• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fizjoterapeuci uczą rodziców, jak rehabilitować wcześniaki

Ewa Palińska
18 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W Klinice Neonatologii przebywają najczęściej dzieci przedwcześnie urodzone, obarczone różnego rodzaju dysfunkcjami także pod względem rozwoju ruchowego. W Klinice Neonatologii przebywają najczęściej dzieci przedwcześnie urodzone, obarczone różnego rodzaju dysfunkcjami także pod względem rozwoju ruchowego.

Filmy instruktażowe dla rodziców pokazujące, jak pielęgnować dzieci i jak z nimi ćwiczyć, aby zapewnić im prawidłowy rozwój, to rozwiązanie, jakie wypracowali fizjoterapeuci pracujący na co dzień z małymi pacjentami Kliniki Neonatologii UCK. Teleporady są alternatywą dla tradycyjnych szkoleń, jakich ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną i zakaz odwiedzin na oddziałach nie można przeprowadzić. Każdy film jest personalizowany i tworzony pod kątem potrzeb konkretnego dziecka.



Czy podczas epidemii koronawirusa zdarzyło ci się korzystać z teleporady?

W Klinice Neonatologii przebywają najczęściej dzieci przedwcześnie urodzone, obarczone różnego rodzaju dysfunkcjami także pod względem rozwoju ruchowego. Standardowo jeszcze na oddziale fizjoterapeuci szkolą rodziców, w jaki sposób mają pielęgnować dzieci, jak z nimi ćwiczyć, by zapewnić im prawidłowy rozwój.

Ograniczenia wynikające ze szczególnej sytuacji epidemiologicznej sprawiają, że pracownicy ochrony zdrowia, aby móc nieść pomoc pacjentom, niejednokrotnie muszą wykazywać się kreatywnością w realizowaniu usług medycznych. Przed ogromnym wyzwaniem stanął Samodzielny Zespół Fizjoterapeutów UCK, współpracujący z personelem Kliniki Neonatologii UCK, ponieważ z racji tego odwiedziny na oddziałach są zawieszone, nie ma możliwości, aby osobiście instruować rodziców w zakresie tego, jak pielęgnować dziecko i jak z nim ćwiczyć, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój.

- Razem z ordynator Kliniki Neonatologii, dr n. med. Iwoną Domżalską-Popadiuk, szukaliśmy wyjścia z tej sytuacji. Wiedza, jak układać, jak nosić, jak ćwiczyć, jak pielęgnować noworodka jest szczególnie istotna w kontekście wcześniaków. Utrwalone nieprawidłowe wzorce ruchowe mogą skutkować późniejszymi problemami z chodzeniem, siadaniem - mówi dr n. med. Katarzyna Gierat-Haponiuk z Kliniki Rehabilitacji, koordynator Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK.
Alternatywą okazały się teleporady w postaci filmów instruujących, w jaki sposób rodzice powinni stymulować prawidłowy rozwój dziecka. Aby wspomóc realizację tego rodzaju ćwiczeń w warunkach domowych, Monika Wiercińska, fizjoterapeuta z SZF UCK, przygotowuje indywidualny dla każdego dziecka instruktaż prawidłowej pielęgnacji. Celem jest kontynuacja działań fizjoterapeutycznych prowadzonych podczas pobytu dziecka w klinice w ramach wspierania prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka. To wiedza, którą rodzice mogą wykorzystać, zanim trafią z dzieckiem do ośrodka rehabilitacyjnego.

Rehabilitacja dziecięca w Trójmieście



Samodzielny Zespół Fizjoterapeutów wspiera pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w schorzeniach i dolegliwościach narządu ruchu, kompleksowej fizjoterapii uroginekologicznej, terapii obrzęku i powikłań po leczeniu onkologicznym, a także fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych. W obrębie jego działalności znajduje się szeroko rozumiana fizjoprofilaktyka: popularyzacja aktywności fizycznej, edukacja zdrowotna, redukcja czynników ryzyka oraz diagnostyka funkcjonalna w celu uniknięcia lub zahamowania rozwoju problemów funkcjonalnych lub schorzeń.

Miejsca

Opinie (10)

  • Wszystko bardzo pięknie się czyta.Niestety nic nie zastąpi prawdziwego kontaktu dłoni fizjoterapeuty z pacjentem.

    • 17 0

  • Jedna z bolączek naszej służby zdrowia to brak refundacji zabiegów fizjoterapeutycznych we wczesnej fazie.

    Całkowicie archaiczne myślenie: problem -> konsultacja -> operacja -> wypoczynek - rehabilitacja. Co jak wiadomo generuje ogromne koszty dla całego systemu zdrowotnego. Gro schorzeń można całkowicie zaleczyć dzięki wcześnie podjętym zabiegom rehabilitacyjnym, co jest:
    - tańsze;
    - pozwala wcześniej wrócić do pracy czy normalnego życia;
    - jednocześnie wymaga współpracy i zaangażowania od pacjenta.

    Problem -> konsultacja -> rehabilitacja. Oczywiście nie zrobimy tego przy wszystkich schorzeniach, ale są setki przypadków, gdzie taka droga da lepsze efekty niż "profilaktyczne" zabiegi chirurgiczne ingerujące w nasze ciało.

    • 18 0

  • Za to powinien byc kryminał (6)

    Za porzucenie pacjentów z powodu jakiejś wymyslonej pseudo epidemii. Dla takiego dziecka dwa miesiące to wieczność, a zaniedbania w rehabilitacji mogą skutkować do końca życia. Co mi po filmiku instruktażowym? Skąd mam wiedzieć czy robię to dobrze? zbadać kardiologiczne też mam się sama przez teleporadę?

    • 14 5

    • Powinien być kryminał, niestety polityków przed oblicze sądu nie zaciągniesz.

      • 2 0

    • (4)

      Ale jak to porzucenie pacjentów? W reportażu jest wyraźnie napisane, że z wcześniakami fizjoterapeuci nadal ćwiczą, chodzi o wizyty rodziców w klinice i instruowanie ich. Gdzie jest napisane, że rehabilitanci nie ćwiczą i że ktoś porzucił dzieci? Albo ja czytałam inny artykuł, albo raczej ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem...

      • 6 2

      • Chyba ty sie z choinki urwales (3)

        Wejdź do pierwszego lepszego ośrodka wczesnej interwencji i zapytaj o termin dla wcześniaka. Wcześniak do 18 rż. w inkubatorze nie leży, kiedyś ze szpitala wychodzi, ale jego wyjście do dopiero początek drogi o sprawność.

        • 1 1

        • Skoro jest 500 plus to można prywatnie (2)

          Całą kasę przez pierwsze kilka miesięcy wydawaliśmy na rehabilitację. Raz w tygodniu stówa. Jeżeli można mówić o słuszności przyznawania 500+ to właśnie na takie wydatki. Rozumiem że koronawirus trochę to utrudnia ale ludzie każdy ma telefon z kamerką na whatsupie można się połączyć i instruować rodziców na bieżąco.

          • 0 3

          • Badanie krwi sobie zrob przez wacapa

            • 0 0

          • operację też zrobisz dziecku jak lekarz cię poinstruuje przez what's up? gratuluję rozumu.

            • 0 0

  • UCK Neonatologia tam pracuja Anioły nie ludzie

    Na Neonatologii w UCK pracuja cudowni specjalisci, lekarze, położne, fizjoterapeuci. Maluszki są w najlepszych rękach. Rehabilitacja jest niezwykle ważna i zanim zostałam Mamą skrajnego wczesniaka do głowy by mi nie przyszło, że można w
    rehabilitować takie Maleństwa. Jest to niezwykle ważne i istotne dla rozwoju i od tego zależą dalsze sukcesy dziecka. Miałam to szczęście przed pandemia mieć osobisty instruktaż jak postępować z dzieckiem, układanie, branie na ręce, odkładanie, ubieranie, przewijanie Każdy ruch ma znaczenie, sposób robienia podstawowych czynności pielęgnacyjnych plus indywidualne ćwiczenia dla Maluszka, które kontynuuje się w domu. Uważam, że jeśli na filmiku jest wszystko dobrze pokazane i wyjaśnione i zawsze można to obejrzeć jeszcze raz, sprawdzić czy robi się tak samo to jest to cudowna alternatywa. Oczywiście jeśli jest możliwość dodatkowo konsultacji on line telefonicznie czy przez wideo rozmowe to byłoby to wspaniale uzupełnienie i dopełnienie szkolenia Rodzic ów. Dla wszystkich Rodziców Wcześniaków siły, wytrwałości, radości z każdego najmniejszego postępu. Nie raz Was te Maluchy zaskoczą swoją siłą Są maleńkie, ale każde z nich to Wielki Wojownik.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Galeria Przymorze zachęca do oddawania krwi

imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane