• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak prawidłowo dbać o dłonie?

Monika Bielkiewicz
11 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Nasze dłonie nie mają łatwego życia. Dosłownie! To nimi wykonujemy codziennie mnóstwo czynności, przez co są nieustannie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Nasze dłonie nie mają łatwego życia. Dosłownie! To nimi wykonujemy codziennie mnóstwo czynności, przez co są nieustannie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Piękne dłonie to nasza wizytówka. I nie pomoże najmodniejszy odcień lakieru do paznokci i najdroższy pierścionek na palcu, jeżeli nie zadbamy o to, by skóra dłoni była miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Jak dobrze zadbać o dłonie?



Nasze dłonie nie mają łatwego życia. Dosłownie! To nimi wykonujemy codziennie mnóstwo czynności, przez co są nieustannie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Kontakt z detergentami, wodą, upływ czasu, a także wiatr, słońce oraz zmiany temperatur niekorzystnie wpływają na ich wygląd. Jak się bronią? Słabo, ponieważ mają specyficzną budowę. Ich skóra od strony wewnętrznej jest pozbawiona gruczołów łojowych, natomiast na stronie grzbietowej jest ich niewiele. Co za tym idzie, brak płaszcza lipidowego pozbawia dłonie naturalnej warstwy ochronnej.

Umyj rączki



W zasadzie od dziecka słyszymy, że należy pamiętać o umyciu rąk niemal po każdej czynności. Robimy to niemal automatycznie po każdym powrocie do domu, wizycie w toalecie czy sprzątaniu. To dobry nawyk, nie powinniśmy jednak zapominać, że to, czym oraz w jaki sposób myjemy ręce, wpływa na ich wygląd i kondycję skóry. Gorąca woda, chociaż szybciej radzi sobie z usuwaniem z dłoni wszelkich zarazków, znacznie wpływa na przesuszenie skóry dłoni, ponieważ niszczy warstwę tłuszczową naskórka, dlatego ręce powinny być myte w letniej wodze.

Uwaga na wybór preparatu do mycia. Mydła określone jako antybakteryjne działają tak samo skutecznie jak każde inne mydło, ale znacznie wpływają na przesuszenie skóry. Dodatkowo substancje antybakteryjne mogą działać drażniąco, a nawet uczulać. Lepiej do codziennej pielęgnacji używać mydeł o pH zbliżonym do skóry (niższym niż 7), które nie uszkodzą płaszcza ochronnego skóry. Warto również sięgać po mydła glicerynowe, ale również preparaty zawierające emolienty - np. na bazie aloesu, oliwy z oliwek czy masła shea. Należy natomiast unikać preparatów intensywnie pachnących i barwionych - mogą jeszcze bardziej wysuszać i tak już mocno osłabiony naskórek. Ostatnim punktem po umyciu dłoni jest ich dokładne osuszenie, również przestrzeni pomiędzy palcami, co zapobiegnie podrażnieniom.

Gładko znaczy młodo



Działanie peelingu jest powszechnie znane: złuszcza martwy naskórek, poprawia mikrokrążenie krwi, ujędrnia skórę, pobudza ją do regeneracji oraz produkcji nowych, młodych komórek, a także poprawia jej koloryt. Ponadto peeling to doskonały wstęp do zastosowania preparatu pielęgnacyjnego w postaci kremu czy serum. Dlatego stosowanie peelingu jest wskazane również jako uzupełnienie pielęgnacji dłoni - tak jak w przypadku innych partii ciała, zaleca się stosowanie go raz w tygodniu. Ważne, by specyfik nie podrażniał skóry zbyt mocno, ale jedynie delikatnie masował dłonie, usuwając z nich martwy naskórek.

Peeling powinien działać na skórę nie tylko złuszczająco, ale również mieć właściwości nawilżające - zatem dobrze, by preparat miał w swoim składzie olejek, który nawilży oraz zregeneruje skórę. Do dłoni można zastosować preparat peelingujący, którego używamy do twarzy lub ciała, kupić specjalny produkt przeznaczony do dłoni, ale sprawdzi się również kosmetyk wykonany samodzielnie. Jedna z opcji to peeling solny, do którego używamy gruboziarnistej soli oraz łyżki oliwy - taką mieszankę nakładamy na umyte i wilgotne dłonie, a następnie delikatnie pocieramy okrężnymi ruchami do momentu rozpuszczenia się soli. Zamiast soli możemy wykorzystać cukier albo płatki owsiane, a dodatkowo tak powstały peeling wzbogacić olejkiem eterycznym. Z kolei dodanie do peelingu soku z cytryny sprawi, że nabierze on właściwości rozjaśniających.

  • Peeling do dłoni Magic Manicure z sola morską i olejkami, Alessandro 83 zł
  • Peeling do dłoni i paznokci z keratyną, biotyną i kofeiną, Alessandro 36 zł
  • Peeling do dłoni, Cuccio 85 zł
  • Peeling do dłoni, Evo Nails 16 zł
  • Peeling do dłoni Velvet Hands, Farmona 54 zł/500 g
  • Żelowy peeling do dłoni, Clarena 30 zł
  • Peeling o dłoni i stóp z pomarańczą i kokosem, Melli Care 72 zł
  • Peeling do dłoni z papają, Nacomi 16 zł
  • Peeling cukrowy do dłoni In-a-Minute, Phenome 94 zł
  • Wygładzający peeling do rąk #foodie Jagoda, Soraya 8 zł
  • Peelingująca maska na dłonie, L'biotica 13 zł

Dłonie pod ochroną



Farbowanie włosów, sprzątanie przy użyciu środków chemicznych, prace w ogrodzie, mycie naczyń - jeżeli chcemy mieć piękne dłonie, nie zapominajmy o zabezpieczeniu ich podczas wykonywania tych czynności. Dermatolodzy zalecają, by używać rękawiczek za każdym razem, gdy nasza skóra ma kontakt z jakimikolwiek detergentami. Te produkty nie tylko wysuszają i podrażniają delikatną skórę dłoni, ale również mogą spowodować uczulenie oraz inne zmiany skórne. Aby właściwie chronić skórę dłoni, do codziennego stosowania szczególnie polecane są rękawiczki winylowe, bezpudrowe do skóry wrażliwej oraz takie z dodatkiem aloesu.

Z kolei do codziennych czynności (np. ścieranie kurzu) zaleca się stosowanie rękawiczek z bawełny, a w ogrodzie warto stosować rękawiczki gumowe lub silikonowe. Zanim jednak je założymy, warto wmasować w skórę grubszą warstwę kremu natłuszczającego, a skórki wokół paznokci posmarować olejkiem regenerującym. W ten sposób fundujemy dłoniom rodzaj sauny, która świetnie zregeneruje skórę.

Dermatolodzy zalecają, by używać rękawiczek za każdym razem, gdy nasza skóra ma kontakt z jakimikolwiek detergentami. Dermatolodzy zalecają, by używać rękawiczek za każdym razem, gdy nasza skóra ma kontakt z jakimikolwiek detergentami.

Krem pod... ręką



Skoro mamy zawsze przy sobie w torebce flakon perfum, puder i grzebień, warto do tego wyposażenia dorzucić również krem do rąk. Dlaczego? Dłonie również się starzeją. Cienka warstwa tkanki tłuszczowej, niewielka ilość włókien kolagenu oraz elastyny sprawiają, że pierwsze zmarszczki na dłoniach widać już po 30. roku życia. Specjaliści podkreślają, że aby nie dopuścić do przedwczesnego starzenia się skóry dłoni, należy temu przeciwdziałać, czyli nawilżać ją nawet kilka razy dziennie. O smarowaniu rąk należy pamiętać kilka razy w ciągu dnia w zasadzie przez cały rok - latem zmęczona słońcem skóra potrzebuje nawilżenia i regeneracji, zimą - odpowiedniego natłuszczenia.

Jaki krem będzie dla naszych dłoni najlepszy? Nowoczesne produkty zawierają w swoich składach szereg dobroczynnych substancji, które wspomagają pielęgnację. Kremy przeznaczone do dłoni, podobnie jak te do twarzy, mają różne działanie: ochronne, przeciwzmarszczkowe, odmładzające, rozjaśniające czy odżywcze. To, co je łączy, to moc nawilżenia ukryta w odpowiednich składnikach. W ciągu dnia warto stosować krem o lekkiej formule, który błyskawicznie się wchłania - tu sprawdzą się takie składniki, jak kwas hialuronowy, mocznik, koenzym Q10, ceramidy, aloes, a także witaminy C i E.

  • Regenerujące serum do rąk i paznokci Porzeczka, Lirene 12 zł
  • Bananowy balsam do rąk, Sephora 20 zł
  • Krem do rąk i paznokci z miodem, olejkami i witaminą E, Nuxe 30 zł
  • Regenerujący krem do rąk #foodie z miodem manuka, Soraya 8 zł
  • Balsam do rąk o zapachu nektarynki, Arbonne 71 zł
  • Odżywczy krem do rąk z masłem cupuacu, Be organic 18 zł
  • Krem do rąk o zapachu brownie i pomarańczy, Biolove 15 zł
  • Krem do rąk dla skóry wrażliwej, Eva Dermo 9,99 zł
  • Odżywczy krem do rąk, Flos-Lek 10 zł
  • Regenerujący krem do rąk z jaśminem i sake, Bielenda 8 zł
Podczas nakładaniu kremu pamiętajmy również o miejscach między palcami, o paznokciach oraz skórkach (szczególnie wtedy, kiedy mamy tendencję do ich twardości). Ważne też, aby po nałożeniu produktu dać dłoniom czas na przyjęcie kosmetyku. Pozostawienie na dłoniach tłustej i lepkiej warstwy sprawi, że do dłoni będzie wszystko kleić, a my po prostu umyjemy ręce. I cała procedura od początku! Warto również pamiętać, że krem do rąk to produkt, którego nie można przedawkować. Można stosować go po każdym zamoczeniu rąk lub gdy tylko poczujemy nieprzyjemne ściągnięcie skóry i pieczenie.

Przy nakładaniu kremu na dłonie pamiętajmy również o miejscach między palcami, o paznokciach oraz skórkach (szczególnie wtedy, kiedy mamy tendencję do ich twardości). Ważne, aby po nałożeniu produktu dać dłoniom czas na przyjęcie kosmetyku.  Przy nakładaniu kremu na dłonie pamiętajmy również o miejscach między palcami, o paznokciach oraz skórkach (szczególnie wtedy, kiedy mamy tendencję do ich twardości). Ważne, aby po nałożeniu produktu dać dłoniom czas na przyjęcie kosmetyku.
W kremach do rąk warto również poszukiwać naturalnych składników. To może być np. ekstrakt z kwiatu pomarańczy, naturalnych olejów, owsa, ryżu czy płatków owsianych. To one odpowiadają za ładny wygląd skóry dłoni oraz mają niezwykłe właściwości regeneracyjne. Na noc warto z kolei sięgnąć po gęstszy, odżywczy krem, np. z masłem shea czy olejem arganowym. Mocno zniszczone dłonie docenią kremy bogate np. w masło kakaowe lub kokosowe, alantoinę oraz d-pantenol. Doskonały składnik to także śluz ślimaka, który jest bogatym źródłem kolagenu, elastyny, kwasu glikolowego oraz alantoiny.

  • Japoński krem do rąk z kamelią i olejem ryżowym, Bielenda 8 zł
  • Luksusowy krem do rąk odmładzająco-rozjaśniający, L'biotica 12 zł
  • Ultranawilżający krem ryżowy do rąk i paznokci, Barwa 5,49 zł
  • Lipidowy krem do rąk z biotyną, Lirene 14,69 zł
  • Odżywczy krem do rąk z patchouli i cytryną, Melli Care 24 zł
  • Krem do rąk Cold Cream, Avene 16 zł
  • Intensywnie nawilżający i odżywczy krem do rąk, Resibo 29 zł
  • Krem parowy do rąk z ananasem, seaNtree/Kontigo 54,99 zł
  • Odżywczy krem-kokon do rąk, Tołpa 14 zł

SPA dla dłoni



Codzienne nawilżanie dłoni kremem to podstawa pielęgnacji, którą jednak warto wzbogacić o dodatkowe zabiegi. Gdy skóra dłoni jest wiotka, sucha i w słabej kondycji, warto przez kilka dni zafundować dłoniom domowe SPA. Na rynku dostępne są gotowe kuracje w postaci nasączonych rękawiczek, producenci oferują również maski w formie kompresu, a także wygodne zabiegi dwuetapowe (peeling plus odżywcza i nawilżająca maska). To najszybsza metoda na zregenerowanie dłoni i przywrócenie im pięknego wyglądu. Sprawdzają się także metody domowe: wystarczy po złuszczeniu dłoni peelingiem nałożyć na nie grubą warstwę preparatu nawilżającego i odżywczego i nałożyć na dłonie bawełniane rękawiczki. Taki zabieg wskazany jest zwłaszcza tuż przed snem - preparat na dłoniach, podobnie jak krem do twarzy, będzie intensywnie pracował podczas snu. Dermatolodzy zalecają również zastosowanie na noc naturalnych olejków roślinnych, np. arganowego, rycynowego oraz ze słodkich migdałów - nie tylko wpłyną na wygląd skóry dłoni, ale również poprawią kondycję paznokci i skórek wokół nich.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla dłoni jest zafundowanie im kompresu parafinowego. Parafina wygładza skórę, poprawia jej elastyczność i dodatkowo odżywia paznokcie. Skórę należy złuszczyć i nasmarować odżywczym kremem, a potem zanurzyć dłonie w przestudzonej rozpuszczonej parafinie. Gdy stężeje, nakładamy na dłonie foliowe rękawiczki albo owijamy je ręcznikiem, a po 15 minutach usuwamy kompres.

  • Maseczka do rąk z różą, w formie rękawiczek, Sephora 16 zł
  • Zabieg do rąk z rękawiczkami, Clarena 40 zł
  • Parafinowy zabieg do rąk, Eveline Cosmetics 10 zł
  • Profesjonalny zabieg SOS do rąk i paznokci z witaminą C, Nivelazione/Farmona 10 zł
  • Aromatyczna sól do kąpieli dłoni, Hands Repair/Farmona 28,60 zł
  • Parafinowe SOS dla dłoni Nivelazione/Farmona, 10 zł
  • Regenerująca maska na dłonie, L'biotica 10 zł
  • Nawilżająca maska do dłoni z owsem i masłem Shea, Sklinlite 13 zł
  • Maseczka do rąk z orzechem makadamia, w formie rękawiczek, Sephora 16 zł
  • Warto wspomóc codzienną pielęgnacje dłoni zabiegami SPA - aromatyczną kąpielą dłoni oraz specjalnie dla nich przeznaczonymi kuracjami.
  • Zabieg na dłonie Ekspresowa regeneracja", Mooya Bio Organic 15,90 zł
  • Rękawiczki regenerujące, Aksamitne dłonie, Lirene 16,58 zł
  • Parafinowa kuracja, dwuetapowy zabieg, Marion SPA 2,10 zł
  • Maseczka do rąk z aloesem w formie rękawiczek, Sephora 16 zł
  • Rękawiczki odmładzające, Idealne dłonie, Lirene, 17,31 zł

Uwaga na słońce



To, co poza widocznymi żyłkami i zmarszczkami pojawia się na naszych dłoniach to również przebarwienia i plamy. Te drugie, nazywane "plamami wątrobowymi" nie mają jednak nic wspólnego z chorą wątrobą. Główną przyczyną ich powstawania jest częste i długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych oraz upływ czasu. Co prawda efekty częstego opalania mogą być widoczne dopiero po kilku latach, jednak długotrwałe i zbyt częste przebywanie na słońcu może spowodować przyspieszenie pojawienia się tych zmian. Tworzą się one w miejscach, gdzie zbiera się nadmiar pigmentu - najczęściej właśnie na zewnętrznych stronach dłoni. Brązowe plamy na skórze najszybciej usuniemy decydując się na zabiegi złuszczające (które oferują peelingi, kwasy, a także zabieg mikrodermabrazji) w gabinetach kosmetycznych. Bardzo skutecznym zabiegiem jest fototerapia BBL - zabieg wykorzystujący energię świetlną, która rozgrzewa skórę i pobudza produkcję kolagenu. Efektem jest rozjaśnienie przebarwień, szczególnie posłonecznych. Możemy jednak zapobiegać powstawaniu przebarwień na dłoniach. Przebywając na plaży nie zapominajmy o ochronie tych wrażliwych części ciała. Najlepsza metoda to ograniczenie opalania, ale przede wszystkim smarowanie grzbietu dłoni kremami przeciwsłonecznymi z wysokimi filtrami. Warto wybierać te preparaty, które chronią przed promieniowaniem UVB i UVA, a jednocześnie mają właściwości nawilżające i zatrzymują wilgoć w skórze.

Najlepsza metoda przeciwdziałająca pojawianiu się przebarwień na dłoniach to smarowanie grzbietu dłoni kremami z wysokimi filtrami. Najlepsza metoda przeciwdziałająca pojawianiu się przebarwień na dłoniach to smarowanie grzbietu dłoni kremami z wysokimi filtrami.

Paznokcie, czyli kropka nad i



Piękne dłonie to nie tylko gładka i nawilżona skóra. Zwieńczeniem właściwej pielęgnacji są również zadbane skórki oraz paznokcie w dobrym stanie. Co wpływa na stan paznokci? Dieta, problemy zdrowotne oraz sposób ich traktowania. I tak kontakt z detergentami powoduje wysuszenie płytki - w efekcie staje się krucha i łamliwa a paznokcie zaczynają się rozdwajać. Podobnie na stan paznokci wpływa stosowanie nieodpowiednich narzędzi oraz kosmetyków. Jak prawidłowo dbać o paznokcie w domu? Zaleca się wyeliminowanie produktów metalowych: cążek, pilników i szpatułek do odsuwania skórek, a także zmywacza do paznokci z acetonem. Każdy domowy manicure powinien być poprzedzony kilkuminutową kąpielą w ciepłej (nie gorącej!) wodzie z dodatkiem np. delikatnego płynu lub oliwy. Skórki wokół paznokci powinny być zmiękczone specjalnym płynem i odsunięte drewnianym patyczkiem. Piłowanie? Najlepiej papierowym pilnikiem i zawsze w jednym kierunku (od boków ku środkowi) - w przeciwnym razie na brzegu płytki powstaną mikropęknięcia, które mogą powodować jej rozwarstwienie. Opiłowane paznokcie warto wypolerować - będą gładkie i zyskają piękny połysk.W pielęgnacji przydatne będą wszelkie odżywki bogate w witaminy z grupy oraz wapń. Zaleca się również przed pomalowaniem paznokci nałożyć bazę lub lakier podkładowy - to uchroni paznokcie przed przebarwieniami nawet po zastosowaniu bardzo ciemnego lakieru.

Młodość z gabinetu



Jeżeli nasze dłonie pomimo domowych zabiegów i odpowiedniej pielęgnacji nadal pozostawiają wiele do życzenia, widać na nich żyłki, bruzdy i upływ czasu, warto sięgnąć po bardziej zaawansowane zabiegi oferowane przez gabinety i kliniki. Oferują one szereg zabiegów mających na celu odmłodzenie skóry na dłoniach.

- Współczesna kosmetologia oferuje cały wachlarz interesujących, innowacyjnych zabiegów, które doskonale sprawdzą się w przypadku odmładzania dłoni - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica. - Mowa tu nie tylko o poprawie gęstości i napięcia skóry, ale także o zmniejszeniu przebarwień, które pojawiają się wraz z wiekiem - dodaje.
Wśród najpopularniejszych znalazły się m.in. zabiegi, które do tej pory kojarzyły się głównie z pielęgnacją twarzy - np. mezoterapia, ale również zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

- Skuteczną metodą odmładzania dłoni są zabiegi laserowe. W naszej klinice do wyboru mamy Laser Palomar Emerge, Harmony XL PRO iPixel oraz Laser frakcyjny ablacyjny CO2. Podczas zabiegów laserowych dokonuje się kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, co pobudza intensywną produkcję włókien kolagenu oraz kwasu hialuronowego. W efekcie skóra wygląda znacznie młodziej i jest lepiej nawilżona. - mówi dr n. med. Igor Michajłowski.
Skuteczną metodą odmładzania dłoni są zabiegi laserowe, np. ten z uzyciem Lasera Palomar Emerge. Skuteczną metodą odmładzania dłoni są zabiegi laserowe, np. ten z uzyciem Lasera Palomar Emerge.
Inną, bardzo skuteczną metodą odmłodzenia dłoni jest również tzw. karboksyterapia.

- Zabieg Karboksyterapia Reology 2 to doskonały sposób na poprawę jakości skóry dłoni - zaznacza Edyta Mikulska, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - W tym przypadku podskórnie lub śródskórnie podajemy dwutlenek węgla, który intensywnie stymuluje mikrokrążenie oraz produkcję kolagenu. Polecam również zabiegi Surgen, spod szyldu Pollogen Legend, podczas których regeneracja skóry dłoni pobudzana jest przez działanie fal radiowych oraz prądu galwanicznego. Naszą ostatnią propozycją jest mezoterapia - zarówno mikroigłowa, czyli wykonywana za pomocą urządzenia Dermapen/Mezopen, jak i igłowa. W przypadku tego rozwiązania wprowadzamy odpowiednio dobrane koktajle odżywcze do głębszych warstw skóry, dzięki czemu jest ona lepiej nawilżona, odżywiona, a z czasem gęstsza i lepiej napięta. Oczywiście, nie można zapomnieć o możliwości wykonywania zabiegów typowo pielęgnacyjnych, jak peeling połączony z aplikacją maseczki. To świetne uzupełnienie bardziej zaawansowanych zabiegów - dodaje ekspertka.

Dieta dla dłoni



Tak jak odpowiednia dieta wpływa na nasze samopoczucie, kondycję i wygląd skóry, nie pozostaje obojętna również dla wyglądu naszych dłoni oraz paznokci. Negatywny wpływ na ich kondycję mają zwłaszcza restrykcyjne diety odchudzające, a co za tym idzie niedobory witamin i mikroelementów. Dla poprawy jakości skóry dłoni zalecana jest zwłaszcza dieta bogata w wapń, żelazo, potas, magnez, cynk, witaminy A i E oraz witaminy z grupy B. Nie bez znaczenia jest również ilość przyswajanych codziennie płynów. Jeżeli nie będziemy nawadniać skóry od środka, nie pomogą nam najbardziej wymyślne zabiegi w gabinetach czy SPA. Woda z dodatkiem soku z cytryny lub limonki (min. 1,5 litra dziennie), a także zielona herbata to najlepsza i najprostsza droga do pięknych, młodo wyglądających dłoni.

Miejsca

Opinie (8) 4 zablokowane

  • (5)

    Nie wyobrażam sobie żeby nie wycinać skórek! Wydaje mi się że w momencie gdy ktoś ma bardzo suchą/podrażnioną skórę to faktycznie na jakiś czas powinien zrezygnować z wycinania, ale przy nawilżonej skórze? Nie widzę problemu. Od kiedy zaczęłam robić sobie manicure wycinam skórki i noc się nie dzieje.

    • 2 10

    • (4)

      Wycinanie skore to chyba jedna z najgorszych rzeczy i wiele zawodowcow coraz czesciej o tym mowi. Nie lepiej zmiekczyc pewnymi preparatami i np. specjalna szpatulka odsunac lub usunac (same odchodza)?

      • 2 4

      • (3)

        Nie u wszystkich, poza tym odsuwanie często wygląda nieestetycznie.
        "Wiele zawodowców" wymień przynajmniej pięciu

        • 5 1

        • profesor Zięba (1)

          • 2 1

          • Ha ha ha ale się uśmiałem z tym prof. Ziębom ! Co ma profesor od maszyn górniczych do paznokci , chyba tyle że z pod paznokci trzeba czyścić brud !

            • 0 0

        • Leon

          • 2 1

  • Najlepszym sposobem na zdrową, nawilżoną skórę rąk, jest pokrojenie w kosteczkę słoniny na smalec. Przez kilka dni efekt jest zauważalny.

    • 0 1

  • Uzywam olej arganowy.

    Czysty. Za 30zl starczy na 5mies. I cala ta chemia tu opisana moze sie schowac z tym silikonem.alkoholem i sridkami rakotwirczymi.

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane