- 1 Zakwas z buraków. Warto po niego sięgać? (20 opinii)
- 2 Homeopatia powinna być w aptece? (83 opinie)
- 3 Darmowe podpaski w szkołach i urzędach (431 opinii)
- 4 "Jedynkę" na porodówce zarezerwujesz? (111 opinii)
- 5 Pół miliona podpisów pod "Tak dla In Vitro" (762 opinie)
- 6 Zmiana czasu z soboty na niedzielę (249 opinii)
Nowy Oddział Leczenia Chorób Kręgosłupa. Zabiegi w ciągu 2-3 miesięcy
W Trójmieście pojawił się nowy ośrodek leczenia kręgosłupa, w którym są wykonywane operacje neurochirurgiczne, co w tym momencie oznacza również znaczące skrócenie czasu oczekiwania na leczenie. - Pacjenci są kwalifikowani w Poradni Leczenia Bólu, gdzie również są kontrolowani po operacji. Z racji profilu szpitala chorzy trafiają do nas głównie z chorobami zwyrodnieniowymi, z dyskopatiami - mówi kierownik oddziału.
Neurolog w Trójmieście - znajdź specjalistę prywatnie i na NFZ
- W listopadzie ubiegłego roku powstał Oddział Leczenia Chorób Kręgosłupa, który ma 13 łóżek. Wykonujemy zarówno zabiegi kręgosłupa szyjnego z dojścia przedniego oraz tylnego, zabiegi w obrębie kręgosłupa piersiowego głównie w złamaniach, ale również w toku chorób zwyrodnieniowych, na odcinku lędźwiowym - usunięcie dysków, odbarczenia czy stabilizacja lędźwiowa z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych i endoskopowych - mówi dr Michał Woźnica, kierownik oddziału.
Jak informuje szpital, Oddział Leczenia Chorób Kręgosłupa oraz Poradnia Leczenia Bólu wykorzystują w swoich działalnościach nowy sprzęt - rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy - zakupiony przy wsparciu Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia i Wojewody Pomorskiego. Placówka praktycznie od dwóch lat gromadziła niezbędną aparaturę, w tym między innymi mikroskop czy endoskop, który umożliwia przeprowadzanie zabiegów małoinwazyjnych, a te pozostawiają mniejszą bliznę.

Pacjent uskarża się na ból i ograniczoną ruchomość
Choroba zwyrodnieniowa dotyka częściej osób w wieku podeszłym i powstaje w wyniku powtarzających się w czasie przeciążeń, które prowadzą do przerostu stawów i więzadeł. Schorzenie postępuje powoli, a pacjenci mający problemy np. z odcinkiem lędźwiowym mają też coraz większy kłopot z chodzeniem i muszą skracać pokonywane dystanse.
W przypadku dyskopatii szyjnej choroba z reguły zaczyna się nad ranem, co pacjenci łączą mylnie z "przewianiem". Dolegliwościom szyi może towarzyszyć ból ręki co określane jest jako rwa barkowa. W większości przypadków dolegliwości ustępują samoistnie w ciągu 4-6 tygodniu. Jeśli dolegliwości po tym czasie nie ustąpią lub od początku są bardzo silne i towarzyszy im osłabienie siły mięśniowej, należy wykonać diagnostykę obrazową (rezonans magnetyczny) oraz skonsultować się z lekarzem neurochirurgiem lub innym zajmującym się leczeniem kręgosłupa.
Natomiast pacjentami ośrodka są również ludzie młodzi, którzy mają problemy z bólem, ale także ograniczoną ruchomością powstałymi w wyniku przeciążenia.

Czy zawsze jest potrzebny zabieg?
Aby dostać się do szpitalnej Poradni Leczenia Bólu, wystarczy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. W ośrodku zostanie podjęta decyzja, czy pacjent kwalifikuje się do terapii przeciwbólowej czy jest potrzebny zabieg neurochirgiczny bądź np. blokada.
- Pacjenci są kwalifikowani w Poradni Leczenia Bólu, gdzie również są kontrolowani po operacji. Z racji profilu szpitala chorzy trafiają do nas głównie z chorobami zwyrodnieniowymi, z dyskopatiami. Choroba częściej dotyczy osób w podeszłym wieku, jednak naszymi pacjentami są już 20-latkowie czy 30-latkowie - dodaje dr Michał Woźnica.
Rehabilitacja w Trójmieście - znajdź dobrego fizjoterapeutę prywatnie i na NFZ
Z punktu widzenia leczenia pacjenta bardzo istotna jest wspomniana kwalifikacja, bowiem w przypadku dyskopatii szyjnej czy lędźwiowej większość dolegliwości ustępuje po okresie 4-6 tygodni. To lekarz w oparciu o uciążliwość objawów i diagnostykę obrazową proponuje zabieg operacyjny lub inną formę terapii (w ramach NFZ).

Operacja kręgosłupa już za dwa miesiące
Tego typu operacje są wykonywane na Pomorzu między innymi w Szpitalu im. M. Kopernika (gdzie w tym roku będzie wydzielany oddział zajmujący się kręgosłupem), w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, ale także w ośrodku w Słupsku.
- Na Pomorzu kolejki w przypadku operacji kręgosłupa są dość długie. Niegdyś to były 2 lata, natomiast w naszym, nowym ośrodku jesteśmy w stanie umówić na leczenie już w ciągu 2-3 miesięcy. Podczas konsultacji zawsze informujemy pacjenta, jakie są możliwości terapii i czy jest konieczność przeprowadzenia operacji - przekonuje dr Michał Woźnica.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-02-01 15:39
Nowy oddział polecam (2)
Jestem pacjentem tego oddziału. W grudniu przeszedłem zabieg kręgosłupa odcinka lędzwiowego.
Czekałem na zabieg 1 miesiąc. Zabieg na ubezpieczenie NFZ. Super podejście do pacjenta, zarówno lekarzy i pielęgniarek.
Miałem duży problem z chodzeniem, teraz wszystko wraca do normy. Jeszcze tylko rehabilitacja i mam spokój.
Odział ten nie ma nic wspólnego z lekarzami SMW.- 11 4
-
2023-02-01 17:24
zabieg (1)
Całe szczęście,że ten oddział nie ma nic wspólnego z lekarzami SzMW, bo miałam z nimi do czynienia podczas operacji kolana, masakra, buta, arogancja, przedmiotowe traktowanie pacjenta. Nigdy więcej
- 7 1
-
2023-02-03 17:04
Pacjentka
Nie zgodzę się z tą opinią. Miałam tam dwa zabiegi na kolano, które udały się bardzo dobrze. Cały personel był bardzo miły i pomocny.
- 1 3
-
2023-02-01 19:36
Nowy oddział
Szkoda że wraz z rozwojem szpitala i zakładaniem nowych oddziałów nikt nie pomyślał o pracownikach obsługujących,którym przybyło pracy a ręce i siły mają te same .Niedługo będą też musieli skorzystać z usług Pana doktora bo kręgosłupów z gumy nie mają
- 18 2
-
2023-02-01 10:40
Zabieg (5)
Ciekawe czy zabiegi będą refundowane przez NFZ ! Czy jak to zawsze bywa pacjent będzie musiał zapłacić 20 tysięcy , zeb6 wykonać zabieg . Panie Kallalas może byłoby , trzeba uzupełnić artykuł ,o te bardzo ważne kwestie .
- 37 16
-
2023-02-01 11:30
NFZ
Pracuję więc wiem
- 8 1
-
2023-02-01 12:08
Zabiegi wykonywane są w ramach nfz
- 16 1
-
2023-02-01 12:36
Nfz
Jest napisane w artykule, w nawiasie, że jest to w ramach NFZ. Proszę czytać uważnie, a nie się awanturować
- 36 4
-
2023-02-05 15:38
Będą refundowane.
- 0 0
-
2023-03-07 08:07
Przecież jest napisane wyraźnie, że są na nfz
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.