Wiadomości

stat

Godziny ciszy w hipermarkecie dla osób ze spektrum autyzmu

Hipermarket wprowadza godziny ciszy od 28 maja.
Hipermarket wprowadza godziny ciszy od 28 maja. fot. Auchan

Przyciemnione światła, brak nadawanych komunikatów oraz muzyki, wyłączone telewizory i specjalna uprzywilejowana kasa. Hipermarket Auchan przy ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku jako trzeci w Polsce wprowadza "godziny ciszy" dla osób ze spektrum autyzmu.Czy masz styczność z ludźmi autystycznymi?

tak, mam takie osoby w rodzinie 23%
tak, kilka osób z sąsiedztwa ma takie zaburzenia 23%
nie wiem nawet, jak dostrzec u kogoś takie objawy 20%
nie, nigdy nie miałe(a)m kontaktu z takimi osobami 34%
zakończona Łącznie głosów: 1300
Autyzm jest niepełnosprawnością coraz częściej diagnozowaną. Obecnie jedno na sto dzieci rodzi się ze spektrum autyzmu. Osoby te bardzo różnią się poziomem intelektualnym, temperamentem, zachowaniami i zainteresowaniami. Mają jednak podobne problemy i bariery, na podstawie których diagnozuje się tę niepełnosprawność.

- Są to problemy z funkcjonowaniem społecznym, w tym rozumieniem zasad i norm, z komunikowaniem się z otoczeniem oraz ze sztywnymi wzorcami zachowań. Wiele z tych osób cierpi na zaburzenia zmysłów, przede wszystkim na nadwrażliwość wzrokową i słuchową, które uniemożliwiają im przebywanie w głośnych i oświetlonych jaskrawym, ostrym światłem miejscach - mówi Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. - Doceniam inicjatywę Auchan zorganizowania "cichych godzin", bo w tym czasie osoby ze spektrum autyzmu będą mogły spokojnie zrobić zakupy z rodzicami lub samodzielnie, jeśli są w stanie. Obecnie jest to dla nich bardzo trudne lub nawet niemożliwe, gdyż nadmiar bodźców powoduje u nich lęk przed wejściem do sklepu, objawiający się czasem popłochem czy atakami paniki - dodaje.
Start 28 maja, następnie w każdy wtorek w godz. 15-17

Czytaj też: Coraz więcej przypadków autyzmu. "Trzeba uświadamiać i dyskutować"

Bez muzyki, telewizji i rażącego światłaAkcja pod nazwą "Godziny ciszy" to specjalnie wyznaczony czas na zakupy dla osób ze spektrum autyzmu. Wówczas na terenie hipermarketu zostaną przyciemnione światła, nie będą nadawane komunikaty, nie będzie słychać muzyki, a wszystkie telewizory będą wyłączone. Co więcej, otwarta zostanie specjalna uprzywilejowana kasa do dyspozycji kupujących. Podobne działania podejmie w tym czasie galeria handlowa przy hipermarkecie Auchan.

- Każdy sklep Auchan, w swoim rytmie, wprowadza obecnie tę akcję. Chcemy dzielić się tą dobrą praktyką, ale przede wszystkim działać na rzecz lokalnych społeczności. Współpracownicy Auchan są zaangażowani w wiele działań tego typu, jak choćby współpraca z Domami Dziecka w Gdańsku, czy też rejestracja potencjalnych dawców szpiku w ramach współpracy z fundacją DKMS. Każdy hipermarket współpracuje również z Bankiem Żywności, przekazując żywność i przyczyniając się do niemarnowania produktów spożywczych - mówi Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji w Auchan Retail Polska.
Nietrudno zauważyć, że najniższa cena nie jest już wyznacznikiem do przyciągania klientów. Płace wzrastają, a sieci handlowe prześcigają się w coraz to lepszych pomysłach.

- Jestem wdzięczna hipermarketowi z Przymorza, że umożliwia osobom ze spektrum podejmowanie takiej zwykłej codziennej czynności w komfortowych warunkach. To ważne nie tylko dla dzieci z autyzmem i ich rodziców, ale także dla dorosłych ze spektrum, o których często się zupełnie zapomina - mówi nasz czytelniczka Kasia.

Opinie (117) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje