Nasza skóra dojrzewa razem z nami - z upływem czasu pogarsza się jej kondycja i zwiększają potrzeby - starzenie to naturalny proces. Również pielęgnacja cery zmienia się z biegiem lat. Dlatego krem powinien podążać za naszym wiekiem.
Przybywa nam lat i nagle zauważamy, że nasze dotychczas ulubione i sprawdzone produkty przestały działać tak dobrze, jak wtedy, gdy miałyśmy 20 czy 30 lat. To naturalne, bo czas wpływa nie tylko na wygląda naszej skóry, ale sprawia również, że staje się ona bardziej wymagająca.
Dermatolodzy i kosmetolodzy podkreślają, że najważniejsza w wyborze kosmetyków jest znajomość własnych potrzeb - wiek metrykalny to w przypadku doboru kosmetyku sprawa drugorzędna. Wskazówki producentów i ogólnodostępne informacje są oczywiście tymi, które należy wziąć pod uwagę, ale priorytetem powinny być nasze wymagania i stan skóry.
- Proces starzenia się skóry polega na upośledzeniu jej umiejętności do regeneracji - wyjaśnia dr Bożena Bierzniewska, specjalista dermatolog ekspert Eveline Cosmetics. - Przeciwstarzeniowo zadziała to, czego naszej skórze aktualnie brakuje i każdej z nas może brakować czegoś innego. Pielęgnacja skóry powinna być dostosowana nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do jej potrzeb - jeśli skupimy się wyłącznie na tym, że nasze zmarszczki są coraz bardziej widoczne, a zignorujemy np. trądzik czy przesuszenie, wszystkie wydane pieniądze na kremy z najlepszymi formułami anti-ageing możemy uznać za zmarnowane - dodaje.
Magiczna liczba
Polki chętnie i coraz bardziej świadomie dbają o urodę. Z badań przeprowadzonych przez Nivea ("Global Face Care & Cleansing") wynika, że aż 79 proc. z nich stosuje krem do twarzy, a 62 proc. używa wariantu tego kosmetyku na noc. Dużą popularnością cieszą się w naszym kraju również produkty przeciwzmarszczkowe i przeznaczone do pielęgnacji okolic oczu. Na co najbardziej kobiety zwracają uwagę w miarę upływu czasu? Listę problemów otwiera matowa skóra. Na drugim miejscu są zmarszczki mimiczne, przesuszona cera, głębokie zmarszczki, utrata naturalnego blasku, opadające powieki oraz przebarwienia.
Na rynku istnieje mnóstwo preparatów pielęgnacyjnych do stosowania na noc lub na dzień, a także serum i koncentratów przeznaczonych dla kobiet w określonym wieku. Z badań przeprowadzonych przez koncern L'Oreal wynika, że Polki, w przeciwieństwie do ich koleżanek z Zachodu, najchętniej sięgają po kremy, na których jest określony wiek. Jednak często sugerujemy się wyłącznie tym określeniem, często bez sprawdzania składu i działania danego preparatu.
- Nie sugerujmy się deklaracjami marketingowymi - uczula Marietta Kamińska. - Ustalmy przede wszystkim, czy zależy nam na spowolnieniu starzenia się skóry, poprawie jej kolorytu, ujędrnieniu, zagęszczeniu, a może walczymy z trądzikiem i chcemy zredukować stany zapalne.
Producenci zazwyczaj wyraźnie określają, dla kogo przeznaczony jest produkt, i tworzą specjalne linie kosmetyków do cery młodzieńczej, a potem te przeznaczone dla kolejnych etapów życia. Wiek wypisany na opakowaniu świadczy tak naprawdę o składzie kosmetyku i oferowanym przez niego działaniu - oznacza to, że dany preparat zawiera składniki odpowiadające potrzebom skóry w określonej fazie życia.
- Oznaczenia wiekowe na opakowaniach kosmetyków mają najczęściej jedynie charakter wskazówki lub są chwytem marketingowym, stosowanym przez producentów - zastrzega Marta Urbanowicz, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.- Według mnie nie ma przeszkód, aby ten sam krem stosowała osoba w wieku 30 i 50 lat, najważniejsze jednak to obserwować potrzeby naszej skóry i to, jak się zmieniają wraz z upływem wieku. Te procesy nie są jednak przypisane do metryki i u każdego wyglądają inaczej, dlatego zawsze należy przyjrzeć się, czego potrzebuje nasza skóra - dodaje ekspertka.
Na co zatem szczególnie zwrócić uwagę, wybierając krem?
- Wybierając krem, zdecydowanie warto przeanalizować preparat pod kątem składu INCI, czyli wyszukaniu składników, które będą spełniały funkcję, na których najbardziej nam zależy - podkreśla Marietta Kamińska. - Rozszyfrowanie składu INCI nie dla każdego jest łatwe, wizyta u specjalisty pozwoli rozwiać wątpliwości oraz pomóc w tym, na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze kosmetyku - dodaje.
Skóra młoda
Skóra młoda, czyli u osób w wieku nastoletnim lub wkraczających w dorosłość często potrzebuje właściwego oczyszczenia, ponieważ najczęściej w tym wieku skóra ma skłonności do wyprysków i łojotoku. Warto wybierać wtedy produkty myjące i usuwające makijaż o działaniu antybakteryjnym i ściągającym, zwłaszcza przy zauważalnym trądziku. Sprawdzają się wówczas także lekkie kremy, które nie zapychają porów, a zarazem dobrze nawilżają. Po 25 roku życia nasza skóra zaczyna procesy starzenia - to proces naturalny, choć u każdej z nas przebiega nieco inaczej.
- Po 25 roku życia procesy syntezy kolagenu stają się coraz wolniejsze - średnio tracimy około 1 proc. kolagenu rocznie - zauważa Marietta Kamińska. - Z wiekiem skóra traci swoje właściwości, co objawia się m.in. pojawieniem się pierwszych zmarszczek i utratą jędrności.
Krem wygładzający 25+, Ziaja 12 zł
mat.prasowe
- Pamiętajmy, że preparat naszpikowany chemią nie wpłynie pozytywnie na stan naszej skóry, bez względu na wiek - zaznacza Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta m.in. Richevon na zmarszczki. - Należy zwracać uwagę na to, aby nasz kosmetyk zawierał jak najwyższą koncentrację składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Mogą to być naturalne ekstrakty roślinne, olejki, witaminy czy kwas hialuronowy. Tak naprawdę wśród substancji aktywnych pochodzenia naturalnego jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedzi na wszystkie potrzeby skóry - przekonuje ekspert.
Nawilżający krem-żel Expert C, Eveline Cosmetics 18 zł
mat.prasowe
Skóra dojrzała
Gdy skóra staje się dojrzała, a więc coraz mniej jędrna i sprężysta, nadal ważne jest jej odpowiednie oczyszczanie (dokładny demakijaż wieczorem i oczyszczenie rano), natomiast niezbędne stają się nawilżanie i ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV oraz stresem oksydacyjnym.
- Po 40 roku życia zmniejsza się aktywność fibroblastów, komórek odpowiedzialnych za produkcję m.in. włókien kolagenowych i elastycznych - mówi Marietta Kamińska. - Dodatkowo spada poziom ceramidów i kwasów tłuszczowych, upośledzeniu ulega funkcjonowanie gruczołów łojowych i potowych, co prowadzi do osłabienia płaszcza hydro-lipidowego pełniącego funkcję ochronną.
Formuła kremów dla cery po czterdziestce jest zazwyczaj bogatsza i może zawierać składniki, takie jak kwas hialuronowy czy kolagen - obydwa składniki odpowiadają za odpowiedni poziom nawilżenia oraz sprężystość skóry. Nierzadko preparaty 40+ zawierają również biopeptydy i witaminę C, która stymuluje produkcję kolagenu w skórze, a także wspiera odnowę komórkową. Krem dla skóry dojrzałej powinien posiadać właściwości pomagające odnowić się umierającym komórkom - musi być bogaty w silnie działające składniki, takie jak np. kwas glikolowy czy retinaldehydy. Konsystencja kremów po 40 roku życia jest bardziej gęsta i kremowa, właśnie przez skoncentrowanie tych składników.
Rozświetlający krem przeciwzmarszczkowy Lumissima, Dr Irena Eris 185 zł
mat.prasowe
Skóra pod szczególnym nadzorem
Co 10 lat grubość naszej skóry ulega zmianie, zmniejszając się o 5-6 proc. Na etapie 50 lat nasza skóra jest już bardzo cienka, zanika jej lipidowy płaszcz ochronny i w efekcie staje się wiotka, szorstka i sucha. Panie po pięćdziesiątce muszą skupić się również na walce z pogłębiającymi się zmarszczkami. W tym wieku z pomocą przychodzą preparaty modelujące owal twarzy, które jednocześnie mocno odżywiają skórę i uzupełniają braki w płaszczu lipidowym. Oprócz wygładzania zmarszczek krem musi utrzymać jędrność skóry i odpowiednio ją nawilżać.
Panie po pięćdziesiątce muszą skupić się na walce z pogłębiającymi się zmarszczkami. Z pomocą przychodzą preparaty modelujące owal twarzy, które mocno odżywiają skórę i uzupełniają braki w płaszczu lipidowym.
123rf.com/rido
- Najważniejsze, aby krem zawierał składniki o charakterze uzupełniającym niedobory, które powstają w skórze, np. kwas hialuronowy, substraty, które wpływają na procesy odnowy, rewitalizacji i regeneracji oraz składowe dbające o barierę lipidową - podkreśla dr Bożena Bierzniewska. - Kwas hialuronowy spełnia zarówno funkcje nawilżające, jak i bierze udział w procesach anti-aging. Należy też pamiętać o ochronie przed słońcem o wielkości wskaźnika zależnej od stopnia nasłonecznienia.
W przypadku cery po menopauzie panie często odczuwają dyskomfort związany z utratą jędrności skóry oraz jej przesuszenia.
123rf.com/Michael Simons
Młodość na zapas
Kosmetolodzy i dermatolodzy są zgodni, że tym, co łączy pielęgnację skóry w każdym wieku, to jej odpowiednie nawilżenie. Od tego wiele zależy - nawilżenie to podstawa pielęgnacji każdego typu cery. Piękny wygląd, zdrowie i tempo starzenia się cery w dużej mierze zależy właśnie od zachowania równowagi wodnej skóry.
- Co z tego, że kolagen czy retinol zawarte w kremie mają potwierdzone działanie odmładzające, jeśli naszej skórze brakuje np. odpowiedniego nawilżenia i dlatego cera wygląda źle - mówi dr Bożena Bierzniewska.
Druga zasada brzmi: nie da się oszukać czasu i pielęgnować skóry "na zapas", ponieważ na każdym etapie ma ona różne potrzeby. Preparat dla skóry dojrzałej nie jest młodej skórze potrzebny, ponieważ sama z siebie zawiera ona odpowiednie składniki. W wieku 25 lat działamy głównie przeciwzmarszczkowo, stawiając na skuteczne nawilżanie; nie potrzeba nam wówczas ciężkiego, silnie skoncentrowanego preparatu, przeznaczonego dla skóry dojrzałej. Skóra może się przeciwko takiemu kosmetykowi zbuntować - zacznie się np. błyszczeć lub pojawią się na niej niedoskonałości. Nic dziwnego - skóra osoby dwudziestoletniej znacząco różni się od skóry 45-latki i zdecydowanie czego innego potrzebuje.
-Skóra po 25 roku życia nie potrzebuje w pielęgnacji silnych substancji czynnych, tak jak w przypadku skóry po 40 roku życia, która potrzebuje ich więcej - podkreśla Marietta Kamińska. - W pielęgnacji skóry przed trzydziestką warto skupić się przede wszystkim na nawilżeniu i ochronie przed promieniowaniem UV. W pielęgnacji skóry 40+ kosmetyki powinny zapewniać skórze nie tylko nawilżenie i odżywienie, ale także ją stymulować substancjami aktywnymi, jak: peptydy, ceramidy, koenzym Q10, retinol, kwas hialuronowy, witaminy: A,C i E. Wniosek nasuwa się sam: nie ma potrzeby rozleniwiać skóry silnymi substancjami aktywnymi w młodym wieku - przyjdzie na to czas - przekonuje ekspertka.