• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jysk wsparł Hospicjum ks. Dutkiewicza

10 czerwca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
 • Sklep Jysk przekazał podopiecznym Hospicjum ks. Dutkiewicza 50 kompletów kołder i poduszek, co pozwoli na wymianę asortymentu na całym oddziale.
 • Prześcieradła, koce, kołdry i poduszki to produkty pierwszej potrzeby w tego typu placówkach.
 • Lista potrzeb jest zdecydowanie dłuższa. Znajdują się też na niej pidżamy czy pieluchy.
 • Andrzej Adamczyk, kierownik regionalny sklepów Jysk zapewnia, że to pierwsza, ale nie ostatnia tego typu akcja.

50 kompletów kołder i poduszek trafiło do podopiecznych Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Dary przekazał sklep Jysk. - Chcemy być bliżej osób znajdujących się w potrzebie i dzielić się z nimi tym, co mamy najlepsze - mówi Aleksandra Chalimoniuk z działu komunikacji i PR JYSK Polska.Hospicjum powstało w 1983 r. Jego założycielem i pomysłodawcą był ks. Eugeniusz Dutkiewicz, który jako pierwszy w kraju stworzył domową opiekę hospicyjną. Utworzone przez niego Hospicjum Pallottinum stało się wzorem dla hospicjów w całym kraju. Dziś prowadzone jest przez Fundację Hospicyjną, która na różne sposoby stara się zapewnić profesjonalną opiekę nad swoimi podopiecznymi. Jednym z nich - jeśli nie kluczowym - jest wsparcie placówki przez darczyńców.

- Naszą ideą jest pomoc lokalnym społecznościom, które są w potrzebie - mówi Aleksandra Chalimoniuk z działu komunikacji i PR Jysk Polska. - Rocznie otwieramy w całym kraju ok. 10 sklepów. Przy każdej tego typu okazji staramy się wesprzeć potrzebujące placówki tym, co u nas najlepsze. W tym przypadku podopieczni Fundacji Hospicyjnej otrzymali od nas kołdry i poduszki, które są w tym miejscu produktem pierwszej potrzeby. Cieszymy się też, że w takie akcje w formie wolontariatu dobrowolnie angażują się nasi pracownicy.
 • Prezes Hospicjum Anna Janowicz nie ukrywa swojej wdzięczności wszystkim darczyńcom, którzy zdecydują się na wsparcie placówki.
 • W Hospicjum przy ul. Kopernika w Gdańsku przebywa na co dzień ok. 30 pacjentów.
 • - Dzielimy się tym, co u nas najlepsze - mówią przedstawiciele sklepu.

Kilka tygodni temu Justyna Ziętek, dyrektor do pozyskiwania środków w hospicjum skontaktowała się z przedstawicielami sklepu, przedstawiając listę najpilniejszych potrzeb. Wśród nich niezmiennie znajdują się środki czystości, koszule pidżamowe dla pacjentów, powłoki na pościel i poduszki czy pieluchy. Były na niej także kołdry i poduszki, ale teraz można je - przynajmniej na chwilę - z niej wykreślić.

- Odpowiedź ze sklepu była niemal natychmiastowa - cieszy się Justyna Ziętek. - Prześcieradła, koce, kołdry i poduszki zużywają się najszybciej. To dla nas artykuły codziennego użytku. Tym bardziej się cieszymy z otrzymanego wsparcia. To pozwoli nam na wymianę asortymentu na całym oddziale.
Z kolei Anna Janowicz, prezes placówki przyznaje, że potrzeby Hospicjum są duże, ale na bieżąco sztab ludzi pracuje, by je zaspokoić. Warto dodać, że to najstarsza i największa tego typu placówka na Pomorzu. Tylko w hospicjum stacjonarnym przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku na co dzień opieki wymaga 30 chorych. Do tego trzeba doliczyć hospicja domowe z 90 podopiecznymi, do których codziennie jeżdżą lekarze i pielęgniarki.

 • Hospicjum powstało w 1983 r. Jego założycielem i pomysłodawcą był ks. Eugeniusz Dutkiewicz, który jako pierwszy w kraju stworzył domową opiekę hospicyjną.
 • Pracownicy Hospicjum cieszą się, że są pierwszą placówką wspartą przez sklep Jysk. Na zdjęciu Maciej Kwiatkowski, kierownik sklepu na Przymorzu (po prawej) oraz Andrzej Adamczyk, kierownik regionalny.

- Jeszcze w tym tygodniu nowe dary trafią do naszych pacjentów - cieszy się Anna Janowicz. - Staramy się im zapewnić najwyższy standard opieki. A potrzeby nie maleją. Wszystkim naszym darczyńcom jesteśmy więc bardzo wdzięczni, bo każdy tego typu dar jest dla nas ogromnym wsparciem.
Na początek Jysk przekazał fundacji 50 kompletów poduszek i kołder. Ale - jak zapowiada przedstawiciel sklepu - to nie koniec wsparcia.

- To dla nas ogromna satysfakcja, że możemy podzielić się tym, co mamy najlepsze - przyznaje Andrzej Adamczyk, kierownik regionalny sklepu Jysk. - Teraz przy każdej okazji otwarcia nowego sklepu będziemy się starali realizować tego typu przedsięwzięcia. Wkrótce otwieramy w Gdańsku dwa nowe sklepy - pierwszy w środę 12 czerwca w Galerii Przymorze zobacz na mapie Gdańska, a za kilka miesięcy na Szadółkach.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Wydarzenia

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Szpitale Pomorskie wakacyjnie | dla przyszłych i obecnych mam

warsztaty, spotkanie, badania, konsultacje

Warsztaty relaksacji dźwiękiem

120 zł
warsztaty, joga

Najczęściej czytane