• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak nauczyć dzieci bezpieczeństwa na drodze?

rb
28 listopada 2022, godz. 13:00 
Opinie (42)
Jak nauczyć dzieci bezpieczeństwa na drodze? Można to robić za pomocą specjalnie przygotowanej książeczki oraz spotu, w którym występuje popularna rodzina Treflików. Jak nauczyć dzieci bezpieczeństwa na drodze? Można to robić za pomocą specjalnie przygotowanej książeczki oraz spotu, w którym występuje popularna rodzina Treflików.

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci na drodze i noszenie odblasków, warto przypominać przez cały rok. Posiadanie jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze już do ok. 150 m. Jak nauczyć dzieci bezpieczeństwa na drodze? Można to robić za pomocą specjalnie przygotowanej książeczki oraz spotu, w którym występuje popularna rodzina Treflików.Od kiedy twoje dziecko samodzielnie porusza się jako pieszy?

"Oklaski za odblaski. Bezpieczne dzieci na drodze" - pod tym hasłem kampania społeczna Fundacji Trefl uczy dzieci o tym, że warto nosić odblaski - zwłaszcza jesienią, gdy poranki są szare, a dni coraz krótsze. Maluchom przypomina o tym sympatyczny animowany spot, w którym występują bohaterowie produkowanego w Gdyni serialu "Rodzina Treflików".

- Akcja kierowana jest przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym, ale nie tylko. Bo również do ich starszego rodzeństwa, rodziców, opiekunów, wychowawców, nauczycieli i nauczycielek w przedszkolu, dziadków, cioć, wujków, praktycznie do wszystkich. Ponieważ tematem tej kampanii jest bezpieczeństwo dzieci na drodze, zależy nam na tym, żeby dzieci były bezpieczne, samodzielne, by wiedziały, jak mądrze i odpowiedzialnie poruszać się na drodze. To jest główne zadanie kampanii. Ma ona uczyć dobrych nawyków, a jednym z nich jest np. noszenie odblasków - wyjaśnia Magdalena Jacoń z Fundacji Rozwoju Edukacji "Trefl".
Piesi na drogach rowerowych. Przepisy się zmieniły, zachowania nie Piesi na drogach rowerowych. Przepisy się zmieniły, zachowania nie

Samodzielny maluch. Jak nauczyć go bezpiecznych zasad pieszego?Konsultantem merytorycznym książeczki "Trefliki i dobre nawyki. Bezpieczeństwo na drodze" jest Marek Konkolewski - ekspert od zagadnień bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Książeczka odpowiada m.in. na pytania:
 • Kto jest uczestnikiem ruchu drogowego?
 • Czym różni się droga od jezdni, a jaką funkcję pełni pobocze?
 • Jakie musi być przejście dla pieszych, żeby było dla nich bezpieczne?
 • Które znaki drogowe powinno znać każde dziecko?
 • Kiedy odblaski naprawdę działają?
 • Jak zrobić własną mapę bezpiecznej drogi do przedszkola?

Bądź czujny przed przejściem. Pierwszeństwo nie gwarantuje bezpieczeństwa Bądź czujny przed przejściem. Pierwszeństwo nie gwarantuje bezpieczeństwa
We wstępie do książeczki ekspert podkreśla istotne w kontekście bezpieczeństwa na drodze aspekty psychologii dziecka, takie jak: pełne zaufanie najmłodszych do wszystkich osób kierujących samochodami, wyidealizowane postrzeganie przejścia dla pieszych jako miejsca bezwzględnie bezpiecznego czy problemy przedszkolaka z oceną prędkości jadącego samochodu. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę, wpajając dzieciom dobre nawyki i ucząc je samodzielności.

- Już niebawem wasze dziecko ukończy 7. rok życia i na mocy ustawy "Prawo o ruchu drogowym" stanie się małym dorosłym człowiekiem, samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego! Oznacza to, że przechodząc przez przejście dla pieszych bez waszej opieki, może podejmować już całkiem dorosłe decyzje. Najważniejsze, by były one poparte informacjami, które na tym etapie dziecko jest w stanie zrozumieć i zapamiętać - zwraca się do rodziców Marek Konkolewski.
Książeczkę można bezpłatnie pobrać ze strony.

Kadr spotu "Oklaski za odblaski. Bezpieczne dzieci na drodze". Kadr spotu "Oklaski za odblaski. Bezpieczne dzieci na drodze".

Superbohaterowie noszą odblaskiW drogę do przedszkola wybierają się także Treflik i Treflinka, postaci dobrze znane dzieciom oglądającym "Rodzinę Treflików". W spocie kampanii dwójce bohaterów, wyposażonych w odblaski, towarzyszy Tatuś Treflik. Wszyscy bezpiecznie pokonują przejście dla pieszych, a w przedszkolu na ich cześć wiwatują i biją brawo inne przedszkolaki. Magia odblasków sprawia, że w oczach dzieci Treflik staje się superbohaterem, bo potrafi odpowiednio i bezpiecznie zachować się na drodze.

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Od kiedy dziecko może zostać samo w domu?
- Bezpieczeństwo na drodze to temat międzypokoleniowy, zwracamy się nie tylko do dorosłych, ale i do dzieci, bo dobre nawyki warto wyrabiać od najmłodszych lat. Chcemy przekazać przedszkolakom w atrakcyjny dla nich sposób informacje o przepisach drogowych. Jednocześnie zależy nam, by pod względem merytorycznym były one wartościowe dla dorosłych, którzy wspierają dzieci w dorastaniu do samodzielności, również na drodze. Co ważne, spot kampanii będzie szeroko emitowany w telewizji publicznej, dzięki czemu mamy pewność, że dotrzemy z komunikatem również do mniejszych miejscowości, w których problem widoczności dzieci na drodze jest szczególnie ważny - mówi Małgorzata Urbańska z firmy "Trefl".
rb

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni Kurortu na molo i parada

badania, konsultacje, parada

Jak skrócić czas porodu?

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Darmowe porady chirurga dziecięcego

konsultacje

Najczęściej czytane