• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Diagnostyka odpowiedzią na skuteczność metody in vitro

22 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W Klinkach Invicta nawet 9 na 10 par starających się o dziecko spełnia swoje marzenie o zostaniu rodzicem. W Klinkach Invicta nawet 9 na 10 par starających się o dziecko spełnia swoje marzenie o zostaniu rodzicem.

Coraz więcej par w Polsce i na świecie boryka się z problemem niepłodności. Duża część z nich rozważa podjęcie leczenia metodą in vitro. Jej skuteczność w największym stopniu uzależniona jest od wieku i stanu zdrowia przyszłych rodziców, jednak dzięki doświadczeniu lekarzy, pracy laboratorium embriologicznego i procedurom stosowanym w Klinice Invicta już 9 na 10 par spełnia swoje marzenie o dziecku. W ciągu 21 lat działalności kliniki i pomocy jej ekspertów urodziło się prawie 25 tysięcy dzieci.



Zjawisko niepłodności stało się w ostatnich latach na tyle powszechne, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę społeczną. Problem może dotyczyć nawet 15-20 proc. par starających się o dziecko.

Diagnostyka niepłodności: jakie badania wykonać



Na zabieg zapłodnienia in vitro decydują się najczęściej pary, które wyczerpały inne możliwości leczenia niepłodności, a bardzo chcą posiadać potomstwo.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy zapłodnienie in vitro zakończy się upragnioną ciążą, jest oczywiście stan zdrowia obojga partnerów, dlatego żeby zdiagnozować problem, niezbędne są specjalistyczne badania.

- Na podstawie wyników badań i wywiadu lekarskiego lekarze są w stanie przewidzieć, jakie są szanse na zajście w ciążę przy zastosowaniu in vitro. W Invicta kompleksowo diagnozujemy pary, aby precyzyjnie ustalić przyczynę problemu. Dzięki temu możemy zaproponować optymalny plan leczenia, który pozwoli możliwie jak najszybciej osiągnąć upragniony cel - mówi Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta.
Jak rozpoznać problem niepłodności i kiedy zgłosić się na badania? Zajście w ciążę to czasem tygodnie, a nawet miesiące regularnych starań. Bardzo wiele zależy od wieku partnerów.

Trudności z zajściem w ciążę powinny zacząć niepokoić: kobiety do 30 roku życia w przypadku nieskutecznych starań przez rok, kobiety między 30 a 40 rokiem życia - w przypadku sześciu miesięcy nieskutecznych starań, z kolei kobiety po 40 roku życia powinny skonsultować się z lekarzem możliwie najszybciej. Z diagnostyką nie powinny zwlekać również pary, w których mężczyzna przekroczył 40 rok życia.

Krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie badań w kierunku niepłodności wskazany jest u kobiet, które mają zaburzony cykl miesiączkowy, stwierdzoną endometriozę, nieprawidłowości w budowie macicy czy jajowodów i więcej niż 35 lat.

Gdy specjalista stwierdzi, że problem z zajściem w ciążę faktycznie występuje, należy przejść do wyboru metody leczenia. Metody wspomagania prokreacji są niekiedy jedyną szansą na posiadanie upragnionego potomstwa dla par, które bezskutecznie radzą sobie z zajściem w ciążę.

- Na skuteczność leczenia in vitro składa się kilka elementów, w których zespół Klinik Invicta ma doświadczenie. Oprócz precyzyjnej diagnozy problemu nasi eksperci dostosowują indywidualny plan leczenia. Mamy szeroki zakres zabiegów wspierających leczenie, w tym m.in. rozwiązania na niską rezerwę jajnikową, problemy z zagnieżdżeniem zarodka, problemy immunologiczne, czynnik męski, poronienia czy choroby dziedziczne - zapewnia Agnieszka Staniszewska.
Problem związany z zaburzeniem płodności może dotyczyć obojga partnerów, dlatego diagnostyką obejmuje się zarówno kobietę, jak i mężczyznę.

Kliniki Invicta oferują parom kilka programów leczenia niepłodności metodą in vitro. Kliniki Invicta oferują parom kilka programów leczenia niepłodności metodą in vitro.

Niepłodność może mieć wiele przyczyn



Niepłodność może mieć wiele przyczyn, a właściwa diagnoza to pierwszy krok do podjęcia skutecznego leczenia. Specjaliści w Klinikach Invicta prowadzą specjalistyczną diagnostykę par, które mają za sobą bezskuteczne naturalne starania o ciążę.

- Wiemy jak pomóc parom, którym naturalne sposoby nie przyniosły oczekiwanego efektu. Mamy szeroki zestaw badań diagnostycznych, dostosowany do indywidualnej sytuacji pacjentów. Zaczynamy od rozpoznania przyczyny braku ciąży. Pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty, który przeprowadza szczegółowy wywiad z parą oraz badania ginekologiczne z USG. Następnie zleca do wykonania badania poziomu istotnych hormonów u kobiety i badanie nasienia partnera. Na postawie wyników lekarz podejmuje decyzję o dalszej diagnostyce lub proponuje dedykowane leczenie - wyjaśnia Agnieszka Staniszewska.
Eksperci Invicta diagnozują również pacjentki, które zmagały się wcześniej z poronieniami, pacjentki z wtórną niepłodnością czy anatomicznymi nieprawidłowościami.

- Wiemy jak bardzo poronienie może wpłynąć na stan emocjonalny zarówno kobiety, jak i mężczyzny, dlatego zapewniamy parze opiekę psychologa. Cały zespół wspiera parę po stracie i pomaga przejść przez diagnostykę i leczenie. Nasi specjaliści ustalają przyczynę poronień wykonując badanie ginekologiczne z USG i zlecając odpowiednie badania genetyczne, w tym z tkanki poronionego płodu, immunologiczne, hormonalne, infekcyjne i również zaawansowane badania nasienia. Mając wiedzę o podłożu poronień lekarz wybiera celowane leczenie, mając do dyspozycji leczenie zachowawcze, operacyjne (histeroskopia), a także metody wspomaganego rozrodu, w tym najbardziej zaawansowane jest in vitro z diagnostyką genetyczna zarodków. Lekarz może również zaproponować skorzystanie z komórek rozrodczych z Banku Invicta - dodaje Agnieszka Staniszewska.
Badania ginekologiczne i hormonalne umożliwiają diagnozę ewentualnych innych problemów z zajściem w ciążę, powiązanych z budową narządów płciowych, funkcjonowaniem jajników, przysadki, tarczycy czy nadnerczy. U kobiet wykonywane jest m.in. badanie AMH - hormonu wskazującego na poziom rezerwy jajnikowej, markera pozwalającego ocenić płodność kobiety, tzn. ilość i jakość posiadanych przez nią komórek jajowych.

Podczas pełnej diagnostyki sprawdzane są również wszelkie nieprawidłowości po stronie męskiej.

- Nasi eksperci przeprowadzają szereg specjalistycznych badań panów jak m.in. badanie ogólne nasienia, morfologia plemników, badanie fragmentacji DNA plemników, biopsja jądra, USG narządów płciowych, posiew bakteryjny nasienia, badania hormonalne m.in. prolaktyna, AMH, badanie ogólne krwi i moczu - wylicza Agnieszka Staniszewska.
Dzięki badaniom nasienia można ocenić odsetek prawidłowych plemników, ich funkcje życiowe, ruchliwość oraz jakość materiału genetycznego.

Niepłodność może mieć wiele przyczyn, a właściwa diagnoza to pierwszy krok do podjęcia skutecznego leczenia. Niepłodność może mieć wiele przyczyn, a właściwa diagnoza to pierwszy krok do podjęcia skutecznego leczenia.

Badania gwarancją skuteczności leczenia



Skuteczność metody in vitro jest potwierdzona licznymi badaniami, a jej zastosowanie sprawdza się m.in. w przypadku: niepłodności idiopatycznej, słabej jakości nasienia lub braku nasienia (aspermii), uszkodzenia jajowodów, endometriozy czy braku owulacji.

Kliniki Invicta oferują parom kilka programów leczenia niepłodności metodą in vitro: program in vitro z własnymi komórkami, istnieje możliwość dofinansowania procedury przez samorząd w niektórych miastach w Polsce (m.in. w Gdańsku), program in vitro z komórkami dawczyni czy in vitro z diagnostyką genetyczną zarodków.

- Nasz zespół to blisko 300 lekarzy, embriologów i diagnostów z sześciu klinik. Każdego dnia pracujemy nad ulepszeniem techniki i poszukiwaniem nowych metod leczenia, optymalizujemy standardy na każdym etapie procedury. Dzięki temu radzimy sobie również w trudnych przypadkach. W ciągu 21 lat naszej działalności, dzięki naszej pomocy urodziło się prawie 25 tysięcy dzieci - dodaje Agnieszka Staniszewska.

9 na 10 par spełnia marzenie o dziecku



Według danych za ostatnie lata w Klinkach Invicta nawet 9 na 10 par starających się o dziecko spełnia swoje marzenie o zostaniu rodzicem. Statystyki dotyczą wszystkich par, które konsultują się w placówkach i kontynuują leczenie niezależnie od stosowanych metod.

Jak przekonują eksperci, większość pacjentek zachodzi w ciążę (zazwyczaj pojedynczą) w wyniku zastosowanego postępowania - monitoringu cyklu, stymulacji owulacji, inseminacji domacicznej, procedury in vitro, około 40 proc. uzyskuje ciążę w wyniku starań naturalnych wspartych odpowiednim poradnictwem specjalistów, dietą i zmianą trybu życia lub farmakoterapią.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane