Wiadomości

stat

GUMed otworzył Centrum Medycyny Translacyjnej

Centrum Medycyny Translacyjnej, którego misją jest stworzenie nowych rozwiązań organizacyjnych i infrastrukturalnych, umożliwiających optymalne wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego otwarto w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jest to jedna z pierwszych tego typu jednostek w naszym kraju.Medycyna translacyjna - nazywana też bench-to-bedside - to przenoszenie wiedzy naukowej od stołu laboratoryjnego do łóżka chorego. Wykorzystuje postępy podstawowych badań i na ich podstawie opracowuje nowe terapie, przystosowuje też już opracowane substancje do takiej formy, w jakiej mogą zostać podane pacjentowi. W czwartek 9 maja w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Medycyny Translacyjnej GUMed, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele gdańskiej uczelni medycznej, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, goście z zagranicznych uczelni medycznych oraz ludzie biznesu.

- Jest to miejsce, które bardzo poprawi jakość nauki na naszej uczelni - mówiła przed przecięciem wstęgi prof. Edyta Szurowska, prorektor GUMed ds. klinicznych, radiolog, kierownik zakładu radiologii. - Nie chodzi nawet o przestrzeń czy aparaturę, za pomocą której będzie można wykonywać badania, ale przede wszystkim o to, że ta przestrzeń zjednoczy naukowców różnych dziedzin. Nie tylko z naszej uczelni, ale z uniwersytetu czy politechniki. Że pojawią się tutaj studenci i ludzie biznesu. Mam nadzieję, że wszyscy państwo, którzy uczestniczą w dzisiejszej ceremonii, również zaangażują się w działalność Centrum Medycyny Translacyjnej.
W uroczystym przecięciu wstęgi wzięła też udział Anna Dominiczak, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która pełni obecnie funkcję wicedyrektora i kierownika College of Medical, Veterinary and Life Sciences University of Glasgow.

- Bardzo się cieszę, że priorytetem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest rozwój nowoczesnej działalności naukowej i dowodem tego jest Centrum Medycyny Translacyjnej - mówiła prof. Anna Dominiczak. - Doświadczenie mojego zespołu w Glasgow pokazało bardzo wyraźnie, że najlepsze projekty przełamują podział na nauki podstawowe i kliniczne, a także wyraźnie określają dziedziny priorytetowe. I to właśnie będzie się dokonywało w otwieranym dzisiaj centrum. Jest też konieczność ścisłej współpracy między uniwersytetem i szpitalem oraz konieczność wsparcia zewnętrznego, budowania koalicji z miastem, regionem i biznesem. Gdański Uniwersytet Medyczny działając razem z miastem, regionem szpitalem i biznesem ma teraz olbrzymi potencjał. Jako wasza absolwentka jestem bardzo dumna z waszych wspaniałych osiągnięć i chciałabym zaoferować stałą, długą współpracę pomiędzy Gdańskiem i Glasgow. Nasze ambicje i cele naukowe są ogromnie podobne i wspólne projekty będą bardzo dobre dla obu ośrodków. Jeśli dojdzie do brexitu, co będzie bardzo smutne dla nas, to wy będziecie naszym łącznikiem z Europą. 25 lat temu nigdy byśmy nie pomyśleli, że może się tak stać.
Centrum Medycyny Translacyjnej ma ruszyć na pełnych obrotach pod koniec maja.

- Cały zakład radiologii, który nas obecnie gości, będzie niebawem przeniesiony do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Mamy wizję, aby cały ten budynek był poświęcony działalności naukowo-badawczej - mówi prof. Krzysztof Narkiewicz, przewodniczący Rady Naukowej CMT. - Będziemy chcieli w najbliższym czasie zainstalować w tym budynku rezonans magnetyczny. Na razie mamy tu poligon doświadczalny. Zaczynamy w skali może nie nano, ale mikro. Dziś prezentujemy miejsce, w którym zamierzamy wykonywać wszystkie badania związane z układem sercowo-naczyniowym. Będziemy sięgali również po badania genetyczne, badania snu, funkcji mózgu. Jeden z pierwszych projektów, jaki będziemy tu realizowali, będzie dotyczył hipercholesterolemii rodzinnej. W tej części znajduje się też centrum transferu technologii, a więc wszelkie pomysły dotyczące patentów i innowacji. Mamy też pewną przestrzeń co-workingową - liczymy na przyjazd kolejnych osób z zagranicy, na wymianę. Mamy też własną, małą salę seminaryjną, którą traktujemy jako miejsce do zorganizowania burzy mózgów. Jest też trochę przestrzeni socjalnej, bo liczymy na to, że będzie się tu pracowało długo, do późnych godzin wieczornych - dodał z uśmiechem.
W kolejnych etapach planowane jest stworzenie: Pracowni badań obrazowych, Pracowni badań czynnościowych, Działu badań klinicznych, Pracowni zaawansowanej analityki medycznej, Pracowni hodowli komórkowych i tkankowych GLP, Pracowni GMP, Pracowni technologii i analizy leku GLP. Swoją siedzibę docelowo ma tu znaleźć również Pracownia bioinformatyczna i biostatystyczna, Pracownia bioinżynierii medycznej oraz laboratoryjna i biurowa przestrzeń do wynajęcia.

Jak podkreślił prof. Krzysztof Narkiewicz, Centrum Medycyny Translacyjnej to miejsce, w którym słowo "współpraca" ma szczególną wartość i znaczenie. Dzięki zgromadzeniu na jednej przestrzeni najlepszego i najnowocześniejszego sprzętu, który służyć będzie nie konkretnym jednostkom, ale wszystkim pracownikom, którzy chcą realizować innowacyjne projekty naukowe, uda się optymalnie wykorzystać rozproszony potencjał poszczególnych grup badawczych w strategicznych dla uczelni obszarach działalności B+R. Zastosowany w CMT model core facilities to obecnie najpowszechniejsze i najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane przez wiodące uczelnie na świecie.

Opinie (13) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje