badania, konsultacje

stat
Impreza już się odbyła

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej (2 opinie)

  • 11 - 20 maja 2018

  • Gdańsk
  • wstęp wolny

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej Zdrowie Zaczyna się w Głowie to już trzecia edycja kampanii społecznej. Inicjatywa ma na celu propagowanie troski o zdrowie psychiczne jako przejaw dbania o siebie. Specjaliści zachęcają, by korzystać ze wsparcia nie tylko w sytuacji ostrego kryzysu czy poważnych trudności emocjonalnych, ale także gdy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały: wahania nastroju, trudności ze snem, brak radości z dotychczas satysfakcjonujących sfer życia. "Zdrowie zaczyna się w głowie", dlatego często zdarza się też, że to ciało daje znak, że coś złego dzieje się w sferze psychologicznej: pojawiają się bóle głowy, kręgosłupa, żołądka czy inne medycznie niewytłumaczalne dolegliwości.- Zwracanie się po wsparcie w sytuacjach kryzysowych, ale także wtedy gdy chcemy coś po prostu zmienić w swoim życiu jest przejawem dbania o siebie i dojrzałości - przekonuje Katarzyna Wieczorek, psychoterapeutka z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań, pomysłodawczyni Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej "Zdrowie zaczyn się w głowie".
Do współpracy przy realizacji kampanii zaprosiła Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Partnerami Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej został Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Zaproszenie do udziału w projekcie zostało przesłane do psychoterapeutów pracujących w rożnych ośrodkach i prywatnych gabinetach. Patronat merytoryczny objęło Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej a medialny Radio Gdańsk.

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej są szansą na poznanie możliwości uzyskania wsparcia specjalistów - psychoterapeutów, psychologów, pedagogów i innych specjalistów w Gdańsku.
- Chcemy, by gdańszczanie spróbowali, czym jest konsultacja z terapeutą czy udział w warsztatach rozwoju osobistego i przekonali się, że to nic wstydliwego dać sobie pomóc - mówi Joanna Kiedrowicz z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

- Zależy nam, by kontakt z psychologiem przestał być traktowany jako powód do zakłopotania - dodaje Katarzyna Wieczorek z Fundacji Wspierania Rodzin "Przystań" - widzimy, że kampanie społeczne mogą w tym bardzo pomóc. W tym roku pochylamy się nad tematem depresji, ponieważ dotyka coraz większego grona ludzi w różnym wieku.
Jak alarmuje WHO nieleczona depresja powoduje szereg poważnych konsekwencji - nie tylko długotrwałą niezdolność do pracy czy nauki, ale też choroby somatyczne, samouszkodzenia czy próby samobójcze.

- Tymczasem, depresję można wcześnie rozpoznawać i skutecznie leczyć. Jesteśmy przekonani, że naszym zadaniem jest do tego zachęcać - mówią organizatorzy kampanii.

W ramach tegorocznych Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej mieszkańcy będą mogli skorzystać z  bezpłatnych konsultacji psychologicznych, wziąć udział w warsztatach, wykładach i seminariach. Planowana jest także debata na Uniwersytecie Gdańskim pt." DepresJa? Porozmawiajmy!" oraz konferencja popularnonaukowa dla rodziców pt. "Mamo, Tato zobacz mnie! Jak z kontaktu zbudować więź?"

Wszystkie działania są prowadzone nieodpłatnie, pro bono przez specjalistów w ośrodkach, które zgłosiły się do akcji. Choćby z tego powodu Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej to wyjątkowy projekt w skali kraju. Niespotykana jest mobilizacja środowiska, a także zgodna współpraca podmiotów publicznych i niepublicznych.

Na wydarzenia oraz konsultacje obowiązują wcześniejsze zapisy. Na konsultacje specjalistyczne należy się umawiać bezpośrednio u psychologów, psychoterapeutów, zaś na warsztaty bezpośrednio u organizatorów.

Lista ośrodków udzielających konsultacji psychologicznych oraz kalendarium wydarzeń dostępne są na stronie www.zdrowiezaczynasiewglowie.pl

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.