• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdański finał CytoMammo Rajdu

W dniach 18 - 21 października odbędzie się ogólnopolska akcja medialna pod nazwą "CytoMammo Rajd. Cisna - Gdańsk 2012". Jej celem jest zwiększenie świadomości oraz przekonania wśród grupy ryzyka oraz ich najbliższych o konieczności uczestniczenia w badaniach profilaktycznych w zakresie mammografii i cytologii.

maj 10

piątek, godz. 8:00 - 16:00

Gdynia, na parkingu przy biurowcu...
Wstęp wolny
maj 13

poniedziałek, godz. 17:00

Gdynia,
Wstęp wolny
W organizację akcji w Gdańsku włączyli się m.in.: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne Raka Szyjki Macicy oraz Raka Piersi przy Centrum Onkologii, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tegoroczny finał akcji odbędzie się w Gdańsku, w niedzielę, 21 października, od 11:00 do 16:00 w Manhattanie.

Od czterech lat w trzecim tygodniu października we wszystkich centrach onkologii w Polsce odbywają się dni otwarte, których celem jest zachęcenie do bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi. W tym roku z inicjatywy Fundacji "Misja Medyczna" odbywa się ogólnopolska akcja medialna "CytoMammo Rajd. Cisna - Gdańsk 2012." Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem braku zgłaszalności kobiet na badania profilaktyczne.

W sobotę, od 8:00 do 16:00, w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku odbędzie się dzień otwarty, podczas którego można wykonać badania profilaktyczne (po wcześniejszej rejestracji - tel. 605 956 682, (58) 341 45 44 wew. 204) lub zapisać się na takie badania.

Natomiast w najbliższą niedzielę w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan będzie można uzyskać informacje o bezpłatnych badaniach profilaktycznych, leczeniu, a także o możliwości skorzystania z programu rehabilitacji leczniczej dla kobiet po mastektomii ZUS-u. Ponadto na specjalnych fantomach będzie można nauczyć się metod samobadania, udzielania pierwszej pomocy, a w krwiobusie przed Manhattanem oddać krew.

- Proponowane działania to suma doświadczeń nabytych w ostatnich latach przy próbach wdrażania badań skriningowych w Polsce, jak również wykorzystanie sprawdzonych wzorców wykorzystywanych skutecznie do walki z rakiem szyjki macicy w Unii Europejskiej i USA - mówi dr Jerzy Giermek, dyrektor Centrum Profilaktyki Nowotworów. - Nowatorską koncepcją jest oparcie funkcjonowania Programu o Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące (WOK), których zadaniem jest koordynacja, monitorowanie i sprawowanie nadzoru nad Programem profilaktyki raka szyjki macicy na podległym terenie oraz Centralny Ośrodek Koordynujący (COK) w Warszawie, sprawujący nadzór i koordynację nad całością Programu.

Panie w wieku 25-59 lat objęte są powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ. Otrzymują one raz na 3 lata imienne zaproszenie na zgłoszenie się do gabinetu ginekologicznego (etap podstawowy Programu) w celu wykonania badania cytologicznego. Każda kobieta uczestnicząca w Programie ma zapewnioną kompleksową i wieloetapową opiekę medyczną:
• w przypadku podejrzenia nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego w etapie diagnostycznym pacjentka jest kierowana na powtórne badanie cytologiczne lub do placówki etapu pogłębionego na badanie kolposkopowe wraz z biopsją, czyli pobraniem celowanych wycinków z tarczy szyjki macicy oraz wyłyżeczkowaniem kanału szyjki i ewentualnie jamy macicy;
• w przypadku potwierdzenia diagnozy pacjentka kierowana jest do leczenia na oddział onkologiczny.

W 2011 r. Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące "Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy" oraz "Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi" połączyły się w jeden WOK, którego nazwa obecnie brzmi: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący "Populacyjne programy wczesnego wykrywania raka piersi oraz profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy".

Opinie