Wiadomości

stat

Gdzie bezpłatnie wypożyczysz sprzęt rehabilitacyjny?

Prawidłowa rehabilitacja poprawia stan zdrowia osób chorych i pomaga szybciej powrócić im do pełnej sprawności.
Prawidłowa rehabilitacja poprawia stan zdrowia osób chorych i pomaga szybciej powrócić im do pełnej sprawności. fot. gdynia.pl

Wózki, chodziki, kule ortopedyczne czy rowery trójkołowe - sprzęt rehabilitacyjny, ale też ten usprawniający codzienne życie potrzebny jest dla osób niepełnosprawnych, tych, którym nagle pogorszył się stan zdrowia czy poszkodowanych w wypadkach. Korzystają z niego również seniorzy czy dzieci, u których występują schorzenia przewlekłe i wady rozwojowe. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, a korzystanie z niego ułatwia pielęgnację osób niesprawnych i wpływa na stan ich zdrowia. Mieszkańcy Trójmiasta potrzebny sprzęt mogą jednak wypożyczyć za darmo.Od niedawna w Gdyni działa wypożyczalnia specjalistycznego sprzętu. Dla mieszkańców dostępnych jest tu m.in. osiem wózków, które pomagają w przemieszczaniu się osobom niepełnosprawnym ruchowo. Do dyspozycji jest też osiem par kul ortopedycznych, które wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Z kolei osiem chodzików rehabilitacyjnych będzie ułatwiać chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego. Dostępnych jest też 10 stabilnych rowerów, umożliwiających jazdę osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej.

- Ruszyliśmy właściwie od 1 stycznia i do tej pory wsparliśmy 16 osób, teraz mamy sezon zimowy, więc jest zapotrzebowanie szczególnie na kule, wózki czy balkoniki, chociaż już mieszkańcy pytają też o rowery, bo chcieliby wypożyczyć je wiosną - opowiada Magdalena Biegańska, koordynator wypożyczalni. - Na razie mamy asortyment startowy, ale liczymy, że uda się go uzupełnić, bo potrzeby są duże, mieszkańcy dzwonią i pytają - dodaje.
Z asortymentu gdyńskiej wypożyczalni może skorzystać każdy. Wystarczy przyjść i podpisać zaświadczenie potwierdzające datę wypożyczenia oraz termin użytkowania sprzętu. Nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Sprzęt rehabilitacyjny można wypożyczyć na okres ok. trzech tygodni, z możliwością przedłużenia, jeśli nie będzie kolejki chętnych do wypożyczenia.

Wystarczy skontaktować się pod numerem telefonu: 575 865 100. Miejsce, w którym sprzęt jest przekazywany (po wcześniejszym umówieniu się), to lokal otrzymany od Urzędu Miasta Gdynia mieszczący się przy ul. Śląskiej 51.

Sprzęt można zamówić także online. Dodatkowo w wypożyczalni internetowej do dyspozycji są również łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi. Kurier dostarcza sprzęt pod dany adres w ciągu 48 godzin.

- Osoby potrzebujące mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo, pokrywają jedynie koszt dostarczenia i odebrania przesyłki. W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne - za wynajęcie wózka czy kul trzeba płacić. A dla chorych często stanowi to barierę - mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która jest organizatorem wypożyczalni internetowej.
Aby otrzymać konkretną rzecz, dana osoba powinna wypełnić wniosek dostępny na stronie Fundacji Eco Textil. Wniosek rozpatrywany jest w przeciągu 24 godzin. Sprzęt będzie wypożyczany na określony czas - dwa miesiące, trzy miesiące lub pół roku, z możliwością przedłużenia.

Pomoc dla niepełnosprawnych w kurorcieW Sopocie do dyspozycji mieszkańców są m.in. wózki inwalidzkie, chodziki, podnośniki wannowe. Na zlecenie miasta wypożyczalnię prowadzi Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętu mogą kontaktować się pod nr tel. 570 356 992, w godz. 8-17 od poniedziałku do piątku. Osoba, która wypożycza sprzęt, podpisuje umowę bezpłatnego użyczenia na czas nieokreślony. Sprzęt można odbierać w budynku Przychodni Lekarskiej na Brodwinie przy ul. Kolberga 7, po wcześniejszym umówieniu.

W kurorcie działa też wypożyczalnia rowerów trójkołowych, która oferuje modele z napędem mechanicznym od 16 do 24 cali. Rowery użyczane są bezpłatnie, wymagany jest dowód osobisty osoby wypożyczającej. Wypożyczalnia mieści się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, przy ul. Bitwy pod Płowcami 67c, wcześniej umówić trzeba się pod nr tel. 58 550 12 15, od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.

Sprzęt rehabilitacyjny w Trójmieście - sprzedaż i wypożyczalnie


Gdańskie wypożyczalnieW Gdańsku wypożyczalnię na zlecenie MOPR prowadzi "Wspólnota Serc".

- Z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego mogą skorzystać mieszkańcy Gdańska posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub - w przypadku jego braku - wykazujący zasadność używania danego sprzętu lub urządzenia. Także gdańszczanki i gdańszczanie posiadający pisemne wskazanie od lekarza o konieczności używania danego sprzętu - informuje Sylwia Ressel, rzeczniczka MOPR w Gdańsku.
Do dyspozycji mieszkańców są m.in. wózki inwalidzkie zwykłe i aktywne, balkoniki, trójnogi, chodziki, ławki nawannowe, łóżka rehabilitacyjne zwykłe i elektryczne, inhalatory, glukometry, ciśnieniomierze, steppery rehabilitacyjne, piłki czy aparaty do masażu.

- Oferta jest oczywiście bezpłatna, to znaczy sprzętu się nie kupuje, nie płaci się za używanie, jednak w momencie wypożyczania trzeba opłacić niedużą kaucję zależną od wartości wypożyczanego sprzętu. Ta kaucja jest zwracana klientowi, gdy oddaje sprzęt - wyjaśnia Ressel.
Bezpłatną Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego prowadzi też Franciszkański Ruch Ekologiczny, Charytatywny i Historyczny. Wypożyczalnia znajduje się przy ulicy Starowiślnej 3a w Nowym Porcie, otwarta jest w godz. 14-19.

Wypożyczalnia dysponuje ponad: 60 wózkami inwalidzkimi, 40 chodzikami, balkonikami, toaletami przyłóżkowymi, basenami.

- Posiadamy na stanie cewniki moczowe, woreczki kolostomijne i inny bardzo przydatny sprzęt niezbędny do pomocy chorym. Wszyscy renciści i emeryci otrzymują sprzęt bez ponoszenia opłat po okazaniu zaświadczenia ZUS o inwalidztwie, a osoby potrzebujące po okazaniu zaświadczenia lekarskiego. Również osoby mające okresowe trudności z zachowaniem higieny z powodu np. awarii łazienki mogą korzystać z naszej łaźni - informują organizatorzy wypożyczalni.

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje