• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak poprawnie korzystać z sauny?

Arnold Szymczewski
5 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Jedni korzystają z niej dla zdrowia, inni przekonują, że ma zbawienny wpływ na ciało i urodę - sauna to znany od wieków zabieg fizjoterapeutyczny, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Jednak co tak naprawdę dzieje się po wejściu do komory sauny i w jaki sposób poprawnie wykonać ten zabieg? Postanowiliśmy sprawdzić co należy robić, aby poprawnie korzystać z sauny i nie popełnić tzw. faux-pas.





Jak często korzystasz z sauny?

W Trójmieście jest co najmniej kilkanaście obiektów, w których możemy skorzystać z saun. Są to głównie siłownie, hotele i baseny. Choć do wyboru mamy wiele rodzajów saun - sucha, solna, mokra, parowa na podczerwień czy biosauna - to i tak najpopularniejsza niezmiennie pozostaje sauna sucha.

Sprawdź sauny w naszym katalogu firm

Dlaczego do sauny wchodzi się bez ubrań?



W saunach średnia temperatura waha się w granicach 90 stopni, a wilgotność dochodzi do 30 procent, dlatego korzystanie z nich w stroju nie jest dobrym pomysłem. Rozgrzany materiał może poparzyć skórę oraz odbarwić się, dlatego w saunarium stroje kąpielowe powinniśmy zostawić w szafce i okryć się ręcznikiem. Ważną informacją jest również to, aby nie przychodzić do sauny głodnym lub za bardzo najedzonym.

Jak powinno się wchodzić do sauny?



Przed wejściem do sauny należy umyć się pod prysznicem i wytrzeć do sucha, nawet jeśli zrobiliśmy to wcześniej w domu. Biżuterię i wszystkie dodatki powinniśmy zostawić wcześniej w szafce. Do sauny wchodzimy oczywiście bez klapek. Ręcznik w saunie suchej rozkładamy tak, aby żadna część naszego ciała nie dotykała elementów drewnianych. Wyjątkiem jest sauna parowa, do której wchodzimy nago. Ręcznik zostawiamy wcześniej przed wejściem, a siedzisko spłukujemy wodą. Czas, który spędzamy w saunie, powinien wynosić od 5 do 15 min.

- W saunowaniu głównie chodzi o wypoczynek i czas na kolejne etapy, czyli nagrzewanie ciała oraz schładzanie. Zawsze należy patrzeć na swój organizm, np. na to jak reaguje na temperaturę w saunie. Nie należy robić nic na siłę - mówi Dorota Pogorzelska, kierownik Aqua Spa & Saunarium Reda.

Wychodzenie z sauny



Bardzo ważną zasadą jest to, aby po wyjściu z sauny spłukać pot pod prysznicem ciepłą wodą. Następnie powinniśmy udać się do basenu lub tzw. studni z zimną wodą. Ważne jest, aby ciało schładzać od nóg przez brzuch, aż po klatkę piersiową. Kąpiel w zimnej wodzie powinna trwać od dwóch do pięciu minut.

Odpoczynek na leżaku



- Ostatnim etapem saunowania jest odpoczynek na leżaku. Tyle czasu ile spędziliśmy w saunie, tyle powinniśmy minimum poleżeć na leżaku. Jest to nieodzowny element całego cyklu saunowania, który pozwala organizmowi zregenerować się. Po wypoczynku organizm jest gotowy do powtórzenia całego cyklu saunowania. Aby sauna przyniosła nam zamierzone korzyści zaleca się wykonanie minimum trzech wejść do sauny - kończy Dorota Pogorzelska.

Jakie są korzysci z korzystania z sauny?



Podczas ogrzewania wysoka temperatura doprowadza do przegrzania ustroju, następuje przyspieszenie przemiany materii. Zabieg również usprawnia funkcjonowanie układu oddechowego - dochodzi do zwiększenia pojemności życiowej płuc, a także częstotliwości oddechów.

Warunki panujące w komorze oddziałują pozytywnie również na układ krwionośny. Zwiększa się częstotliwość akcji serca, obniża się ciśnienie rozkurczowe. Dla nas oznacza to lepszą wytrzymałość i sprawniejszy układ sercowo-naczyniowy.

- Pozytywnym aspektem korzystania z saun jest relaksacja fizyczna i psychiczna. W dzisiejszym świecie wiele osób jest przemęczonych i zestresowanych życiem codziennym. Korzystanie z sauny pomaga w rozluźnieniu napięć mięśniowych oraz poprawia kondycję psychiczną. Wysoka temperatura, połączona z naprzemiennym schładzaniem organizmu jest świetnym treningiem dla układu krążenia. Korzystanie z sauny wspomaga system odpornościowy oraz zwiększa przemianę materii - mówi Monika Gumlak z Aquapark Sopot.

Miejsca

Opinie (87) ponad 20 zablokowanych

  • Redaktor zapomniał wspomnieć (1)

    że po wizycie w saunie a PRZED wejściem do niecki z zimną wodą, tudzież jacuzzi, tudzież basenu, należy bezwzględnie spłukać pot pod prysznicem!!!

    • 7 5

    • te, wez moze najpierw przeczytaj artykul, a potem sie pluj

      • 4 0

  • Reda

    Saunarium w Redzie to super miejsce byłem tam kilkanaście razy i chętnie wracam.
    Super seanse i pełen relaks.
    oczywiście zdarzają się buraki które gadają jednak dzięki obsłudze w większości przypadków są uciszani.

    Większość ludzi rozumie napis na drzwiach - STREFA CISZY.
    W którymś z poniższych komentarzy ktoś pisze o wejściu z dziećmi - jeżeli będą umiały zastosować się do zasad ciszy to dobry pomysł. nie wyobrażam sobie jednak przypadku kiedy podczas seansu mama pyta co 3 minuty Agatkę czy chciała by wyjść...

    • 1 3

  • Slabo cos tam wiedzy leciutenko jest ale dla tego spoleczenstwa to i tak duzo. Sauna to okresy w kapielach. To cykl nagrzewania i chlodzebia. Chartuje sie organizm.
    Wiele osob chodzi i zadnej literatury nir mazneli. Mozna sobie spora krzywde zrobic nieswiadomie korzystajac. No coz lekarze wtedy zacieraja rece :)

    • 0 0

  • najlepiej cały rok

    • 0 0

  • nie

    walić

    • 0 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Jak poprawnie korzystać z sauny?

    Nie raz widzę spocojnych januszy wychodzących z sauny i prosto do basenu umyć się

    potem jak tu pływać w takim rosole. Tłuszcza, myć się po wyjściu z sauny i przed wejściem na basen.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane