• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odżywka czy olejek rycynowy? Co ratuje rzęsy?

Monika Bielkiewicz
11 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Trudno wyobrazić sobie nowoczesną kobietę, która po umyciu włosów nie nakłada na nie żadnej odżywki, a przecież rzęsy to również włosy, które tak samo wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Trudno wyobrazić sobie nowoczesną kobietę, która po umyciu włosów nie nakłada na nie żadnej odżywki, a przecież rzęsy to również włosy, które tak samo wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Ciemne, długie i gęste są marzeniem większości z nas. Zdrowe, długie rzęsy dodają tajemniczości spojrzeniu. Kiedy jednak o siebie nie dbamy, wypadają, są kruche i łamliwe. To dlatego często decydujemy się na długie kuracje, specyfiki, a nierzadko kosztowne zabiegi zagęszczające.





Czy korzystasz z odżywek do rzęs?

Każda z nas chciałaby mieć zniewalające spojrzenie dzięki gęstym i długim rzęsom. Trudno wyobrazić sobie nowoczesną kobietę, która po umyciu włosów nie nakłada na nie żadnej odżywki, a przecież rzęsy to również włosy, które tak samo wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Od czego niszczą się rzęsy?



Paradoksalnie my same! Jeżeli wykluczyć ciężką chorobę czy specjalistyczne terapie (chemioterapia, radioterapia), to właśnie przez nasze codzienne nawyki i zaniedbania wpływamy negatywnie na wygląd rzęs.

Czytaj też: Jaki demakijaż, odżywka, tusz dla rzęs? Dbaj o nie, by były długie i trwałe

- Udowodniono, że istnieje wiele czynników, które powodują osłabienie struktury rzęs - wyjaśnia Dominika Hamziuk, ekspert w dziedzinie makijażu, wykładowca w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. - To m.in. zła dieta, niedobory snu, ale również codziennie wykonywany makijaż oraz demakijaż. Właśnie dlatego tak ważna jest systematyczna regeneracja rzęs - dodaje ekspertka.
Co negatywnie wpływa na kondycję rzęs:
  • nieodpowiednia ilość snu,
  • źle zbilansowana, uboga dieta,
  • agresywne zabiegi pielęgnacyjne.

Jak dieta wpływa na kondycję rzęs? Jak wiadomo, jesteśmy tym, co jemy. Wszelkiego typu głodówki i restrykcyjne diety, które sprawiają, że pogarsza się kondycja naszych włosów i skóry, powodują, że również rzęsy stają się słabe i łamliwe. Analogicznie - jeżeli nasza dieta jest zbilansowana, bogata w warzywa i owoce, białko, ale także w niezbędne minerały i witaminy, zarówno włosy, jak i rzęsy będą gęste i mocne.

Kolejnym czynnikiem wpływającym negatywnie na rzęsy jest stres. Jak wiadomo, intensywny stres powoduje przechodzenie włosów w tak zwaną telogenową fazę wzrostu, która charakteryzuje się osłabieniem włosa i w końcu jego wypadnięciem. Tak jak stres wpływa na kondycję włosów, podobnie działa na nasze rzęsy.

Czytaj też: Kształt, kolor, gęstość. Jak pielęgnować brwi?

Jak dbać o rzęsy?



Składniki diety, takie jak białko, żelazo i jod, regenerują cebulki włosa i wzmacniają je. Dotyczy to również rzęs!
Codziennie wykonywany makijaż i agresywny demakijaż, ale również brak dokładnego oczyszczania rzęs po każdym malowaniu, to najszybsza droga do ich osłabienia. Nietrudno sobie wyobrazić, jak na te delikatne włoski wpływa nakładanie grubej warstwy wodoodpornego tuszu, niezmywanie go i nakładanie na rzęsy kolejnej warstwy klejącego kosmetyku.

Dodatkowo jeżeli do demakijażu oczu używamy słabego preparatu, który nie radzi sobie z rozpuszczeniem mascary, w grę wchodzi mechaniczne i intensywne tarcie wacikiem, a to sprawia, że rzęsy sobie po prostu wyrywamy, a po jakimś czasie stają się one coraz bardziej kruche. Preparaty do demakijażu z alkoholem to dla rzęs udręka - jeżeli taki stosujesz, nie dziw się, że zaczynają wypadać i się łamią! Właśnie te wszystkie niewłaściwe łazienkowe praktyki powodują, że rzęsy szybko stają się bardzo osłabione, a wzrost nowych odbywa się w zwolnionym tempie.

Piękne rzęsy i brwi - jak uzyskać efekt? Podpowiadamy Piękne rzęsy i brwi - jak uzyskać efekt? Podpowiadamy

  • Demakijaż oczu powinien być delikatny i skuteczny. Warto stosować dwufazowe olejkowe płyny, które rozpuszczą mascarę. Nie trzeba będzie intensywnie pocierać oka i - co za tym idzie - delikatnych rzęs.
  • Dwufazowy oliwkowy płyn do demakijażu oczu i ust, Ziaja 7,50 zł
  • Kojący płyn micelarny do demakijazu twarzy i oczu, AA 13,52 zł
  • Dwufazowy płyn micelarny do twarzy i oczu, L'Oreal 20 zł
  • Normalizujący eco płyn micelarny do twarzy i oczu, Lirene 20,99 zł
  • Dwufazowy płyn do demakijażu oczu, Tołpa 22 zł
  • Lawendowy olejek do demakijażu twarzy i oczu, Lirene 29,99 zł
  • Delikatny żel do demakijażu oczu, Avene 49,90 zł
  • Czysta woda micelarna do twarzy i oczu, Eisenberg Paris 129 zł
  • Dwufazowy płyn micelarny do demakijażu oczu Bio Organic, Eveline Cosmetics 11 zł
  • Delikatny płyn do demakijazu oczu, kilig 26,99 zł
  • Delikany płyn do demakijażu oczu, Marion 8 zł
  • Nawilżająca woda micelarna do demakijazu twarzy oczu i ust, MiIya Cosmetics 34,99 zł
  • Woda do demakijazu oczu (formuła do kosmetyków wodoodpornych), Nivea 18 zł
  • Intensywny płyn do demakijażu oczu, Avene  55,10 zł
  • Olejkowe mleczko do demakijażu twarzy i oczu Japan Pure, Yoskine 31,90 zł

Odżywka do rzęs - jaką wybrać?



Idealnym sposobem regeneracji i wzmocnienia rzęs są odżywki wzmacniające, wzbogacone o zaawansowane formuły, które wpływają na przedłużenie fazy wzrostu oraz opóźniają ich wypadanie. Jak działa odżywka? Wydłuża fazę wzrostu rzęs (tzw. fazę anagenu), jednak szybkość wzrostu włosków zależy nie tylko od zastosowanej odżywki, ale i od naszych predyspozycji genetycznych oraz kondycji organizmu. U osób o długich i gęstych rzęsach ten wzrost pojawi się szybko, a wypadanie rzęs spowolni się. Natomiast u osób o krótkich i rzadkich rzęsach porost będzie trwał wolniej, a wypadanie i zastępowanie nowymi rzęsami nastąpi znacznie szybciej. Nie zapominajmy jednak, że działanie odżywki do rzęs to proces...

Czytaj też: Wypadanie włosów. Jak sobie z tym poradzić?

  • Intensywnie regenerujący krem do rzęs na noc L'biotica 20,50 zł
  • Odżywka do rzęs CharmLash 190 zł
  • Aby przekonać się o skuteczności odżywki do rzęs, należy ją stosować codziennie i we właściwy sposób. Odpowiednia aplikacja to nakładanie na oczyszczoną skórę powieki tuż u nasady rzęs.
  • Baza i odżywka do rzęs wzbogacona o peptyd i witaminę B5, Marc Jacobs/Sephora 129 zł
  • Odżywka do rzęs Nanolash, 159 zł
- Na pierwsze efekty działania takiej odżywki należy poczekać ok. trzech tygodni - mówi Dominika Hamziuk. - W naszej domowej kuracji istotna jest systematyczność oraz sposób aplikowania preparatu, czyli codziennie i wzdłuż linii rzęs - tak, aby szybciej dostały się do cebulki włosa.
Jak zatem wybrać właściwą odżywkę? Ważny jest nie tylko jej skład, ale również reakcja po jej zastosowaniu.

- Skuteczna i bezpieczna odżywka do rzęs nie powinna powodować żadnych podrażnień - ostrzega Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog w Clinica Cosmetologica. - Należy wybierać produkty o krótkim składzie, z zawartością substancji naturalnych. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany produkt jest bezpieczny, a podane składniki skuteczne, warto skonsultować się z kosmetologiem. Produkt, który jest przyczyną zaczerwienienia skóry przy linii rzęs, pieczenia lub zaczerwienienia spojówki, należy natychmiast odstawić. Szczególnie uważne powinny być osoby noszące na co dzień soczewki kontaktowe. Odżywek nie powinny stosować również kobiety w ciąży i karmiące piersią - dodaje.
Często odżywki mają w swoim składzie ekstrakty roślinne, które nie tylko wzmacniają rzęsy, ale również dodatkowo zapobiegają ich wypadaniu.
Odżywek do rzęs jest na rynku naprawdę mnóstwo, a ich producenci obiecują szybkie i spektakularne efekty. Zanim jednak sięgniemy do portfela, aby wydać nierzadko niemałe pieniądze na odżywkę, warto poczytać o jej składnikach i skuteczności.

- Uważam, że najbardziej skuteczne odżywki powinny zawierać pochodną prostaglandyny, która jest hormonem stymulującym wzrost włosów - wyjaśnia Dominika Hamziuk. - Kolejnym składnikiem jest biotyna, czyli witamina B7, odpowiedzialna za pobudzanie cebulki włosowej. Ważną substancją w odżywce jest także kwas hialuronowy, który umożliwia głębsze wnikanie składników aktywnych, ale również posiada funkcje wygładzającą, nawilżającą i wzmacniającą. Z kolei za właściwości kojące i przeciwzapalne w odżywce odpowiadają wyciągi np. z tataraku, lnu czy nagietka - dodaje ekspertka.
  • Odżywka do rzęs Realash, Orphica 170 zł
  • Serum do rzęs Lashes2Love z formułą FullGrowth, Inveo 79,99 zł
  • Odżywka do rzęs V-lash, Renovital 27,99 zł
  • Serum do rzęs Revitalash Advanced 330 zł
  • Stymulujące serum do rzęs Revive Lashes 90 zł
  • Odżywka do rzęs Secret Lashes 199 zł
  • Naturalne serum do rzęs odbudowujące i odżywcze, Inveo 29,99 zł
  • Long4Lashes serum przyspieszające wzrost rzęs, Oceanic 74,19 zł
  • Serum pobudzające wzrost rzęs Biotebal 35 zł
Wybierając odżywkę, warto też sprawdzić, czy jej działanie zostało potwierdzone badaniami dermatologicznymi oraz okulistycznymi, a jej składniki są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Dobry preparat ma stosowne testy potwierdzające bezpieczeństwo stosowania, w tym również u osób ze skórą atopową lub noszących szkła kontaktowe.

Przedłużanie rzęs. Znajdź eksperta w Trójmieście


Olejek rycynowy na rzęsy odchodzi do lamusa?



Nasze babcie i mamy znały i znają cudowne domowe metody pielęgnacyjne. Tak jak na włosy nakładamy przeróżne specyfiki (jajko, piwo, jogurt czy miód), tak w przypadku rzęs od wielu lat powszechnie znanym i stosowanym specyfikiem jest olejek rycynowy. Różne są zalecenia dotyczące jego stosowania - jedni używają go na zimno, inni w wersji lekko podgrzanej, na noc, w ciągu dnia... Jednak czy ten specyfik rzeczywiście działa? Okazuje się, że to kwestia dyskusyjna.

Olejek rycynowy nawilża rzęsy i powoduje ich ciemnienie, ale nie wywołuje ich wzrostu, ponieważ nie wnika w ich cebulki.
- Naturalną alternatywą do pielęgnacji rzęs jest właśnie olej z nasion rącznika pospolitego, szerzej znanego jako olej rycynowy - mówi Dominika Hamziuk. Doskonale wzmacnia rzęsy oraz przeciwdziała ich wysuszaniu, podkreślając ich zdrowy wygląd. Uwaga, nie stymuluje jednak ich wzrostu! Olejek rycynowy, w odróżnieniu od globalnie działających odżywek, dociera jedynie na powierzchnię włosa, nie wnikając w jego cebulkę - wyjaśnia ekspertka.
Nie każdej osobie może odpowiadać nieco ciężka konsystencja olejku i drażniące uczucie lepkości na rzęsach. Jeżeli jednak decydujemy się na jakąkolwiek naturalną metodę (niektórzy wykorzystują do rzęs olejek arganowy lub migdałowy), należy zwrócić uwagę na to, aby żaden z tym produktów nie dostał się do oczu, gdyż może to spowodować poważne podrażnienie oka.

Salony kosmetyczne w Trójmieście



- Olejek rycynowy, chociaż jest produktem naturalnym, może powodować efekty uboczne, np. opuchnięcie oczu czy poważne podrażnienie spojówek - ostrzega Justyna Masal-Ochotny. - Co ciekawe, ostatnie badania nad nim obaliły jego skuteczność w kwestii odżywiania i pobudzania wzrostu włosa! To prawda, jest pomocny w stymulacji krążenia, jednak jednoznacznie nie przyczynia się do poprawy jakości rzęs. Pamiętajmy, że na kondycję rzęs, ich wzrost i odporność wpływ ma przede wszystkim dbałość o zdrowy tryb życia. I o ile odżywki mogą pomóc, nie zastąpią zdrowej diety i zadbania o dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin - podsumowuje ekspertka.
Czytaj też: Okiem dietetyka: talerz pełen zdrowia

Zgodnie z najnowszym odkryciem amerykańskiej dermatolog dr Doris Day nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających skuteczność olejku rycynowego w przyspieszaniu wzrostu włosa. Ekspertka na łamach portalu Refinery29 wyjaśniła, że nadmiar olejku rycynowego może naszym rzęsom wręcz zaszkodzić (!).

- Ma on działanie okluzyjne i może wręcz prowadzić do utraty włosów. Zbyt częste masowanie okolic rzęs czy brwi olejkiem rycynowym może spowodować zablokowanie mieszków włosowych i dać efekt przeciwny do zamierzonego - podsumowała amerykańska dermatolog.
Warto pamiętać, że nie tylko dla niecierpliwych istnieje urodowe s.o.s. w postaci profesjonalnych gabinetów, w których można przeprowadzić prawdziwy tuning rzęs - m.in. botoks dla rzęs, laminację, lifting, wreszcie - profesjonalne zagęszczanie. Ważne, by wybrać sprawdzone miejsce i mieć przede wszystkim świadomość, że efekt każdego zabiegu kiedyś jednak mija i że należy go co jakiś czas powtórzyć.

Czytaj też: Przedłużanie rzęs - na czym polega?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (13)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane