Wiadomości

Jak i gdzie wykonać badania na obecność koronawirusa?

Najnowszy artukuł na ten temat Koronawirus raport zakażeń 18.06.2021 (piątek)
Pamiętajmy, że punkty drive thru nie obsługują osób, które przyszły pieszo i odwrotnie - "piesze" centra testowe pobierają wymaz wyłącznie od tych osób, które przyszły na własnych nogach.
Pamiętajmy, że punkty drive thru nie obsługują osób, które przyszły pieszo i odwrotnie - "piesze" centra testowe pobierają wymaz wyłącznie od tych osób, które przyszły na własnych nogach. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Aby bezpłatnie wykonać badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, nie zawsze trzeba mieć skierowanie od lekarza POZ, choć jest to zdecydowanie najwłaściwsza ścieżka. Sprawdziliśmy, gdzie i w jakich godzinach przeprowadza się obecnie takie badania, dlaczego trwają tak długo, gdzie można sprawdzić wynik, a także to, do kogo przyjedzie karetka z zespołem wymazowym i dlaczego na jej przyjazd trzeba czasami czekać tak długo.Gdzie można wykonać badania?Zobacz artykuł: Test na koronawirusa Gdańsk, Gdynia - Trójmiasto. Gdzie zrobić test?

Czy chciałbyś się przebadać pod kątem COVID-19?

tak, za wszelką cenę, także prywatnie 10%
tak, ale tylko za darmo 34%
zrobię to, gdy się źle poczuję 34%
nie, po co mi ta wiedza 22%
zakończona Łącznie głosów: 1751
Liczba zakażeń w kraju i województwie pomorskim ciągle rośnie, podobnie jak liczba osób kierowanych na wykonanie testu na koronawirusa, dlatego uruchamiane są kolejne centra testowe.

- Aktualnie mamy na Pomorzu 32 punkty poboru wymazów. W poniedziałek uruchomiono dodatkowo cztery punkty, a dziś kolejne dwa (w Gdańsku przy ulicy Platynowej oraz w Kowalach przy ulicy Staropolskiej). Tak więc, według stanu na 15 października, na Pomorzu funkcjonuje osiem punktów wymazowych w Gdańsku, jeden w Sopocie, cztery w Gdyni, jeden w Słupsku oraz 18 w innych częściach województwa. Połowa punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych - informuje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Jednocześnie informuję, że działalność punktu przy stadionie Energa w Gdańsku została czasowo zawieszona ze względu na uszkodzenia, jakie poczyniła tam wczorajsza wichura. Rozważana jest możliwość przeniesienia go w inne miejsce. O ewentualnej zmianie będę Państwa na bieżąco informował.
Aktualizowana lista punktów poboru wymazu znajduje się na stronie NFZ. Wykaz punków zawiera też informacje teleadresowe - można dzwonić pod podane numery i umawiać się na badanie, jeśli jest taka potrzeba.

Jeśli zaczynasz chorować i podejrzewasz, że objawy wskazują na COVID-19:
 • zadzwoń do lekarza POZ i umów się na teleporadę - on może wystawić ci skierowanie na test PCR
 • jeśli nie masz możliwości umówić się na teleporadę, zadzwoń na infolinię centrum testowego bądź do powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej - decyzja o wysłaniu cię na badanie zostanie podjęta na podstawie wyników ankiety kwalifikacyjnej
 • jeśli masz skierowanie i nie przebywasz na kwarantannie/izolacji, zadzwoń na infolinię wybranego centrum testowego - ich lista jest na bieżąco aktualizowana na stronie NFZ - i umów się na pobranie wymazu
 • jeśli przebywasz na kwarantannie/izolacji, a coraz gorzej się czujesz, zadzwoń do powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej i poproś o przyjazd karetki z zespołem pobierającym wymaz
 • jeśli czujesz się tak źle, że nie możesz dłużej czekać, zadzwoń na numer alarmowy i wyraźnie podkreśl, że twoje objawy mogą sugerować zakażenie koronawirusem, żeby nie narażać zespołu karetki.

Lista punktów pobrań PDF


Wykaz punktów poboru wymazu
Wykaz punktów poboru wymazu fot. NFZ

Badania za darmo nie tylko ze skierowaniem od lekarzaW ostatnich dniach wiele się mówi o tym, że lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą wystawiać skierowania na darmowe badania na obecność koronawirusa. To prawda, choć nie jest to jedyna opcja. Skierowanie takie można uzyskać np. dzwoniąc na infolinię powiatowego sanepidu albo na infolinię operatora punktów wymazowych.

- Można też wykonać u nas badanie bez skierowania - wtedy trzeba zadzwonić na infolinię punktu testowego, odpowiedzieć na pytania z ankiety kwalifikacyjnej - tłumaczy Łukasz Michalewski, koordynator Centrów Testowych i COVID Call Center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - Aby zarejestrować się na badanie należy zadzwonić na rejestrację telefoniczną UCK. Po połączeniu z konsultantem są dwie możliwości - albo zapis na badanie na podstawie skierowania, albo przejście przez ankietę kwalifikacyjną. Ankieta to szereg pytań zamkniętych, każda odpowiedź ma swoją wagę punktową. Końcowy wynik albo pozwala zarejestrować pacjenta, albo nie. Ankieta została opracowana we współpracy WSSE i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Niezależnie od drogi, w przypadku rejestracji ustalany jest dogodny termin, miejsce i godzina badania. Nasze COVID Call Center obsługuje pięć centrów testowych.  
Jeśli zatem nie mamy skierowania od lekarza POZ, a choroba daje charakterystyczne objawy, możemy bezpośrednio zadzwonić na numer punktu testowego i na infolinii poddać się klasyfikacji. Osoby ze skierowaniem też muszą się zarejestrować - dzwonią na ten sam numer telefonu, co osoby bez skierowania, ale nie muszą już wypełniać ankiety kwalifikacyjnej. Badania, aby uniknąć kolejek i zamieszania, są umawiane na konkretne godziny. Nie można więc sobie przyjechać "ot tak", bo nie zostaniemy odsłużeni.

- Ze środków własnych, szpitalnych, stworzyliśmy autorską aplikację, która pomaga nam zarządzać ruchem - mówi Michalewski. - Zapraszamy na konkretną godzinę, konkretny dzień i konkretny punkt, dzięki czemu udaje nam się uniknąć tak nerwowych sytuacji, jakie miały miejsce chociażby w Warszawie i Krakowie. Niebawem udostępnimy dedykowaną stronę internetową, na której w czasie rzeczywistym będzie można sprawdzić aktualny czas oczekiwania na wymaz, liczbę osób w kolejce, wymazanych czy zarejestrowanych danego dnia oraz szereg przydatnych informacji dotyczących COVID-19.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia- Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście


Do drive thru samochodem, do walk thru na nogachNiby oczywiste, ale wciąż nie brakuje chętnych, aby sprawdzić, czy to faktycznie prawda. Potwierdzamy więc, że do punktów drive thru należy podjechać samochodem (piesi nie zostaną obsłużeni), natomiast do punktów walk thru, jak ten na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego, należy podejść pieszo.

- Można podjechać na parking, zostawić tam auto i po prostu podejść do punktu poboru wymazu - podpowiada koordynator.
Przy Szpitalu św. Wojciecha funkcjonuje natomiast punkt wymazowy drive/walk thru, obsługujący zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.

Umawianie na badania tylko w godzinach pracy infoliniiKiedy pojawiają się pierwsze objawy mogące sugerować zakażenie SARS-CoV-2, wiele osób panikuje i chce przebadać się natychmiast. Takiej możliwości nie ma, bo nawet jeśli wybierzemy się na izbę przyjęć do Szpitala Zakaźnego czy Szpitala Marynarki Wojennej, może się okazać, że badający nas lekarz nie zleci testu. Do tego trzeba nastawić się na wszelkie niedogodności związane z długim czasem oczekiwania i ogólnie dyskomfortem. Sami na siebie ściągamy też ryzyko zakażenia.

Dlatego też warto zaczekać, aż infolinie zaczną pracować i umówić na pobranie wymazu tradycyjną drogą.

- W Trójmieście takich punktów jest kilkanaście i każdy ma inne godziny funkcjonowania, niemniej takiego, który działałby całodobowo, raczej nie ma - wyjaśnia Łukasz Michalewski. - Poza tym należy liczyć się z tym, że nawet jeśli pilna potrzeba zrobienia testu najdzie nas w późnych godzinach nocnych, to na jego wynik i tak będzie trzeba czekać co najmniej dobę.
Jeśli nie nałożono na nas nakazu kwarantanny/izolacji, do punktu pobrań wymazu powinniśmy zgłosić się sami.
Jeśli nie nałożono na nas nakazu kwarantanny/izolacji, do punktu pobrań wymazu powinniśmy zgłosić się sami. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Dlaczego tak długo trzeba czekać na wyniki?To pytanie pada najczęściej. Wydawałoby się przecież, że to nie żadna filozofia włożyć patyczek, którym się pobierało wymaz do "maszyny", która chwilę później wydrukuje wynik. Niestety procedura przeprowadzania testów PCR jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna.

- W Gdańsku, dla przykładu, mamy działania podzielone na trzygodzinne dyżury - tłumaczy koordynator Centrów Testowych i COVID Call Center UCK. - Po każdym takim dyżurze jest 30 minut przerwy, np. na uzupełnienie sprzętu. W tych przerwach przyjeżdża kurier bezpośrednio z laboratorium i odbiera wszystkie próbki, jakie pobrano podczas dyżuru. W zależności od tego, jaka to jest godzina, albo próbki tte od razu są przygotowywane i przekazywane do badania, albo - jeśli jest to już pora nocna - próbki są tylko przygotowywane, ale do urządzeń i maszyn wprowadzane są dopiero nad ranem. To już generuje w takich przypadkach kilka godzin opóźnienia. Ponadto, urządzenia te pracują w cyklach. Czasem pięć minut korku na drodze powoduje pięć godzin opóźnienia.
Samo badanie trwa ok. cztery-pięć godzin. To, kiedy wynik pozna badana osoba, zależy w dużej mierze od laboratorium. Laboratorium musi obowiązkowo wprowadzić dane do rządowej bazy EWP, dopiero później ma do nich wzgląd sanepid. Zdarza się też, że laboratoria nie maja gdzie wpisać wyniku, ponieważ zlecenie jest niewidoczne przez błąd techniczny. Są też takie laboratoria, które po prostu zwlekają z wprowadzeniem danych do bazy EWP, co stopuje ich dalszy obieg.

Każdy pacjent, który ma profil zaufany, będzie mógł sprawdzić swój wynik na stronie www.pacjent.gov.pl.

Karetki z zespołami wymazowymiZ mobilnym punktów wymazowych powinny korzystać osoby, które mają już objawy charakterystyczne dla COVID-19. Ci, którzy mają nałożoną kwarantannę bądź izolację, kategorycznie powinni pozostać w domu. Jeśli pojawi się konieczność wykonania badania, sanepid skieruje do ich domu karetkę z zespołem wymazowym.

- Zespoły wymazowe realizują zadania na terenie całego województwa pomorskiego - informuje Biuro Prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Obecnie uruchomionych jest 11 zespołów wymazowych. W przypadku większej liczby zleceń zaplanowanych na dany dzień, uruchamiane są także zespoły Wojsk Obrony Terytorialnej (w liczbie do czterech zespołów). W przypadku konieczności zwiększenia liczby zespołów, w porozumieniu z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, uruchomione zostaną kolejne "wymazówki". Do PUW nie wpłynęły informacje od lekarzy dotyczące niewystarczającej liczby karetek wymazowych.
Na przyjazd karetki z zespołem wymazowym trzeba czasem niestety bardzo długo czekać. I winy za taki stan rzeczy nie ponosi ani załoga, ani sanepid.

- Ludzie zamawiają karetki z zespołem wymazowym, ale po ich przyjeździe odmawiają poddania się badaniu - donosi nasz informator. - Jeśli takich przypadków załoga karetki ma podczas dyżuru kilkanaście, a tak się zdarza, w dodatku są to wizyty na skrajnych końcach miasta, moce przerobowe maleją.

Opinie (180) 9 zablokowanych

 • Tu jest Polska (8)

  Trzeba mieć końskie zdrowie by chorować w tym państwie. Dbajcie o siebie ludzie bo jak nie wy sami to nikt się o was nie zatroszczy. Czy wierzycie w koronę czy nie

  • 149 3

  • 10000 % prawdy ..

   • 10 0

  • (1)

   nie mozna miec konskiego zdrowia i chorowac jednoczesnie..

   • 4 5

   • Konie mdleją

    • 2 0

  • wina lekarzy

   • 1 5

  • Tu jest Polska (1)

   ale nawet w tak błahej sprawie jak mobilny punkt pobrań trzeba wpakować obcojęzyczne wstawki. Czego się jednak spodziewać po narodzie któremu elity i wzorce godności wycięto w 44

   • 6 3

   • W Polsce

    Godnie pobiera się zapomogi.

    • 1 1

  • Robią testy na wirusa

   Którego nie ma

   • 2 4

  • WOT .....

   Jest taka formacja jak Wot Macierewicza gdxie wpompowano wiele milionow zlotych i co robia?Jest stan nadzwyczajny,pandemia szaleje a czemu wojska obrony terytorialnej nie dzialaja?

   • 0 2

 • Kaganiec = symbol zniewolenia! (15)

  • 88 129

  • Brawo. Normalnie folia z głów

   • 36 11

  • To fakt. (6)

   W Szwecji nie noszą masek i jakoś drugiej fali nie mają.

   • 21 32

   • (1)

    Skad wiesz? zobaczymy za 4-5 lat w jakim stanie beda ich pluca

    • 10 16

    • A, czyli teraz tym straszą w TV

     • 12 9

   • Właśnie dzis szpitale w Szwecji dostały rozporzadzenie

    Aby nie przyjmować ludzi z covidem po 89 roku zycia

    • 6 1

   • W Szwecji maja niemozliwie duzo zgonow na liczbe zachorowan. Zmarlo u nich 6% osob ktore sie zakazily, czyli az 1 na 16. U nas to mniej niż 2%.

    • 5 2

   • (1)

    1) szwedów jest mniej, 2) w szwecji jest mniejsze zagęszczenie ludności, 3) szwedzi stosują dystans społeczny od zawsze, 4) szwedzi stosują się do zaleceń ichniego sanepidu. przede wszystkim zdrowy rozsądek, a nie robienie tłocznych imprez w środku epidemii jak w polsce

    • 7 0

    • Tłocznych imprez w Szwecji w sezonie letnim również nie brakowało. Kempingi też puste od maja nie były

     • 0 0

  • Tak, wiemy - wielu ma problem z tożsamością i uważa że jest psem. Cóż,

   • 17 6

  • Wolność? (1)

   Kagance nie dają gryść. Gdzie tu podobienstwo :) Przystosowanie sie do ludzi w grupie rezygnując z własnych potrzeb, moda, dbanie o odpowiedni wygląd zgodny z daną epoką, tradycja,życie zgodne z ustalonymi zasadami,praca od-do, szkoła ucząca zgodnie z programem czyjegos pomysłu, obrządki religijne wraz ze świetami ....to też zniewolenie. Gdzie i kiedy ludzie żyją jak chcą i są wolni? O jakiej wolności mówimy? Jesteśmy stadem i musimy się przyporządkować. Nie mylcie łamania kilku zasad z wolnością.

   • 15 7

   • zaskoczenie?

    a to dopiero początek zniewolenia...

    • 7 5

  • W realu24 ..obejrzyjcie co się dzieje w kanadzie (1)

   Do wszystkich niedowiarkow....jeszcze w grudniu 2019 jakby ktoś komuś powiedział że w 2020 będzie lockdown,będą maseczki itd każdy by tą osobę wziol za " foliarza" ....

   • 6 6

   • pewnie tak by było rok temu kiedy nikt nie wiedział co się stanie bo wcześniej, tj. w naszych czasach, ludzkość nie miała

    takiego doświadczenia. teraz, kiedy mówimy o fakcie, który już się wydarzył, dzieje się właśnie, to foliarstwo neguje.

    • 1 6

  • lapowki dla lekarzy to zniewolenie

   • 2 1

  • weż leki na głowę

   • 0 0

 • (8)

  Badanie żeby być bezobjawowym pozytywnie fałszywym i skończyć na własne życzenie w areszcie domowym?
  Wy tak serio? :))))
  To jest majstersztyk socjologiczny żeby tak nastraszyć, urobić i wysterować ludzi, żeby sami przychodzili :D
  No ja nie mogę. Jakie zwierze na własne życzenie pakuje się w pułapkę albo klatkę w zoo?
  To jest niewyobrażalne jak można urobić masy ludzkie bez choćby jednego wystrzału

  • 133 78

  • Dokładnie. Ludzie sami przychodzą, aby wylądować na dwa tygodnie kwarantanny. (5)

   Pomijam, że żeby dojechać to zarażą wszystkich dookoła.
   Jeśli ktoś jedzie sam, to prowadzenie samochodu z gorączką niebezpieczne i nieodpowiedzialne.

   • 38 5

   • (3)

    Jak ktoś ma gorączkę to znaczy że ma objawy. Coś te kłamstwa dziś słabo idą.

    • 18 17

    • A jaki jest sens testowania poza szpitalem? (2)

     Testować powinno się tylko jeśli ktoś wymaga leczenia ambulatoryjnego. Aby odseparować chorego na COVID od reszty bez COVIDa.

     • 22 8

     • Poczekasz ze złamana nogą na test to pojmiesz jakie farmazony wypisujesz.

      • 8 8

     • Ludzie chyba zapomnieli co do choroby zakaźne. To teraz będą pamiętać.

      • 9 6

   • Dziwicie się? Od kiedy ludzie już nie zajmują się np. przetrwaniem czy polowaniem

    tylko oglądaniem memów z kotkami to kompletnie zatracili instynkt samozachowawczy.
    Martwi mnie to, bo to pokazuje, jak niewiele nam trzeba, żeby znów zacząć budować obozy koncentracyjne, gułagi czy słynne pola śmierci. A przywódcy zawsze traktowali z jakimś tam szacunkiem tylko przeciwników - własny naród to zawsze było bydło i mięso armatnie.
    Nie czujecie się poniżani wpisami na twicie za 5 dwunasta co wam wolno a co nie za 5 minut? A może czujecie się wręcz euforycznie? Proponowałbym się chwilę nad tym zastanowić, czy to wszystko jest tego warte.

    • 23 2

  • Bezobjawowym, albo fałszywie pozytywnym. Nie rozumiesz o czym piszesz, ale to jak widać nie ma znaczenia.
   Internet wszystko przyjmie.

   • 11 8

  • Racja, po co ludzie się tam pchają?? Bo w TV tak powiedzieli, to lecą... Paranoja

   • 19 2

 • Po co się testować? (25)

  Masz temperaturę i kaszel to nie wychodź z domu. Bierz L4 od lekarza z teleporady i czekaj, aż przejdzie.

  Wytłumaczcie mi. Jaki jest sens robienia sobie testu?

  • 148 39

  • Taki, ze teraz glosne puszczenie baka jest lepiej widziane niz ciche nawet kichniecie.. (2)

   • 25 9

   • Twoja odp jest kompletnie nie na temat i bez sensu. (1)

    • 21 6

    • Nie próbuj zrozumieć

     • 3 11

  • (6)

   A jak nie przejdzie to rodzina kupi ci wieniec, ale stypy po tobie nie zrobi. Choć i na wieniec to szkoda pieniędzy.

   • 7 29

   • Jak jest źle to wzywasz karetkę. Test cię nie uratuje. (5)

    Za to jadąc na test, nie wiadomo po co, narażasz innych.

    • 34 5

    • (4)

     I co ci po karetce jak i tak muszą wykonać najpierw test. Mogą nie zdążyć otrzymać wyniku. Ale ludzi o małym rozumku nie żal.

     • 10 17

     • Najpierw ratują życie. (3)

      każdy kto ma objawy covida i tak trafia na zakazny.

      • 8 2

      • (2)

       Tak stojąc z takim mądrym inaczej na podjeździe do SOR. Bo mógł zrobić test wcześniej, ale się bał. Panicznie, aż zemdlał

       • 4 13

       • Za nieudzielenie pomocy jest jakiś paragraf... (1)

        • 6 1

       • Szpitale przerzucają sobie chorych, jeśli mają oni objawy COVID, więc lepiej mieć wynik - wtedy szpital może podjąć decyzję...

        • 3 2

  • (1)

   Podtrzymywanie atmosfery strachu. Musi być ten fear factor inaczej wszystko przysiądzie. Ten ogień trzeba podniecać, inaczej ludzie przestaną się bać i wrocą do normalności albo się szybko połapią że zostali zrobieni w bambuko jak dzieci przy pomocy telewizora i czerwonego paska z iliscia zakażeń :))))

   • 40 10

   • Widać jak się boisz.... biedaku.

    • 3 19

  • Czekasz zawsze aż przejdzie? (5)

   Ja idę do lekarza i nie pytam się jak d**il lekarzy po co robią badania np. krwi

   • 7 9

   • On przecież nie daje sobie zrobić takiego badania - gdyby wyszła cukrzyca albo podejrzenie nowotworu?

    • 8 4

   • na grype badanie krwi? (3)

    gratuluje lekarza..

    • 18 5

    • Skąd wiesz że to grypa? Aby ja stwierdzić potrzebny jest test. Ale ty się boisz testów...

     • 3 12

    • Tak. Z gorączką i kaszlem do lekarza, który może zlecić badanie krwi (CRP), żeby wiedzieć czy ma się chorobę wywołaną wirusem czy bakteriami. Jak bakteriami, to przepisuje antybiotyk. I takich lekarzy właśnie gratulujemy, a nie tych przepisujących antybiotyki na pałę ;)

     • 27 0

    • Lol

     To nie badanie krwi tylko wymaz z nosogardzieli. Typowy cebulak - nie wie a się wypowie.

     • 0 2

  • Jakbyś całymi dniami przed telewizorami siedział to byś biegał się testować :D

   • 10 1

  • koronabiznes - jedyne ale faktyczne wytłumaczenie

   • 8 1

  • Bardzo prosty

   Patrzenie dalej niż czubek swojego nosa, żyjesz w społeczeństwie, nie na pustyni.

   • 0 0

  • Jest sens

   Jeśli twoje dziecko miało kontakt z potwierdzonym Covidem;)
   Warto sprawdzić czy "dostało Covidem" i czy roznosi bezobjawowo czy nie. Po to choćby żebyś ty chodząc do pracy czy rodziny dalej nie rozniósł.

   • 0 0

  • Skutki są najważniejsze

   Covid upośledza czynnosci organizmu na stałe: uszkadza mózg, mięśnie, wątrobę, nerki - obniża jakość życia niszcząc nam zdrowie, skraca życie. Dlaczego zatem nie chcesz wiedzić, że go przeszedłeś. Zrobisz MRI, czy RTG by zobaczyć jakie zmiany pozostawił? Czy chcesz narażać innych na utratę zdrowia? Tylko niektórzy są bezobjawowi, a co z resztą, którą sceptycy zarażą?

   • 0 0

  • Sens robienia testu jest taki, że
   -po pierwsze, jak twój stan się pogorszy i wezwiesz karetkę przyjmą cię od razu na oddział covidowy, a nie będą wozić cię od szpitala do szpitala,
   -po drugie, jak wiesz, że to Covid zmienia się twoje myślenie i nie biegniesz na zakupy, czy nie posyłasz dziecka do szkoły, narażając innych, a tak myślisz sobie, a może nie to nie covid, no bez przesady, nic się nie stanie, jak pójdę do sklepu po chleb

   • 0 0

  • Hej znachorze

   A jak nie przejdzie to czekaj dalej. Bedziesz miał szansę ze moze być gorzej
   Może ty wytłumacz jaki jest sens nierobienia testu ?

   • 0 0

 • wystarczy odizolowac starszych i slabych (10)

  i po pandemii, serio

  • 64 36

  • Każdy racjonalny umysł to wie.

   Ale nami rządzą politycy, którzy plączą się jak dzieci we mgle.

   • 14 6

  • (2)

   Tzn. w jak sposób odizolować? np. tych co razem mieszkają z resztą młodych rodzin z dziećmi? Dać im tymczasowe mieszkania, pokoje w hotelach? i to za darmo bo kasy to oni mają tyle co kot napłakał. A tym co sami mieszkają, bez rodzin, obligatoryjnie przydzielić opiekunów do pomocy w zakupach i innych sprawach. Jeśli tak to jestem za. A wszyscy młodzi do szkoły, pracy bo oni przecież się nie zarażają lub przechodzą łagodnie i będą mieć szczęście jeśli obejdzie się bez powikłań w bliższej lub dalszej przyszłości? No nie wiem..

   • 6 3

   • (1)

    Spójrz jaki jest średni wiek lekarzy, i chcesz ich odizolować?

    • 6 0

    • Ja nie ale pierwszy wpis chce.

     • 3 1

  • Wyprowadź się od rodziców.

   • 4 2

  • A moze mlodych slabszych? bo to w koncu oni zarazaja

   • 6 4

  • Kurcze coś mi swita - jeden już chciał odizolować starych ,słabych i chorych ...

   jak on miał na imie????????? juz wiem tak jak ten aktor---."dymsza**** " bzdury wypisujesz . ten syWWW bedzie z nami juz na wieki . tak uwazam . a jak nie ten to inny . zresszta co bedzie jutro to pieron wie... w powietrzu cos wisi ale co?//

   • 3 3

  • nie chojrakuj bo jak zachorujesz może i bezobjawowo , nie wążne jaki wiek to za parę lat się dowiesz (2)

   ,że twoje płuca to sito

   • 2 0

   • (1)

    Odstaw tv bo sito to ty już masz ale w głowie

    • 0 0

    • poczytaj trochę zanim zrobisz z siebie kretyna. kowid niszczy płuca, serce i stawy.

     • 0 0

 • Nie róbcie testów!! (4)

  Przez to całe zamieszanie! Proszę Was. Nie dajmy się zniewolić!!!

  • 77 68

  • O ku... a miałem zrobić badanie krwi

   • 1 2

  • (1)

   Nie badajmy się - umrzemy zdrowsi.

   • 7 3

   • i młodsi ;)

    • 10 3

  • Bo dochtory przyjdą, ratuj się kto może!

   • 3 2

 • Nie badać!!! (5)

  żeby nie być uziemionym! Telefon do lek., sterydy wziewne itp i przeczekać. i nie nabijać chorej statystyki.

  • 68 39

  • Po co telefon do lekarza? Jabłuszko wystarczy

   • 10 1

  • sterydy (wziewne też) tylko od Mietka z siłowni...

   • 3 1

  • Co tu robisz? Zgłoś się na konsultanta WHO.

   • 8 0

  • (1)

   Nie badać, żeby nie być uziemionym... Brawo! Może jeszcze nie przejmować się objawami i łazić normalnie do pracy i zarażać innych? :/

   • 10 11

   • właśnie dzięki takim mądrym inaczej

    mamy to co mamy.
    Ludzie walczą o życie, lekarze przepracowują się i narażają, a część społeczeństwa uważa się za zniewoloną.
    Przedawkowali ukraiński serial :P

    • 7 7

 • (1)

  drive-thru...

  • 9 5

  • można przy okazji poprosić kubełek classic?

   • 4 1

 • Covid to wymysł kapitalistycznych burżuji

  Adam ma koks

  • 27 41

 • Proponuję nie wykonywać testów, one nabijają sztuczne statystyki

  • 61 38

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje