Wiadomości

stat

Grypa wciąż groźna, ale sanepid uspokaja

Najnowszy artukuł na ten temat

Punkty za szczepienia w rekrutacji do żłobka. Radni zagłosują w marcu

Tylko w ostatnich kilkunastu dniach zachorowało niemal 32 tys. mieszkańców Pomorza.
Tylko w ostatnich kilkunastu dniach zachorowało niemal 32 tys. mieszkańców Pomorza. fot. 123rf.com

Sezon zachorowań na grypę przybiera na sile, ale nie ma powodów do obawy - uspakaja pomorski sanepid. Tylko w ostatnich kilkunastu dniach zachorowało niemal 32 tys. mieszkańców Pomorza. W środę w jednym z gdańskich szpitali zmarł pacjent chorujący na grypę. Od początku roku na tę chorobę w Polsce zmarło już 8 osób.Jakie masz sposoby na uniknięcie przeziębienia/grypy?

hartowanie organizmu - to praca, którą wykonuje nad sobą przez cały rok 18%
odpowiednio dobrana dieta 10%
witaminy, suplementy diety - polecone przez farmaceutę 9%
unikanie źródeł infekcji - spędzanie czasu w domu, ciepłe ubrania 29%
nic mi nie pomaga, co roku łapie mnie przeziębienie lub poważniejsze infekcje 34%
zakończona Łącznie głosów: 272
Sezon wzmożonych zachorowań na ostre infekcje układu oddechowego, w tym na grypę, przypada na okres od października do końca marca. Jak dotąd na terenie województwa pomorskiego zanotowano niemal 500 tys. ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń czy rozpoznań grypy.

- Od początku roku do połowy lutego bieżącego roku 674 chorych z objawami ostrej infekcji układu oddechowego zostało skierowanych do szpitala, w tym samym okresie 2017 r. hospitalizacji wymagało 780 osób - poinformowała Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Jak dodała, w 2017 r. w województwie pomorskim zostały zanotowane 2 przypadki zgonów związanych z zachorowaniem na grypę (wszystkie miały miejsce w styczniu). Z kolei w środę - 21.02 do sanepidu wpłynęła informacja dotycząca zgonu jednej osoby chorej na grypę.

Sytuacja jest lepsza niż w ubiegłych latachTylko w okresie od 8 do 15 lutego 2018 r. zarejestrowano 31 439 ostrych infekcji układu oddechowego - jednak jak podkreśla sanepid nie ma powodów do obawy, bo sytuacja jest lepsza niż w ubiegłych latach.

- Średnia dzienna zapadalność na wymienione choroby w województwie pomorskim w badanym tygodniu wyniosła 169 przypadków na 100 tys. ludności, co stanowi spadek w stosunku do poprzedzającego okresu sprawozdawczego (1 -7 lutego 2018 r.) o 35 - wyjaśniła Obuchowska.

Z kolei jak podaje Państwowy Zakład Higieny, od początku roku w całym kraju na grypę zachorowało 272 tysiące osób.

- Najwięcej przypadków grypy stwierdzono w Mazowieckiem, w Małopolsce i Wielkopolsce. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 88,4 na 100 tys. ludności - czytamy w komunikacie.

Opinie (28)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje