateczny wynik leczenia chirurgicznego i szybkość rekonwalescencji zależy bowiem także od ogólnej kondycji organizmu, a nie tylko od rodzaju choroby.

Prehabilitacja w UCKLiczne badania naukowe i obserwacje kliniczne wykazały, że podniesienie wydolności psychofizycznej pacjenta w okresie przed operacją może zmniejszyć częstość powikłań, skrócić czas pobytu w szpitalu i przyspieszyć powrót do zdrowia. Działania na rzecz poprawy kondycji chorego prowadzone w okresie przedoperacyjnym nazywa się prehabilitacją.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, chcąc leczyć chorych według najlepszych światowych wzorów, rozpoczyna systematyczny projekt wspierania chorych przed operacją.

Specjaliści pokażą pacjentom, jakie działania mogą podjąć w tym czasie, aby przyspieszyć proces zdrowienia i powrotu do sprawności po leczeniu chirurgicznym. Chwila, w której pacjent dowiaduje się o konieczności operacji, jest często dużym stresem, ale może też stać się momentem przebudzenia. Okres oczekiwania na operację warto wykorzystać na naukę aktywnego dbania o swoje zdrowie.

- Podczas wizyty przedoperacyjnej w Klinice Kardiochirurgii UCK przygotowujemy pacjenta do operacji serca. Oprócz typowego wywiadu i badania lekarskiego, ukierunkowanego na określenie chorób dodatkowych, przeprowadzamy badania stanu odżywienia oraz wydolności fizycznej. Na tej podstawie wprowadzamy indywidualny, pięcioelementowy program prehabilitacji. Uczymy pacjenta wykonywać ćwiczenia oddechowe, wskazujemy kroki prowadzące do pozbycia się nałogu palenia, oferujemy rozmowę z psychologiem, zachęcamy do aktywności fizycznej i uzgadniamy jej bezpieczny zakres, konsultujemy sposób odżywiania i proponujemy modyfikacje diety, zalecamy suplementację żelaza i innych niezbędnych mikroelementów - opisuje swoją pracę dr n. med. Magdalena Łasińska-Kowara, anestezjolog prowadząca program prehabilitacji w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.
Według ekspertów pozytywne podejście poprawia rokowania, ale też spowoduje, że po operacji szybciej wraca się do zdrowia.
Według ekspertów pozytywne podejście poprawia rokowania, ale też spowoduje, że po operacji szybciej wraca się do zdrowia. fot. 123rf.com
Projekt "Prehabilitacja w UCK" zaczyna się od zajęć edukacyjnych dla pacjentów. Wykład "Nabierz sił przed operacją" odbędzie się 27 października 2018 roku o godz. 15:00 w sali im. Zdzisława Kieturakisa. Po wykładzie, w salach seminaryjnych, odbędą się ćwiczenia oddechowe i regeneracyjne.

Opinie (20) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje