• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia dołączyła do "różowej rewolucji"

Ewelina Oleksy
3 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Pierwsza "różowa skrzyneczka" pojawiła się także w Gdyni - w Szkole Podstawowej nr 31. Na zdjęciu: Aleksander Kuźmin - dyrektor SP 31, Beata Derda - przewodnicząca Rady Rodziców oraz Joanna Cała - wiceprzewodnicząca Rady Rodziców. Pierwsza "różowa skrzyneczka" pojawiła się także w Gdyni - w Szkole Podstawowej nr 31. Na zdjęciu: Aleksander Kuźmin - dyrektor SP 31, Beata Derda - przewodnicząca Rady Rodziców oraz Joanna Cała - wiceprzewodnicząca Rady Rodziców.

Gdynia dołączyła do "różowej rewolucji", czyli akcji mającej na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym. W tamtejszej Szkole Podstawowej nr 31 pojawiła się pierwsza "różowa skrzyneczka" na podpaski, tampony i inne środki higieniczne, z których można korzystać bezpłatnie.Jak oceniasz tę akcję?

"Różowych skrzyneczek" na terenie całej Polski jest już ponad 700 i ciągle przybywają nowe. W lutym do akcji włączył się Gdańsk - skrzynkę zamontowano m.in. w siedzibie Rady Miasta.

Mapa "różowych skrzyneczek" w Polsce

Pierwsza "różowa skrzyneczka" w GdyniOddolna inicjatywa "różowa skrzyneczka", której celem jest zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na problemy związane z dostępnością środków higieny menstruacyjnej, powstała w 2019 r. Przyłącza się do niej coraz więcej miast. Wśród nich jest też Gdynia - pierwsza "różowa skrzyneczka" pojawiła się już w Szkole Podstawowej nr 31.

- W "różowej skrzyneczce" dziewczęta z naszej szkoły znajdą środki higieniczne, które są niezbędne w trakcie miesiączki. Zależy nam, aby uczennice czuły się komfortowo i miały poczucie, że w nieoczekiwanej sytuacji zawsze będą mogły skorzystać z zawartości skrzyneczki - mówi Beata Derda, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni.

Szkoły Podstawowe w TrójmieścieSP 31 w Gdyni to pierwsza szkoła w tym mieście, która włączyła się do akcji. SP 31 w Gdyni to pierwsza szkoła w tym mieście, która włączyła się do akcji.
- To ogromna radość, że Szkoła Podstawowa nr 31 jako pierwsza szkoła w Gdyni stała się posiadaczem "różowej skrzyneczki" zaopatrzonej w środki higieny osobistej, z których będą mogły skorzystać dziewczęta, gdy tylko będą miały taką potrzebę. Jestem przekonany, że za naszym przykładem pójdą inne szkoły, które dołączą do wspólnej akcji i stworzą komfortowe warunki na czas menstruacji - dodaje Aleksander Kuźmin, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni.
Czytaj też: Darmowe podpaski i tampony trafią do urzędów oraz szkół

Skrzyneczka zostanie powieszona w toalecie dziewczęcej klas starszych i będzie czekać na powrót uczennic do szkoły. Inicjatywę chwałą władze Gdyni.

- To niezwykle cieszy, jak inicjatywa "różowej skrzyneczki" rozszerza się na cały kraj i że również gdyńska szkoła postanowiła do niej dołączyć. Dyrekcja oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 31 pokazały, że wsłuchują się w głos młodego pokolenia, odpowiadają na potrzeby młodzieży i przede wszystkim ich wspierają. Oczywiście kibicujemy całej akcji i mamy nadzieję, że inne szkoły do niej dołączą - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Do akcji można cały czas dołączać. Szkoła czy placówka może zakupić skrzynkę samodzielnie lub skontaktować się z "Różową skrzyneczką" i poprosić o sfinansowanie zakupu.

Ubóstwo menstruacyjne to problem także w PolsceZ "Raportu z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego dla Kulczyk Foundation (luty 2020)" wynika, że 18 proc. badanych w Polsce kobiet przyznało, że nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup środków higieny intymnej dobrej jakości. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na brak potrzebnych środków higienicznych, a 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.

Miejsca

  • SP 31 Gdynia, Chylońska 227 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czwartkowe Spotkania

59 zł
spotkanie

Akademia Zdrowia Eden

39 zł
spotkanie

Konferencja "Miejmy Się Dobrze!"

99 - 259 zł
konferencja

Najczęściej czytane