Wiadomości

Jak i gdzie wykonać badania na obecność koronawirusa?

Pamiętajmy, że punkty drive thru nie obsługują osób, które przyszły pieszo i odwrotnie - "piesze" centra testowe pobierają wymaz wyłącznie od tych osób, które przyszły na własnych nogach.
Pamiętajmy, że punkty drive thru nie obsługują osób, które przyszły pieszo i odwrotnie - "piesze" centra testowe pobierają wymaz wyłącznie od tych osób, które przyszły na własnych nogach. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Aby bezpłatnie wykonać badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, nie zawsze trzeba mieć skierowanie od lekarza POZ, choć jest to zdecydowanie najwłaściwsza ścieżka. Sprawdziliśmy, gdzie i w jakich godzinach przeprowadza się obecnie takie badania, dlaczego trwają tak długo, gdzie można sprawdzić wynik, a także to, do kogo przyjedzie karetka z zespołem wymazowym i dlaczego na jej przyjazd trzeba czasami czekać tak długo.Gdzie można wykonać badania?Czy chciałbyś się przebadać pod kątem COVID-19?

tak, za wszelką cenę, także prywatnie 10%
tak, ale tylko za darmo 34%
zrobię to, gdy się źle poczuję 34%
nie, po co mi ta wiedza 22%
zakończona Łącznie głosów: 1751
Liczba zakażeń w kraju i województwie pomorskim ciągle rośnie, podobnie jak liczba osób kierowanych na wykonanie testu na koronawirusa, dlatego uruchamiane są kolejne centra testowe.

- Aktualnie mamy na Pomorzu 32 punkty poboru wymazów. W poniedziałek uruchomiono dodatkowo cztery punkty, a dziś kolejne dwa (w Gdańsku przy ulicy Platynowej oraz w Kowalach przy ulicy Staropolskiej). Tak więc, według stanu na 15 października, na Pomorzu funkcjonuje osiem punktów wymazowych w Gdańsku, jeden w Sopocie, cztery w Gdyni, jeden w Słupsku oraz 18 w innych częściach województwa. Połowa punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych - informuje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Jednocześnie informuję, że działalność punktu przy stadionie Energa w Gdańsku została czasowo zawieszona ze względu na uszkodzenia, jakie poczyniła tam wczorajsza wichura. Rozważana jest możliwość przeniesienia go w inne miejsce. O ewentualnej zmianie będę Państwa na bieżąco informował.
Aktualizowana lista punktów poboru wymazu znajduje się na stronie NFZ. Wykaz punków zawiera też informacje teleadresowe - można dzwonić pod podane numery i umawiać się na badanie, jeśli jest taka potrzeba.

Jeśli zaczynasz chorować i podejrzewasz, że objawy wskazują na COVID-19:
 • zadzwoń do lekarza POZ i umów się na teleporadę - on może wystawić ci skierowanie na test PCR
 • jeśli nie masz możliwości umówić się na teleporadę, zadzwoń na infolinię centrum testowego bądź do powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej - decyzja o wysłaniu cię na badanie zostanie podjęta na podstawie wyników ankiety kwalifikacyjnej
 • jeśli masz skierowanie i nie przebywasz na kwarantannie/izolacji, zadzwoń na infolinię wybranego centrum testowego - ich lista jest na bieżąco aktualizowana na stronie NFZ - i umów się na pobranie wymazu
 • jeśli przebywasz na kwarantannie/izolacji, a coraz gorzej się czujesz, zadzwoń do powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej i poproś o przyjazd karetki z zespołem pobierającym wymaz
 • jeśli czujesz się tak źle, że nie możesz dłużej czekać, zadzwoń na numer alarmowy i wyraźnie podkreśl, że twoje objawy mogą sugerować zakażenie koronawirusem, żeby nie narażać zespołu karetki.

Lista punktów pobrań PDF


Wykaz punktów poboru wymazu
Wykaz punktów poboru wymazu fot. NFZ

Badania za darmo nie tylko ze skierowaniem od lekarzaW ostatnich dniach wiele się mówi o tym, że lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą wystawiać skierowania na darmowe badania na obecność koronawirusa. To prawda, choć nie jest to jedyna opcja. Skierowanie takie można uzyskać np. dzwoniąc na infolinię powiatowego sanepidu albo na infolinię operatora punktów wymazowych.

- Można też wykonać u nas badanie bez skierowania - wtedy trzeba zadzwonić na infolinię punktu testowego, odpowiedzieć na pytania z ankiety kwalifikacyjnej - tłumaczy Łukasz Michalewski, koordynator Centrów Testowych i COVID Call Center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - Aby zarejestrować się na badanie należy zadzwonić na rejestrację telefoniczną UCK. Po połączeniu z konsultantem są dwie możliwości - albo zapis na badanie na podstawie skierowania, albo przejście przez ankietę kwalifikacyjną. Ankieta to szereg pytań zamkniętych, każda odpowiedź ma swoją wagę punktową. Końcowy wynik albo pozwala zarejestrować pacjenta, albo nie. Ankieta została opracowana we współpracy WSSE i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Niezależnie od drogi, w przypadku rejestracji ustalany jest dogodny termin, miejsce i godzina badania. Nasze COVID Call Center obsługuje pięć centrów testowych.  
Jeśli zatem nie mamy skierowania od lekarza POZ, a choroba daje charakterystyczne objawy, możemy bezpośrednio zadzwonić na numer punktu testowego i na infolinii poddać się klasyfikacji. Osoby ze skierowaniem też muszą się zarejestrować - dzwonią na ten sam numer telefonu, co osoby bez skierowania, ale nie muszą już wypełniać ankiety kwalifikacyjnej. Badania, aby uniknąć kolejek i zamieszania, są umawiane na konkretne godziny. Nie można więc sobie przyjechać "ot tak", bo nie zostaniemy odsłużeni.

- Ze środków własnych, szpitalnych, stworzyliśmy autorską aplikację, która pomaga nam zarządzać ruchem - mówi Michalewski. - Zapraszamy na konkretną godzinę, konkretny dzień i konkretny punkt, dzięki czemu udaje nam się uniknąć tak nerwowych sytuacji, jakie miały miejsce chociażby w Warszawie i Krakowie. Niebawem udostępnimy dedykowaną stronę internetową, na której w czasie rzeczywistym będzie można sprawdzić aktualny czas oczekiwania na wymaz, liczbę osób w kolejce, wymazanych czy zarejestrowanych danego dnia oraz szereg przydatnych informacji dotyczących COVID-19.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia- Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście


Do drive thru samochodem, do walk thru na nogachNiby oczywiste, ale wciąż nie brakuje chętnych, aby sprawdzić, czy to faktycznie prawda. Potwierdzamy więc, że do punktów drive thru należy podjechać samochodem (piesi nie zostaną obsłużeni), natomiast do punktów walk thru, jak ten na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego, należy podejść pieszo.

- Można podjechać na parking, zostawić tam auto i po prostu podejść do punktu poboru wymazu - podpowiada koordynator.
Przy Szpitalu św. Wojciecha funkcjonuje natomiast punkt wymazowy drive/walk thru, obsługujący zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.

Umawianie na badania tylko w godzinach pracy infoliniiKiedy pojawiają się pierwsze objawy mogące sugerować zakażenie SARS-CoV-2, wiele osób panikuje i chce przebadać się natychmiast. Takiej możliwości nie ma, bo nawet jeśli wybierzemy się na izbę przyjęć do Szpitala Zakaźnego czy Szpitala Marynarki Wojennej, może się okazać, że badający nas lekarz nie zleci testu. Do tego trzeba nastawić się na wszelkie niedogodności związane z długim czasem oczekiwania i ogólnie dyskomfortem. Sami na siebie ściągamy też ryzyko zakażenia.

Dlatego też warto zaczekać, aż infolinie zaczną pracować i umówić na pobranie wymazu tradycyjną drogą.

- W Trójmieście takich punktów jest kilkanaście i każdy ma inne godziny funkcjonowania, niemniej takiego, który działałby całodobowo, raczej nie ma - wyjaśnia Łukasz Michalewski. - Poza tym należy liczyć się z tym, że nawet jeśli pilna potrzeba zrobienia testu najdzie nas w późnych godzinach nocnych, to na jego wynik i tak będzie trzeba czekać co najmniej dobę.
Jeśli nie nałożono na nas nakazu kwarantanny/izolacji, do punktu pobrań wymazu powinniśmy zgłosić się sami.
Jeśli nie nałożono na nas nakazu kwarantanny/izolacji, do punktu pobrań wymazu powinniśmy zgłosić się sami. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Dlaczego tak długo trzeba czekać na wyniki?To pytanie pada najczęściej. Wydawałoby się przecież, że to nie żadna filozofia włożyć patyczek, którym się pobierało wymaz do "maszyny", która chwilę później wydrukuje wynik. Niestety procedura przeprowadzania testów PCR jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna.

- W Gdańsku, dla przykładu, mamy działania podzielone na trzygodzinne dyżury - tłumaczy koordynator Centrów Testowych i COVID Call Center UCK. - Po każdym takim dyżurze jest 30 minut przerwy, np. na uzupełnienie sprzętu. W tych przerwach przyjeżdża kurier bezpośrednio z laboratorium i odbiera wszystkie próbki, jakie pobrano podczas dyżuru. W zależności od tego, jaka to jest godzina, albo próbki tte od razu są przygotowywane i przekazywane do badania, albo - jeśli jest to już pora nocna - próbki są tylko przygotowywane, ale do urządzeń i maszyn wprowadzane są dopiero nad ranem. To już generuje w takich przypadkach kilka godzin opóźnienia. Ponadto, urządzenia te pracują w cyklach. Czasem pięć minut korku na drodze powoduje pięć godzin opóźnienia.
Samo badanie trwa ok. cztery-pięć godzin. To, kiedy wynik pozna badana osoba, zależy w dużej mierze od laboratorium. Laboratorium musi obowiązkowo wprowadzić dane do rządowej bazy EWP, dopiero później ma do nich wzgląd sanepid. Zdarza się też, że laboratoria nie maja gdzie wpisać wyniku, ponieważ zlecenie jest niewidoczne przez błąd techniczny. Są też takie laboratoria, które po prostu zwlekają z wprowadzeniem danych do bazy EWP, co stopuje ich dalszy obieg.

Każdy pacjent, który ma profil zaufany, będzie mógł sprawdzić swój wynik na stronie www.pacjent.gov.pl.

Karetki z zespołami wymazowymiZ mobilnym punktów wymazowych powinny korzystać osoby, które mają już objawy charakterystyczne dla COVID-19. Ci, którzy mają nałożoną kwarantannę bądź izolację, kategorycznie powinni pozostać w domu. Jeśli pojawi się konieczność wykonania badania, sanepid skieruje do ich domu karetkę z zespołem wymazowym.

- Zespoły wymazowe realizują zadania na terenie całego województwa pomorskiego - informuje Biuro Prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Obecnie uruchomionych jest 11 zespołów wymazowych. W przypadku większej liczby zleceń zaplanowanych na dany dzień, uruchamiane są także zespoły Wojsk Obrony Terytorialnej (w liczbie do czterech zespołów). W przypadku konieczności zwiększenia liczby zespołów, w porozumieniu z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, uruchomione zostaną kolejne "wymazówki". Do PUW nie wpłynęły informacje od lekarzy dotyczące niewystarczającej liczby karetek wymazowych.
Na przyjazd karetki z zespołem wymazowym trzeba czasem niestety bardzo długo czekać. I winy za taki stan rzeczy nie ponosi ani załoga, ani sanepid.

- Ludzie zamawiają karetki z zespołem wymazowym, ale po ich przyjeździe odmawiają poddania się badaniu - donosi nasz informator. - Jeśli takich przypadków załoga karetki ma podczas dyżuru kilkanaście, a tak się zdarza, w dodatku są to wizyty na skrajnych końcach miasta, moce przerobowe maleją.

Opinie (179) 9 zablokowanych

 • Tu jest Polska

  Trzeba mieć końskie zdrowie by chorować w tym państwie. Dbajcie o siebie ludzie bo jak nie wy sami to nikt się o was nie zatroszczy. Czy wierzycie w koronę czy nie

  • 141 3

 • Kaganiec = symbol zniewolenia!

  • 88 124

 • Brawo. Normalnie folia z głów

  • 36 11

 • Badanie żeby być bezobjawowym pozytywnie fałszywym i skończyć na własne życzenie w areszcie domowym?
  Wy tak serio? :))))
  To jest majstersztyk socjologiczny żeby tak nastraszyć, urobić i wysterować ludzi, żeby sami przychodzili :D
  No ja nie mogę. Jakie zwierze na własne życzenie pakuje się w pułapkę albo klatkę w zoo?
  To jest niewyobrażalne jak można urobić masy ludzkie bez choćby jednego wystrzału

  • 130 71

 • Po co się testować?

  Masz temperaturę i kaszel to nie wychodź z domu. Bierz L4 od lekarza z teleporady i czekaj, aż przejdzie.

  Wytłumaczcie mi. Jaki jest sens robienia sobie testu?

  • 145 33

 • To fakt.

  W Szwecji nie noszą masek i jakoś drugiej fali nie mają.

  • 21 32

 • Dokładnie. Ludzie sami przychodzą, aby wylądować na dwa tygodnie kwarantanny.

  Pomijam, że żeby dojechać to zarażą wszystkich dookoła.
  Jeśli ktoś jedzie sam, to prowadzenie samochodu z gorączką niebezpieczne i nieodpowiedzialne.

  • 38 5

 • Taki, ze teraz glosne puszczenie baka jest lepiej widziane niz ciche nawet kichniecie..

  • 25 8

 • Jak ktoś ma gorączkę to znaczy że ma objawy. Coś te kłamstwa dziś słabo idą.

  • 17 17

 • wystarczy odizolowac starszych i slabych

  i po pandemii, serio

  • 64 33

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane