Wiadomości

Okiem dietetyka: jak przestać jeść słodycze?

Najczęściej sięgamy po słodycze, aby rozładować napięcie, poprawić sobie nastrój lub złagodzić stres.
Najczęściej sięgamy po słodycze, aby rozładować napięcie, poprawić sobie nastrój lub złagodzić stres. fot. pixabay.com/kaboompics

Czekolada nie pyta, czekolada rozumie! To zdanie z pewnością jest dobrze znane każdej osobie, która ubóstwia słodycze. Według mnie ludzie wcale nie muszą się dzielić na tych, którzy jedzą słodkie bez opamiętania, i drugich, którzy całkowicie wykluczają je z jadłospisu. Brzmi abstrakcyjnie? Dzisiaj przedstawię metody, które pomogą ci jeść słodycze świadomie i w odpowiednich ilościach. Dzięki nim w końcu odzyskasz kontrolę nad ich spożyciem. Ostatnio w cyklu "Okiem dietetyka" przedstawiłam ranking zdrowych potraw wigilijnych.Dietetycy w Trójmieście


Dlaczego jemy słodycze?Czemu sięgasz po słodycze?

Zobacz wyniki (1052)
Aby odpowiedzieć na pytanie "jak przestać jeść słodycze?", musimy cofnąć się do źródła i zastanowić się nad przyczyną ich nadmiernego (!) spożywania. Najczęściej mamy do czynienia z tym, że sięgamy po nie, aby rozładować napięcie, poprawić sobie nastrój lub złagodzić stres. Jedzenie słodyczy jest w takim układzie szybkim i łatwo dostępnym rozwiązaniem spełniającym funkcję emocjonalną. Dodatkowym problemem jest to, że negatywne konsekwencje nadmiernego spożywania słodyczy nie są widoczne od razu, a nagroda po ich zjedzeniu dla odmiany przychodzi bardzo szybko.

Właśnie dlatego opanowanie apetytu na słodycze może być trudną sztuką. Dzieje się tak, ponieważ pewne nasze działania wykonujemy automatycznie, w sposób nawykowy, niemalże bez użycia świadomości. Może to wynikać choćby ze sposobu, w jaki zostaliśmy wychowani. Dobrze znane jest powiedzenie "zjedz obiadek, a dostaniesz czekoladkę", które ewidentnie uczy traktowania słodyczy jako nagrodę.

Istnieje także ewolucyjna teoria odczuwania dużej przyjemności ze słodkich pokarmów. Patrząc wstecz, nie było jeszcze sytuacji takiego dobrobytu, jaki panuje obecnie. Wystarczy wejść do sklepu, by mieć do wyboru szereg różnych przekąsek dostarczających cukru i tłuszczu. Dawniej takie połączenie oznaczało dostarczenie energii niezbędnej do przeżycia w niesprzyjających warunkach. Stąd teoria o naszej predyspozycji do uwielbienia tej kombinacji składników.

Chciałabym jednak podkreślić, że samo jedzenie słodyczy nie jest złe. To utrata kontroli nad ich ilością w diecie i ciągłe uleganie pokusom może doprowadzić do rozwoju nadwagi, otyłości lub zaburzeń odżywiania, co już przekłada się na negatywne konsekwencje zdrowotne.

Okiem dietetyka: pięć największych mitów żywieniowychNegatywne konsekwencje nadmiernego spożywania słodyczy nie są widoczne od razu, a nagroda po ich zjedzeniu dla odmiany przychodzi bardzo szybko.
Negatywne konsekwencje nadmiernego spożywania słodyczy nie są widoczne od razu, a nagroda po ich zjedzeniu dla odmiany przychodzi bardzo szybko. fot. pixabay.com/Daria-Yakovleva

Czy cukier uzależnia?Jednym z najbardziej zakorzenionych mitów dotyczących żywienia jest właśnie uzależnienie od cukru. Czasami zostaje on porównany nawet do narkotyków. Prawda jest taka, że cukier sam w sobie nie jest specjalnie smaczny i nie rzucamy się na cukierniczkę w przypadku apetytu na słodki smak.

Słodycze są połączeniem różnych składników, czyli głównie cukru i tłuszczu. Wystarczy sprawdzić skład swoich ulubionych ciastek albo czekolady, aby się o tym przekonać. Problem leży więc w potrawach o wysokiej smakowitości, które dla każdego z nas mogą być zupełnie inne.

Dzisiaj rozmawiamy o produktach słodkich, jednak równie dobrze dla pewnych osób wysokosmakowitym pokarmem mogą być tłuste i słone pokarmy, takie jak frytki, chipsy i fast food. Uzależniamy się więc od produktów, które dla nas są wyjątkowo smaczne, a co za tym idzie - stymulują nasz ośrodek przyjemności.

Okiem dietetyka: zamienniki cukru w dieciePamiętaj o tym, żeby dopasować rozwiązanie do siebie, a nie wdrażać na siłę rozwiązania, które działają u innych. Testuj, testuj i jeszcze raz testuj.
Pamiętaj o tym, żeby dopasować rozwiązanie do siebie, a nie wdrażać na siłę rozwiązania, które działają u innych. Testuj, testuj i jeszcze raz testuj. fot. pixabay.com/Couleur

Jak ograniczyć słodycze w praktyce?Ograniczanie słodyczy w praktyce powinno być dopasowane do naszych indywidualnych możliwości i potrzeb.

1. Znajdź przyczynę - autodiagnoza to pierwszy krok do tego, by pokonać pokusę jedzenia słodyczy. Jeśli dokładnie przeanalizujesz sytuacje, w których po nie sięgasz, możesz zastosować skuteczne i dopasowane metody. Dobrym sposobem jest stworzenie dzienniczka, w którym codziennie zapiszesz godzinę sięgnięcia po posiłek, dokładną sytuację i emocje, które temu towarzyszyły. Po krótkim czasie z pewnością zaobserwujesz zależności.

Jakie mogą być powody?
 • łagodzenie stresu po trudnym spotkaniu w pracy;
 • nudzenie się w domu;
 • głód na mieście, brak przygotowanych przekąsek;
 • nagroda po zrobieniu czegoś, co wymagało wysiłku, np. po treningu.

Każda z wymienionych przyczyn będzie wymagała zastosowania innego rozwiązania. Przykładowo, jeśli mamy problem z przygotowaniem się do długiego dnia poza domem, to należy wymyślić pomysły na przekąski, a nie znajdować metody redukcji stresu.

Okiem dietetyka: jak poskromić głód?2. Ograniczaj je stopniowo - całkowite wykluczenie produktów, które sprawiają nam na co dzień dużo przyjemności, na dłuższą metę jest w większości przypadków nieskuteczne. Już wspominałam, że to, co smakuje nam najbardziej, jest też najbardziej kuszące. Jeśli staramy się to wyeliminować całkowicie z dnia na dzień, stawiamy na siebie pułapkę opierania się przed wyjątkowo smakowitym jedzeniem.

W rzeczywistości warto dążyć do tego, aby słodycze mogły być naturalnym elementem jadłospisu, który spożywamy pod kontrolą i w ilościach, o których sami zdecydujemy. Dlatego zamiast radykalnej rewolucji, lepiej postawić na niewielkie zmiany, stawiane krok po kroku, które będą nas przybliżać do tego celu.

Jednym z najbardziej zakorzenionych mitów dotyczących żywienia jest właśnie uzależnienie od cukru. Czasami zostaje on porównany nawet do narkotyków. Prawda jest taka, że cukier sam w sobie nie jest specjalnie smaczny i nie rzucamy się na cukierniczkę w przypadku apetytu na słodki smak.
Jednym z najbardziej zakorzenionych mitów dotyczących żywienia jest właśnie uzależnienie od cukru. Czasami zostaje on porównany nawet do narkotyków. Prawda jest taka, że cukier sam w sobie nie jest specjalnie smaczny i nie rzucamy się na cukierniczkę w przypadku apetytu na słodki smak. fot. pixabay.com/Shirley810
3. Nie trzymaj słodyczy w domu - nie ma prostszego sposobu zapobiegania przed sięganiem po słodycze niż pozbycie się ich z domu. Jeśli nie chcesz czegoś jeść, po prostu nie trzymaj tego w szafce. Jemy to, co widzimy. Jemy to, do czego mamy w danym momencie dostęp. Oczywiście dla bardziej zdeterminowanych udanie się do sklepu może nie być żadnym problemem. Jednak w taki sposób świadomie stawiamy przeszkody, które będą utrudniały sięgnięcie po słodkie i odzyskujemy kontrolę nad procesem. Ja korzystam z tej metody i u mnie sprawdza się doskonale.

Okiem dietetyka: budowanie dobrych nawyków4. Zadbaj o dietę - ta porada sprawdzi się zwłaszcza u osób, które sięgają po słodycze, aby zaspokoić głód wynikający ze zjedzenia zbyt małej porcji jedzenia lub po prostu źle skomponowanych posiłków. Zbyt długie przerwy między posiłkami będą powodowały, że sięgniemy po cokolwiek, aby zaspokoić potrzebę jedzenia. W sytuacji głodu najbardziej pożądane są wysokoenergetyczne przekąski, czyli m.in. słodycze. Zaplanowanie swojego jadłospisu i przygotowanie się na dzień poza domem pozwoli uniknąć takich sytuacji.

5. Przygotuj zamienniki - niekoniecznie mowa o fit-słodkościach, na które panuje obecnie moda w internecie. Oczywiście mogą być pomocnym narzędziem, które pozwala nam znaleźć satysfakcję w innym poziomie słodkości, opartym na naturalnej słodyczy świeżych czy suszonych owoców. Będą zdecydowanie zdrowszym wyborem, choć czasami ich kaloryczność jest porównywalna lub nawet wyższa od tradycyjnych słodyczy (przykład: kulki mocy na bazie orzechów, nasion i daktyli). Zamiennikiem jedzenia słodyczy może okazać się też inna czynność, która będzie wydarzać się w podobnej sytuacji, np. spacer po pracy zamiast kawy z ciastkiem.

Okiem dietetyka: dieta a zaburzenia nastroju6. Postaw na balans, a nie na restrykcje - słodycze były, są i będą dostępne na każdym rogu. Wyobrażasz sobie całe życie żyć bez sięgnięcia po pasek ulubionej czekolady? Albo z poczuciem winy, gdy zjesz kawałek ciasta drożdżowego od babci? Największą sztuką w pozbyciu się nawykowego sięgania po słodycze jest znalezienie satysfakcjonującego balansu, dzięki któremu będą one elementem twojego życia, ale świat nie będzie się wokół tego kręcił. Jeśli wydaje ci się, że to nieosiągalne i jedynie całkowite odrzucenie słodyczy będzie skuteczne, zadbaj o swoją relację z jedzeniem. To nie jedzenie powinno wyznaczać twój rytm życia.

Szukając odpowiedzi na to, "jak przestać jeść słodycze", zadaj sobie jedno pytanie: jaką najmniejszą zmianę możesz zrobić dziś? Jeśli coś ci się nie udaje, nie oznacza to, że jesteś beznadziejna/y, tylko świadczy o nieskuteczności powziętych metod.

Pamiętaj o tym, żeby dopasować rozwiązanie do siebie, a nie wdrażać na siłę rozwiązania, które działają u innych. Testuj, testuj i jeszcze raz testuj. A jeśli sytuacja jest bardziej skomplikowana i nie potrafisz sam rozpracować odpowiednich metod, udaj się na wizytę do dietetyka lub psychologa, a najlepiej specjalisty łączącego wiedzę z tych dziedzin - psychodietetyka.

Opinie (94) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Prosta sprawa. (6)

  Zjeść trochę kiszonej kapusty, a to spowoduje że będziemy czuli się najedzeni. Można też popróbować z innymi niskokalorycznymi wypełniaczami żołądka.

  • 25 11

  • jedzenie to nie kara

   • 8 3

  • po kiszonej kapuście (2)

   mam obstrukcje bolesne

   • 5 0

   • Popij kapustę mlekiem. Obstrukcja ustąpi błyskawicznie.

    Dobrze jest być w tym czasie blisko wc.

    • 6 0

   • Obstrukcja

    To inaczej zaparcie. Czy na pewno o tym mowisz? Po kapuscie raczej odwrotnie

    • 0 1

  • Serio? Kapustą zastąpisz ochotę na słodycze? Niedorzeczne!!!

   • 5 1

  • Po kiszonej kapusciw to jestem tak glodny, ze zjem lodowke z zawartoscia

   • 9 0

 • Kątem oka zjadacza słodyczy (3)

  Od 18 miesięcy nie jem słodyczy codziennie a tylko dlatego że mam obecnie problemy z zębami.

  • 19 3

  • mozesz ciumkac i ssac (2)

   • 6 1

   • (1)

    Sprawdzić czy nie ksiądz.

    • 8 1

    • Haha ryklam

     • 1 1

 • Nie kupować. (1)

  Proste.

  • 37 5

  • Jak najbardziej można jeść słodycze, tylko trzeba się ruszać.

   A nie siedzieć na czterech literach całymi dniami.

   • 10 4

 • odpowiadam: nie przestawac (3)

  przeczysz sobie autorko, zadajesz w tytule pytanie sugerujace problem a potem sama sobie odpowiadasz, ze jedzenie slodyczy wcale nie jest zle.

  • 23 8

  • Funkcjonalny analfabeta (1)

   • 0 2

   • ach te estrogeny

    • 1 1

  • banalny kobiecy swiat permanentnych diet

   • 1 0

 • Cukier nie uzależnia? (4)

  To ciekawe, bo publikacje naukowe mówią inaczej.
  Byłoby dobrze, gdyby pani Urban popierała swoje tezy odnośnikami do literatury i źródeł

  • 38 6

  • Uzaleznia bardziej nic kokaina.Badania na szczurach wykazaly ze pily wode z cukrem czesciej niz z koka.cukier I w sumie miecho to wspolczesne choroby ,plus chore zeby.

   • 10 1

  • (1)

   Prawie wszystko uzależnia - fizycznie lub psychicznie - jeśli odpowiednio często i długo się to je, pije lub robi.

   • 4 0

   • Serio? Kapusta kiszona, szpinak, sok marchwiowy i kefir też?

    • 1 0

  • Nie oczekuj wiedzy od celebrytki dietetyka.Ona swoja głupota sie chwali tutaj od dawna.

   To zostało wielokrotnie udowodnione naukowo potwierdzaja to wszystkie instytuty zdrowia w całej europie zachodniej.ale według niej sie myla to ona ma racje bo ma taki kaprys.:)

   • 3 3

 • Fajny artykuł (2)

  ja przestaję jeść słodycze po Świętach jak.... je zjadam do konca ;)

  • 25 1

  • Pytanie po których świętach? ;) (1)

   • 6 0

   • tu mnie masz ;)

    • 5 0

 • wszystko z umiarem

  • 22 0

 • pis dokręci śrubę

  To słodycze będą tylko na święta, jak kiedyś w prl. Pan/i dietetyk niech się nie martwi.

  • 27 6

 • (3)

  Wbrew pozorom cukier jest silnie uzależniający. Udało mi się rzucić palenie i slodycze z dnia na dzień na zasadzie cold turkey czyli na żywca i chodziłem przez tydzień po ścianach

  • 24 2

  • Ja rzuciłem palenie (1)

   Bo deszcz padał przez dwa dni i nie chciało mi się iść do sklepu. Lenistwo wygrało z nałogiem.

   • 14 0

   • to znaczy, ze to nie był nałóg.
    nałóg a uzależnienie behawioralne to co innego :)

    • 10 1

  • Wg.mnie to mistrzostwo świata! Zazdroszczę,moja silna wola jest beznadziejnie słaba..

   • 0 0

 • Jak to (6)

  Normalnie. Tak jak alkohol i fajki- po prostu powiedzieć nie. Nie oszukiwać samego siebie. Tylko silna motywacja jest kluczem do wszystkiego

  • 30 3

  • (2)

   I tak właśnie zrobiłam . Zamiast całego opakowania ciastek jem jedno. Albo suszony owocek. Jestem dumna ze bezmyślnie nie pożeram do konca

   • 10 1

   • smutne to

    • 0 5

   • Ja też zamiast całego opakoqania jem jedno opakowanie

    Game Changer

    • 0 0

  • Z motywacją to jest tak... (1)

   ...że zależy czy jest zewnętrzna czy wewnętrzna.

   • 6 0

   • Ważne żeby była skuteczna

    To wystarczy

    • 2 0

  • W teorii wszystko prosto wygląda. W praktyce często nałóg jest silniejszy od woli i to jest normalne. Jedni mają silną wolę, inni słabą, jedni łatwiej i mocniej się uzależniają inni mniej.

   • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje