Wiadomości

stat

Ile kosztuje nowy uśmiech?

Licówki są coraz popularniejszą formą korekty defektów stomatologicznych.
Licówki są coraz popularniejszą formą korekty defektów stomatologicznych. freeimages.com

Do niedawna hollywoodzki uśmiech można było osiągnąć za pomocą aparatów ortodontycznych, które choć poprawiały zgryz, nie zmieniały kształtu zębów czy ich koloru. Teraz w tym celu stosuje się najczęściej licówki. U kogo sprawdzają się najlepiej i ile trzeba zainwestować w nowy uśmiech?Czy zrobił(a)byś sobie licówki:

tak, już je mam 11%
gdybym tylko mógł/mogła pozwolić sobie na taki wydatek - oczywiście 56%
nie, mam ładne zęby i nie potrzebuję żadnych licówek 16%
nie, moim zdaniem wyglądają sztucznie 17%
zakończona Łącznie głosów: 494
Licówki to rodzaj płytek przyklejanych do zęba, wykonanych najczęściej z porcelany lub kompozytu. - Często tłumaczymy pacjentom, że nakłada się je na podobnej zasadzie jak tipsy na paznokcie - mówi lekarz stomatolog, Magdalena Pawelczyk-Madalińska z gabinetu Fan-Dent.

Szukasz w swojej okolicy protetyka? Zajrzyj do katalogu Trójmiasto.pl

Stosuje się je w celu poprawy estetyki zębów, a także przy niewielkich wadach ortodontycznych - kiedy np. jeden ząb jest delikatnie zrotowany i nie chcemy z tego powodu zakładać aparatu. Co ciekawe licówki można stosować też w celu odbudowy startych na skutek zgrzytania zębów.

Ich grubość zależy od tego, w jakim celu chcemy je zastosować. Te, używane w celach estetycznych są bardzo cienkie, w celach ortodontycznych już nieco grubsze. W Stanach Zjednoczonych panuje moda na przyklejanie licówek - rzadziej więc zakłada się aparat na zęby czy wykonuje operacje korygujące zgryz. Amerykańskie kliniki zapewniają, że za pomocą licówek można skorygować każdą wadę ortodontyczną. Nie jest to jednak prawdą. - W takiej sytuacji można zastosować licówki tylko w wyjątkowych wypadkach. Przed ich nałożeniem powinna być przeprowadzona w sposób prawidłowy analiza zwarcia, żeby licówki nie pogorszyły naszego komfortu gryzienia. Czasem dużą wadę można wyprowadzić tylko za pomocą grubych licówek, a te będą wpływać na komfort gryzienia - mówi Magdalena Pawelczyk-Madalińska.

Tu znajdziesz listę stomatologów z Trójmiasta.

Mogą również istnieć medyczne wskazania do założenia licówki - zazwyczaj wtedy, kiedy pacjenci mają przebarwione zęby na skutek przyjmowania antybiotyków w młodym wieku. - Niestety niektóre antybiotyki stosowane do 12 roku życia powodują trwałe przebarwienie zębów, które wpływają na ich budowę. W takiej sytuacji licówka będzie pełnić funkcję ochronną - zauważa Magdalena Pawelczyk-Madalińska.

Nie zawsze można założyć licówki. Nie stosuje się ich u osób młodych, w okresie dojrzewania. Zdaniem lekarzy nie powinno się ich zakładać wcześniej niż przed 16 rokiem życia, bo do tego czasu układ kostny może się jeszcze rozbudowywać, szczególnie u chłopców.

Licówką naprawia się też ząb po urazie. - Zęby po urazach z niedużym uszkodzeniem korony klinicznej można z powodzeniem leczyć tj. odbudowywać licówkami. Nie należy ich zakładać na bardzo silnie przebarwione, pojedyncze zęby, bo uzyskamy "średni efekt" estetyczny. Nieleczone parafunkcje będą powodowały pękanie licówek. Również duże zniszczenie korony klinicznej zęba np. duża ilość wypełnień w zębie jest przeciwwskazaniem do osadzenia na nim licówki - tłumaczy lekarz dentysta Sylwia Kowalczyk-Wójcik z Clinica del Mare.

Taki zabieg wykonujemy praktycznie bez ryzyka. - Preparacja zębów pod licówki jest niewielka, dużo bardziej oszczędna niż np. pod korony protetyczne, często jest minimalna. W związku z tym przy właściwej diagnostyce przedzabiegowej nie występuje ryzyko powikłań dla zęba. Można powiedzieć, że jest ono dużo mniejsze niż np. leczenie ubytków próchnicowych - mówi Sylwia Kowalczyk-Wójcik.

Jak wygląda "proces" tworzenia nowego uśmiechu? Może zamknąć się w dwóch wizytach. Najpierw pacjent określa kształt i kolor zębów, jakie chciałby mieć. Wtedy przeprowadza się analizę zwarcia, żeby sprawdzić czy jest to wykonalne w jego przypadku. Często lekarz przygotowuje projekt, w którym, zęby są rozrysowane, żeby pacjent mógł zobaczyć wizualizację. Wtedy przechodzi się do szlifowania zębów, na które następnie, przy tej samej wizycie zakłada się licówki tymczasowe, utrzymujące się około dwóch tygodni.

Szlifowanie odbywa się pod znieczuleniem, bo licówki zakłada się na żywe zęby. - Ząb martwy, po leczeniu kanałowym ma zmniejszoną ilość struktury zębiny, przez co jest słabszy. Dlatego odradza się zakładanie licówki porcelanowej, gdyż może nam ona posłużyć w takim wypadku znacznie krócej. Zamiast tego można zastosować koronę - mówi Magdalena Pawelczyk-Madalińska.

W tym czasie w pracowni protetycznej wykonywane są licówki porcelanowe przy pomocy różnych technologii, w zależności od tego, czy mają być zastosowane w celu zmiany koloru czy kształtu. - Często na tym etapie, zwłaszcza kiedy wykonywane jest jedna licówka, niezbędna bywa obecność pacjenta, żeby jak najlepiej dobrać kształt i kolor, a efekt był jak najbardziej naturalny - dodaje Magdalena Pawelczyk-Madalińska.

Przygotowanie licówek w pracowni zajmuje około 5-6 dni roboczych. - Rynek polski niczym nie różni się od rynku światowego. Dostępne są wszystkie rodzaje ceramiki, a licówki wykonywane są różnymi metodami tj. metodą wypalania, tłoczenia lub wycinania metodą cad/cam - wyjaśnia Sylwia Kowalczyk-Wójcik.

Przy następnej wizycie pacjent ma zdejmowane licówki tymczasowe i przyklejane są te właściwe. To bardzo czasochłonny proces, który wymaga od lekarza wiele precyzji i uważności oraz cierpliwości od pacjenta. Przed przyklejeniem dokonuje się jeszcze przymiarki. Sprawdza się kolor, kształt, a także to, czy licówki nie drażnią dziąseł. Jeśli pacjent jest zadowolony z efektu, po kilku godzinach wyjdzie z nowymi zębami. Jeśli zdarzy się, że przy przymiarce pacjent będzie jednak niezadowolony z koloru, nic straconego - licówkę na tym etapie można "przemalować". Po zacementowaniu jej zmiany nie są już możliwe.

Najtrudniejsza jest faza klejenia. - Porcelana jest dosyć krucha, a klej bardzo silny, dlatego pacjent musi cierpliwie siedzieć na fotelu - mówi Magdalena Pawelczyk-Madalińska. Licówki nakłada się zazwyczaj na dziesięć przednich zębów na dole i na górze. Czas wklejenia jednej licówki trwa od około 10 do 30 minut. Po ich przyklejeniu, nie powinniśmy jeść niczego kolorowego przez około 6 godzin. - Nie jest to wskazanie bezwzględne, jednak zdarza się, że pacjenci reagują bardzo indywidualnie i może dojść do przebarwienia - wyjaśnia stomatolog.

Nowy uśmiech to wydatek rzędu od 1,2 tys. zł do 2,5 tys. zł za jedną licówkę, w zależności od gabinetu i wybranego materiału.Cenę tę musimy przemnożyć przez dwadzieścia, biorąc pod uwagę, że wymienia się dziesięć zębów na dole i dziesięć na górze. Zdarza się, że gabinet oferuje licówkę za niższą cenę, na przykład 800 zł, ale często okazuje się, że należy do tego doliczyć cenę przyklejania. Dlatego badając rynek, warto zapytać, co zawiera się w cenie.

- Cena zależy przede wszystkim od umiejętności lekarza dentysty i pracowni protetycznej, która na jego zlecenie licówki wykonuje, jak również od rodzaju użytej porcelany - mówi lekarz dentysta Sylwia Kowalczyk- Wójcik z Clinica del Mare.

Choć licówki mają twardość naturalnych zębów, osoby, które mają nawyki gryzienia powinny być ostrożne. - Zwłaszcza ci, co lubią obgryzać długopisy, rozgryzać orzechy czy przegryzać nitki. Licówki nie lubią punktowych nacisków - zauważa Magdalena Pawelczyk-Madalińska.

Taka inwestycja nie jest niestety na całe życie. Choć porcelana jest bardzo trwała, kleje do licówek zaczynają się wypłukiwać po 7-10 latach. - Jednak dobrze zrobione licówki mogą nam posłużyć nawet 15 lat. Problem jest natomiast z osobami, które palą papierosy. Zarówno klej, jak i porcelana, mogą się wtedy trochę przebarwić - zauważa stomatolog.

Decyzja o zafundowaniu sobie nowego uśmiechu, jest zatem poważnym postanowieniem. Musimy zrezygnować wówczas ze nałogu i złych nawyków, oraz wziąć pod uwagę, że po około 15 latach czeka nas kolejny wydatek. Ci, którzy podjęli taką decyzję, zapewniają, że warto.

Opinie (181) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje