Wiadomości

Hospicjum Dutkiewicza walczy o przetrwanie. Trwa zbiórka

250 tys. zł - tyle co miesiąc musi zebrać na bieżące potrzeby Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa ośrodek znalazł się w trudnej sytuacji - wzrosły koszty środków ochrony osobistej, a przy braku tradycyjnych zbiórek fundusze znacząco zmalały. Dlatego uruchomiono serię zbiórek, które mają pomóc w zebraniu potrzebnych środków.Czy wspierasz akcje charytatywne?

tak, robię to regularnie 38%
tylko wtedy, kiedy coś szczególnie do mnie przemawia 56%
nigdy - nie widzę takiej potrzeby 6%
zakończona Łącznie głosów: 452
- Z powodu pandemii, dużego wzrostu cen środków ochrony osobistej, znaczącego zwiększenia zapotrzebowania na te materiały, zmiany organizacji opieki oraz braku tradycyjnych zbiórek m.in. w hipermarketach czy na wydarzeniach sportowych w naszym budżecie pojawiła się ogromna dziura. W tej chwili każdego miesiąca musimy pozyskać 250 tys. złotych, czyli 30 proc. więcej niż przed pandemią - wyjaśnia dr Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej.
Opieka Hospicjum jest bezpłatna - obejmuje dorosłych u kresu życia oraz ciężko i nieuleczalnie chore dzieci. Fundacja prowadzi Hospicjum Dla Dzieci i Dorosłych w Gdańsku. Rocznie opiekuje się ponad 1000 pacjentów, w tym 34 w Hospicjum Domowym dla Dzieci.

- Lekarze, pielęgniarki, opiekunki, rehabilitanci, psycholodzy, dietetycy, duchowni, wspierani przez wolontariuszy odpowiadają na potrzeby podopiecznych. Opieka hospicyjna to również wsparcie rodzin pacjentów w trakcie trwania choroby i po ich śmierci. Na takim całościowym podejściu opiera się idea opieki hospicyjnej, którą każdego dnia realizujemy, kierując się potrzebami chorych. Oznacza to często przekraczanie kontraktu z NFZ. Oznacza to dobrą opiekę - podkreśla Janowicz.

Fundacje i ośrodki w Trójmieście


Zostań darczyńcą hospicjumWłaśnie dlatego fundacja uruchomiła serię zbiórek, które mają pomóc w zebraniu potrzebnych środków. Kilkanaście aukcji, w których można wylicytować treningi, spotkania, a także sportowe gadżety jest dostępnych na allegro.pl w ramach akcji pomocy Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. Wśród gwiazd sportu, które zdecydowały się wesprzeć cel, znaleźli się m.in. trener Lechii Piotr Stokowiec, tyczkarka Ania Rogowska, trener siatkarzy Trefla Gdańsk Michał Winiarski.

Fundacja zachęca także do wystawiania własnych przedmiotów i spotkań na rzecz wsparcia Hospicjum Dutkiewicza. Można to zrobić, wchodząc na swoje konto na allegro.pl i wybrać cel: Wsparcie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Na początku lipca ruszył też specjalny portal do szybkich wpłat.

- Tu z kolei wychodzimy naprzeciw tym, którzy lubią działać szybko, płacić z telefonu, kodem BLIK. Wchodząc na portal, można zasilić konto Fundacji i Hospicjum drobnymi lub większymi wpłatami, a wszystko trwa nie dłużej niż minutę - zachęcają przedstawiciele fundacji.

#MacarenadlaDutkiewiczaZ kolei na Facebooku można znaleźć wyzwanie o nazwie #MacarenadlaDutkiewicza - modny teraz challenge połączony ze zbiórką do wirtualnej puszki. Co trzeba zrobić? Ten, kto zatańczy macarenę, wrzuca do puszki 5 zł, kto nie zatańczy, wrzuca 10 zł, nominując jednocześnie kolejne osoby do tańca. Puszkę można zasilić tu.

- W okresie panującej pandemii musieliśmy zrezygnować z tradycyjnych zbiórek, eventów, które stanowiły dość znaczny dla nas zastrzyk gotówki. Ostatnie kilka miesięcy to tak naprawdę walka o możliwość pozyskania środków ochrony osobistej dla naszego całego zespołu, m.in. lekarzy, pielęgniarek, opiekunek, rehabilitantów, psychologów, którzy towarzyszą pacjentom na co dzień. Niestety dziura w naszym budżecie wciąż się powiększa. W związku z tym z okazji naszych urodzin postanowiłyśmy zaprosić innych do naszego challengu #MacarenadlaDutkiewicza na rzecz podopiecznych i pacjentów Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. Zamiast kwiatków czy życzeń wrzućcie do naszych skarbonek grosza - zachęcają Justyna ZiętekBogna Filipowicz z Fundacji Hospicyjnej, twórczynie zbiórki i tanecznego wyzwania.

Opinie (56) 6 zablokowanych

 • Zbiórka charytatywna

  Jak to możliwe że walczy o przetrwanie, jeśli ma kontrakt z NFZ?
  Uważam, że finansowanie z NFZ jest skandalicznie niskie i jest przyzwolenie na wspieranie hospicjum, co jeśli już, powinno być małym procentem dochodów.

  • 84 1

 • Na koniec roku stan konta wynosił ponad 7 000 000 złotych według ich sprawozdania finansowego.

  Średnia pensja pracownika to 63 000 zł rocznie (niecałe 80 etatów), a koszt zarządu i administracji trochę ponad 700 000 zł. Za działalność leczniczą fundacja dostaje rocznie przeszło 7 000 000 zł, podobną kwotę z darowizn i 1% wpłat podatku. Serio, brakuje z takiej nadwyżki pieniędzy, bo mi się rachunek nie zgadza.

  • 69 10

 • Dobrzy ludzie dają kase,

  A kasa idze dla producentów 'środków ochorony osobistej', czyli firm którzy robią sobie kase na wymyślonej koronirusowej pandemii. Przykre to. Dlatego nie będe wpłacał. Tutaj w tym hospcjum macie prawdziwe ofiary 'pandemii', nie musicie biegać z testami szukając czy ktośkto zakaszlnął przypadkiem jest zakazony.

  • 14 16

 • Pewnie pojawią się tutaj niegodziwe posty...

  Ale mój umierający 3-miesięczny synek był właśnie pod opieką tego hospicjum 12 lat temu. I do dziś wspominam wspaniałe pielęgniarki i pana doktora (nomina sunt odiosa), którzy opiekowali się moim maluszkiem. Nie chcielibyście widzieć i przeżywać tego, co dane było i jest innym, w tym mnie. Ja na pewno wspomogę hospicjum jeszcze dzisiaj i namawiam do tego samego ludzi o wielkich sercach. Nie żadne fikołki, bieganie, kręcenie pedałami i pompki "w szczytnym celu", ale szczodrość dobrych ludzi tylko się liczy.

  • 102 3

 • Jaka zbiórka ? Nie lepiej założyć fundację ?

  • 3 15

 • Hospicja powinny być finansowane z budżetu miast a nie przez fundacje, które przepalają 80% siana :/

  • 36 15

 • Zamiast na rydwan ochronę i koncert finansowany z miasta przeznaczyć na hospicjum

  • 68 9

 • Tam już jest fundacja.

  • 1 0

 • Hospicjum jest jak najbardziej potrzebne.

  Dzięki niemu zdrowi ludzie mają szansę stać się normalni. Gwarantuję, że kto choć raz widział kiedyś nieuleczalnie chore dziecko w hospicjum, to od razu stanie się przeciwnikiem aborcji i eutanazji, i zacznie doceniać ludzkie życie.

  • 36 13

 • Na tymże sprawozdaniu widnieją pieczęcie 1 prezesa i 3 wiceprezesów Fundacji

  W sumie 4 prezesów jednego wózka. Really??? Nie podważam przy tym idei hospicyjnej i tego co robi hospicjum każde, w tym Dutkiewicza. Zastanawiam się jednak nad ekonomicznym aspektem przedsięwzięcia, w którym pracuje 80 osób zarządzanych przez 4 prezesów + dyrektorów, plus kierowników.

  • 37 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje