• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak radzić sobie z przebarwieniami?

Joanna Puchala
27 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Metoda usunięcia przebarwienia powinna być uzależniona od wielkości, głębokości i rodzaju zmian skórnych. Metoda usunięcia przebarwienia powinna być uzależniona od wielkości, głębokości i rodzaju zmian skórnych.

Przebarwienia skóry są dla wielu osób dużym dyskomfortem, czasami mogą nawet stać się przyczyną kompleksów. Na szczęście, w zależności od ich wielkości, intensywności czy głębokości, można podjąć odpowiednią kurację, która je wyeliminuje lub w znacznym stopniu zmniejszy.




Czy miała(e)ś kiedykolwiek problemy z przebarwieniami?

- Przebarwienia to jeden z najczęściej spotykanych problemów w gabinetach kosmetycznych. Nadmierna pigmentacja dotyka częściej kobiet. Przebarwienia pojawiają się po ekspozycji na słońce, po trądziku, w wyniku zmian hormonalnych oraz w przebiegu niektórych chorób, a z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne. Walka z nimi nie jest łatwa, często wymaga od kilku do kilkunastu wizyt w gabinecie, ale większość przebarwień na twarzy można skutecznie usunąć, dobierając odpowiednią terapię - ocenia Diana Czerwińska z Yasumi Gdynia.
Przebarwienia skóry. Jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby Przebarwienia skóry. Jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby

Przebarwienia na twarzy i ciele - jak zapobiec powstawaniu przebarwień?



Od czego są przebarwienia na skórze? Bardzo często powstają pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce, dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.

- W okresie letnim polecam SPF 50+, szczególnie w przypadku osób, które mają tendencję do powstawania przebarwień. Taki wysoki filtr sprawdzi się również u tych, którzy używają preparatów uwrażliwiających na działanie światła. Można zaliczyć do nich zarówno niektóre środki stosowane zewnętrznie, jak i środki doustne. Uważać trzeba także na niektóre zioła, które w połączeniu ze słońcem mogą wywołać pojawienie się przebarwień, czego świetnym przykładem jest dziurawiec. Co więcej, przebarwienia mogą pojawiać się przy wielu zaburzeniach hormonalnych oraz podczas stosowania np. antykoncepcji hormonalnej. Przebarwienia ponadto mogą stanowić pozostałość po wypryskach, czyli stanach zapalnych. Chcąc ograniczyć ryzyko ich pojawienia się, należy zrobić wszystko, aby ułatwić skórze proces gojenia. Wyprysków nie należy rozdrapywać i wyciskać. Pomoże też stosowanie kremów ze składnikami przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Dermatologica.
Warto podkreślić, że zapobieganie przebarwieniom jest o wiele prostsze niż ich późniejsze likwidowanie, a bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry, która przejawia skłonności do przebarwień, jest odpowiednia profilaktyka.

- Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB to podstawa. Warto zaznaczyć, że promieniowanie występuje przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim. Do wyboru mamy filtry fizyczne i chemiczne. Wysokiej jakości kosmetyki SPF nie pozostawiają nieestetycznych białych śladów na twarzy - mówi Anna Czubala, kosmetolog z Prive.
Zaleca się także stosowanie kosmetyków zawierających witaminę C.

- Witamina C posiada właściwości rozjaśniające oraz antyoksydacyjne. Pielęgnację domową, czyli tę najważniejszą, dobrze poszerzyć o serum, również z witaminą C. Raz w tygodniu warto wykonywać maski, najlepiej z białą glinką, która ma właściwości rozświetlające, ściągające oraz nawilżające - wyjaśnia Anna Czubala.

Przebarwienia skóry - czego unikać?



Czego powinny unikać osoby z cerą skłonną do przebarwień? Radzi kosmetolog Anna Czubala z Prive:

- nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza jeśli nie zabezpieczyliśmy skóry filtrem
- korzystania z solarium, które przyspiesza proces starzenia się skóry oraz sprawia, że przebarwienia będą jeszcze ciemniejsze
- leków i ziół światłouczulających, takich jak: dziurawiec, arcydzęgiel, aminek, nagietek, arnika, skrzyp polny, serdecznik, bratek (warto zapytać lekarza, czy istnieje potrzeba większej ochrony skóry)


Jak pozbyć się przebarwień na twarzy i ciele? - domowa pielęgnacja



- Najbardziej znanym i dostępnym sposobem na radzenie sobie z omawianymi defektami kosmetycznymi jest zwalczanie ich za pomocą ogólnodostępnych dermokosmetyków. Do tej grupy preparatów należą głównie kremy rozjaśniające, wybielające i te, które zostały stworzone w celu likwidacji przebarwień. Ponadto na rynku dostępnych jest szereg peelingów chemicznych eliminujących wierzchnią warstwę naskórka i tym samym usuwających skupiska melaniny, która powoduje widoczność przebarwienia. Podane wyżej sposoby rzeczywiście pomagają w walce ze skórnymi defektami, natomiast za ich pomocą nie jest możliwe wyleczenie niechcianych zmian. Jeśli poziom głębokości przebarwienia jest zbyt duży, można skorzystać z usługi kosmetologa bądź osoby posiadającej wymagane kompetencje i poddać się odpowiedniemu zabiegowi - mówi dr Wioleta Jankowiak, ekspert, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy i ciele? Przy niewielkich i jasnych plamach na cerze możemy spróbować domowych zabiegów. Dobrze sprawdzi się tonik z soku z cytryny oraz przykładanie plastrów z ogórka w problematycznym miejscu. W przypadku większych problemów z przebarwieniami warto sięgać po odpowiednie kosmetyki. Należą do nich m.in. peelingi enzymatyczne, które w składzie będą zawierać papainę, która złuszcza martwy naskórek, odświeża i regeneruje cerę.

- Najczęściej kosmetyki przeznaczone do walki z nadmierną pigmentacją zawierają w swoim składzie witaminę C lub kwasy AHA. Sposób na walkę z przebarwieniami to także odpowiednie nawilżenie i zabezpieczenie cery przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Podczas wieczornej pielęgnacji warto natomiast stosować krem o bardziej odżywczym działaniu, który odbuduje warstwę lipidową skóry, zmniejszając ryzyko powstawania nowych przebarwień - dodaje Diana Czerwińska.
Warto podkreślić, że domowa kuracja peelingami, kremami z zawartością kwasów czy retinoidów sprawdza się głównie w przypadku płytkich przebarwień.

- Retinol pozytywnie wpływa na koloryt skóry poprzez pobudzenie regeneracji naskórka oraz regulowanie poziomu melaniny. Doskonałym wyborem jest również kwas azelainowy, który spowalnia pracę enzymu, odpowiadającego za produkcję melaniny. Choć taka domowa pielęgnacja może okazać się świetnym rozwiązaniem w przypadku powierzchownych przebarwień, to przy tych głębszych znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem będą specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne - dodaje dr n. med. Igor Michajłowski.
  • Większość przebarwień można usunąć w gabinetach kosmetycznych.
  • Zabieg z użyciem lampy Wooda

Co na przebarwienia? - zabiegi gabinetowe



Wiele przebarwień można usunąć w gabinecie kosmetycznym. Dobrym rozwiązaniem okazują się kwasy medyczne, takie jak: kwas ferulowy, salicylowy, azelainowy, glikolowy czy migdałowy, a także zabiegi na bazie retinolu i witaminy C.

- Rolą takich zabiegów jest przede wszystkim ochrona przed wolnymi rodnikami, zapobieganie fotostarzeniu, rozjaśnienie przebarwień, a co za tym idzie - nadanie skórze młodego i świeżego wyglądu. W walce z przebarwieniami w gabinetach często wykorzystuje się sprzęty Hi-tech, jednym z nich jest laserowy peeling węglowy, jest to wysokoenergetyczny laser neodymowo-yagowy. Zabieg polega na laserowym naświetlaniu skóry pokrytej specjalistyczną maską z aktywnym węglem CPY. Węgiel aktywny CPY skutecznie przyciąga i wchłania toksyny, nadmiar sebum oraz zrogowaciały naskórek. Wykazuje także właściwości rozjaśniające, antybakteryjne, przeciwzapalne i kojące - wyjaśnia Diana Czerwińska.
Kluczowe w terapii przebarwień jest ustalenie, z jakim rodzajem mamy do czynienia.

- Do zabiegowych form eliminacji zmian barwnikowych można zaliczyć takie metody, jak: chemabrazję, czyli peeling chemiczny, peeling kawitacyjny, czyli metoda opierająca się na działaniu ultradźwięków, mikrodermabrazję polegającą na mechanicznym usunięciu naskórka przez diamentowe lub korundowe tarcze ścierne, krioterapię oraz laseroterapię - dodaje dr Wioleta Jankowiak.
- Pacjentki zgłaszające się do gabinetów dermatologicznych z problemem zmian zabarwienia skóry twarzy tak naprawdę nie zawsze zgłaszają się wyłącznie z typowymi przebarwieniami hormonalnymi czy posłonecznymi. Aby właściwe postawić rozpoznanie, konieczna jest dokładniejsza diagnostyka, nie tylko oparta o ocenę wizualną, ale także wsparta dermatoskopem oraz lampą Wooda. Bardzo często po badaniu rozpoznawane są zmiany barwnikowe, takie jak: plamy soczewicowate, brodawki łojotokowe czy podskórne złogi hemosyderynowe. W tych przypadkach próby rozjaśniania poprzez np. wykonywanie peelingów czy zabiegów rozjaśniających zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W przypadku plam soczewicowatych istotne jest także stwierdzenie, czy nie mają one charakteru złośliwego i nie stanowią zagrożenia rozwoju czerniaka - wyjaśnia Piotr Szlązak z Dermedica.
Co na przebarwienia? Przy typowych przebarwieniach świetnie sprawdzą się preparaty wieloskładnikowe o działaniu rozjaśniającym oraz zabiegi laserowe.

- Przed rozpoczęciem zabiegów warto przeprowadzić diagnostykę w świetle lampy Wooda, która często uwidacznia obszary przebarwień niewidoczne gołym okiem, a także pokazuje strukturę samych przebarwień. Dzięki światłu tej lampy można też ocenić efekty po wykonaniu zabiegów i ustalić, czy konieczne jest dalsze postępowanie terapeutyczne, czy też przeprowadzone zabiegi dały pełne ustąpienie problemu. Niestety w większości przypadków, nawet jeśli uda się uzyskać rozjaśnienie przebarwień, konieczne jest dalsze postępowanie profilaktyczne. Nie jest prawdą, że kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, nawet bardzo wysokimi, są w stanie całkowicie zabezpieczyć skórę przed nawrotem przebarwień, dlatego też poza stosowaniem kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, co na pewno zmniejsza ich intensywność, należy równolegle stosować preparaty aktywnie zwalczające przebarwienia - wyjaśnia Piotr Szlązak.

Miejsca

Opinie (25) 3 zablokowane

  • Przebarwienia (1)

    Wyrzucanie pieniędzy w błoto, z tymi pseudo zabiegami i produktami które są oferowane przez niektóre gabinety kosmetyczne . Pierwsze słońce i nawet najlepszy krem z filtrem nie pomoże . Słońce = piegi = przebarwienia , i tak w kółko .

    • 29 2

    • Dokladnie.

      Jestem po kilku Cosmelanach, używam filtrów 50 cały rok, kremy z vit C, ampułki z vit .C Synchrovit. I diabelstwo wraca w maju. Od tego roku postanowilam. Koniec z tym. Będę Cię cieszyć słońcem, romansowac z witaminą D a nie brać w tabletkach. Bo takie unikanie slonca powoduje braki witaminy D. Szkoda pieniędzy, chyba że ktoś bogaty. Trzeba się cieszyć życiem bo szybko mija.

      • 5 0

  • w Gdyni (1)

    kryjemy to białą farbą...

    • 12 2

    • a trolik nawet tutaj musi sie udzielac. Szczurek ma 80% poparcia i twoj skowyt tego nie zmieni

      • 1 4

  • drogie Panie, nie dajcie sie wodzic za nos,

    przeciez i tak nakladacie mnostwo specyfikow na twarz. Nie dajcie sobie wciskac kitu!

    • 15 3

  • Wystarczy ten wydumany mankament zaakceptować, (2)

    im mniej ingerencji w swoje ciało tym zdrowiej.

    • 22 3

    • (1)

      Czasem ten wydumany mankament jest na tyle poważny że na prawdę potrafi być problemem. Filtry 50 przez 365 dni w roku i unikanie słońca na niewiele się zdaje. Wtedy systematyczne zabiegi kosmetyczne są w stanie w miarę pomoc.

      • 2 5

      • Chyba, że jest to spowodowane zabiegami kosmetycznymi.

        Często powodują nadwrażliwość na promieniowanie UV, ergo słońce.

        • 5 1

  • (1)

    Utrzymanki/galerianki/ jak i te wszystkie tinder dziewczyny które mózg zostawiły w szufladzie- zaś wybrały udostępnianie ciała to i tak są naszpachlowane i sztuczne jak powypadkowy passat kupiony z komusu od Mietka spod Starogardu, więc nic nie widać do pierwszego deszczu hehe;)

    • 11 2

    • Mietek spod Starogardu

      To solidna firma - nie tylko zafunduje nieco szpachli ale i cofnie licznik odpowiednio :)

      • 5 0

  • Królowe weekendowych wieczorów. (1)

    Naszykuje się taka, pieniążki wyda, poświęci mnóstwo czasu i nerwów po czym wyjdzie na ulice i o zgrozo wszystkie tak samo wyglądają!

    Do tego ajfon w ręku i torebka-podróbka Gucciego czy innego :) Czyli czar pryska i nasza dama jest jak tysiące jej podobnych. Potem zdziwienie, że mężczyźni szybko się nią nudzą :)

    • 13 4

    • "jestem inna niż wszystkie" starterpack;)

      • 7 1

  • Jak radzić sobie z przebarwieniami? (1)

    Miec wywalone i zająć się pozytywnymi aspektami życia

    • 21 5

    • 3 razy dziennie ciepły lód

      • 3 3

  • (3)

    Lubię przebarwienia skóry u kobiet. Naturalne=pociągające.

    • 11 4

    • I rostępy hahah i tłuszcz (1)

      • 6 1

      • Świetnie pasują do mięśnia piwnego i zaniedbanego zarostu

        • 6 2

    • Chyba Ci sie z piegami pomyliło

      • 8 0

  • Bez sensu

    To była chyba zachętą na wydawanie pieniędzy w salonach kosmetycznych, ale po co?

    • 4 0

  • (1)

    polecam cosmelan w dermedica, przebarwienia zniknęły

    • 0 2

    • Cosmelan

      Przeszłam 2 kuracje. Po wygląda się bosko. Niestety przebarwienia wracają mimo stosowania drogich filtrów i kremów. Unikania slonca itd. Jest świetny efekt ale na krótko i opatrzony dużą uciążliwościa. Ale np. Żeby mieć ładne zdjęcia ślubne to ok.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane